Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yusufjosef

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen yusufjosef » Sal Eyl 17, 2019 10:55 am

Merhabalar arkadaslar.Bugün 68.günüm ve konsoloslugu aradim. Islemlerin hala Almanyada devam ettigini bana söylediler ve önümüzdeki hafta sinavim oldugunu mail atmami söylediler Istanbul Konsolosluguna. Mail attim ve beklemekteyim. Aranizda bu dönem Siegen a gidecek olup,vizesini alan var mi?

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Sal Eyl 17, 2019 2:02 pm

Merhaba arkadaşlar,
Berlin'de ingilizce yüksek lisans için 19 Ağustos'ta İstanbul Konsolosluğunda görüşmem vardı. An itibariyle 6 aylık vizem geldi. Bu forum bana çok yardımcı oldu vize başvuru sürecinde, teşekkürler bunun için. Tahminimce gecikmelerin auslanderbehördenin yoğunluğu ile bir ilgisi yok, daha çok başvurma statüsüyle ilgisi var sanırım. Şartlı kabul alanların süreci daha uzun sürüyor gibi. Vize başvurusu yapacakların bilgisine...
İyi günler

wonderwallmt

Mesaj gönderen wonderwallmt » Sal Eyl 17, 2019 5:12 pm

onumuzdeki pazartesi kursum basliyor, bir ay dolmus olacak ve bana 3 haftayi gecer demislerdi. Simdi 4 aylik vizeye basvurmustum ben ve vizemi gec verip ulusal yerine c tipi 3 sylik uygun gorduk diyebilirler mi ? Yani vize gec gelirse sonucta benimle alakali bir sorun degil bu ama insanin icine kurt dusuyor. Bir de yarin mail atip, pazartesi gitmem lazim tarzinda bi mesaj yazmamin olumsuz bir etkisi olur mu acaba yoksa bekleyeyim mi arada kaldim. Genel olarak arkadaslar arayip yaziyorlar ama fikri olan var mi olumsuz etkilemesi konusunda ? Simdiden tesekkurler.

HopeComesFirst

Mesaj gönderen HopeComesFirst » Sal Eyl 17, 2019 10:32 pm

Selamlar, benim de bugün vizem geldi. 21 Ağustos İzmirde başvurmuştum. Öncelikle burada yardımcı olan, benim gibi her zilde aha geldi mi acaba diye bekleyen arkadaşlara selam olsun, sağolun. Benim süreç şöyle işledi, İngilizce Master Berlin. Okulum 23 Eylül'de açılıyor, geçen hafta Cuma günü vize gelmeyince tabi iyice sıkıntıya girmişti durum.

İlk olarak Bundesfreiwilligendienst 'ı aradım. Kölndeki merkez numarasını aradığımda bana 6 Eylül ( 2 hafta sonra ) belgelerimin vardığını söylediler ve benim bu süreçte ilk defa duyduğum "schweigefristverfahren" dan bahsettiler. Bu da başvuru tarihinden itibaren 21 gün + 2 iş günü yani 23 günde eğer Berlin ofisi cevap vermezse, tüm şartlar karşılandığı takdirde İzmir'in bana vizeyi hemen vereceğini öğrendim. Bu eğitim için gidecekler için olan 23 günde cevap verme zorunluluğu yasal bir hak imiş. Fakat bunun bir aksi durumu var, eğer ofis 23 gün sonunda biz bu dosyaya daha çok bakacağız belli başlı durumlar var derse Konsolosluğa - Elçiliğe o zaman her ne olursa olsun yabancılar ofisinden gelen cevabı beklemesi gerekiyormuş.

Tüm bu durumlar olurken Berlin'i aradım, telefonu açmadılar. Ardından haftasonu konsolosluğa Almanca durumu anlatan ve benim schweigefristverfahren dolduğunu, bu durumda dosyamın ne olduğunu sordum. Pazartesi günü vizemin basıldığını ve kargolanacağını söylediler. En nihayetinde bugün 6 aylık geldi.

Tüm bu süreçteki verebileceğim en sağlam tavsiye, her türlü iletişimi Almanca yapmanız. Almanca mail, dilekçede hep aynı gün cevap verildi.

Bir diğer şey de tüm vize sürecinin nasıl olduğunu ve başvuranın nasıl haklara sahip olduğunu anlatan tek resmi kaynak da bu : https://www.auswaertiges-amt.de/blob/20 ... h-data.pdf

Giden herkese başarılar diliyorum.

HopeComesFirst

Mesaj gönderen HopeComesFirst » Sal Eyl 17, 2019 11:16 pm

https://www.bva.bund.de yanlış yazdım bu Kölndeki yer

zeynepdzk

Mesaj gönderen zeynepdzk » Sal Eyl 17, 2019 11:23 pm

HopeComesFirst yazdı: Sal Eyl 17, 2019 10:32 pm Selamlar, benim de bugün vizem geldi. 21 Ağustos İzmirde başvurmuştum. Öncelikle burada yardımcı olan, benim gibi her zilde aha geldi mi acaba diye bekleyen arkadaşlara selam olsun, sağolun. Benim süreç şöyle işledi, İngilizce Master Berlin. Okulum 23 Eylül'de açılıyor, geçen hafta Cuma günü vize gelmeyince tabi iyice sıkıntıya girmişti durum.

İlk olarak Bundesfreiwilligendienst 'ı aradım. Kölndeki merkez numarasını aradığımda bana 6 Eylül ( 2 hafta sonra ) belgelerimin vardığını söylediler ve benim bu süreçte ilk defa duyduğum "schweigefristverfahren" dan bahsettiler. Bu da başvuru tarihinden itibaren 21 gün + 2 iş günü yani 23 günde eğer Berlin ofisi cevap vermezse, tüm şartlar karşılandığı takdirde İzmir'in bana vizeyi hemen vereceğini öğrendim. Bu eğitim için gidecekler için olan 23 günde cevap verme zorunluluğu yasal bir hak imiş. Fakat bunun bir aksi durumu var, eğer ofis 23 gün sonunda biz bu dosyaya daha çok bakacağız belli başlı durumlar var derse Konsolosluğa - Elçiliğe o zaman her ne olursa olsun yabancılar ofisinden gelen cevabı beklemesi gerekiyormuş.

Tüm bu durumlar olurken Berlin'i aradım, telefonu açmadılar. Ardından haftasonu konsolosluğa Almanca durumu anlatan ve benim schweigefristverfahren dolduğunu, bu durumda dosyamın ne olduğunu sordum. Pazartesi günü vizemin basıldığını ve kargolanacağını söylediler. En nihayetinde bugün 6 aylık geldi.

Tüm bu süreçteki verebileceğim en sağlam tavsiye, her türlü iletişimi Almanca yapmanız. Almanca mail, dilekçede hep aynı gün cevap verildi.

Bir diğer şey de tüm vize sürecinin nasıl olduğunu ve başvuranın nasıl haklara sahip olduğunu anlatan tek resmi kaynak da bu : https://www.auswaertiges-amt.de/blob/20 ... h-data.pdf yani 23 iş günğ içerisinde cevap alınmaması demek dosyamın biraz daha incelenmesinin talep edilmesi mi demek ben anlayamadım sanırım

toxicomanee

Mesaj gönderen toxicomanee » Sal Eyl 17, 2019 11:56 pm

toxicomanee yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 9:40 am Merhaba arkadaşlar,

İstanbul Konsolosluğu'nda 19 Ağustos'taki ulusal vize görüşmemin üzerinden 1 hafta geçti. Saarland Üniversitesi'nden (Bachelor) şartlı kabul aldım ve 24 Eylül'de Einstufungtest'im var ve B1 Sertifikayla başvurdum. Görüşmede;
* İlk sene göreceğim 3 tane dersi,
*Neden Türkiye'de değilde Almanya'da okumak istediğimi,
* Mezuniyetimin üzerinden 1 yıl geçtiği için bu süreçte neler yaptığımı,
*Almanya'da akrabamın olup olmadığını sordu.

Almanya'da akrabam olduğu için bu konuda aklımda acaba sırf bu nedenden red alır mıyım gibi bir soru var.
Bunun dışında Ösym yerleştirme puanı cevapta olumsuz etki yaratır mı?

Her şey olumlu gözüküyor benim gözümden ama içimden sürekli evham yapıyorum.

Cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler, herkese başarılar.
Edit: Gidiş tarihi olarak 19 Eylül göstermiştim. Bugün (17 Eylül) baktığımda pasaportum kargoya verilmiş gözüküyor. İnşallah kabul de gelince tekrar yazarım. Herkese başarılar. Sizin bir an önce gelmesi dileğiyle.

mesut11

Mesaj gönderen mesut11 » Çrş Eyl 18, 2019 12:04 am

Arkadaslar merhaba, 22 agustos ta essen yuksek lisans icin vizeye basvurmustum sartli kabulle,bu tarihlerde essen icin varmidir basvuran

HopeComesFirst

Mesaj gönderen HopeComesFirst » Çrş Eyl 18, 2019 12:52 am

zeynepdzk yazdı: Sal Eyl 17, 2019 11:23 pm
Kölndeki Bundesverwaltungsamt (BVA) 'yı arayıp sizin 23 günlük sürenin ne zaman başladığını ve bittiğini öğrenin. Daha sonrasında benim gibi mail atıp o sürenin bittiğini ve dosyanın durumunu sorun çünkü 23 gün sonunda bir cevap vermeleri gerekiyor eğer hiç cevap gelmezse konsolosluk işlem yapıyor. Eğer eksik evrak varsa da buradaki arkadaşların tecrübesi ile evrak lazım mailinden 1 hafta sonra da vize geliyor.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Çrş Eyl 18, 2019 7:49 am

HopeComesFirst yazdı: Sal Eyl 17, 2019 10:32 pm Selamlar, benim de bugün vizem geldi. 21 Ağustos İzmirde başvurmuştum. Öncelikle burada yardımcı olan, benim gibi her zilde aha geldi mi acaba diye bekleyen arkadaşlara selam olsun, sağolun. Benim süreç şöyle işledi, İngilizce Master Berlin. Okulum 23 Eylül'de açılıyor, geçen hafta Cuma günü vize gelmeyince tabi iyice sıkıntıya girmişti durum.

Bir diğer şey de tüm vize sürecinin nasıl olduğunu ve başvuranın nasıl haklara sahip olduğunu anlatan tek resmi kaynak da bu : https://www.auswaertiges-amt.de/blob/20 ... h-data.pdf

Hocam öncelikle hayirli ve ugurlu olsun.Böyle bilgilendirici bir yazi yazdiginiz icin de ayrica tesekkür ediyorum.Benim 10.hafta bitiyor ve önümüzdeki hafta üniversitemde dil kursum basliyor.Ben de bu sürecin doldugunu ve önümüzdeki hafta dil kursumun basladigini belirterek bir mail yazacagim bugün.Bilgilendirme icin tekrar sagolun.

cracker

Mesaj gönderen cracker » Çrş Eyl 18, 2019 9:39 am

HopeComesFirst yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 12:52 am Kölndeki Bundesverwaltungsamt (BVA) 'yı arayıp sizin 23 günlük sürenin ne zaman başladığını ve bittiğini öğrenin. Daha sonrasında benim gibi mail atıp o sürenin bittiğini ve dosyanın durumunu sorun çünkü 23 gün sonunda bir cevap vermeleri gerekiyor eğer hiç cevap gelmezse konsolosluk işlem yapıyor. Eğer eksik evrak varsa da buradaki arkadaşların tecrübesi ile evrak lazım mailinden 1 hafta sonra da vize geliyor.
Çok tebrikler! Bizim başvurumuzda İzmir' dendi. Size kargo takip no vs geldi mi yoksa direkt olarak kargo elinize mi geldi acaba?

Teşekkürler!

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Çrş Eyl 18, 2019 12:32 pm

hocam ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş, ama köln ne alaka onu tam anlayamadım aydınlatabilir misiniz acaba? Üniversitemiz hangi eyalette olursa oluns önce Köln'e mi mesaj atmak gerekiyor?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Çrş Eyl 18, 2019 12:44 pm

Oxeon yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 12:32 pm hocam ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş, ama köln ne alaka onu tam anlayamadım aydınlatabilir misiniz acaba? Üniversitemiz hangi eyalette olursa oluns önce Köln'e mi mesaj atmak gerekiyor?
BVA orada bulunuyor. Vize gelişmelerini takip eden yer. Konsolosluk-Yabancılar Şubesi'ni izliyor.
Burdan ulaşabilirsin.
https://www.bva.bund.de/DE/Das-BVA/Aufg ... _node.html

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Çrş Eyl 18, 2019 12:51 pm

kdemir yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 12:44 pm BVA orada bulunuyor. Vize gelişmelerini takip eden yer. Konsolosluk-Yabancılar Şubesi'ni izliyor.
Burdan ulaşabilirsin.
https://www.bva.bund.de/DE/Das-BVA/Aufg ... _node.html
Çok teşekkürler, elinizde buraya atabileceğimiz mailin bir örneği vs var mı acaba?

Lemonate

Mesaj gönderen Lemonate » Çrş Eyl 18, 2019 12:58 pm

5 eylulde vize gorusmesine gittim, gayet guzel gecti.9 eylulde mail geldi sigorta istediler. cunku gitmek istedigim tarihi 30 eylul yapmistim ama at 11 belgem 7 ekimde basliyordu, onlarda bu arayi kapsayan
bir sigorta istediler. 10 eylulde goturdum, teslim ettigime dair mail yolldayim ama bir cevap gelmedi. sonra bir daha yazdim ama bu sefer otomatik bir cevap geldi eksik belgelerin islenmesi 2 hafta suruyor gibisinden. sizce ne olur son durum?

toxicomanee

Mesaj gönderen toxicomanee » Çrş Eyl 18, 2019 6:17 pm

toxicomanee yazdı: Sal Eyl 17, 2019 11:56 pm Edit: Gidiş tarihi olarak 19 Eylül göstermiştim. Bugün (17 Eylül) baktığımda pasaportum kargoya verilmiş gözüküyor. İnşallah kabul de gelince tekrar yazarım. Herkese başarılar. Sizin bir an önce gelmesi dileğiyle.
Edit 2: Vizem geldi 🎉 Uzun ve stresli bir yolun sonuna daha gelmiş bulunmaktayım. Herkese tekrardan başarılar diliyorum.

zeynepdzk

Mesaj gönderen zeynepdzk » Çrş Eyl 18, 2019 9:25 pm

Arkadaşlar upsun sayfasından yurt içi işlemler bölümüne takip numarıöı yazınca upsten teslim alınmayı bekliyor yazıyor yurt dışına yazınca ise hiçbir yazmıyor bu bir gelişme midir yoksa herkeste durum aynı mı ?

mesut11

Mesaj gönderen mesut11 » Çrş Eyl 18, 2019 9:35 pm

zeynepdzk yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 9:25 pm Arkadaşlar upsun sayfasından yurt içi işlemler bölümüne takip numarıöı yazınca upsten teslim alınmayı bekliyor yazıyor yurt dışına yazınca ise hiçbir yazmıyor bu bir gelişme midir yoksa herkeste durum aynı mı ?
Herkezde aynı olan bir mesaj, pasaportla sorgulayıncada çıkmıyor

zeynepdzk

Mesaj gönderen zeynepdzk » Çrş Eyl 18, 2019 10:22 pm

toxicomanee yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 6:17 pm Edit 2: Vizem geldi 🎉 Uzun ve stresli bir yolun sonuna daha gelmiş bulunmaktayım. Herkese tekrardan başarılar diliyorum.
Nerden bakıyorum acaba buna bekleme süreciniz beydi ne kadar bekleidniz

toxicomanee

Mesaj gönderen toxicomanee » Prş Eyl 19, 2019 12:06 am

zeynepdzk yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 10:22 pm Nerden bakıyorum acaba buna bekleme süreciniz beydi ne kadar bekleidniz
http://www.ups.com.tr/PasaportSorgu.aspx bu web adresinden pasaportunuzu takip edebilirsiniz. Bunun dışında 19 Ağustos'ta İstanbul'daki konsoloslukta görüşmem vardı. 24 Eylül'de Almanca seviye belirleme testim olduğu için kısa bir zamanda geldi.

Kilitli