Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hochschulzugangsberechtigung

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mirfaelltnichtsein

Hochschulzugangsberechtigung

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Haz 01, 2018 12:47 pm

Merhaba, üniversitelerin istediği Hochschulzugangsberechtigung tam olarak hangi belge? Lise diploması mı yoksa ösym yerleşme belgesi mi?

mirfaelltnichtsein

Re: Hochschulzugangsberechtigung

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Haz 01, 2018 12:52 pm

Ek olarak not kısmını nasıl girmem gerekiyor, bilgileri istediği ekran bu

http://i67.tinypic.com/4v4u0y.png

https://ibb.co/i4YY5y

Resim

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Haz 01, 2018 4:04 pm

Uni Hamburg VPD istiyor ama benim konsolosluk randevum 20 haziranda. Hemen aynı gün belgeleri göndersem bile VPD elime ulaşması 4-6 hafta. Bu durumda yapılabilecek bir şey var mı?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Cum Haz 01, 2018 4:21 pm

VPD olmadan basvurunuzu kabul ediyorsa okul, vpdyi sonra da göndermenize olanak saglayabilir.
Mail atarak sorun, VPD'yi genelde 15 temmuza kadar iletmenizi isterler, yani vpd olmadan da ön basvuru kismini tamamlayabilirsiniz.
Hochschulzugangsberechtigung kismi ise söyle, bachelor bitirdiyseniz bachelor bitirmediyseniz üniversite sinav puani hesaplaniyor.
Zaten paylastiginiz resimde de belirtilmis, sag tarafta.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Haz 01, 2018 7:25 pm

TRueS yazdı: Cum Haz 01, 2018 4:21 pm VPD olmadan basvurunuzu kabul ediyorsa okul, vpdyi sonra da göndermenize olanak saglayabilir.
Mail atarak sorun, VPD'yi genelde 15 temmuza kadar iletmenizi isterler, yani vpd olmadan da ön basvuru kismini tamamlayabilirsiniz.
Hochschulzugangsberechtigung kismi ise söyle, bachelor bitirdiyseniz bachelor bitirmediyseniz üniversite sinav puani hesaplaniyor.
Zaten paylastiginiz resimde de belirtilmis, sag tarafta.
Cevabın için çok teşekkür ederim. VPD'yi konsolosluk onayı olmadan almanın bir yolu var mı? Belgelerim hazır, sadece konsolosluk randevum geç diye geç kalıyorum çünkü.

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Cum Haz 01, 2018 8:51 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Cum Haz 01, 2018 7:25 pm Cevabın için çok teşekkür ederim. VPD'yi konsolosluk onayı olmadan almanın bir yolu var mı? Belgelerim hazır, sadece konsolosluk randevum geç diye geç kalıyorum çünkü.
Maaleesef yok, Uni Assist tasdikten gecmemis evraklari incelemeye almaz.
En mantikli cözüm üniversiteye ulasip sorman. Genelde online basvurulari 15 temmuza kadar alirlar. Sadece vpd varsa eksik onu da sanirim 15 temmuza kadar sisteme yükleyip islemini tamamlayabilirsin.
Ekstra postayla da göndermeni isteyebilirler online olarak yükledigin belgeleri ama vaktin 15 temmuza kadar var.
Hamburg üniversitesinin faq kismini okumadim ama kesin bir bilgi vardir. Yoksa da iletisime gecip sorabilirsin.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Haz 14, 2018 1:30 pm

Birkaç üniversiteyle daha yazıştım ama lisans bitirmiş olman bir şeyi değiştirmiyor, liseden üniversiteye geçişindeki HZB'yi göstermen gerekiyor dediler. Hangi belge olduğunu sordum ama çok anlamadılar gibi. Benim elimde HZB'ye uygun olabileceğini tahmin ettiğim 3 şey var: 1. Lise diploması, 2. ÖSYM YGS-LYS sınav sonucum, 3. Yerleştirme belgem. Bunların hangisi HZB?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Haz 14, 2018 7:21 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Haz 14, 2018 1:30 pm Birkaç üniversiteyle daha yazıştım ama lisans bitirmiş olman bir şeyi değiştirmiyor, liseden üniversiteye geçişindeki HZB'yi göstermen gerekiyor dediler. Hangi belge olduğunu sordum ama çok anlamadılar gibi. Benim elimde HZB'ye uygun olabileceğini tahmin ettiğim 3 şey var: 1. Lise diploması, 2. ÖSYM YGS-LYS sınav sonucum, 3. Yerleştirme belgem. Bunların hangisi HZB?
qr kodlu yerlestirme belgen cok önemli , her halikarda senden lise diploani isticekler , yani lise diploman ve qr kodlu yerlestirme belgen , hzb o qr kodlu yerlestirme belgen olmasi lazim
Arkadaslar ben erkegim =)

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Haz 14, 2018 8:31 pm

kiss25 yazdı: Prş Haz 14, 2018 7:21 pm qr kodlu yerlestirme belgen cok önemli , her halikarda senden lise diploani isticekler , yani lise diploman ve qr kodlu yerlestirme belgen , hzb o qr kodlu yerlestirme belgen olmasi lazim
Benin iki belgemde de (YGS-LYS sonuç belgem ve yerleştirme belgem) qr kodu var. Hangisini kullanacağımı çözemedim. Ona göre çeviri yaptıracağım.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Haz 14, 2018 9:15 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Haz 14, 2018 8:31 pm Benin iki belgemde de (YGS-LYS sonuç belgem ve yerleştirme belgem) qr kodu var. Hangisini kullanacağımı çözemedim. Ona göre çeviri yaptıracağım.
sonuc belgesi hangisi oluyor onu bilmiyorum , benim cevirttirdigim kullandigim ve okula kayit oldugum belge yerlestirme belgesi , üzerinde puanin yerlestidigin yer ve bölüm yaziyor

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Haz 14, 2018 11:24 pm

kiss25 yazdı: Prş Haz 14, 2018 9:15 pm sonuc belgesi hangisi oluyor onu bilmiyorum , benim cevirttirdigim kullandigim ve okula kayit oldugum belge yerlestirme belgesi , üzerinde puanin yerlestidigin yer ve bölüm yaziyor
Sonuç belgesi dediğim şey YGS-LYS netlerinin ve puanlarının yazdığı belge. Onu çevirtmeme gerek yok o zaman? Sadece lise diploması ve yerleştirme belgesi yeterli olur gibi duruyor?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Haz 14, 2018 11:38 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Haz 14, 2018 11:24 pm Sonuç belgesi dediğim şey YGS-LYS netlerinin ve puanlarının yazdığı belge. Onu çevirtmeme gerek yok o zaman? Sadece lise diploması ve yerleştirme belgesi yeterli olur gibi duruyor?
evet ben lise transkriptimide cevirttirmistim verdim hep ama özellikle onu istiyorlar mi hatirlamiyorum acikcasi

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Haz 15, 2018 5:11 pm

kiss25 yazdı: Prş Haz 14, 2018 11:38 pm evet ben lise transkriptimide cevirttirmistim verdim hep ama özellikle onu istiyorlar mi hatirlamiyorum acikcasi
Anladım cevapların için teşekkür ederim. Bir de bazı üniversiteler istedikleri başvuru belgeleri listesine "Uni-assist ücreti ödendiğine dair belge" yazmışlar. Ben bu kısmı çözemedim çünkü anladığım kadarıyla başvuruları gönderdikten sonra ödemeyi yapıyoruz. Acaba ödemeyi başvurudan önce yapıp, ödediğimize dair belgeyi başvuru belgeleri arasına koymanın bir yolu var mı?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Haz 18, 2018 4:53 am

mirfaelltnichtsein yazdı: Cum Haz 15, 2018 5:11 pm Anladım cevapların için teşekkür ederim. Bir de bazı üniversiteler istedikleri başvuru belgeleri listesine "Uni-assist ücreti ödendiğine dair belge" yazmışlar. Ben bu kısmı çözemedim çünkü anladığım kadarıyla başvuruları gönderdikten sonra ödemeyi yapıyoruz. Acaba ödemeyi başvurudan önce yapıp, ödediğimize dair belgeyi başvuru belgeleri arasına koymanın bir yolu var mı?
belgelerini yolluyorsun üni asiste yolladiktan sonra parayi yatirirsin zaten , onu kasdediyorlardir normal uni assistin parasini ekstra bir sey yapmana gerek oldugunu düsünmüyorum , yinede istersen bir ara sor

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Haz 21, 2018 6:28 pm

Uni-assist'te de HZB istiyorlar "Bitte geben Sie hier den höchsten Schulabschluss (Sekundarschule) an, den Sie erlangt haben" şeklinde. ÖSYM mi yoksa lisans mezuniyetimi mi girmem gerektiğine dair bir şey yazmıyor. Mastera başvuranlar nasıl yaptınız bunu?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 21, 2018 7:53 pm

lise diplomasi ve öss yerlestirme belgesi anlamina geliyo senin durumunda ama lisans diplomani da göndericeksin yine de. genelde hepsini görmek istiyolar. ben lisans, öss yerlestirme ve lise diplomasi göndermistim galiba. ama lise ve öss belgeleri aslinda gereksiz. istiyoruz derlerse yapacak bisey yok.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Haz 21, 2018 7:57 pm

welly275 yazdı: Prş Haz 21, 2018 7:53 pm lise diplomasi ve öss yerlestirme belgesi anlamina geliyo senin durumunda ama lisans diplomani da göndericeksin yine de. genelde hepsini görmek istiyolar. ben lisans, öss yerlestirme ve lise diplomasi göndermistim galiba. ama lise ve öss belgeleri aslinda gereksiz. istiyoruz derlerse yapacak bisey yok.
Gönderme kısmında sıkıntı yok hepsini göndereceğim. Ben online form doldururken ne yazmam gerektiğini öğrenmek istemiştim. İkisini de yazdım ama not olarak Bachelor notumun NC versiyonunu girdim. Umarım sorun çıkmaz.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Haz 23, 2018 8:57 am

bachelor nc notuyla ne demek istedigini anlamadim ama bachelor notunu yazman gerekiyodu

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cmt Haz 23, 2018 9:35 am

welly275 yazdı: Cmt Haz 23, 2018 8:57 am bachelor nc notuyla ne demek istedigini anlamadim ama bachelor notunu yazman gerekiyodu
Neyi HZB olarak yazmam gerektiğini bir türlü çözemedim. Mesela HZB'min adını ve tarihi girmemi isteyen üniversiteler oldu. Bazı formlarda lise diplomamın adını ve tarihini girdim, bazılarında yerleştirme belgemin. Uni-assist'in bana sormadan otomatik olarak lise diplomamı HZB diye aldığı durumlar da oldu. Lisans mezunu olarak elimde 3 tane HZB olma ihtimali olan qualification'ım var: Lise diploması, yerleştirme belgesi, lisans mezuniyeti. O yüzden ne yapacağımı şaşırdım

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Haz 23, 2018 5:22 pm

HZB yüksek ögrenime giris hakki demek ve bunu hangi belgeyle sagladigin önemli olan. eger liseden mezun olup gelip almanyada lisans okuyacaksan, öss yerlestirme ve lise diplomasi beraber bu hakki sana verir. eger lisans sahibiysen ve almanyada lisans okuyacaksan lisans diploman. lisans sahibi olup da gelip almanyada master okuyacaksan lisans diploman olmasi lazim.

HZB yazan yere yabanci yazacaksin. össymis lise diplomasiymis farketmez. not kismina da lisans notunu yaz. ben senin yerinde olsam öyle yapardim.