Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Belge Tasdiki İle İlgili Sorular

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
NoNick01

Belge Tasdiki İle İlgili Sorular

Mesaj gönderen NoNick01 » Pzt Haz 24, 2019 6:17 pm

Selamun aleyküm,

Uni-Assist'e göndermek üzere transkript ve diplomanın fotokopisini noter aslı gibidir yaptırıp apostil ekleteceğim. ÖSYM sonuç belgisini ise ıslak imzalı, müğürlü ve apostilli olarak yollayacağım, notersiz. Bunlar yeterli midir? Yapılması gereken başka işler var mıdır?

Puan türlerinin yazılı olduğu ÖSYM sonuç belgesini yollamıyorum, sadece ÖSYM yerleşti belgesini yolluyorum. Sanırsam bu yeterli.

Hepimiz için hayırlısı olsun, başarılar

hamit56

Re: Belge Tasdiki İle İlgili Sorular

Mesaj gönderen hamit56 » Pzt Haz 24, 2019 8:13 pm

Aleykum selam. Benim bildiğim kadarıyla ÖSYM yerleşti belgesi türkçe ve bu belgeyi tercüme ettirmen gerekecek. Tercümeleride apostil yaptiramiyorsun ama noter onayı yaptırabilirsin.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzt Haz 24, 2019 10:17 pm

NoNick01 yazdı: Pzt Haz 24, 2019 6:17 pm Selamun aleyküm,

Uni-Assist'e göndermek üzere transkript ve diplomanın fotokopisini noter aslı gibidir yaptırıp apostil ekleteceğim. ÖSYM sonuç belgisini ise ıslak imzalı, müğürlü ve apostilli olarak yollayacağım, notersiz. Bunlar yeterli midir? Yapılması gereken başka işler var mıdır?

Puan türlerinin yazılı olduğu ÖSYM sonuç belgesini yollamıyorum, sadece ÖSYM yerleşti belgesini yolluyorum. Sanırsam bu yeterli.

Hepimiz için hayırlısı olsun, başarılar
Aleyküm selam. Eger ÖSYM yerlesti belgeni Ankara‘dan islak imzali istediysen apostil yaptirmana gerek yok. Türkce belgeleri ise ceviri yaptirdiktan sonra herhangi bir noter,apostil ya da konsolosluk islemi gerekmemektedir. Yeminli tercüman mührü yeterli olacaktir. Ben bu sekilde biliyorum. Üni assist kullanmadim fakat bu sekilde bir üniversiteden Zulassungsbescheid aldim. Umarim yardimci olabilmisimdir :) Islemlerinizde kolaylik ve basarilar dilerim.

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Sal Haz 25, 2019 11:19 am

Cevaplarınız için teşekkür ederim,

Uni-Assist, yani okul, belgeleri certified copies olarak istiyor. Yani noter+apostil yada konsolosluk tasdik seçeneklerinden birisi seçilmesi lazım, bildiğim kadarıyla.

Benim işlemlerde ise:

Transkript ve diplomanın kopyalarına yeminli tercüme ve noter+apostil

ÖSYM yerleştirme belgesi orijina ıslak imzalı ve mühürlü ve apostil.

Bunları uni-assist(okullar) kabul eder diye düşünüyorum. Aksi takdirde başvuru tarihlerini kaçırabilirim.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Sal Haz 25, 2019 12:13 pm

NoNick01 yazdı: Sal Haz 25, 2019 11:19 am Cevaplarınız için teşekkür ederim,

Uni-Assist, yani okul, belgeleri certified copies olarak istiyor. Yani noter+apostil yada konsolosluk tasdik seçeneklerinden birisi seçilmesi lazım, bildiğim kadarıyla.

Benim işlemlerde ise:

Transkript ve diplomanın kopyalarına yeminli tercüme ve noter+apostil

ÖSYM yerleştirme belgesi orijina ıslak imzalı ve mühürlü ve apostil.

Bunları uni-assist(okullar) kabul eder diye düşünüyorum. Aksi takdirde başvuru tarihlerini kaçırabilirim.
Bak ayirarak anlatayim . Transkript ve diplomani yeminli tercümanda cevirttin daha sonra zaten ceviriye yeminli tercüman mühür basiyor. Bu ayri bir belge buna bisey yapmana gerek yok.
Transkript ve diplomanin kopyasini götürüp noter+apostil yaptirdin. Bu da tamam buna da daha bir islem gerekmiyor,bunlar da ayri bir belge.
Ösym belgesi zaten orjinal göndereceksen ceviri islemi disinda bir sey gerekmez. Cevirisini yaptiracaksin ve orjinaliyle göndereceksin. Ya da onun da fotokopisini noter+apostil yaptiracaksin.
Yeminli tercüman mühründen sonra herhangi bir isleme gerek kalmiyor. Fakat transkript,diploma ve Ösym kazandi belgesinin fotokopisine noter+apostil yaptirman gerekiyor.
Uni assist kullanmadim fakat böyle yaparak Üniversiteden ön kabulümü aldim. Umarim yardimi dokunur. Kolay gelsin!

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Sal Haz 25, 2019 1:56 pm

yusufjosef yazdı: Sal Haz 25, 2019 12:13 pm Bak ayirarak anlatayim . Transkript ve diplomani yeminli tercümanda cevirttin daha sonra zaten ceviriye yeminli tercüman mühür basiyor. Bu ayri bir belge buna bisey yapmana gerek yok.
Transkript ve diplomanin kopyasini götürüp noter+apostil yaptirdin. Bu da tamam buna da daha bir islem gerekmiyor,bunlar da ayri bir belge.
Ösym belgesi zaten orjinal göndereceksen ceviri islemi disinda bir sey gerekmez. Cevirisini yaptiracaksin ve orjinaliyle göndereceksin. Ya da onun da fotokopisini noter+apostil yaptiracaksin.
Yeminli tercüman mühründen sonra herhangi bir isleme gerek kalmiyor. Fakat transkript,diploma ve Ösym kazandi belgesinin fotokopisine noter+apostil yaptirman gerekiyor.
Uni assist kullanmadim fakat böyle yaparak Üniversiteden ön kabulümü aldim. Umarim yardimi dokunur. Kolay gelsin!

Bahsettiğiniz noktalarda zaten sıkıntı yok, sizi anladım. Hepsinin zaten yeminli tercümesi var. Beni anladıysan değinmek istediğim nokta: Uni-assist orijinal ÖSYM belgesini kabul edecek mi? Yoksa başvuru tarihi geçiyor. Belgeleri tekrar yollama zamanım dahi olmaz.

Bu arada önkabülün hayırlı olsun.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Sal Haz 25, 2019 3:16 pm

NoNick01 yazdı: Sal Haz 25, 2019 1:56 pm Bahsettiğiniz noktalarda zaten sıkıntı yok, sizi anladım. Hepsinin zaten yeminli tercümesi var. Beni anladıysan değinmek istediğim nokta: Uni-assist orijinal ÖSYM belgesini kabul edecek mi? Yoksa başvuru tarihi geçiyor. Belgeleri tekrar yollama zamanım dahi olmaz.

Bu arada önkabülün hayırlı olsun.
Cok sagolun. O soruyu göremedim kusuruma bakmayin. Uni assist kullanmadigim icin pek bilmiyorum fakat ÖSYM belgesinin fotokopisine noter+apostil yaptirip gönderin isterseniz. Konsolosluktan randevu alirsaniz dediginiz gibi basvuru tarihi gecer. Ben konsoloslukta yaptirip öyle göndermistim. Umarim Uni Assist konusunda tecrübeli biri görür ve yazar. Elimden bu kadari geliyor umarim yardimci olabilmisimdir.

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Sal Haz 25, 2019 3:22 pm

yusufjosef yazdı: Sal Haz 25, 2019 3:16 pm Cok sagolun. O soruyu göremedim kusuruma bakmayin. Uni assist kullanmadigim icin pek bilmiyorum fakat ÖSYM belgesinin fotokopisine noter+apostil yaptirip gönderin isterseniz. Konsolosluktan randevu alirsaniz dediginiz gibi basvuru tarihi gecer. Ben konsoloslukta yaptirip öyle göndermistim. Umarim Uni Assist konusunda tecrübeli biri görür ve yazar. Elimden bu kadari geliyor umarim yardimci olabilmisimdir.
Tecrübeli bir arkadaş tecrübesini paylaşabilirse daha iyi olur tabi. Yardımcı oldunuz kesinlikle hocam, sağolun, başarılar.

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Pzt Tem 29, 2019 3:10 pm

Merhaba,
Konsolosluk ingilizce Transcripti onaylarmı
Yani bende orjinal ingilizce transcript var ve fotokopilerini onaylatmaya gidicem
yoksa sadece almanca belgelerimi onaylıyo.?

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Pzt Tem 29, 2019 4:53 pm

ulas361 yazdı: Pzt Tem 29, 2019 3:10 pm Merhaba,
Yani bende orjinal ingilizce transcript var ve fotokopilerini onaylatmaya gidicem
Dil fark etmiyor diye biliyorum. Belgenin orijinali ve fotokopisi bulunduğu sürece. Türkçe diploma, ingilizce transkript, ne varsa hepsini onaylamışlardı gittiğimde.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Pzt Tem 29, 2019 8:39 pm

ulas361 yazdı: Pzt Tem 29, 2019 3:10 pm Merhaba,
Merhaba
Ben orjinali ingilizce olan belgelerin fotokopilerini onaylattim konsoloslukta. Almanca olsada farketmez onaylarlar. Belgelerin orjinali ve fotokopilerini konsolosluğa götürüp tasdik edebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzt Ağu 05, 2019 2:57 pm

1. uni-assist'e kesinlikle ama kesinlikle orjinal belge göndermeyin.
2. Çeviri yapılmış ya da yapılmamış, İngilizce veya Almanca dillerindeki belgeleriniz de dahil bütün ama bütün fotokopilerin Apostilli olması gerekmektedir, aksi halde başvurunuz kabul edilmeyecek.
3. Yeminli tercümelerin bile Apostil yaptırılması gerekmektedir.
Apostili'i Kaymakamlıklardan ücretsiz yaptırabilirsiniz. Dilerseniz bütün belgelerinizi yakınınızdaki fahri ya da konsolosluklarda yaptırabilirsiniz. Beglaubigung için randevu almanız gerekir. Fahri konsolosluklara ulaşın, aynı gün bütün evrakları hazırlayıp verebiliyorlar.

Sevgiler.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Kullanıcı avatarı
rodosto

Mesaj gönderen rodosto » Sal Ağu 06, 2019 12:27 pm

Ben apostilsiz yolladım başvurularımı vpd yollamışlardı sıkıntı çıkarmadı uni-assist sadece noter onayıyla.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Ağu 06, 2019 1:16 pm

rodosto yazdı: Sal Ağu 06, 2019 12:27 pm Ben apostilsiz yolladım başvurularımı vpd yollamışlardı sıkıntı çıkarmadı uni-assist sadece noter onayıyla.
uni-assist broşürlerini incelerseniz Beglaubigungen başlığı altında belgelerinizi nerede onaylatabileceğinizi görebilirsiniz. Bunu belirtmeniz iyi oldu noterler de imza tasdiki yetkisine sahipler. Fakat görece pahalı bir işlem olduğundan fahri konsoloslukları tavsiye ettim. Ayrıca kaymakamlıklarda da ücretsiz.
ausstellende Schulen und Hochschulen,
das Erziehungsministerium Ihres Heimatlands,
die deutschen Botschaften und Konsulate,
die Kulturabteilung der Botschaft des Landes, aus dem das Zeugnis stammt,
die Behörden und Notare bzw. Notarinnen, die in Ihrem Heimatland amtliche Beglaubigung vornehmen dürfen.
Wichtig: Übersetzer und Übersetzerinnen dürfen Dokumente in Original-Sprache nicht beglaubigen.
Yukarıdaki alıntı uni-assist sitesinden imza tasdiki yetkisine sahip Almanya dışındaki kurumlar/kişileri içeriyor.
Kölle Alaaf!

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Cmt Ağu 10, 2019 7:41 pm

Uni-assist'e orijinal ÖSYM yerleştirme belgesi yollandı apostillenmiş şekilde ve kabul edildi.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 10, 2019 7:53 pm

NoNick01 yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 7:41 pm Uni-assist'e orijinal ÖSYM yerleştirme belgesi yollandı apostillenmiş şekilde ve kabul edildi.
uni-assist'in kendi sitesinde özellikle belirtiliyor "orjinal dosya kesinlikle göndermeyin, fotokopilerin tasdikini gönderin." diye. Siz hem orijinali göndermişsiniz hem de tasdikli halini. Sadece tasdik yetiyor.
Kölle Alaaf!

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Cmt Ağu 10, 2019 8:01 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 7:53 pm uni-assist'in kendi sitesinde özellikle belirtiliyor "orjinal dosya kesinlikle göndermeyin, fotokopilerin tasdikini gönderin." diye. Siz hem orijinali göndermişsiniz hem de tasdikli halini. Sadece tasdik yetiyor.
Noter Tasdiki yoktu, dolayısıyla tasdikli değildi. Sadece orijinal belge, apostilli şekilde yollandı.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 10, 2019 8:04 pm

NoNick01 yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 8:01 pm Noter Tasdiki yoktu, dolayısıyla tasdikli değildi. Sadece orijinal belge, apostilli şekilde yollandı.
Apostil'in diğer adının tasdik şerhi olduğunu belirteyim o zaman.
İşlemin adı "tasdiklemek".
Kölle Alaaf!

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Cmt Ağu 10, 2019 8:41 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 8:04 pm Apostil'in diğer adının tasdik şerhi olduğunu belirteyim o zaman.
İşlemin adı "tasdiklemek".

Forumda tasdik için iki yol öneriliyor: konsolosluk tasdiki yada noter onayı+apostil. Yaptırılan bunların hiç biri değil çünkü bunlar kopya belgeler için yapılan tasdik. Bizim yaptırdığımız ise orijinal belgenin ve bu belgedeki imzanın uluslararası tanınırlığı için apostil tasdiki. Sizin dediğiniz noter tasdiki. Biz bu tasdiki yaptırmadık. Çünkü belge zaten orijinal, tasdiklenemez.

Uni-assist'in orijinal belge göndermeyin demesi şunun için: belli bir süreden sonra gönderilen belgeler imha ediliyor.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 10, 2019 9:29 pm

NoNick01 yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 8:41 pm Forumda tasdik için iki yol öneriliyor: konsolosluk tasdiki yada noter onayı+apostil. Yaptırılan bunların hiç biri değil çünkü bunlar kopya belgeler için yapılan tasdik. Bizim yaptırdığımız ise orijinal belgenin ve bu belgedeki imzanın uluslararası tanınırlığı için apostil tasdiki. Sizin dediğiniz noter tasdiki. Biz bu tasdiki yaptırmadık. Çünkü belge zaten orijinal, tasdiklenemez.

Uni-assist'in orijinal belge göndermeyin demesi şunun için: belli bir süreden sonra gönderilen belgeler imha ediliyor.
Buna karşı değilim zaten.
Kölle Alaaf!