Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yusufjosef

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen yusufjosef » Cum Eyl 27, 2019 12:50 pm

suat1503 yazdı: Cum Eyl 27, 2019 12:31 pm Türkiyeden arayamam da mail atacağım artık. Benim kalacğım şehir ile okulumun şehri farklı hangisine mail göndermeliyim acaba?
Ben okulun oldugu yere attim ama belgelerim kalacagim yerdeydi.Yani adresini verdigin yere atman gerekiyor galiba.

suat1503

Mesaj gönderen suat1503 » Cum Eyl 27, 2019 1:22 pm

yusufjosef yazdı: Cum Eyl 27, 2019 12:50 pm Ben okulun oldugu yere attim ama belgelerim kalacagim yerdeydi.Yani adresini verdigin yere atman gerekiyor galiba.
kdemir yazdı: Cum Eyl 27, 2019 12:33 pm Büyük ihtimal okulun şehridir.
En iyisi ikisine de atıyım garanti olsun

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cum Eyl 27, 2019 9:05 pm

Arkadaslar merhabalar.Bugün de bir gelisme elde edemedim.BVA Köln ile de görüstüm,yabancilar subesi ile de görüstüm.Ikisi de bana islemlerin Almanyada tamamlandigini ve Istanbul Konsolosluguyla görüsmem gerektigini söylüyorlar.Bugün sinavim vardi,haftaya ertelettim ve 78.günümdeyim.Haftaya da gelmezse ne yapacagim diye korkuyorum.Bir cözümü var mi bunun yani Konsoloslukla gidip görüsebilir miyim? Mail attim ama her mailde aynisini diyolar ve hicbir gelisme olmuyor,aramak tamamen sacma zaten cünkü telefondaki hicbir sey söylemiyor.Yani baska ne yapabilirim?Önerilerinize acigim.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cum Eyl 27, 2019 10:03 pm

yusufjosef yazdı: Cum Eyl 27, 2019 9:05 pm Arkadaslar merhabalar.Bugün de bir gelisme elde edemedim.BVA Köln ile de görüstüm,yabancilar subesi ile de görüstüm.Ikisi de bana islemlerin Almanyada tamamlandigini ve Istanbul Konsolosluguyla görüsmem gerektigini söylüyorlar.Bugün sinavim vardi,haftaya ertelettim ve 78.günümdeyim.Haftaya da gelmezse ne yapacagim diye korkuyorum.Bir cözümü var mi bunun yani Konsoloslukla gidip görüsebilir miyim? Mail attim ama her mailde aynisini diyolar ve hicbir gelisme olmuyor,aramak tamamen sacma zaten cünkü telefondaki hicbir sey söylemiyor.Yani baska ne yapabilirim?Önerilerinize acigim.
Çok talihsiz bir deneyim olmuş senin için. En yakın zamanda gelmesi temennimdir. Ne BVA ne de Ausländerbehörde bir şey demiyorsa bir de Auswärtiges Amt/Dışişleri Bakanlığıy'la konuşmayı dene istersen. Onun dışında pek bir fikrim yok. https://www.auswaertiges-amt.de/de/news ... mular-node
Belki Başbakan Merkel ile de olabilir. https://www.bundeskanzlerin.de/bkin-de/kontakt

berkanosfer

Mesaj gönderen berkanosfer » Cum Eyl 27, 2019 10:08 pm

yusufjosef yazdı: Cum Eyl 27, 2019 9:05 pm Arkadaslar merhabalar.Bugün de bir gelisme elde edemedim.BVA Köln ile de görüstüm,yabancilar subesi ile de görüstüm.Ikisi de bana islemlerin Almanyada tamamlandigini ve Istanbul Konsolosluguyla görüsmem gerektigini söylüyorlar.Bugün sinavim vardi,haftaya ertelettim ve 78.günümdeyim.Haftaya da gelmezse ne yapacagim diye korkuyorum.Bir cözümü var mi bunun yani Konsoloslukla gidip görüsebilir miyim? Mail attim ama her mailde aynisini diyolar ve hicbir gelisme olmuyor,aramak tamamen sacma zaten cünkü telefondaki hicbir sey söylemiyor.Yani baska ne yapabilirim?Önerilerinize acigim.

Hocam selam, öncelikle çok geçmiş olsun ve umarım en yakın zamanda vizen eline geçer. Benim önerim dilekçe yazıp konsolosluğa faks çekmen. Almanca yazılan dilekçeleri dikkate alıyorlar. Durumunu açıkça anlat, sana verilen Kassenzettel’da yazan numaraya faks çek, belki karşında sana adam akıllı bir açıklama yapacak muhattap bulursun.
Kolayca halledebilmen dileğiyle.

cavalonero

Mesaj gönderen cavalonero » Cmt Eyl 28, 2019 1:02 pm

Merhaba arkadaşlar,

Gürkan Bey'in danışmanlığı vasıtasıyla 29 Ağustos'ta başvurduğum öğrenci vizem bugün elime geçti. Yazdıklarınızdan da epey faydalandım bu nedenle ben de gelecekte bu süreci deneyimleyecek arkadaşlara bir fikir vermesi açısından bir şeyler yazmak istiyorum.

27 yaşındayım ve 2014 yılında ortalama üstü denebilecek bir okulun makine mühendisliği bölümünden 2,73 ortalama ile mezun oldum. B1 Goethe sertifikamın yanında 102 TOEFL puanım var.
Başvurduğum Almanca bölümlerin 5 tanesi de kabul verdi fakat dil öğrenimini tamamlamak için Ruhr Universitesi'ne karar verdim.

Vize görüşmesi ile ilgili bana birkaç şey sordular. Forumu okumasaydım ve Gürkan Bey'in bilgilendirici maili olmasaydı tuhaf bir görüşme geçebilirdi çünkü her ne kadar insanlar hangi dersleri alacağına göz ucuyla baksa da kimse oturup üç tane ders adı ezberleyeyim demezdi muhtemelen.

Merak edenler için şöyle sorular sorulmuştu:

-Nerede kalacaksınız?
-Neden bu bölümde yüksek lisans yapıyorsunuz? (garip bir soru olduğunu ima eden yüz ifademden sonra " biliyorum saçma ama bir şeyler girmem gerekiyor" yanıtını verdi)
-Bochum Almanya'nın neresinde kalıyor ve hangi eyaletinde bulunuyor?
-Almanya'da akrabanız var mı?
-İlk dönem derslerinizi söyler misiniz?
-İngilizce seviyeniz ne durumda?

Bu vize görüşmesini çok gözünüzde büyütmemenizi öneriyorum. Görüşmeye giderken yanına para almayı unutan biri vardı ona gidip alın tekrar gelin demişlerdi hatta. Bir şey ters giderse ölürüm moduna girmeyin diye diyorum. Burada yazılanlara göre hareket etseydim kalp krizi geçirebilirdim. Yine de eksik belge olmadan gitmemekte fayda var. Eksik olsa dahi sonradan tamamlayabiliyorsunuz ölüm kalım meselesi değil.

Bir de son olarak şu Auslaenderbehörde yerine yabancılar dairesi / yabancı işleri falan gibi bir şey kullanın çok rica ediyorum. Bir bana mı garip geliyor bilmiyorum.

Sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım. Umarım herkes hayalkırıklığına uğramadan istediğini alır. Hoşça kalın.

mesut11

Mesaj gönderen mesut11 » Cmt Eyl 28, 2019 1:16 pm

Arkadaşlar merhaba, forumdan çok yararlandım

22 Ağustosta essen için başvurduğum, 25/09 tarihinden itibaren başlamasını istediğim vizem bugün geldi.

Vizesini bekleyen arkadaşların ımarım en yakın sürede vizesi gelir

almanyali

Mesaj gönderen almanyali » Cmt Eyl 28, 2019 4:22 pm

mesut11 yazdı: Cmt Eyl 28, 2019 1:16 pm Arkadaşlar merhaba, forumdan çok yararlandım

22 Ağustosta essen için başvurduğum, 25/09 tarihinden itibaren başlamasını istediğim vizem bugün geldi.

Vizesini bekleyen arkadaşların ımarım en yakın sürede vizesi gelir
vizeniz kargoya dün mü verildi

zeynepdzk

Mesaj gönderen zeynepdzk » Cmt Eyl 28, 2019 9:29 pm

Arkadaşlar Nrw ticket tüm eyalette ücretsiz ulaşım sağlıyor mu bahnlarda filan biliyor musunuz

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cmt Eyl 28, 2019 10:24 pm

zeynepdzk yazdı: Cmt Eyl 28, 2019 9:29 pm Arkadaşlar Nrw ticket tüm eyalette ücretsiz ulaşım sağlıyor mu bahnlarda filan biliyor musunuz
Konunun bu başlıkla alakası yok. Lütfen bir dahaki sefere ayrı bir başlık açınız. NRW Ticket türü var mı bilmiyorum. Bus, Tram, U-Bahn, S-Bahn olabilir ama RE, RB, ICE, IC kapsamaz.
Bu siteden bakabilirsiniz. D fiyat seviyesi ise tüm kapsam bölgesinde gezebiliyorsunuz.
https://www.vrr.de/de/tickets-tarife/ta ... eisstufen/
Yukardaki siteden bu kitapçığa ulaşabilirsiniz. Daha sade bir anlatımı var.
https://www.vrr.de/fileadmin/user_uploa ... e_2019.pdf
En son kdemir tarafından Cmt Eyl 28, 2019 10:25 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

cavdartarlasi

Mesaj gönderen cavdartarlasi » Cmt Eyl 28, 2019 10:25 pm

zeynepdzk yazdı: Cmt Eyl 28, 2019 9:29 pm Arkadaşlar Nrw ticket tüm eyalette ücretsiz ulaşım sağlıyor mu bahnlarda filan biliyor musunuz
eski tip trenlerde ücretsiz evet. yeni tip hızlı trenlerde geçmiyor

zeyno1662

Mesaj gönderen zeyno1662 » Cmt Eyl 28, 2019 11:23 pm

Merhaba,
Dil kursu için başburmuştum 12 Eylülde. Sadece dil kursu için başvurmuştum yani şartlı kabul ile yaptığım bir başvuru değildi. Salı günü eksik evrak diye mail geldi. Ösym belgeslini ve lise diplomamı istiyorlarmış. bende hem mail attım ancak elden ulaştırırsanız daha kısa sürer dediler, o yüzden elden de verdim evrakları. Anlamaya çalıştığım şey evrak listesinde bu belgeler yok acaba bir yanlışlık mı oldu sizin de böyle bir tecrübeniz olmuş muydu?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Eyl 29, 2019 12:02 am

zeyno1662 yazdı: Cmt Eyl 28, 2019 11:23 pm Merhaba,
Dil kursu için başburmuştum 12 Eylülde. Sadece dil kursu için başvurmuştum yani şartlı kabul ile yaptığım bir başvuru değildi. Salı günü eksik evrak diye mail geldi. Ösym belgeslini ve lise diplomamı istiyorlarmış. bende hem mail attım ancak elden ulaştırırsanız daha kısa sürer dediler, o yüzden elden de verdim evrakları. Anlamaya çalıştığım şey evrak listesinde bu belgeler yok acaba bir yanlışlık mı oldu sizin de böyle bir tecrübeniz olmuş muydu?
Ben de geçen sene sadece dil kursuna başvurmuştum. Bilmiyorum o zaman da yazmıyordu galiba ama ben diploma ve sonuç belgemi hatta lise transkriptimi de koymuştum. :D
"Türkiye’de şu anda yaptığınız işe ilişkin belge ve Almancaya tercümesi (örnek: Üniversite öğrenci belgesi, çalışma belgesi)"
Herhalde bundan dolayı olmuştur diye tahmin ediyorum. Öğrenciliğini belgelemek için olabilir.

mesut11

Mesaj gönderen mesut11 » Pzr Eyl 29, 2019 12:06 pm

almanyali yazdı: Cmt Eyl 28, 2019 4:22 pm vizeniz kargoya dün mü verildi
Cuma gece 11:30 da verilmiş kargoya

oguzhand

Mesaj gönderen oguzhand » Pzt Eyl 30, 2019 1:44 am

Herkese merhaba,

Vize süreciyle ilgili olarak bilgi toplarken forumdaki bilgiler sayesinde birçok sorumun cevabını buldum. Gelecek dönemlerde başvuracak ve forumdan yararlanacak kişilere yardımı olabileceği düşüncesiyle kendi sürecimi paylaşmak istiyorum.

Gerekli belgeler:

- Başvuru formu (2 adet başvuru formu el yazısıyla Almanca olarak doldurulacak)
- Pasaport (Orijinali ve kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın 2 adet kopyası. Pasaportta vize-damga sayfaları mevcutsa kopyalarının alınmasına gerek yok)
- 2 adet belirtilen formatta çekilmiş fotoğraf
- Motivasyon yazısı (Ben İngilizce bir yüksek lisans bölümünde eğitim göreceğim için İngilizce yazdım ve kabul edildi)
- Özgeçmiş (İngilizce olarak hazırladım)
- Lisans diploması (Yeminli tercümandan İngilizce çeviri, noter onayı ve kaymakamlık apostili yapımış belge sundum ve kabul edildi. Tekrardan Almancaya çevirtmedim)
- Transkript (İngilizce olarak ıslak imza-kaşeli aldım ve ücretsiz olarak kaymakamlıkta apostil yaptırdım. Konsolosluğun bende fazla olduğunu teyit ederek bir orijinal kopyayı aldı)
- Kabul belgesi (Okulumun PDF olarak paylaştığı İngilizce kabul belgesini götürdüm. Orijinal belge postayla gönderilmesine rağmen tarafıma ulaşmadı)
- Dil yeterlilik belgesi (Bölümüm İngilizce olduğundan IELTS belgemin kopyasını sundum. Orijinal belgeyi götürmekte fayda var ancak başvuruda kopyasını alıyorlar)
- Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devletten alınan düşünceler kısmı dolu karekodlu belge. Nüfus memurluğu bu belgeyi ıslak imzalı olarak vermemekte)
- Sağlık sigortası (AT11 kapsamından çıktığımdan ötürü gidiş tarihimden 1 ay sonrasını kapsayan bir özel sağlık sigortası yaptırdım. Poliçenin İngilizcesini sigorta acentesinden talep ettim. Almanca çevirisine gerek kalmadı)
- Bloke hesap belgesi (Fintibanın paylaştığı onay belgesinin Almanca PDF kopyası)

İlk olarak güvenlik kontrolünden geçtikten sonra UPS için kargo poşeti alıyorsunuz. Daha sonrasında başvuru evrakları görevli bir memurla birlikte düzenleniyor ve görüşme için kendisinden bir sıra numarası alınıyor.

Asıl görüşme esnasında belgelerin kontrolleriyle birlikte bana okul ve bölüm tercihimin sebebi soruldu. Akabinde görüştüğüm memur gideceğim şehirle ilgili bildiğim bilgileri paylaşmamı istedi. Almanya'da akrabam olup olmadığını teyit etti. Son olarak ilk dönem alacağım dersleri sordu ve tüm bu bilgileri not aldı.

Başvurum araya giren Kurban Bayramı ve 30 Ağustos tatiliyle birlikte 5,5 hafta içerisinde sonuçlandı.

Herkese süreçle ilgili bol şans dilerim! :)

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzt Eyl 30, 2019 9:38 am

Arkadaslar merhaba.Az önce konsoloslukla görüstüm ve islemin devam ettigini söylediler,yine ve yine :D Yabancilar subesinden yanit verildigini söyledim ben de ve bunun üstüne memur bana eger yabancilar subesinden yanit verildiyse 1 hafta icinde pass islemlerini bitirip gönderiyoruz dedi.Bana gecen hafta persembe Istanbula yanit gönderildigi söylendi,bakalim bu hafta ne olacak.Herhangi bir gelisme elde edersem bildirecegim.Anladigim kadariyla bu aralar belgeleri farkli yabancilar subesine giden baska arkadaslar da var.Eger bir sorunuz olursa,yardimci olmaya calisirim.

yevsey

Mesaj gönderen yevsey » Pzt Eyl 30, 2019 10:44 am

BVA'ya ulaşmaya çalışıyorum vizemin gecikmesi sebebiyle. Ama hat katiyen düşmüyor. Siz nasıl ulaşmıştınız eğer ulaşanınız var ise?

Elmas

Mesaj gönderen Elmas » Pzt Eyl 30, 2019 10:52 am

yevsey yazdı: Pzt Eyl 30, 2019 10:44 am BVA'ya ulaşmaya çalışıyorum vizemin gecikmesi sebebiyle. Ama hat katiyen düşmüyor. Siz nasıl ulaşmıştınız eğer ulaşanınız var ise?
Benim de aynı şekilde. Sabah saat sekizden beri arıyorum ama hep meşgul çalışıyor, ulaşamıyorum

Elmas

Mesaj gönderen Elmas » Pzt Eyl 30, 2019 10:53 am

teşekkürler :)

yevsey

Mesaj gönderen yevsey » Pzt Eyl 30, 2019 10:56 am

Ben ulaştım BVA'ya. Yabancılar şubesini aramam gerektiğini söylediler. Berlin Yabancılar şubesini arıyorum ancak telesekreterden benim sorunuma ilişkin olarak bir yol bulup biriyle konuşabilmiş değilim henüz. Yabancılar şubesini arayanlar nasıl bir yol takip ettiler?

Kilitli