Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lise Diploması ve Üniversite Transkripti Üzerine (Lisans)

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yevsey

Lise Diploması ve Üniversite Transkripti Üzerine (Lisans)

Mesaj gönderen yevsey » Pzr Tem 28, 2019 4:46 pm

Merhabalar.

Almanya'da lisans okumak amacıyla yakın zamanda konsolosluk randevuma gideceğim. Sorum şu:

Halihazırda bir üniversitede kayıtlı bir öğrenciyim. Son senem, ancak bu okuldan mezun olmak istemiyorum. Okuldaki grafiğim, kalış yılım vesaire başarısız ve müzmin
bir öğrenci profilinde. Bu haliyle kötü notlarla dolu bir transkript götürmek istemiyorum. Acaba sadece öğrenci belgesi yeterli olur mu?

Ya da hiç öğrenci belgesi götürmeden sadece Ösym'den edinmiş olduğum Yerleştirme Sonucu belgemi ve lise diplomamı götürmem faydalı olacak mıdır?
Bu noktada şöyle bir nüans var, o da, lise diplomamın aslının elimde olmayışı. Çünkü hâlâ okul tarafından tutulmakta. Elimde aslı gibidir onayıyla bir lise diploması
fotokopisi var. Bu yeterli olacak mıdır yoksa illa gidip diplomanın kendisini mi alayım? Bu da okuldan tamamen ilişiğimin kesilmesi anlamına gelir ki Almanya'daki okuldan
onay almadan böyle bir şeye kalkışmak istemiyorum birkaç faydasından dolayı (akbil, askerlik gibi).

Sorularım kısaca şöyle özetlenebilir:

1. Bir lisans adayı olarak Türkiye'de kayıtlı bulunduğum lisans programından öğrenci belgesini edinmek (transkript olmadan) yeterli olacak mıdır?
2. Lise diplomasının fakülte sekreterinden alınmış aslı gibidir kopyası orijinalinin yerini tutar mı? Bir üniversite öğrencisi olarak sadece aslı gibidir lise diplomam ve Ösym
yerleştirme sonuçlarıyla (öğrenci belgesi olmadan) başvurabilir miyim?

Teşekkür ederim.

Oguzhan791

Re: Lise Diploması ve Üniversite Transkripti Üzerine (Lisans)

Mesaj gönderen Oguzhan791 » Pzt Tem 29, 2019 4:00 pm

Ben de tamamen aynı durumdan muzdaripim. Şuan bir üniversitede 3. sınıf öğrencisiyim ve 1. sınıf derlerini bile bitirmedim. Kaydımı askerlik muafiyeti ve öğrenci statüsü için tuttum. Kesinlikle okumak istemiyorum burda. Almanyada bir üniversiteden kabul aldım ve yakın zamanda randevum var. Lise diploması benim de aslı değil, onaylı fotokopisi. Fotokopisini kabul ediyorlar, zaten orjinal belge çok fazla gösterilmiyor. ÖSYM Sonuç belgesi, Lise Diploması ve gerekirse Lise karnesi sorulabilir. Ben hepsini hali hazırda üniversiteye başvuru süreçlerinde yeminli tercümandan çevirttim, noterden onaylattım ve kaymakamlıktan apostillettim. İngilizce veya Almanca kabul ediyorlar. Üniversite durumuna gelecek olursak Ulusal vize başvuru formunda istenen belgelerde 2 seçenek var ki şöyle:

İlk kez üniversite eğitimi alacaksanız:
o Lise diploması
o Üniversite sınavında (YGS ve LYS) dört yıllık eğitim veren bir dalda yerleştirildiğinizi
gösteren ÖSYM Sonuç Belgesi
 Türkiye’de üniversite eğitiminiz devam ediyorsa:
o Güncel öğrenci belgesi
o Üniversite eğitimini, kurs veya seminer eğitimlerini belgeleyen sertifika/doküman (fotokopi)
o Varsa diploma(lar)
 Gerek görüldüğünde okul veya üniversiteden mezun olduktan sonra yapılan işler hakkında belgeler

Başarızslık göstergesi olabileceğinden ve durumumu açıklayamayabilme ihtimalimden kaynaklı ben de transkriptimi vermek istemiyorum. Burada üniversitesi donuk olup, transkript vermeden giden bir arkadaşım var. " İlk kez üniversite eğitimi alacaksanız" ibaresi altındaki belgeleri göstererek gitti. Dondurmak veya kaydfı aldırmak gerekir mi? Bunları yapmadan da ilk seçenekteki belgeleri beyan edersek bir sorun çıkar mı? Benim de problemlerim, bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.