Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
tunali

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen tunali » Cum Ağu 23, 2019 7:38 pm

Merhaba arkadaşlar,
İzmir Alman Başkonsolosluğu’ndan ulusal vize başvurusu yapanlar vizenin durumunu nasıl takip ettiniz? Vize görüşmesinden sonra sorduğumda takip sistemi olmadığını söylediler. Yurtiçi kargo pasaportu teslim aldığında mesaj atıyor diye duydum. Bugün yurtiçi kargo müşteri hizmetlerini aradım. Öyle bi mesaj atma durumu yok dedi. İlla gönderi numarası olcak. Kargonun pasaportu konsolosluktan teslim alıp almadığının kontrolünü yapma şansımız var mı? Kargo poşetine yazdığım adreste de kimse yok. Pasaportu geri göndermesinler bi de.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cum Ağu 23, 2019 7:53 pm

Emre_ yazdı: Cum Ağu 23, 2019 7:14 pm Yanlış bilgi hocam dil kursu sonrası dsh falan verip hiç çıkmadan Almanya'da üniversite başvurusu yapıp kalabilirsin kabul alırsan. Tekrar Türkiye'ye dönmene gerek yok. Yine 23 nolu bilgi notuna göre başvuruyorsun konsolosluk sayfasındaki. Sadece başvurunda en az bir tane de olsa herhangi bir okula başvurduğunu gösterecek bir belge lazım. Kabule gerek yok. Dil kursu ve öğrenci adayı vizesi veriyorlar. Dil kursu sırasında da okul arayabilir ,iletişime geçebilirsin. Yeterliliği de verip kayıt yaptırınca zaten değiştiriyorlar statünü öğrenci olarak. Her şeyi oradan hallediyorsun. Direkt dil eğitimi vizesine başvurma yani.
Merhaba. Dil kursu vizesine basvuru yapip gidersen eger onu orda ulusal ögrenci vizesine ceviremezsin ve dil kursu vizesi uzatilamiyor. Ulusal vize basvurusunda ise herhangi bir okuldan almis oldugun kabul ya da sartli kabul belgesi isteniyor. Yani dil kursu vizesiyle gidip orda ulusal vizeye cevirmek gibi bir kavram söz konusu degil. Forumda da cevaplanmis bir soru.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cum Ağu 23, 2019 8:06 pm

yusufjosef yazdı: Cum Ağu 23, 2019 7:53 pm Merhaba. Dil kursu vizesine basvuru yapip gidersen eger onu orda ulusal ögrenci vizesine ceviremezsin ve dil kursu vizesi uzatilamiyor. Ulusal vize basvurusunda ise herhangi bir okuldan almis oldugun kabul ya da sartli kabul belgesi isteniyor. Yani dil kursu vizesiyle gidip orda ulusal vizeye cevirmek gibi bir kavram söz konusu degil. Forumda da cevaplanmis bir soru.
Ben 2 vize türünden de bahsettim. Eger ulusal vizeye basvurup gidersen,dil kursu sonrasinda egitimine devam edebilirsin. Fakat bir de dil kursu vizesi var,bu hicbir sekilde uzatilamiyor. Gürkan abi de bunu cevaplamisti. Evet okula basvurdugunu kanitlayan belge ile basvuruluyor fakat okuldan kabul gelince,kabul kagidini yolla islemlerini baslatalim diyorlar. Yani orda yazan her sey tam olarak uygulanmiyor hocam.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cum Ağu 23, 2019 8:27 pm

yusufjosef yazdı: Cum Ağu 23, 2019 8:06 pm Ben 2 vize türünden de bahsettim. Eger ulusal vizeye basvurup gidersen,dil kursu sonrasinda egitimine devam edebilirsin. Fakat bir de dil kursu vizesi var,bu hicbir sekilde uzatilamiyor. Gürkan abi de bunu cevaplamisti. Evet okula basvurdugunu kanitlayan belge ile basvuruluyor fakat okuldan kabul gelince,kabul kagidini yolla islemlerini baslatalim diyorlar. Yani orda yazan her sey tam olarak uygulanmiyor hocam.
90 günü geçen seyahatler için yapılan vize başvurusu, ulusal vize başvurusudur.
1- Yoğunlaştırılmış Dil kursu vizesi
2- Burs alanlar için eğitim vizesi
3- Bursuz öğrenciler için eğitim vizesi
başvuruları olmak üzere bir yığın başka çeşitleri de vardır.
Dil kursu vizesi, sadece dil kursu içindir, uzatılamaz. Bursuz öğrenci vizesi kabul alanlar için, şartlı kabul alanlar için de mümkündür fakat herhangi bir okuldan kabul yoksa öğrenci adayı vizesi olarak verilebilmektedir. O da maksimum 9 aydır. Öğrenci vizeleri ise 6 aydır. Almanyaya gidince yabancılar şubesinden oturum kartı alınmalıdır.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cum Ağu 23, 2019 8:40 pm

kdemir yazdı: Cum Ağu 23, 2019 8:27 pm 90 günü geçen seyahatler için yapılan vize başvurusu, ulusal vize başvurusudur.
1- Yoğunlaştırılmış Dil kursu vizesi
2- Burs alanlar için eğitim vizesi
3- Bursuz öğrenciler için eğitim vizesi
başvuruları olmak üzere bir yığın başka çeşitleri de vardır.
Dil kursu vizesi, sadece dil kursu içindir, uzatılamaz. Bursuz öğrenci vizesi kabul alanlar için, şartlı kabul alanlar için de mümkündür fakat herhangi bir okuldan kabul yoksa öğrenci adayı vizesi olarak verilebilmektedir. O da maksimum 9 aydır. Öğrenci vizeleri ise 6 aydır. Almanyaya gidince yabancılar şubesinden oturum kartı alınmalıdır.
Aynen tam olarak böyle. Arkadas dil kursuyla gidip,orda üniversite bulup daha sonra kayit olup ögrenci vizesi yapabilirsin demiste onun icin yazdim ben de.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Cum Ağu 23, 2019 8:48 pm

yusufjosef yazdı: Cum Ağu 23, 2019 8:40 pm Aynen tam olarak böyle. Arkadas dil kursuyla gidip,orda üniversite bulup daha sonra kayit olup ögrenci vizesi yapabilirsin demiste onun icin yazdim ben de.
Ben geçen sene 6.5 aylık dil kursu vizesi aldım Ekimde başladım Nisanda da TestDaF alıp geldim 6 Eylül'de de lisans için öğrenci vizesine başvuruyorum şimdi. Böyle de yapabilirsiniz. İllaki kabule gerek yok ilk başta.

Kullanıcı avatarı
rodosto

Mesaj gönderen rodosto » Cum Ağu 23, 2019 10:54 pm

Bugün de yollamamışlar. Az önce son kez baktım artık 2 gün kontrol etmem. Gözler Pazartesinde.

Cansu23

Mesaj gönderen Cansu23 » Cum Ağu 23, 2019 11:12 pm

merhaba arkadaşlar,

ben bu dönem için TU Dresden'de ingilizce yüksek lisansa başlayacağım. Temmuzda İzmir konsolosluğundan vize randevusu aldım ve en erken olarak 19 eylüle verdiler fakat benim dönemim ekimde başlıyor. Bunu belirten konsolosluğa ne kadar mail attıysam da öne çekemedim tüm belgelerim de hazır sayılır. 14 ekimde derslerim başlıyor, ben 1 hafta önce gider işlerimi hallederim diye düşünürken şu an derslerden geri kalma korkusuna düştüm. Bu randevu tarihini öne çektirmek için başka yapabileceğim bir şey var mıdır acaba? Ya da vizenin 3 haftadan önce çıkma ihtimali var mıdır belki dönemin başlama tarihini göz önüne alırlarsa ? (hala umutlu olmaya çalışıyorum)

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cum Ağu 23, 2019 11:24 pm

rodosto yazdı: Cum Ağu 23, 2019 10:54 pm Bugün de yollamamışlar. Az önce son kez baktım artık 2 gün kontrol etmem. Gözler Pazartesinde.
Benim de ayni. Bakalim ayni anda alicaz gibi hissediyorum.

HopeComesFirst

Mesaj gönderen HopeComesFirst » Cum Ağu 23, 2019 11:24 pm

Cansu23 yazdı: Cum Ağu 23, 2019 11:12 pm merhaba arkadaşlar,

ben bu dönem için TU Dresden'de ingilizce yüksek lisansa başlayacağım. Temmuzda İzmir konsolosluğundan vize randevusu aldım ve en erken olarak 19 eylüle verdiler fakat benim dönemim ekimde başlıyor. Bunu belirten konsolosluğa ne kadar mail attıysam da öne çekemedim tüm belgelerim de hazır sayılır. 14 ekimde derslerim başlıyor, ben 1 hafta önce gider işlerimi hallederim diye düşünürken şu an derslerden geri kalma korkusuna düştüm. Bu randevu tarihini öne çektirmek için başka yapabileceğim bir şey var mıdır acaba? Ya da vizenin 3 haftadan önce çıkma ihtimali var mıdır belki dönemin başlama tarihini göz önüne alırlarsa ? (hala umutlu olmaya çalışıyorum)
İzmir'de yaşıyorsanız, önceki sayfada yazmıştım. Kapılarına gidip Almanca dilekçe, okuldan aldığınız kabul belgesinin fotokopisini de ekleyip elden verin ve oradakilere de istediğinizi söyleyin. Burada yazan bir arkadaşa Cuma günü mail atıp Bayramın ilk günü Pazartesi gelin diye geri dönüşleri de olmuştu. Tüm bu arada ise idata'yı sürekli arayın ve sorun. Çünkü erken tarih alanlara Konsolosluk iDATA randevularını iptal etmelerini söylüyor. Benim şahsi tecrübem Almanca yazılan maillere anında döndükleri ve çözüm buldukları şeklinde oldu.

Znex

Mesaj gönderen Znex » Cum Ağu 23, 2019 11:25 pm

Biraz önce Upse baktığımda pasaportumun bugün 12 de konsolosluktan teslim alındığı yazıyordu.ctesileri ups çalışıyor mu bilmiyorum ama muhtemelen pazartesiye elime ulaşmış olur vize alabilmişimdir umarım.

bladeavis

Mesaj gönderen bladeavis » Cum Ağu 23, 2019 11:31 pm

Selamlar,

5 Temmuzda ulusal vizeye basvurdum. 50 gün oldu. Hic normal gelmiyor. Ucagimi da 24 eylule almistim. Daha ev falan ayarlayacagim ama bu gidisle baya 2 gun kala falan vermeyi planliyorlar galiba.

Yurt disindaki yabancilar bürosuna email atmıstım. Bana almanca döndüler. (8 agustos)

Mail su sekilde:

der Vorgang befindet sich noch in der Prüfung. Bitte wenden Sie sich an die deutsche Auslandsvertretung bezüglich einer Sachstandmitteilung.

Hala islemdeymis yani. Sizce ben istanbuldaki konsolosluga da mail atsam bi yarari olur mu? Herkes, kimse dönmüyor emaile demis de?

50 küsür gün bekleyen oldu mu (almanca hazırlık icin gitmek isteyenler)?

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cmt Ağu 24, 2019 12:05 am

bladeavis yazdı: Cum Ağu 23, 2019 11:31 pm Selamlar,

5 Temmuzda ulusal vizeye basvurdum. 50 gün oldu. Hic normal gelmiyor. Ucagimi da 24 eylule almistim. Daha ev falan ayarlayacagim ama bu gidisle baya 2 gun kala falan vermeyi planliyorlar galiba.

Yurt disindaki yabancilar bürosuna email atmıstım. Bana almanca döndüler. (8 agustos)

Mail su sekilde:

der Vorgang befindet sich noch in der Prüfung. Bitte wenden Sie sich an die deutsche Auslandsvertretung bezüglich einer Sachstandmitteilung.

Hala islemdeymis yani. Sizce ben istanbuldaki konsolosluga da mail atsam bi yarari olur mu? Herkes, kimse dönmüyor emaile demis de?

50 küsür gün bekleyen oldu mu (almanca hazırlık icin gitmek isteyenler)?
Selam dostum. Ben de almanca hazirlik icin gidiyorum lisans egitimi öncesi. 11 Temmuz tarihinde basvurdum ve yabancilar dairesi bana da islemin devam ettigini söyledi ben de konsoloslugu aradim onlarda aynisini söyledi. Beklemekten baska bir caremiz yok acikcasi,arasan bile bir sey demiyorlar. Ama 24 Eylüle kadar gelir bence.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cmt Ağu 24, 2019 12:06 am

Znex yazdı: Cum Ağu 23, 2019 11:25 pm Biraz önce Upse baktığımda pasaportumun bugün 12 de konsolosluktan teslim alındığı yazıyordu.ctesileri ups çalışıyor mu bilmiyorum ama muhtemelen pazartesiye elime ulaşmış olur vize alabilmişimdir umarım.
Hayirli olsun,umarim olumludur.

Emre_

Mesaj gönderen Emre_ » Cmt Ağu 24, 2019 1:21 am

yusufjosef yazdı: Cum Ağu 23, 2019 8:40 pm Aynen tam olarak böyle. Arkadas dil kursuyla gidip,orda üniversite bulup daha sonra kayit olup ögrenci vizesi yapabilirsin demiste onun icin yazdim ben de.
'Ama ben Almanya ya gidip,dil kursu alip,DSH girip,daha sonra üniversiteye basvurucam dersen dil kursu vizesi almalisin ama sonrasinda kabulü aldiktan sonra bidaha vizeye basvurup,ulusal vize almalisin.'

Dostum bunu yazmışsın Türkçe iletişimde sıkıntın var sanırım. Bu iddia ettiğin şeyi sen yazmışsın ben de görünce yanlış dedim. Dil kursu vizesi almalısın sonra bir daha vizeye başvurmalısın falan demişsin. Bu saçma ve evet şöyle de vize alınabilir. Dili öğrenip başvuracağım dersin hatta bir tane başvuru göstersen bile yetiyor kabul almana bile gerek yok. Kaldı ki ben de öyle aldım vizemi. Dil eğitimim sürerken geldi kabul. Gidip şuraya kayıt olacağım diye belgelerini gösteriyorsun değiştiriyorlar statünü. Dili öğrenci vizesine çevirmiyor. Bir heyecanla destan yazayım diyeceğine düzgün oku lütfen. Öğrenci adayı vizesini öğrenci vizesine çeviriyorlar. Zaten vizenin aday vizesinin amacı da o.

Emre_

Mesaj gönderen Emre_ » Cmt Ağu 24, 2019 1:24 am

Emre_ yazdı: Cum Ağu 23, 2019 7:14 pm Yanlış bilgi hocam dil kursu sonrası dsh falan verip hiç çıkmadan Almanya'da üniversite başvurusu yapıp kalabilirsin kabul alırsan. Tekrar Türkiye'ye dönmene gerek yok. Yine 23 nolu bilgi notuna göre başvuruyorsun konsolosluk sayfasındaki. Sadece başvurunda en az bir tane de olsa herhangi bir okula başvurduğunu gösterecek bir belge lazım. Kabule gerek yok. Dil kursu ve öğrenci adayı vizesi veriyorlar. Dil kursu sırasında da okul arayabilir ,iletişime geçebilirsin. Yeterliliği de verip kayıt yaptırınca zaten değiştiriyorlar statünü öğrenci olarak. Her şeyi oradan hallediyorsun. Direkt dil eğitimi vizesine başvurma yani.
Bak 23 nolu bilgi notu burssuz öğrenci vizesi başvurusu. Dil kursu için değil. Direkt buna başvuru yapılıyor elinde kabul olmasına gerek yok. Dil eğitimi ve sonrasında da kabul gelirse başlayacağım diyorsun ona göre veriyorlar vizeni. Dili eğitime çeviriyorlar tam olarak nerede acaba ? Bir kendi yazdığına bakmanı tavsiye ediyor esenlikler diliyorum.

Emre_

Mesaj gönderen Emre_ » Cmt Ağu 24, 2019 1:58 am

Bir de şuna açıklık getireyim dostum dil kursu vizesinin amacı ben ülkenizde almanca öğrenmek istiyorum başka amacım yok demek direkt. Dil vizesine başvuruyorsan, başvurunu bu insan sadece dil öğrenecek sonra gidecek diye veriyorlar. Eğitime devam etmek gibi bir amacın varsa, ülkeden çıkış yapmana gerek yok. Dersen ki benim vaktim bol uğraşmayı seviyorum o zaman tabi iki kez yap başvurunu iki kez bekle. Adamlar orada da yazmış dil eğitiminiz sonrası Almanya'yı terk etmeden eğitiminize devam edecekseniz ( edecek durumu sağlıyorsanız ) bunu belgeleyebilecek dökümanlarla da bu vize türüne başvurabilirsiniz. Nedir o dökümanlar? x üniversitesine başvuru yapmışsındır başvuru bilgilerini yazdırır götürürsün. Niyet mektubunda da yazarsın bu okula kayıt yaptırmak istiyorum iletişime geçtim eksik olan dil bilgimi orada daha hızlı öğreneceğim kanaatindeyim diye. Adam da sana vizeni ona göre veriyor. Kursu bitti dön ülkene baştan başvur demiyor. Konu hakkında kesin bilginiz yoksa milleti yanlış yönlendirmeyin hocam.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cmt Ağu 24, 2019 5:25 am

Emre_ yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 1:58 am Bir de şuna açıklık getireyim dostum dil kursu vizesinin amacı ben ülkenizde almanca öğrenmek istiyorum başka amacım yok demek direkt. Dil vizesine başvuruyorsan, başvurunu bu insan sadece dil öğrenecek sonra gidecek diye veriyorlar. Eğitime devam etmek gibi bir amacın varsa, ülkeden çıkış yapmana gerek yok. Dersen ki benim vaktim bol uğraşmayı seviyorum o zaman tabi iki kez yap başvurunu iki kez bekle. Adamlar orada da yazmış dil eğitiminiz sonrası Almanya'yı terk etmeden eğitiminize devam edecekseniz ( edecek durumu sağlıyorsanız ) bunu belgeleyebilecek dökümanlarla da bu vize türüne başvurabilirsiniz. Nedir o dökümanlar? x üniversitesine başvuru yapmışsındır başvuru bilgilerini yazdırır götürürsün. Niyet mektubunda da yazarsın bu okula kayıt yaptırmak istiyorum iletişime geçtim eksik olan dil bilgimi orada daha hızlı öğreneceğim kanaatindeyim diye. Adam da sana vizeni ona göre veriyor. Kursu bitti dön ülkene baştan başvur demiyor. Konu hakkında kesin bilginiz yoksa milleti yanlış yönlendirmeyin hocam.
Peki hocam.Kusurabakmayin,iyi günler.

bladeavis

Mesaj gönderen bladeavis » Cmt Ağu 24, 2019 11:39 am

yusufjosef yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 12:05 am Selam dostum. Ben de almanca hazirlik icin gidiyorum lisans egitimi öncesi. 11 Temmuz tarihinde basvurdum ve yabancilar dairesi bana da islemin devam ettigini söyledi ben de konsoloslugu aradim onlarda aynisini söyledi. Beklemekten baska bir caremiz yok acikcasi,arasan bile bir sey demiyorlar. Ama 24 Eylüle kadar gelir bence.
Oof böyle boş boş beklemek çok sacma gercekten süreci görebilecegimiz bir sistemin olmasi gerekir. Vize aldik mi, Pasaport kayip mi, kargoda mi yani cevapsiz sorular birakiyor. Oysa ingiltere vizesinde mesela online takip edebiyorsun.

Kullanıcı avatarı
rodosto

Mesaj gönderen rodosto » Cmt Ağu 24, 2019 2:59 pm

bladeavis yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 11:39 am Oof böyle boş boş beklemek çok sacma gercekten süreci görebilecegimiz bir sistemin olmasi gerekir. Vize aldik mi, Pasaport kayip mi, kargoda mi yani cevapsiz sorular birakiyor. Oysa ingiltere vizesinde mesela online takip edebiyorsun.
Almanlar dijitalleşmeye karşı millet adeta. Çok gıcık oluyorum bu duruma. Devlet işleri hep damga mühür ve zaman istiyor.

Kilitli