Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya özel liseleri tanımıyormu?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
duha

Re: Almanya özel liseleri tanımıyormu?

Mesaj gönderen duha » Çrş Eyl 04, 2019 12:15 am

Tabiki istedigin zaman yazabilirsin duhayy66@gmail.com

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Cmt Kas 09, 2019 12:09 am

kubilayxahin yazdı: Pzr Ağu 18, 2019 5:36 pm Bu kadar cabaladiktan sonra bosta kalmaktan korktugum icin yaklasik 16 okula basvurdum. Toplam 7 kabul aldim(BWL-Logistik Mangement-Logistik karisik). 4 okula basvurum Uni-Assist sag olsun hic iletilmedi. Geri kalan 5 üniversiteden de puan yetersizligi, uygun olmayan bölüm secimi veya kabul edilmeyen ingilizce belgesi sebebiyle red aldim.

Alman sistemine puanim 2,2 olarak cevrildi. TestAs sinavina giremedim maalesef, basvuralara yetisebilecek tek sinav icin kontenjan dolmustu. Girmenizi tavsiye ederim. Mesela Uni Hamburg(red aldigim üniversitelerden bir tanesi)"da size basvurularinizda arti saglayabiliyor.

TM arkadaslar icin belki bu bilgiler ileride yardimci olabilir;
Ingilizce belgesi olarak Ege Üniversitesi hazirlik sinifi sonunda aldigim B2 belgesini sundum. CV"me de Amerikada 4 ay boyunca Work and Travel programina katildigimi belirttim.(Kabul edilmeyecegini biliyordum acikcasi, sansimi denemek istedim. Eger basvurdugunuz bölüm belli bir seviye Ingilizce talep ediyorsa, bunu kesinlikle genel gecer bir kurumun sertifikasi ile kanitlamalisiniz. Size tavsiyem Ingilizcenizi en az B1 seviyesinde uluslararasi kanitlayabilecek bir belge edinmeniz.)

Türkiye"de kaydimi Uluslararasi Iliskilere yapmistim ama Lojistik lisansina basvurdugumda, Almanyadaki teknik üniversitelerden benzer bölümler olmadigi gerekcesiyle red aldim. Buna karsin TH Wildau"dan Logistik kabulü aldim ancak, egitim iceriginin asiri sayisal olmasi beni daha cok Logistik-Management"a itti. Daha sonra da son kararimi Leuphana Uni BWL"de kildim.

Bu bir istisna mi, emin degilim. Ama Hochschule"lerden Logistik kabulü alirken, teknik üniversitelerden alamadim.(Yani kesin bir dogru olarak almayin bunu)

Bölümler hakkinda ekleyebilecegim bir kucuk sey daha var. Malum Almanya"da türkiyedeki kadar cok cesitlilik yok gibi gözüküyor. Ama BWL icinde lisansin ileriki yillarinda secebileceginiz dallar var. Farkli üniversiteler size farkli dallar sunabiliyor. Bir üniversiteyi hedef alirken buna da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Son olarak kesinlikle diploma ve üniversiteye giris puani notunuzu olabildigince yüksek tutmalisiniz. Buraya geldiginizde yabanci ögrenci kontenjanlarindan seciliyorsunuz. Burada yaristiginiz insanlar gercekten kariyer icin cinayet bile isleyebilecek kararlilikta insanlar olabiliyor. Günün 12(ben de inanmiyorum :d) saatini lisede gecirdigini söyleyen cinli cocuk bir anda senin rakibin oluyor. Bir baskasini her kütüphaneye gittiginde ayni oturdugu sandalyede görebiliyorsun(ki ben haftanin en az 5 günü calismak icin kütüphaneye giderim). Zorlu bir yol. Ben de henüz basinda sayilirim, ama su 1,5 senelik dil kursu, dil sinavi ve basvuru sürecinde bile cok farkli insanlarla tanistim, farkli seyler deneyimledim ve konusabilecegim 1 dil daha kazandim. Her astiginiz zorlukta gelisim ivmeniz artiyor gibi hissediyorsunuz, umarim hayal ettiginiz egitimi türkiyede ya da almanyada alirsiniz.
merhabalar gönderdiğiniz belge ösym yerleşti belgesimiydi(yerleştiğiniz bölüm +puanyazan) yoksa ösym sonuç(üzerinde sadece sıralama ve puan yazan) belgemiydi

duha

Mesaj gönderen duha » Çrş Kas 13, 2019 10:47 pm

Almanca öğrenmeyi a2.1 de bıraktım üniversite sınavı hazırlığından dolayı ve şuan tekrar başlayacak vaktim yok. A1 sertifikası alabilirim ve sanırım a1 ile bir çok üniversiteye başvurabiliyorum. Üniversiteden kabul aldıktan sonra vize alırken a1 sertifikası yetersiz kalırmı yani vize reddi olur mu?

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Prş Tem 30, 2020 11:03 pm

kubilayxahin yazdı: Pzr Ağu 11, 2019 12:01 am Ben son sene temel liseye gectigim icin diplomam özel bir lise tarafindan hazirlandi. Cevirilerde yine de özel gymnasium olarak geciyordu. Basvurularda lise denkligi yüzünden herhangi bir sikinti yasamadim. Icin rahat olsun.
merhaba hala bwl okuyormusunuz nasıl gidiyor okul sormak istedim