Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Motivasyonu Kontrol Etmek

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
itueew

Motivasyonu Kontrol Etmek

Mesaj gönderen itueew » Pzt Haz 03, 2019 9:04 am

Merhaba,

Türkiye'de şu an yüksek lisans okuyorum, Almanca öğreniyorum ve Almanya'da doktora yapmayı istiyorum; fakat motivasyonum birkaç hafta tavan yaparken -derslerime bakarken, her gün Almanca çalışırken, Almanya'da doktoraya gideceğime inanırken- bir anda her şey gözümde büyüyor. Almancanın çok zor dil olduğunu, Almanya'ya gidemeyeceğimi boşa hayal kurduğumu hatta yüksek lisanstan mezun bile olamayacağımı düşünmeye başlıyorum. Kendimi bunu başaran insanlar arasında göremiyorum.

Sizde durumlar nasıl oluyor?

ulashes

Re: Motivasyonu Kontrol Etmek

Mesaj gönderen ulashes » Pzt Haz 03, 2019 12:14 pm

Selamlar Dostum,
Almanca öğrenme sürecinde özellikle başlarda en yararlı şey moral bulmak için bahaneler aramak. Sevdiğin hangi alan varsa o alanla ilgili almanca kaynakları ,videoları bulmaya çalışmak seni bu dili öğrenmeden soğutmayacaktır. İlk aşamalar gerçekten zordur emin ol çünkü özellikle Türkçe ile karşılaştırdığında öğrenmesi imkansız bir dil gibi görünebilir buna ithafen Türkiye de günlük yaşamını türkçe ile bir günde 300 civarı kelime haznesi ile bitirebilirsin ve her işini halledebilirsin ama bu Almanca da pek mümkün değil maalesef hem kendi bünyesinde bulundurduğu istisnaları hemde kelime haznesi ile biraz zorlayabilir öğrenenleri. Tabi ki bu senin hedefinden soğutmasın başarılamayacak birşey değil sadece sabır ve emek gerekiyor. İlk 6 ayı verimli bir şekilde atlatırsan sonra filmlerini ,müziklerini anladıkça sana özgüven verecektir. Doktora kısmına gelirsek Almanca nın birde üniversite de öğreneceğin teknik kısmı yada bölümle ilgili olarak kavramlar ( Fachbegriffe ) olacaktır bunları maalesef kurs boyunca pek görmen mümkün değil bunlarla ilk karşılaştığında şok geçirmemen adına söylüyorum sonradan bunlarıda sürekli kullanacağın için aşina oluyorsun. Umarım bir nebze yararım dokunmuştur sana başarılar dilerim Almanya da görüşmek üzere diyorum :))
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.