Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
AliEren

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen AliEren » Çrş Kas 06, 2019 8:23 pm

cmgns yazdı: Çrş Kas 06, 2019 8:21 pm :D Hatırladım hocam, inşallah ikimizin de olumlu sonuçlanır süreci. İşin kötü tarafı benim okulum 14 Ekim'de başladı, nasıl olacak bilmiyorum :) Sen de yukarda yazdığım gibi Köln ile konuşabilirsin, ben bugün arayıp bilgi aldım.
Benim dil kursum 18 Kasım'da başlayacak, Almanca bilmediğim arayamam ama mail adresine mail attım bakalım ne zaman dönecekler umarım olumlu olur o ladar bekledikten sonra olumsuz olması çok kötü olur

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Çrş Kas 06, 2019 11:09 pm

zeyno1662 yazdı: Çrş Kas 06, 2019 4:33 pm Ben yerleştirme belgesi diye biliyorum. Sonuçta almanyadaki üniversteler senin bir yere yerleşip yerleşemediğini görmek istiyolar, ama sen araştır istersen
evet aynen öyleymiş haklısın bugün ösym den ıslak imzalı yerleştirme belgem geldi gerekli olan belge o

Yasir

Mesaj gönderen Yasir » Prş Kas 07, 2019 1:57 am

Mereba 1 haftada vizesi belli olan arkadaşlar varmı acaba

Çkktym

Mesaj gönderen Çkktym » Prş Kas 07, 2019 9:20 am

Merhaba 13 Eylül’de istanbuldan dil okulu vizesine başvurdum. Hala bir sonuç yok. Konsolosluğu aradığımda berlin’in yoğun olduğu söylendi. 8 haftada belli oluyor denildi ancak bir sonraki aramamda bunun belli olmayacağı belirtildi. Benimle aynı durumda olan var mı arkadaşlar ya da Berlin’e benden sonra başvurup dil okulu vizesi gelen?

cmgns

Mesaj gönderen cmgns » Prş Kas 07, 2019 10:58 am

Yasir yazdı: Prş Kas 07, 2019 1:57 am Mereba 1 haftada vizesi belli olan arkadaşlar varmı acaba
1 haftada yapılan geri dönüşler çok büyük oranda red olarak geliyor. Ama forumda istisna olarak bir iki kişi de olumlu olduğunu gördüm.

baris97

Mesaj gönderen baris97 » Prş Kas 07, 2019 11:02 am

zeyno1662 yazdı: Çrş Kas 06, 2019 4:08 pm Ben üniversite için dil kursuna başladım o yüzden ösym sonuç belgesini ve lise diplomasını istediler. Ben türkiyede kayıt yaptrdığım üninin öğrenci belgesini koymuşum ama bunları da istiyolarmış eksik evrak o geldi
Teşekkür ederim.

suat1503

Mesaj gönderen suat1503 » Cum Kas 08, 2019 12:10 pm

Arkadaşlar bugün tam 70. günümdü ve vizem elime ulaştı. Zor bir bekleme süreciydi. Umarım bekleyenler de en kısa zamanda vizesine kavuşur.

kristalize

Mesaj gönderen kristalize » Cum Kas 08, 2019 1:16 pm

Merhaba, 21 ekimde Ankaradan vize başvurusu yapmıştım. Bugün 6 aylık sigorta istediklerine dair bir mail yolladılar fakat 1 yıllık özel sağlık sigortası yaptırmıştım ve bunu da evraklarımın arasına zaten koymuştum. Maile cevaben de bunu belirttim ama sizce bir sorun var mıdır sigortada yoksa görmediler mi anlamadım ( Allianzdan yaptırmıştım sigortayı)

kristalize

Mesaj gönderen kristalize » Cum Kas 08, 2019 1:56 pm

Rever yazdı: Prş Eki 31, 2019 6:11 pm Alianzdan falan eğitim sigortası yaptıracağım. İzmir'deki Alman konsolosluğuna mail atmam gerekiyor bunu. Ama nasıl atacağım hangi adrese atacağım mail ? Almanca mı yazmam gerekiyor ?
Merhaba, allianzdan yaptırdığınız eğitim sigortasını kabul ettiler mi bilginiz var mı?

Malong

Mesaj gönderen Malong » Cum Kas 08, 2019 9:45 pm

Malong yazdı: Çrş Eki 16, 2019 1:46 am :evil: :evil: :o
Arkadaşlar merhaba, geçen yıl kasım ayında ilk defa ulusal vizeye (dil kursu + üniversite) ankara büyükelçiliğinden başvurdum. Üniversite kabulum ve herhangi bir dil sertifikam yoktu. Almancayı almanyada öğrenmek istediğimi belirttim. Gişedeki kadın bu şartlarda vizenin çıkma ihtimali çok düşük olduğunu, hatta senin yerinde olsam yeşil pasaportun var gider almanyada a1 alır en azından öyle başvururum gibi şeyler söyledi ama yinede şansımı denemek için başvurdum ve 3 gün gibi kısa bi sürede ret mektubum elime ulaştı. Üniversite kabulum ve dil sertifikam olmadığından bahsetmişler ve maksimum 9ay vize verebiliriz bu sürede dil eğitimini tamamlayıp üniversiteye geçeceğini mümkün görmüyoruz, ayrıca ülkenizde dil eğitimi alabilirsiniz gibi birtakım şeyler. Bu mektuptan hemen sonra 1 ay kadar kendim a1 çalışıp Goethe-Institutte sınava girip a1 sertifikası aldım. Ardından Goethe nin yoğunlaştırılmış A2 kursuna kaydolmak istedim. Sabah 9 da olan kayda 7de gitmeme rağmen önümde 50kişi kuyruk oluşmuştu. Tek 1 A2 yoğun sınıfı açmalarından ve yarısından fazlasını A1 den geçen öğrencilerin doldurmasından dolayı 3-4 kişi kaydolduktan sonra doldu. Böyle olunca ben de alternatif aramaya başladım ve ankara üniversitesinin sunduğu tömer dil kursunda a2 normal (3ay) eğitim alıp sınavı başarıyla geçtim. Ardından konsolosluktaki kadını dinleyip Mart ayında almanyaya dil kursuna gittim ancak seviye tespit sınavında a2 sertifikam olmasına rağmen b1 e yeterli olmadığını ve avrupa birliği dışında aldığım kursların 1 kur aşağıdan sayıldığını söylediler. Kursun ücretini peşin ödemiş olduğum için a2 kursunu tekrar yaptım ve sınavı başarıyla geçtim. Bu süreçte üniversitelere başvurdum ardından Haziran ayının sonlarına doğru Türkiye’ye döndüm. 5 Ağustosta Tu Dortmund’dan kabul geldi. (Zuladsungbescheid) Ardından vize için gerekli belgeleri , garantörlük vs, topladıktan sonra 4 ekim tarihinde tekrar Ankara büyükelçiliğinde ulusal vizeye başvurdum. (Dil kursu + üniversite) Gişedeki kadın bu sefer farklıydı, belgelerime baktı, neden bu bölümü seçtiğimi vs sordu. Görüşmenin sonunda “bence belegelerde bi eksik yok ama son karar tabii amirimin. Buradan belgeler Dortmunda yollanacak minimum 1 ay sürer.” dedi. 11 ekim tarihli ret mektubu, dün 15 ekim tarihinde elime ulaştı. Yani 7 gün (5iş günü) sürmüş toplam ve buradan anlıyoruz ki almanyaya gönderilmemiş bile. Ret cevabında şöyle yazıyor: Ilk yazidaki benzer seyler yazmislar. Türkiye de de gerekli dil egitimini görebilirsiniz. Ve ne kadar cok temel bilginiz varsa almanya da kursa gitmenin o kadar mantikli oldugunu söylemisler.

07.11.2018 de almancayla alakali bir belge sunmamistiniz. Simdi ise Goethe den A1 Sertifikasi sunmussunuz. Ilk basvuruyla bu zamana kadar da ne yaptiginizla alakali bir bildirim yapmadiniz. Bu yüzden A1 icin bir yila yakin bir süre harcadaginiz icin Motivasyonunuz icin ve Okuma kabiliyetiniz hakkinda süphelerimiz var diyor.

Berlinde mahkemeye verebilir veya Ankara da tekrar inceletebilirsiniz diyor.

Bos bos yatmissin diyorlar yani 1 yilda tek A1 yapmissin yaziyor yazida. A2 sertifikalarımı görmemişler ya da görmezden gelmişler.

Böyle bir durumla karşılaşan var mı, sizce nasıl bir itiraz mektubu yazmalıyım?
Merhabalar tekrar, 23 ekimde itiraz mektubunu ve bahsi geçen belgeleri tekrar ekleyerek ve yeni belgeler ilave ederek itirazda bulundum. İtirazın sonucunu beklemeden dortmunda yeşil pasaportumla B1 kursu yapmak için geldim.(gişedeki kadın vize çıkarsa almaya gelmeniz için 3 ay hakkınız var demişti ona güvenerek.) 6 Kasım çarşamba günü konsolosluktan mail geldi “belgeler elimize ulaştı, işlemlerin tamamlanması haftalar alabilir...” yazıyordu. Haftalar geçmeyi bırakın 2 gün sonra yani 8 Kasım Cuma tekrar email gelmiş:

Sayin Uyanik,

vize müracaatiniz ile ilgili görüsmek üzere 19.11.2019 Sali günü saat 09.00´da elciligimize bekleniyorsunuz.
Ilgili yazi ekte ve posta yoluyla da gönderilmektedir.

Saygılarımızla,

Almanya Büyükelçiliği”

Şu anda almanyadayım, bugün itibariyle B1 kursuna başladım. Randevuyu ileri tarihe alabilir miyim? Bu emaili ya da telefon yoluyla daha önce almış olan varsa yardımcı olabilir mi? Vize çıkmış mı demek yoksa çıkmaya yakın ama son bi görüşme mi istiyorlar yoksa direkt goethe b1 isteriz mi diyorlar?

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Cmt Kas 09, 2019 12:00 am

Rigwald yazdı: Prş Tem 11, 2019 3:57 pm Eğer yüksek lisans için gideceksen; Transkript + Diploma
Eğer ilk kez üniversite okumaya, yani lisans/bachelor için gideceksen; Lise Diploması + ÖSYM Sonuç Belgesi (puanlarının ve sıralamanın olduğu tercih kağıdı)

Bunun haricinde herhangi birşeye gerek yok. Şişli kaymakamlığı iyidir ve hızlı çalışır, ben 5 dakikada halledip çıktım işlerimi. Sen yine de sana yakın olana git, baktın uyuzluk yapıyorlar teşekkürler deyip ayrıl dediğim yere git.

Eğer çevirttirmen gereken belge varsa Şişli/Gülbahar'da Beyoğlu 31. Noteri var, yardımcı ve fiyat konusunda pek itelemeyen cinsten kişiler çalışıyor. Çevirtireceğin belgeleri sakın arkalı önlü çevirttirme, çok para ödersin. Üniversiteden İngilizce almaya çalış imkanın varsa.
uni assist in internet sitesinde yazan tam aksi yerleştiğim bölümü belirten ve puan türünün üzerinde yazılı olduğu (ösym yerleştirme belgesi) sonuç belgesinin istendiğine dair hiçbir yerde bilgi bulamamıştım zamanınız olursa tekrara açıklarasanız sevinirim.Ne de olsa önemli olan yerleştiğim bölüm değil mi yani yerleştirme belgesi .Çünkü sadece yerleştiğim bölüm ve benzeri bölümleri okumaya hakkım var. Teşekkürler şimdiden.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cmt Kas 09, 2019 11:17 am

cagdas1881 yazdı: Cmt Kas 09, 2019 12:00 am uni assist in internet sitesinde yazan tam aksi yerleştiğim bölümü belirten ve puan türünün üzerinde yazılı olduğu (ösym yerleştirme belgesi) sonuç belgesinin istendiğine dair hiçbir yerde bilgi bulamamıştım zamanınız olursa tekrara açıklarasanız sevinirim.Ne de olsa önemli olan yerleştiğim bölüm değil mi yani yerleştirme belgesi .Çünkü sadece yerleştiğim bölüm ve benzeri bölümleri okumaya hakkım var. Teşekkürler şimdiden.
Sonuç belgesi ile kastettiğim şey dediğin gibi yerleştiğin bölümü, puan tipini vs. gösteren kağıt. Yazarken anlam karmaşası olmuş. :D Alman sitelerinde buna genelde certificate of higher education entrance qualification diyorlar. Endişe etmene gerek yok dostum, belgenin çıktısını al ya da imzalı olarak ÖSYM den iste, sana kalmış. Ben çıktısını aldım notere gidip tercüme ettirip damgalattırdım hiç bir sıkıntı da çıkmadı, 3 farklı üniversiteden kabul gördü o belge.

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Cmt Kas 09, 2019 6:08 pm

Rigwald yazdı: Cmt Kas 09, 2019 11:17 am Sonuç belgesi ile kastettiğim şey dediğin gibi yerleştiğin bölümü, puan tipini vs. gösteren kağıt. Yazarken anlam karmaşası olmuş. :D Alman sitelerinde buna genelde certificate of higher education entrance qualification diyorlar. Endişe etmene gerek yok dostum, belgenin çıktısını al ya da imzalı olarak ÖSYM den iste, sana kalmış. Ben çıktısını aldım notere gidip tercüme ettirip damgalattırdım hiç bir sıkıntı da çıkmadı, 3 farklı üniversiteden kabul gördü o belge.
çok teşekkür ederim :D ben de sonuç belgesi diyince matematikde coğrafyada kaç doğru kaç yanlış yaptığımı ne yapacak bu adamlar dedim sonuçta o belge tercih yapmadan önce veriliyor diye .
tekrar sağolun

cmgns

Mesaj gönderen cmgns » Pzt Kas 11, 2019 10:44 am

Sanırım hala kimsede haber yok :)

AliEren

Mesaj gönderen AliEren » Pzt Kas 11, 2019 11:37 am

cmgns yazdı: Pzt Kas 11, 2019 10:44 am Sanırım hala kimsede haber yok :)
Evet yarin itibariyle 4 hafta olucak benimki umarim bu hafta içinde haber alabiliriz

Ayd2019

Mesaj gönderen Ayd2019 » Pzt Kas 11, 2019 5:48 pm

Çkktym yazdı: Prş Kas 07, 2019 9:20 am Merhaba 13 Eylül’de istanbuldan dil okulu vizesine başvurdum. Hala bir sonuç yok. Konsolosluğu aradığımda berlin’in yoğun olduğu söylendi. 8 haftada belli oluyor denildi ancak bir sonraki aramamda bunun belli olmayacağı belirtildi. Benimle aynı durumda olan var mı arkadaşlar ya da Berlin’e benden sonra başvurup dil okulu vizesi gelen?
9 Eylül'de İstanbul'dan Berlin dil okulu için başvurmuştum. 5 Kasımda habersiz bir şekilde ups pasaportumu getirdi. Uzun bir bekleme oldu, 2 kere konsolosluğa ve 2 kere de auslenderbehördeye mail attım arada. Şu anda Berlin'deyim, bekleyenlere sabır diliyorum..

cmgns

Mesaj gönderen cmgns » Sal Kas 12, 2019 11:49 am

AliEren yazdı: Pzt Kas 11, 2019 11:37 am Evet yarin itibariyle 4 hafta olucak benimki umarim bu hafta içinde haber alabiliriz
Hocam bugün de bir haber yok değil mi ? İkimizin aynı anda alacağını hissediyorum vizeleri :)

cmgns

Mesaj gönderen cmgns » Sal Kas 12, 2019 12:36 pm

Bugün Köln ile görüştüm, işlemlerin Almanya'da tamamlanmış olduğunu söyledi. Zaten Schweigefristverfahren süresi de 10 Kasım'da dolmuş dedi. Daha sonra Ankara Büyükelçiliği aradım, umarsız bir abla açtı telefonu :) durumu anlattım, Almanya onayladıktan sonra 3 hafta sürer diyip kapadı. Durum bu.

AliEren

Mesaj gönderen AliEren » Sal Kas 12, 2019 3:36 pm

cmgns yazdı: Sal Kas 12, 2019 12:36 pm Bugün Köln ile görüştüm, işlemlerin Almanya'da tamamlanmış olduğunu söyledi. Zaten Schweigefristverfahren süresi de 10 Kasım'da dolmuş dedi. Daha sonra Ankara Büyükelçiliği aradım, umarsız bir abla açtı telefonu :) durumu anlattım, Almanya onayladıktan sonra 3 hafta sürer diyip kapadı. Durum bu.
Hocam işlemlerin Almanya'da tamamlanmasi olumlu anlama mi geliyor

AliEren

Mesaj gönderen AliEren » Sal Kas 12, 2019 3:46 pm

cmgns yazdı: Sal Kas 12, 2019 11:49 am Hocam bugün de bir haber yok değil mi ? İkimizin aynı anda alacağını hissediyorum vizeleri :)
Evet bendede hiçbir gelişme yok siz en azından Köln arayıp bilgi alabilmissiniz ben mail attım cevap alamadım henüz. Ankara'yı arıyorum bir bayan çıkıyor beni farklı bir numaraya yönlendiriyor orasi da açmıyor hep meşgul

Kilitli