Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cavdartarlasi

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen cavdartarlasi » Cum Eyl 13, 2019 9:42 am

meov yazdı: Prş Eyl 12, 2019 4:36 pm remote sensing, geoinformation and visualization.
sizin bölüm nedir hocam?
cognitive science embodied cognition benim. belki aynıdır diye heyecanlandım (:

salii

Mesaj gönderen salii » Cum Eyl 13, 2019 12:20 pm

Arkadaşlar 63. Günün sonunda nihayet geldi benim vizem az önce. Dünden beri ups in sitesine giremiyordum. Ne bir sms ne bir şey. Direkt bir telefon aradı ve ups den arıyoruz pasaportlarınizi getireceğiz dediler. Geldi :) 1 yıllık Multi olarak geldi ben, eşim ve çocuğuma. Eşim ve cocugumunki aile birleşimi benimki studim

furkanbayrakli

Mesaj gönderen furkanbayrakli » Cum Eyl 13, 2019 12:25 pm

salii yazdı: Cum Eyl 13, 2019 12:20 pm Arkadaşlar 63. Günün sonunda nihayet geldi benim vizem az önce. Dünden beri ups in sitesine giremiyordum. Ne bir sms ne bir şey. Direkt bir telefon aradı ve ups den arıyoruz pasaportlarınizi getireceğiz dediler. Geldi :) 1 yıllık Multi olarak geldi ben, eşim ve çocuğuma. Eşim ve cocugumunki aile birleşimi benimki studim
Hayırlı olsun:)

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cum Eyl 13, 2019 12:39 pm

salii yazdı: Cum Eyl 13, 2019 12:20 pm Arkadaşlar 63. Günün sonunda nihayet geldi benim vizem az önce. Dünden beri ups in sitesine giremiyordum. Ne bir sms ne bir şey. Direkt bir telefon aradı ve ups den arıyoruz pasaportlarınizi getireceğiz dediler. Geldi :) 1 yıllık Multi olarak geldi ben, eşim ve çocuğuma. Eşim ve cocugumunki aile birleşimi benimki studim
Hocam hayirli ve de ugurlu olsun. Ailenizle birlikte umarim mutlu ve basarili olursunuz.Insallah ben de vizemi alip buraya güzel haberlerimi yazabilirim.

Adüll

Mesaj gönderen Adüll » Cum Eyl 13, 2019 2:47 pm

eminho47 yazdı: Cmt Eyl 07, 2019 8:42 pm Temmuzda başvurup vizesi gelen var mı? Yada daha doğrusu olumlu olumsuz yanıt alabilen var mı?
Temmuz 24 de başvurdum hâla bekliyorum üç kere evrak istediler saçma sapan :(

cakir95

Mesaj gönderen cakir95 » Cum Eyl 13, 2019 2:55 pm

26 Agustosta basvuru yaptım eksik evragım vardı mail olarak attım evragı 3 Eylul de ise telefonla donus aldım ve eksik evragım olmadığı soylendi. Umarım biran once gelir vizem zira 23 Eylul de ucak biletim var. Merak eden olursa İngilizce Master Programına basvuru yaptım ingilizce kanıtı olarak IELTS belgesi sundum.

cakir95

Mesaj gönderen cakir95 » Cum Eyl 13, 2019 3:05 pm

a.ser yazdı: Prş Eyl 12, 2019 2:51 pm arkadaşlar erasmus vizeleri 3 günde falan çıkıyor evet, daha önce gittiğim için biliyorum.
9 ağustosta ingilizce yüksek lisans için başvurduğum vize bugün geldi. Araya bayram girdiği için normal bir sürede geldi diye düşünüyorum. 11 eylül yazıyor basılma tarihinde.
at11 belgem olmadığı için 1 aylık seyahat sağlık sigortası ile başvurdum, korkum oydu ama kabul etmişler.
Arkadaslar,
Ben de daha onceden eramusa gittim 2017-2018 donemi icin benim vizem 28 gun sonra cıkmıstı yani 3 gunde cıkar diyenleri dinleyip daha sonra herhangi bir haber alamazsın merak etme. Belgelere yogunluga finansal duruma hibeye gore vize suresinin degişiklik gosteriyor.

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Cum Eyl 13, 2019 3:31 pm

Tebrik ederim hayırlısı olsun.

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Cum Eyl 13, 2019 4:15 pm

Birkaç ufak soru sorabilir miyim acaba? Biz de ailece gitmeyi planladığımız için sizin örneğiniz çok güzel bir örnek.

Siz gitmeden önce Almanya’da ev tuttunuz mu? Vizeye başvururken ailenizi nasıl bir evde yaşatacaksınız, eviniz en az 3 odalı mı kaç m2 vs gibi sorular sormadılar mı?

Nerede y.lisans yapacaksınız, hangi bölümde? Bursunuzu devlet mi verdi acaba çok özel bir soru değilse?

Almanya’da bir garantör gösterdiniz mi veya daha önceden Almanya ile bir bağlantınız var mıydı? Sadece bloke hesap mı gösterdiniz. Peki tüm aile için mi bir para gösterdiniz (örneğin 3 x normal bloke hesap tutarı)

Esasında şunu öğrenmek istiyorum, siz belki Almanya için çok özel donanımlı bir kişisiniz, saygın bir bursunuz var ve sizin vize alabilme durumunuz herkes için geçerli olmayabilir mi?

ismailbaz

Mesaj gönderen ismailbaz » Cum Eyl 13, 2019 4:41 pm

Merhaba Arkadaşlar;
9 Eylül'de vize randevusuna girdim . Acaba eksik evrak veyahut ek evrak bildirimleri ne kadar sürede oluyor. Genel olarak 3-4 gün içerisinde oluyormuş ancak bana herhangi bir dönüş olmadı.Acaba herşey olumlu mu gidiyordur ? Eğer ek evrak isterlerse bunu ne kadar süre içerisinde isterler . Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

cakir95

Mesaj gönderen cakir95 » Cum Eyl 13, 2019 5:17 pm

ismailbaz yazdı: Cum Eyl 13, 2019 4:41 pm Merhaba Arkadaşlar;
9 Eylül'de vize randevusuna girdim . Acaba eksik evrak veyahut ek evrak bildirimleri ne kadar sürede oluyor. Genel olarak 3-4 gün içerisinde oluyormuş ancak bana herhangi bir dönüş olmadı.Acaba herşey olumlu mu gidiyordur ? Eğer ek evrak isterlerse bunu ne kadar süre içerisinde isterler . Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Senin bildiğin bir eksik evragın var mı hiç? Eger eksik olmasına ragmen belgeleri verdiysen seni orada uyarıyorlar eksik olan belgenin durumuna gore ise ya seni direkt olarak evraklarını teslim almadan yolluyorlar yada daha evrakı tamamlamanı belirtiyorlar. basvuru esnasında gorevli kadın bana belgeyi mail ile atmam gerektiğini soyledi ertesi gunu beni arayıp bilgilendirdi ve belgelerimin işleme girmesi için eksik olan kagıdı mail atmam gerektiğini soyledi. Maili attıktan 2 iş gunu sonra ise telefonla arandım ve belgelerin tam oldugu haberini aldım.

ismailbaz

Mesaj gönderen ismailbaz » Cum Eyl 13, 2019 6:02 pm

cakir95 yazdı: Cum Eyl 13, 2019 5:17 pm Senin bildiğin bir eksik evragın var mı hiç? Eger eksik olmasına ragmen belgeleri verdiysen seni orada uyarıyorlar eksik olan belgenin durumuna gore ise ya seni direkt olarak evraklarını teslim almadan yolluyorlar yada daha evrakı tamamlamanı belirtiyorlar. basvuru esnasında gorevli kadın bana belgeyi mail ile atmam gerektiğini soyledi ertesi gunu beni arayıp bilgilendirdi ve belgelerimin işleme girmesi için eksik olan kagıdı mail atmam gerektiğini soyledi. Maili attıktan 2 iş gunu sonra ise telefonla arandım ve belgelerin tam oldugu haberini aldım.
Bana sadece mezun olalı 2 yıl olmuş belki ek evrak istenebilir bu süre içerisinde ne yaptığına dair dedi.Ama istenmeye de bilir dedi.Acaba istenilseydi 5 gün içerisinde dönüş yaparlarmıydı ? Bütün merakım bu :)

salii

Mesaj gönderen salii » Cum Eyl 13, 2019 8:40 pm

Kad85 yazdı: Cum Eyl 13, 2019 4:15 pm Birkaç ufak soru sorabilir miyim acaba? Biz de ailece gitmeyi planladığımız için sizin örneğiniz çok güzel bir örnek.

Siz gitmeden önce Almanya’da ev tuttunuz mu? Vizeye başvururken ailenizi nasıl bir evde yaşatacaksınız, eviniz en az 3 odalı mı kaç m2 vs gibi sorular sormadılar mı?

Nerede y.lisans yapacaksınız, hangi bölümde? Bursunuzu devlet mi verdi acaba çok özel bir soru değilse?

Almanya’da bir garantör gösterdiniz mi veya daha önceden Almanya ile bir bağlantınız var mıydı? Sadece bloke hesap mı gösterdiniz. Peki tüm aile için mi bir para gösterdiniz (örneğin 3 x normal bloke hesap tutarı)

Esasında şunu öğrenmek istiyorum, siz belki Almanya için çok özel donanımlı bir kişisiniz, saygın bir bursunuz var ve sizin vize alabilme durumunuz herkes için geçerli olmayabilir mi?

Merhabalar, gitmeden önce ev tutmadım. Nerede kalmayı planlıyorsunuz diye gelen bir soruya gittiğim zaman 2 odalı bir ev kiralamak istiyorum dedim. Hiç problem etmediler.

Berlin Teknik Üniversitesinde yüksek lisans yapacağım ve aldığım burs Milli Eğitim Bakanlığı'nın verdiği YLSY bursu. Bu bursu aldığımiz için milli eğitim bakanlığı bize sponsorluk belgesi veriyor. Ama aldığım burs miktarı yetersiz kaldı ki konsolosluk toplam 2412 euroluk bloke hesabı açmamı istedi. Benim alacağım burs miktari ise aylık 1611 euro.

5 yıllık yazılım geliştirme tecrübem var. Bir kamu kurumunda çalışıyorum şu an. Almanya'nın yeni göç yasasını da düşündüğümüzde, IT alanında çalışabilecek birisiyim. Belki tüm bunların etkisiyle hem aile vizesini hem de öğrenci vizesini aynı anda verdiler.

meov

Mesaj gönderen meov » Cum Eyl 13, 2019 10:05 pm

cavdartarlasi yazdı: Cum Eyl 13, 2019 9:42 am cognitive science embodied cognition benim. belki aynıdır diye heyecanlandım (:
golmdaymış sizin fakülte de, kalacak yer bulabildiniz mi?

Helen

Mesaj gönderen Helen » Cum Eyl 13, 2019 11:24 pm

Merhaba arkadaşlar, ben de vize görüşmesine 19 Ağustos sabahı gitmiştim ve 26 gün sonra bugün öğle vaktinde vizem elime ulaştı. Umarım, özellikle @yusufjosef senin ve bekleyen tüm arkadaşların vizesi de eline en kısa sürede ulaşır. Aslında ben vize görüşmesinde istenen eksik belgeyi bir hafta sonra (26 Ağustos) götürdüğüm için vizem daha geç gelir sanıyordum, çünkü görüşmede ancak eksik belgeyi teslim ettikten sonra vizemi işleme alacaklarını söylediler. Vizemin böyle kısa sürede gelmesini iyi bir puanla sonuçlanmış TestAs sertifikasına, çok yoğun olmadığını tahmin ettiğim ausländerbehörde ye ve motivasyon mektubuna; bir iki gramer hatasıyla birlikte - mektubu verdikten sonra fark ettim :| - hayalimi ve hedeflerimi iyi anlatmama bağlıyorum. Tabii bunlar sadece tahmin.. Bu süre neye göre değişiyor, niye bu kadar değişken oluyor tam bilemiyoruz maalesef

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Cum Eyl 13, 2019 11:55 pm

Helen yazdı: Cum Eyl 13, 2019 11:24 pm Merhaba arkadaşlar, ben de vize görüşmesine 19 Ağustos sabahı gitmiştim ve 26 gün sonra bugün öğle vaktinde vizem elime ulaştı. Umarım, özellikle @yusufjosef senin ve bekleyen tüm arkadaşların vizesi de eline en kısa sürede ulaşır. Aslında ben vize görüşmesinde istenen eksik belgeyi bir hafta sonra (26 Ağustos) götürdüğüm için vizem daha geç gelir sanıyordum, çünkü görüşmede ancak eksik belgeyi teslim ettikten sonra vizemi işleme alacaklarını söylediler. Vizemin böyle kısa sürede gelmesini iyi bir puanla sonuçlanmış TestAs sertifikasına, çok yoğun olmadığını tahmin ettiğim ausländerbehörde ye ve motivasyon mektubuna; bir iki gramer hatasıyla birlikte - mektubu verdikten sonra fark ettim :| - hayalimi ve hedeflerimi iyi anlatmama bağlıyorum. Tabii bunlar sadece tahmin.. Bu süre neye göre değişiyor, niye bu kadar değişken oluyor tam bilemiyoruz maalesef
hocam üniversiteniz hangi şehirde TestAStan çok auslandebehördeye bağlı diye düşünüyorum, ortalamanız zaten yüksekse testas pek etki etmiyor sanırım

Helen

Mesaj gönderen Helen » Cmt Eyl 14, 2019 12:32 am

Oxeon yazdı: Cum Eyl 13, 2019 11:55 pm hocam üniversiteniz hangi şehirde TestAStan çok auslandebehördeye bağlı diye düşünüyorum, ortalamanız zaten yüksekse testas pek etki etmiyor sanırım
Başvurduğum şehir Jena fakat büyük ihtimalle başka bir şehirdeki üniversiteye gideceğim. Ortalamam da yaklaşık 2.8 e tekabül ediyordu, TestAs ile 2.3 e düştü sanırım. Bence de çok etkilememiştir ama belki bir şeyler için uğraştığımın kanıtı olmuştur gibi diye düşündüm. Zaten başvurduğum okulların çoğu TestAs ı değerlendirmeye almadı, bari vizede işe yaramış olsa, boşa gitti yoksa :D

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cmt Eyl 14, 2019 10:01 am

Helen yazdı: Cum Eyl 13, 2019 11:24 pm Merhaba arkadaşlar, ben de vize görüşmesine 19 Ağustos sabahı gitmiştim ve 26 gün sonra bugün öğle vaktinde vizem elime ulaştı. Umarım, özellikle @yusufjosef senin ve bekleyen tüm arkadaşların vizesi de eline en kısa sürede ulaşır. Aslında ben vize görüşmesinde istenen eksik belgeyi bir hafta sonra (26 Ağustos) götürdüğüm için vizem daha geç gelir sanıyordum, çünkü görüşmede ancak eksik belgeyi teslim ettikten sonra vizemi işleme alacaklarını söylediler. Vizemin böyle kısa sürede gelmesini iyi bir puanla sonuçlanmış TestAs sertifikasına, çok yoğun olmadığını tahmin ettiğim ausländerbehörde ye ve motivasyon mektubuna; bir iki gramer hatasıyla birlikte - mektubu verdikten sonra fark ettim :| - hayalimi ve hedeflerimi iyi anlatmama bağlıyorum. Tabii bunlar sadece tahmin.. Bu süre neye göre değişiyor, niye bu kadar değişken oluyor tam bilemiyoruz maalesef
Hayirli ve ugurlu olsun,egitim hayatinizda basarilar dilerim.Iyi dileginiz icin de ayrica tesekkür ederim.Ben de alsam da vizeyi,suraya bir yazsam artik 😄

wonderwallmt

Mesaj gönderen wonderwallmt » Cmt Eyl 14, 2019 10:12 am

Merhaba arkadaslar, vizesi gelenlere hayirli uguelu olsun. son mesajlari okudum da eksik sigorta belgem cikmisti, arayip mail ile info ile baslayan konsolosluk adresine yollayin demislerdi. sonrasinda belgeyi attim diye arayayim mi dedim, gerek yok belge gelir dediler. Su an okudugumda ise bazi arkadaslar devaminda aranmis ve tam oldugu soylenmis belgeleri. Acaba benim maili gormemis ve vize sürecini isleme hala koymamis olabilirler mi ? 23 unu seyahat tarihim olarak gosterdim, haftaya aramaliyim sizce onerisi olan var mi bu konuda ?

idilge

Mesaj gönderen idilge » Cmt Eyl 14, 2019 11:39 am

Merhabalar herkese,
Başvuru sürecinde bu forumdan çok yararlandım. Cevap veren ve emeği geçen herkese çok teşekkürler. Ben de kendi hikayemi yazmak istedim. Belki birilerine benim de faydam dokunur.

29 Ağustos'ta İstanbul Konsolosluğu'ndan ulusal vize başvurumu yaptım ve vizem dün sabah elime ulaştı. Bu kadar hızlı olmasına çok şaşırdım.
Başvurumda 1 Ekim'de gideceğimi belirtmiştim. Ekimde Cottbus'ta ingilizce yüksek lisans eğitimine başlayacağım. 25 yaşındayım ve lisans diplomamı haziranda aldım.

Görüşmeye götürdüğüm belgeler (orjinalleri ve 2 adet fotokopileri):
- 2 adet doldurulmuş başvuru formu
- Pasaport
- 2 adet vesikalık (bazı arkadaşlar 3 tane istendiğini yazmış, siz yanınıza yedek alırsanız iyi olur)
- CV (ingilizce)
- Motivasyon mektubu (neden almanya'da ve bu bölümde okumak istediğime dair 1 sayfa ve ingilizce)
- Sağlık sigortası (at11 belgem (30 Eylül başlangıç) ve ne olur ne olmaz diye yaptırdığım 1 aylık seyahat sağlık sigortası belgesi (buna kadın gerek yoktu dedi ama aldı yine de)
- Üniversite diplomam, diploma supplement ve transkriptim
- Lise diplomam ve öss sonuç belgem (bunu belgeleri düzenleyen kadın eledi, dosyama koymadılar)
- IELTS Sonucum (bölümüm ingilizce olduğu için)
- Kabul Belgem
- Tam tekmilli Nüfus Kayıt Örneği
- Bloke hesap (fintiba bank)

Öncelikle ups'ye kayıt yaptırıp, pasaportunuz için kargo poşetinizi alıyorsunuz. Daha sonra belgeleriniz arka arkaya sıralanıyor ve gereksizler atılıyor. Sonra da gişeye çağırılıyorsunuz. Bana çok tatlı ve genç bir kadın denk geldi. Daha çok sohbet gibi geçti. Gideceğim şehrin nerede olduğunu, Almanya'da akrabam olup olmadığını ve bölümde ilk dönem alacağım dersleri sordu. Bir de nerede kalmayı planlıyorsun dedi. Ben de yurtlara başvurduğumu ve cevap beklediğimi söyledim. Belgelerime baktı tek tek. Görüşme bittiğinde sorun var mı dedi. Ben de ne zaman vize elime ulaşır dedim. O da "Ben dosyanda bir eksik göremiyorum. Tabi buna bizim müdürlerimiz ve göçmenlik bürosu da bakacak. Yoğunluk sebebiyle bir zaman söylemem yanlış olur ama 3 4 hafta içinde eline ulaşabilir diye tahmin ediyorum" dedi.

Dün sabah ups'den aradılar. İnanılmaz şaşırdım çünkü 2 hafta sonra falan bekliyordum. Hatta ilk red mi acaba diye bile düşündüm. Ama vizem elime ulaştı. Şimdi gidiş hazırlıklarına başlayacağım. Forumda gerçekten çok uzun süre bekleyen insanları görüyorum. Umarım herkes vizesine bir aksilik olmadan, geç kalmadan ve pes etmeden ulaşır. Çok stresli bir süreç gerçekten, herkese bol bol sabır ve sonunda hayallerine kavuşmasını diliyorum. Buradaki yardımlaşma ortamı için de emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.

Kilitli