Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

DAAD MASTER BURSU

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bihteryasemina

DAAD MASTER BURSU

Mesaj gönderen bihteryasemina » Pzt Eki 15, 2018 10:12 pm

Arkadaşlar öncelikle merhabalar,
Ben DAAD bursuyla alakalı yeterince bilgi paylaşımı olmadığını düşünüyorum. Bu sene ben de master için DAAD bursuna başvuracağım.
Daha önce başvurmuş, bursu almaya hak kazanan veya kazanmayan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Mülakat süreci nasıl oluyor, neler soruluyor,
niyet mektubunda özellikle dikkat edilmesi gereken neler var gibi sorular bu bursa başvuracak olan herkesin aklını meşgul ediyordur eminim ki.
Şimdiden çook teşekkür ederim :)

mesut11

Re: DAAD MASTER BURSU

Mesaj gönderen mesut11 » Pzt Eki 15, 2018 11:23 pm

Merhaba aynı sorular benimde kafamda var , ayrıca mezun olunduktan 3 yıl sonra ülkeye dönme şartı koşuyor, dönülmesse nasıl bir yaptırımı var bilen varmıdır?

bihteryasemina

Mesaj gönderen bihteryasemina » Pzt Eki 15, 2018 11:36 pm

Dönülmediği takdirde ödemen gereken miktarın 2 katını ödemek durumundasın.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Sal Eki 16, 2018 12:32 am

Şartları ağır bir burs, hem aldığın bursu geri ödüyorsun hemde geri dönüp çalışma zorunluluğun var.

bihteryasemina

Mesaj gönderen bihteryasemina » Sal Eki 16, 2018 12:38 pm

Bu konuda da biraz kafam karıştı. Geri dönüp çalışma zorunluluğun var evet ama zaten bu beklenen bir durum değil mi? Yani döndüğümüz zaman zaten çalışacağız.

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Sal Eki 16, 2018 3:09 pm

bihteryasemina yazdı: Pzt Eki 15, 2018 10:12 pm Arkadaşlar öncelikle merhabalar,
Ben DAAD bursuyla alakalı yeterince bilgi paylaşımı olmadığını düşünüyorum. Bu sene ben de master için DAAD bursuna başvuracağım.
Daha önce başvurmuş, bursu almaya hak kazanan veya kazanmayan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Mülakat süreci nasıl oluyor, neler soruluyor,
niyet mektubunda özellikle dikkat edilmesi gereken neler var gibi sorular bu bursa başvuracak olan herkesin aklını meşgul ediyordur eminim ki.
Şimdiden çook teşekkür ederim :)
Ben TEV-DAAD almanya yüksek lisans bursuna başvurmuştum. Elendim. Sizin bahsettiğiniz DAAD farklı sanırım. Eğer aynı burstan bahsediyorsak mülakat hakkında bilgi verebilirim.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Sal Eki 16, 2018 4:48 pm

bihteryasemina yazdı: Sal Eki 16, 2018 12:38 pm Bu konuda da biraz kafam karıştı. Geri dönüp çalışma zorunluluğun var evet ama zaten bu beklenen bir durum değil mi? Yani döndüğümüz zaman zaten çalışacağız.
Haklısın tabi de birde şu noktadan bak, belki de çok iyi bir şirkette işe gireceksin veya başka bir sebepten kendine yurtdışında bir hayat kurmak isteyeceksin.

bihteryasemina

Mesaj gönderen bihteryasemina » Sal Eki 16, 2018 9:48 pm

Queengs yazdı: Sal Eki 16, 2018 3:09 pm Ben TEV-DAAD almanya yüksek lisans bursuna başvurmuştum. Elendim. Sizin bahsettiğiniz DAAD farklı sanırım. Eğer aynı burstan bahsediyorsak mülakat hakkında bilgi verebilirim.
Evet aynı burstan bahsediyorum. TEV ile ortak verilen. Mülakat hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum:)

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Çrş Eki 17, 2018 2:04 am

bihteryasemina yazdı: Sal Eki 16, 2018 9:48 pm Evet aynı burstan bahsediyorum. TEV ile ortak verilen. Mülakat hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum:)
Ben almanyaya gitmeye karar verince başvurmuştum bu bursa. Öncelikle başvurıyorsunuz ve ön eleme yapılıyor. Ön öleme sonucunda yaklaşık 200kişi mülakata çağrılıyor. İstanbuld tev binasında. Ben müşakata çağrılınca , bütün adayların isminin bulunduğu pdf gönderilmişti. Bu yüzden başvuran adayların profillerine bakmıştım. Burs geri ödemeli bir burs olduğı için başvuranların çok başarılı olmayacağını düşünmüştüm. Ama çoğu aday istanbul lisesi, koç boğaziçi üniversitesi mezunı olduğunu ve çoğunı almanya da staj yaptığını görünce çok şaiırdım.(linkedinden stalkşadım). Bu yüzden umudm pek yoktu. Nitekim de elendim. Mülakatta öyle zorlayıcı bir şey yoktu. Bir tane yaşlı bir adam vardı sanırım tev in başındakilerden. Mülakatın sonuna kadar yanancı olduğunu anlayamadım ingilizce aksanı çok iyiydi. Çıkışta başarılar diyince türk olduğunu anladım. Diğer 3 kişi daad dan alman yetkililerdi. Önce kendimi tanıtmamo istediler. Sadece işte neden bu bölümü seçtiniz, neden almanya gibi genel sorular sordular. Ben matematikçiydim bana CV mde bulunan bir konferans katılımımdan soru sordu. Alman ekonomistler hakkında bi iki soru sorduTam 11 dakika sürdü( saat tutmuştum) benim mülakatım. Açıkçası benden etkilenmediklerini farkettim. Buarada matematik lisans ortalamam 3.02. toeflım 85 matematik master ortalamam 3.79 du. Ekonomi üzerine ikinci yüksek lisans için başvurmuştum. Ama maalwsef elendim. Ama kazanabilirsen harika bir burstur ve prestijlidir. Vize alımında ve devlet dairesiyle ilgili işlerde kolayşıklar sağlanıyor daad burslususn diye. Çoğu yerde ücret ödemeiyorsun. Ben yüzde ellisi geri ödemeli diye biliyorıö. Çünkü yüzde ellisini tev diğerini daad karşılıyor. Daad sonra talep etmiyo ana tev talep ediyo( başka öğrencileri siziin paranızla burs verip çarkı döndürüyo).

bihteryasemina

Mesaj gönderen bihteryasemina » Çrş Eki 17, 2018 8:48 pm

Queengs yazdı: Çrş Eki 17, 2018 2:04 am Ben almanyaya gitmeye karar verince başvurmuştum bu bursa. Öncelikle başvurıyorsunuz ve ön eleme yapılıyor. Ön öleme sonucunda yaklaşık 200kişi mülakata çağrılıyor. İstanbuld tev binasında. Ben müşakata çağrılınca , bütün adayların isminin bulunduğu pdf gönderilmişti. Bu yüzden başvuran adayların profillerine bakmıştım. Burs geri ödemeli bir burs olduğı için başvuranların çok başarılı olmayacağını düşünmüştüm. Ama çoğu aday istanbul lisesi, koç boğaziçi üniversitesi mezunı olduğunu ve çoğunı almanya da staj yaptığını görünce çok şaiırdım.(linkedinden stalkşadım). Bu yüzden umudm pek yoktu. Nitekim de elendim. Mülakatta öyle zorlayıcı bir şey yoktu. Bir tane yaşlı bir adam vardı sanırım tev in başındakilerden. Mülakatın sonuna kadar yanancı olduğunu anlayamadım ingilizce aksanı çok iyiydi. Çıkışta başarılar diyince türk olduğunu anladım. Diğer 3 kişi daad dan alman yetkililerdi. Önce kendimi tanıtmamo istediler. Sadece işte neden bu bölümü seçtiniz, neden almanya gibi genel sorular sordular. Ben matematikçiydim bana CV mde bulunan bir konferans katılımımdan soru sordu. Alman ekonomistler hakkında bi iki soru sorduTam 11 dakika sürdü( saat tutmuştum) benim mülakatım. Açıkçası benden etkilenmediklerini farkettim. Buarada matematik lisans ortalamam 3.02. toeflım 85 matematik master ortalamam 3.79 du. Ekonomi üzerine ikinci yüksek lisans için başvurmuştum. Ama maalwsef elendim. Ama kazanabilirsen harika bir burstur ve prestijlidir. Vize alımında ve devlet dairesiyle ilgili işlerde kolayşıklar sağlanıyor daad burslususn diye. Çoğu yerde ücret ödemeiyorsun. Ben yüzde ellisi geri ödemeli diye biliyorıö. Çünkü yüzde ellisini tev diğerini daad karşılıyor. Daad sonra talep etmiyo ana tev talep ediyo( başka öğrencileri siziin paranızla burs verip çarkı döndürüyo).
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Belki sizin şanssızlığınız 2. master için başvurmuş olmanızdır. Tek bir nedene bağlamak zor tabi de. Benim için 'Çzellikle dikkat etmem gereken bir şey var mı? " " sorusu çok önemliydi ama anladığım kadarıyla eldeki niteliklerin değerlendirilmesi yapılıyor. Bu konuda da yapılabilecek çok bir şey yok mezun olduktan sonra.