Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DSH Prüfung - Frankfurt UAS - DSH Kursuna Gidebilir Miyim?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
aycayildirim

DSH Prüfung - Frankfurt UAS - DSH Kursuna Gidebilir Miyim?

Mesaj gönderen aycayildirim » Pzt Oca 07, 2019 8:01 pm

Herkese selamlar,

Sommersemester 2019 için 5 farklı üniversiteye İşletme lisans eğitimi için başvuru yapmıştım. Dün Frankfurt University of Applied Sciences'tan bir mektup geldi. DSH-2 belgem olmasına rağmen DSH sınavına davet edilmişim. Kağıdın fotoğrafını aşağıya yüklüyorum. Uni-Assist üzerinden başvuru yaparken "Beantragen Sie die Aufnahme in ein Studienkolleg zum nächstmöglichen Termin?" sorusunu
"Nein" olarak işaretlemiştim. Sorularım ise şöyle;

1. Bu kağıt ile D tipi vizeye başvuramıyorum değil mi?
2. Eğer bu sınava girmezsem DSH kursuna katılabiliyor muyum? Girsem, geçemezsem yine kursa katılabiliyor muyum? Bir mail atmayı düşündüm, fakat atmaya da çekindim bir yandan...
3. Bu DSH sınavına davet kağıdının dışında şartlı ya da direkt kabul kağıdı gelecek mi? Yoksa o sınavdan sonra mı geliyor?

https://hizliresim.com/MVJ1b2

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: DSH Prüfung - Frankfurt UAS - DSH Kursuna Gidebilir Miyim?

Mesaj gönderen Physiker » Sal Oca 08, 2019 11:02 am

Frankfurt üniversitesi bu hatayi sikca yapiyor. Üniversiteyle kontaga gecip durumu anlatip direk kabul belgesi talep etmelisin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Sal Oca 08, 2019 1:12 pm

Physiker yazdı: Sal Oca 08, 2019 11:02 am Frankfurt üniversitesi bu hatayi sikca yapiyor. Üniversiteyle kontaga gecip durumu anlatip direk kabul belgesi talep etmelisin.
Çok teşekkür ederim, direkt mail yazıp söylediğiniz gibi yapacağım :)

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Cum Oca 18, 2019 8:07 pm

Physiker yazdı: Sal Oca 08, 2019 11:02 am Frankfurt üniversitesi bu hatayi sikca yapiyor. Üniversiteyle kontaga gecip durumu anlatip direk kabul belgesi talep etmelisin.
Tekrar merhabalar, dediğiniz gibi yaptım ve şu cevabı aldım:

"Sehr geehrte Frau Yildirim,

das von Ihnen vorgelegte DSH-Zeugnis wird an der Frankfurt University of Applied Sciences nicht anerkannt. Es handelt sich um eine nicht registrierte DSH-Prüfung bei der HRK. Daher wenden Sie sich bitte an den DSH Prüfungsausschuss der Deutsch-Türkischen Universität, ob eine Registrierung der DSH Prüfung bei der HRK bzw. beim FaDaf eigenreicht wurde.

Falls dies nicht der Fall ist, müssen Sie für ein Studium an der Frankfurt University of Applied Sciences erneut die DSH-Prüfung ablegen.

Bitte beachten Sie, dass die Zulassungsbescheide ab dem 15.02.2019 verschickt werden."

DSH belgem okul tarafından tanınmamış. Şimdi anlamadığım birkaç konu var, ben bu okuldan kabul aldım mı? Kabul belgelerinin 15.02 tarihinden itibaren gönderildiği söylenmiş, fakat DSH sınavı tarihi 16.02'de. Yani DSH sınavını geçersem direkt döneme, geçemezsem hazırlık kursuna mı başlayacağım?

Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Hem yazılı hem sözlü sınava girebilmek için iki kere Almanya'ya gitmem gerekecek, bu da hem biraz mantıksız hem de masraflı. Bu DSH sınavına girmeden 1 dönem hazırlık okumak benim için de daha iyi olacağı için bu bana mantıklı geldi. Tekrar bir mail attım, DSH sınavına girmezsem ya da geçemezsem DSH kursuna katılabiliyor muyum diye sordum fakat maalesef günlerdir cevap alamadım :(

Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Kabul alıp almadığımı öğrenmek için illa 15.02'den sonrasını beklemem mi gerekiyor, yoksa zaten kabul aldım mı? Diğer okullardan hala haber bekliyorum fakat kendimi garantiye de alabilmek için önemli bir konu... Herkese güzel günler dilerim :)

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Oca 20, 2019 4:36 pm

Bir daha mail atmani öneririm uzun süredir cevap alamadiysan almanyaya gitmen gerekecek kolay bir sey degil bu lütfen bana cevap verebilir misiniz kisa zaman cierisinde diye
Arkadaslar ben erkegim =)

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Sal Oca 22, 2019 10:51 am

kiss25 yazdı: Pzr Oca 20, 2019 4:36 pm Bir daha mail atmani öneririm uzun süredir cevap alamadiysan almanyaya gitmen gerekecek kolay bir sey degil bu lütfen bana cevap verebilir misiniz kisa zaman cierisinde diye
Bugün cevap geldi, DSH kursuna katılabiliyormuşum. Sınavı geçmem durumunda ise 50 Euro ücret kesiliyormuş, gerisi de veriliyormuş. Klasik olarak kontenjan dolmadan başvurmam gerektiği söylenmiş. Yardımlarınız için teşekkür ederim :)