Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen Physiker » Sal Oca 01, 2019 6:04 pm

Yeni Anilar & Yeni Konular & Yeni Tecrubeler

-------Gorusmeye nerede girdigimizi,
------Yasadiklarimizi,
-----Bilinenlerin disinda ne tur belgeler goturdugumuzu,
----Sorulan sorulari
---Vize sonucunu
--Kisaca vizeyle ilgili herseyi
-Burada paylasalim...

Vize Ani Defteri -2018 e burdan ulasabilirsiniz:

viewtopic.php?f=7&t=11546

2019 yilinda vize basvurusu yapacak olan bütün üyelerimize basarilar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

herr_sieben

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen herr_sieben » Çrş Oca 02, 2019 3:36 am

Physiker yazdı: Sal Oca 01, 2019 6:04 pm Yeni Anilar & Yeni Konular & Yeni Tecrubeler

------Yasadiklarimizi,
----Sorulan sorulari
---Vize sonucunu
-Burada paylasalim...

hayırlı olsunn

ktlms34

Mesaj gönderen ktlms34 » Çrş Oca 02, 2019 11:40 am

Merhaba daha önce bir çok başlık açmıştım vize durumumla ilgili en son konsolosluk şöyle bir mail attı;

vize işlemleriniz devam etmekte. Basvurunuzu sonuclandirabilmek icin, aşağıda belirtilen evrakları tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir:

02.01.2019 tarihi itibariyle min. 90 gün gecerli yurt disi saglik sigortasi. Evraklarinizin arasindaki A/T 11 belgesi gecerliligini kaybetmis bulunmakta.

Basvurunuzun sonuclandiktan sonragarantörünüzden gelen resmi davetiye size geri gönderilecektir.

Email aynen böyle ve tatile girmeden önce kendilerine A/T 11 belgemi attım. Şu anda beklemedeyim. Bu arada bugün 91. günüm.

ktlms34

Mesaj gönderen ktlms34 » Prş Oca 03, 2019 11:46 am

92. Gün ve hala dosyama işlemde diyor konsolosluk bunun yasal bir süreci yok mu ya daha ne kadar bekletecekler acaba. Özellikle Physiker bi yorum getirebilirsen sevinirim.

omersaklambac

Mesaj gönderen omersaklambac » Prş Oca 03, 2019 11:08 pm

Merbahalar, öncelikle site için çok teşekkür etmek istiyorum. Burası sayesinde aklımda ki bir çok konuya çözüm getirdim ve sonunda (ki 6-8 aylık bir uğraş, 1 vize reddi) vizem elime geçti. Önce konu için bilgilendirme yapmak istiyorum. Ben çok şey için burayı araştırdım ve benim gibi bir şey başına gelirse arkadaşların benden de bir fayda olmuş olsun.

İstanbul'da görüşmeye girdim.
Şartlı kabul belgem, bloke hesabım, dil kursu kayıt belgem ile gişeye yanaştım.
Klasik soruları sordular (akraba, para vs.)
Yaklaşık 10 dakika belgelerim kontrol edildi ve sonunda işlemim bitti. En ufak bir soru veya farklı bir davranış gerçekleşmedi.

Taa ki... 3 hafta sonra telefonum arandı ve yetkililerin benimle konuşmak istediği söylendi. Görüşmeye gittiğimde sıra numarası almadım bekledim sıra bana geldi. Almanca konuşan bir görevle ve türkçe bana çeviri yapan başka görevliyle yepyeni bi randevu başladı. Neden Almanya, okul bittikten sonra ne yapacaksın, bu bölümü burada okuyamaz mıydın, iyi de sen yıllardır Türkiye'de zaten bir şey yapmamışsın ki vs... Sinirlerim gerildi ve ters gitmeye başladım. İstediğim her yerde okuyabilecek parayı bloke ettiğimi dil kursuna para ödediğimi yıllardır çalışmadan yaşayabilecek yaşam standartlarını ailemin bana sağladığını seçebileceğim 10'larca ülke arasından Almanya'yı seçtiğimi çünkü eğitim sistemini, dilini ve kültürünü merak ettiğimi öğrenmek istediğimi söyledim. 3 hafta sancılı bekleyişin ardından vizem elime geçti.

Ama işlerin benim için bu kadar kötü gitmesinden sonra belki paranoya haline getirdiğim için aklıma bir şey takıldı ve aklımdan bir türlü çıkmıyor, bilen biri cevaplayabilirse sevinirim.

Vizem D tipi, Multi ve 6 ay.
STUDIENVORBEREITENDER SPRACHKURS BEI SCHLUE (dil kursunun adı)
AUFENTHALTSDAUER ENTSPRICHT GÜLTIGKEIT

Yazıyor. Bunun tam olarak ne anlama geldiğini açıkçası bilmiyorum. Dil kursu vizesi mi aldım? Öğrenci adayı vizesi mi? Sahip olduğum haklar öğrenciler gibi mi? Oturum izni alabileceksem sadece 6 ay mı? Pazartesi Almanya'da olacağım ve bilmediğim bir kültürde bu soruları kime nasıl soracağımı da bilmiyorum açıkçası. Ne anlama geldiğini tam olarak açıklayabilecek biri var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 05, 2019 2:12 am

omersaklambac yazdı: Prş Oca 03, 2019 11:08 pm Ama işlerin benim için bu kadar kötü gitmesinden sonra belki paranoya haline getirdiğim için aklıma bir şey takıldı ve aklımdan bir türlü çıkmıyor, bilen biri cevaplayabilirse sevinirim.

Vizem D tipi, Multi ve 6 ay.
STUDIENVORBEREITENDER SPRACHKURS BEI SCHLUE (dil kursunun adı)
AUFENTHALTSDAUER ENTSPRICHT GÜLTIGKEIT

Yazıyor. Bunun tam olarak ne anlama geldiğini açıkçası bilmiyorum. Dil kursu vizesi mi aldım? Öğrenci adayı vizesi mi? Sahip olduğum haklar öğrenciler gibi mi? Oturum izni alabileceksem sadece 6 ay mı? Pazartesi Almanya'da olacağım ve bilmediğim bir kültürde bu soruları kime nasıl soracağımı da bilmiyorum açıkçası. Ne anlama geldiğini tam olarak açıklayabilecek biri var mıdır?
Hayirli olsun.
Üniversite Egitim Vizesi almissin, istedigin gibi.
Gidecegin dil kursunun adi yaziyor ve gecerlilik tarihi.

Vizenin basladigi tarihten 6 ay sonra yabancilar dairesine gideceksin. Ister 4. ay basvur ister 5. ister 6. ay ilk vize süren bitmeden bir gün önce de basvurabilirsin eger gidecegin yabancilar dairesi randevusuz calisiyorsa.
Cogu sehir randevulu calisiyor artik. Bugün randevu istesen 8-10 haftayi bulabilir cevap gelmesi...

Bol sans.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

bariscoskun30

Mesaj gönderen bariscoskun30 » Prş Oca 10, 2019 3:32 am

Arkadaşlar selam, şu anda Almanya'dayım; iki hafta önce Paderborn Üniversitesi'nden şartlı kabul aldım. Bu kabul ile birlikte haftaya İstanbul'a dönüp vizeye başvuracağım. Bana burada sponsor olacak kişi bugün Auslanderbehörder'ye gidip garanti belgesi alacak. Bu belge ortalama ne kadar bir zamanda çıkıyor? Bilgisi, tecrübesi olan var mı?

Bir diğer sorum da şu; Bielefeld'de konaklayacak bir evim var. Bu evi vizede nasıl göstereceğim? Acaba bana sponsor olacak kişi tarafından mı ispat ediliyor konaklama? Yanıtlandırırsanız çok sevinirim. Biraz aciliyeti var çünkü bu Pazar dönüş biletim var. Teşekkürler herkese.

ktlms34

Mesaj gönderen ktlms34 » Prş Oca 10, 2019 10:45 am

bariscoskun30 yazdı: Prş Oca 10, 2019 3:32 am Arkadaşlar selam, şu anda Almanya'dayım; iki hafta önce Paderborn Üniversitesi'nden şartlı kabul aldım. Bu kabul ile birlikte haftaya İstanbul'a dönüp vizeye başvuracağım. Bana burada sponsor olacak kişi bugün Auslanderbehörder'ye gidip garanti belgesi alacak. Bu belge ortalama ne kadar bir zamanda çıkıyor? Bilgisi, tecrübesi olan var mı?

Bir diğer sorum da şu; Bielefeld'de konaklayacak bir evim var. Bu evi vizede nasıl göstereceğim? Acaba bana sponsor olacak kişi tarafından mı ispat ediliyor konaklama? Yanıtlandırırsanız çok sevinirim. Biraz aciliyeti var çünkü bu Pazar dönüş biletim var. Teşekkürler herkese.
Garantör belgesi konusunda benim belgem ayni gün cikmisti. Garantörüm gittigi gün direk vermislerdi.
2. soru icin ev kime aitse o kisi senin adina kira sözlesmesi düzenlemeli.

ktlms34

Mesaj gönderen ktlms34 » Prş Oca 10, 2019 1:22 pm

Merhaba arkadaslar 99 gün sonunda vizem geldi. 2 unofficial redden sonra sonunda vizemi aldim. Cok tesekkürler burdaki herkese.

bariscoskun30

Mesaj gönderen bariscoskun30 » Prş Oca 10, 2019 3:38 pm

ktlms34 yazdı: Prş Oca 10, 2019 10:45 am Garantör belgesi konusunda benim belgem ayni gün cikmisti. Garantörüm gittigi gün direk vermislerdi.
2. soru icin ev kime aitse o kisi senin adina kira sözlesmesi düzenlemeli.
Kiracı olarak kalmayacağım ama. Akrabamızın evi. Vize başvuru formunda adresi belirteceğim.

ktlms34

Mesaj gönderen ktlms34 » Prş Oca 10, 2019 4:38 pm

bariscoskun30 yazdı: Prş Oca 10, 2019 3:38 pm Kiracı olarak kalmayacağım ama. Akrabamızın evi. Vize başvuru formunda adresi belirteceğim.
Oyle durumda olan insanlar var vize ani defterinde okudugum kadariyla o yüzden akrabalarinin senin onlarin yaninda kalacagina dair bir yazi isterler sanirim.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Prş Oca 10, 2019 5:17 pm

bariscoskun30 yazdı: Prş Oca 10, 2019 3:38 pm Kiracı olarak kalmayacağım ama. Akrabamızın evi. Vize başvuru formunda adresi belirteceğim.
Wohnungsgeberbescheinigung diye bir belge var. Almanyaya vardığında da o belge ile ikametkah kaydı yaptırman gerekiyor. Akraban o belgeyi doldurup imzalasin onu konsolosluğa verirsin. Belge 1 sayfa bir şey muhtemelen internetten bulursun ama bulamazsan da rathaus ya da yabancilar polisinde falan oluyor o belgelerden

Gizemgamze12

Mesaj gönderen Gizemgamze12 » Prş Oca 10, 2019 8:10 pm

Merhabalar, ben 2 ay önce Dortmund’da bir eve çıktım. Ruhr Üniversitesi’nde dil okulundaydım. Fakat Türkiye’ye dönme kararı aldım. Ve bir an önce dönmem lazım. Evden çıkmadan 3 ay önce bildirmeniz gerekiyor ve ben yeni bildirmiş oldum. Bir kiracı bulunmazsa şubat ve martı da beklemek zorundayım. Fakat ev bürosuna bildirdiğim için anahtarı birine teslim edip Türkiye’ye gidicem.
Auslanderbehörde’ye gidip oturumumu iptal ettiricem. Fakat birisi ev kontratımı iptal ettirmeden oturum iznimi iptal etmeyebileceklerini söyledi? Bu konuda bilgisi olan var mı?
Bir de eğer böyle olursa Fintiba’dan paramın geri kalanını nasıl çekebilirim? Çünkü Fintiba bana Auslanderbehörde’den alacağım evrağı istediğini söylemişti.
Teşekkürler.
Mustafa Kemal Atatürk

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Prş Oca 10, 2019 11:44 pm

Gizemgamze12 yazdı: Prş Oca 10, 2019 8:10 pm Merhabalar, ben 2 ay önce Dortmund’da bir eve çıktım. Ruhr Üniversitesi’nde dil okulundaydım. Fakat Türkiye’ye dönme kararı aldım. Ve bir an önce dönmem lazım. Evden çıkmadan 3 ay önce bildirmeniz gerekiyor ve ben yeni bildirmiş oldum. Bir kiracı bulunmazsa şubat ve martı da beklemek zorundayım. Fakat ev bürosuna bildirdiğim için anahtarı birine teslim edip Türkiye’ye gidicem.
Auslanderbehörde’ye gidip oturumumu iptal ettiricem. Fakat birisi ev kontratımı iptal ettirmeden oturum iznimi iptal etmeyebileceklerini söyledi? Bu konuda bilgisi olan var mı?
Bir de eğer böyle olursa Fintiba’dan paramın geri kalanını nasıl çekebilirim? Çünkü Fintiba bana Auslanderbehörde’den alacağım evrağı istediğini söylemişti.
Teşekkürler.
Merhaba, özel değilse neden geri dönme kararı aldığınızı söyleyebilir misiniz?

onrk.58

Mesaj gönderen onrk.58 » Cmt Oca 12, 2019 7:01 pm

ktlms34 yazdı: Prş Oca 10, 2019 1:22 pm Merhaba arkadaslar 99 gün sonunda vizem geldi. 2 unofficial redden sonra sonunda vizemi aldim. Cok tesekkürler burdaki herkese.
kardesım merhaba öncelikle vizen cıkmıs hayırlı olsun ben de buyuk havesle ankara elciligine 5 kasim gunu A1 sertifikası ile vize basvurusu icin gitmistim. Gorusmem cok iyi gecmisti aslinda ama 3 gun sonra pasaportum elime geldi vize red nedenleri ise orada 9 ayda dil ogrenmek zorunda oldugumu benim de orda dil ogrenecegi e inanmamislar vs . Hemen ardindan itiaz mektubu yolladim 5 6 hafta sonra donus yaptilar pasaportumu tekrar istediler evlarimi yabancilar ofisine gonderecekleri soylediler bende ayni gun kargoyla postaladim ve 25 gun oldu halen bir haber alamadim evraklarimin hepsi tam her hangi bir eksiklik yok . Sence bu sefer alabilirmiyim bir sorun cikar mi ayrıca sana niye 2 sefer red verdiler tesekkurler..

ktlms34

Mesaj gönderen ktlms34 » Pzr Oca 13, 2019 5:42 pm

onrk.58 yazdı: Cmt Oca 12, 2019 7:01 pm kardesım merhaba öncelikle vizen cıkmıs hayırlı olsun ben de buyuk havesle ankara elciligine 5 kasim gunu A1 sertifikası ile vize basvurusu icin gitmistim. Gorusmem cok iyi gecmisti aslinda ama 3 gun sonra pasaportum elime geldi vize red nedenleri ise orada 9 ayda dil ogrenmek zorunda oldugumu benim de orda dil ogrenecegi e inanmamislar vs . Hemen ardindan itiaz mektubu yolladim 5 6 hafta sonra donus yaptilar pasaportumu tekrar istediler evlarimi yabancilar ofisine gonderecekleri soylediler bende ayni gun kargoyla postaladim ve 25 gun oldu halen bir haber alamadim evraklarimin hepsi tam her hangi bir eksiklik yok . Sence bu sefer alabilirmiyim bir sorun cikar mi ayrıca sana niye 2 sefer red verdiler tesekkurler..
Merhaba, bana konsolosluk red vermedi, pasaportumuda göndermedi bu 100 günlük süreç içerisinde. Ben ilk red aldığımı Duisburg abh’ı aradığıöda öğrendim. Ama konsolosluk pasaportumu yollamak yerine işlemlerime devam etti. Benden ek belge istediler. Okulkayıt tarihi geçmiş kayıt olduysanız belge getirin diye. Daha sonrasında okula kayıt olduğuma dair öğrenci belgemi gönderdim. Sonrasında işlemler devam etti, ama hala pasaportum yok sonrasında bundesverwaltungsamti aradığımda orada yine red aldığımı söyledi kadın( normalde bu konuda hiç bir şey demiyorlar bu arada o gün telefona çıkan kız bana detaylı bir şeilde 16 kasımda red aldığımı, ama vizemi inceleyen kadının tekrardan inceleyeceğini söyledi. Sonrasında konsolosluk ev belgesi istedi, gönderdim, en son sigorta ( önceki A/T 11 süresi dolduğu için) bundan 2 hafta sonra pasaportum içinde vizeyle geldi. Açıkcası çok zor bi süreçti gerçekten benim için. Gündelik hayatıma odaklanamıyordum ve her gün ups kontrol ediyordum. Bunun dışında senin durumuna gelirsek konsolosluk red nedenini en azından tekrardan incelemeye değer görmüş ben yüksek bir olasılık görüyorum. Umarım güzelsonuçlar gelir.

mgns

Mesaj gönderen mgns » Cum Oca 18, 2019 12:34 am

Herkese merhaba. Şu anda Bremen'de okuyan ya da dil kursunda hazırlık okuyan var mı? Var ise iletişim için e-mail adresinizi yazabilir misiniz?

ferda

Mesaj gönderen ferda » Sal Oca 22, 2019 8:51 pm

Physiker yazdı: Sal Oca 01, 2019 6:04 pm Yeni Anilar & Yeni Konular & Yeni Tecrubeler

------Yasadiklarimizi,
----Sorulan sorulari
---Vize sonucunu
-Burada paylasalim...

Bi sorum olcaktı başvurudan kaç gün sonra almanyaya yabancılar dairesini arayıp bilgi almalıyım bide berlin diğer şehirlere göre daha yogun olur sanırım

bariscoskun30

Mesaj gönderen bariscoskun30 » Sal Oca 29, 2019 4:39 am

Selamlar, 7 Şubat'ta vize görüşmem var ve ben de evrak hazırlıklarına başladım. Paderborn Üniversitesi'nden şartlı kabulüm (Bachelor) var. Türkiye'de de bir üniversiteden mezunum.

İki sorum olacaktı; vizeye gittiğimde lise diplomamı ve ÖSYM kazandı belgemi götürecek miyim? Hangi belgelerimin çevirilerini yaptırmak zorundayım?

Yardımcı olursanız çok memnun olurum arkadaşlar. Bunun dışında bilmem gereken şeyler varsa yazarsanız çok makbule geçer :) Şimdiden herkese teşekkürler.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Pzr Şub 03, 2019 7:35 pm

Staatsmann yazdı: Cmt Oca 05, 2019 2:12 am Hayirli olsun.
Üniversite Egitim Vizesi almissin, istedigin gibi.
Gidecegin dil kursunun adi yaziyor ve gecerlilik tarihi.

Vizenin basladigi tarihten 6 ay sonra yabancilar dairesine gideceksin. Ister 4. ay basvur ister 5. ister 6. ay ilk vize süren bitmeden bir gün önce de basvurabilirsin eger gidecegin yabancilar dairesi randevusuz calisiyorsa.
Cogu sehir randevulu calisiyor artik. Bugün randevu istesen 8-10 haftayi bulabilir cevap gelmesi...

Bol sans.
Merhaba kolay gelsin tam olarak bu sorunun cevabını ariyordum ki denk geldim. Çok teşekkür ederim. Bu arada ufak bir soeum olucak dil kursu isminde ruhr üni bochum yaziyor. Bende şuan üniversitenin dil kursundayım ama öswnin hem daha uygun hemde daha iyi olduğundan bahsediyorlar. Kurum değiştirme şansımız oluyor mu?

Kilitli