Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fachhochschule, başvuru tarihi ve genel durum

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ichbinenes

Fachhochschule, başvuru tarihi ve genel durum

Mesaj gönderen ichbinenes » Prş Nis 26, 2018 2:23 pm

Merhabalar.

Adım Enes, 19 yaşındayım ve bu sene Almanca hazırlığından yararlanabilmek adına yazdığım Hacettepe'de okuyorum. Bölümüm İktisat fakat MF'den de sınava girdim. Dediğim gibi geçen seneden beri Almanya için çabalıyorum ve vizede red almamak ve de orada daha az zaman kaybetmek için bir sene boyunca Almanca öğrenmeye karar verip Hacettepe'yi tercih ettim. Seviyem şuan B1, 28'inde de TELC B1'e gireceğim. Lise ortalamam 85 civarı. LYS'de TM sıralamam 55k MF sıralamam 100k civarı. Aslında çok daha iyisini yapabilirdim fakat Almanya'da bunun o kadar da gerekli olmadığını öğrendiğimde kendimi Almanca'ya ve İngilizce'ye vermiştim. IELTS puanım ise 6.

Kendimi hem Makine/Otomotiv Mühendisliğine hem de İşletme gibi bölümlere uygun görüyorum. Ama henüz karar vermedim. Karar veremediğim bir diğer konu da uygulamalı olarak okumak. Sanırım bu bana daha çok uyuyor fakat Almanya'da yaşamış hocam bana ''Yükselme imkanın çok fazla olmaz ama teorik okuyanla aynı işi yapabilirsin.'' demişti. Sizlerin de fikrini almak isterim. Mühendislik cennetinde mühendislik okumak zor fakat bitirdiğinde inanılmaz bir deneyim olacaktır diye düşünüyorum.

Buna ek olarak, 28'inde sınava girdikten sonra bu aşamalarda gerekli olacak masrafı babama yüklememek adına, hem de Almanca'mı ve İngilizce'mi geliştirmek adına Antalya'da 5 yıldızlı bir otelde Animatör olarak çalışmaya başlayacağım. Fakat aklımdaki soru şu; şartlı kabul vize vs işlemler için ne zaman işlemlere başlamam gerekiyor ve fiilen Ankara'da ne kadar süre bulunmam gerekli? Temmuza kadar çalışıp sonra Ankara'ya dönmeli miyim yoksa bir kaç günlük izinle tercüme/belge toplama vesaire işleri halledip geri işime dönebilir miyim?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın fakat aklımdaki soruları gidermeye çalışıyorum. Uzun süredir forumu takip ediyorum ve genel olarak tüm sorularım hakkında yazılar okudum. Fakat tecrübeli ellerden bir kez daha, direkt olarak sorduğum noktaya cevapları okumak rahatlatıcı ve güzel olacak. Şimdiden hepinize teşekkürler, umarım bir gün burada soruları cevaplayan tarafta olabilirim.

ichbinenes

Re: Fachhochschule, başvuru tarihi ve genel durum

Mesaj gönderen ichbinenes » Sal May 08, 2018 12:41 am

Yardımcı olabilirseniz çok çok memnun olacağım. Uzun olduğu için kusura bakmayın.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Sal May 08, 2018 1:30 am

Merhaba Enes, hoş geldin foruma.

Öncelikle hangi dönem almanya da eğitime başlayacağına karar vermen lazım. Kış dönemi, yaz dönemi, önümüzdeki kış dönemi mi yoksa bir sonraki mi? gibi. bunu belirledikten sonra o dönemin son başvuru tarihinden olabildiğince erken belgelerini tamamlayıp başvurunu yapacaksın. gecikmemek adına. aldığın kabulle de zaman kaybetmeden vize işlemlerine başlayacaksın. vize işlemlerinin uzaması ihtimaline karşı.

aslında çok basit, bu soru bir kaç defa daha soruldu forumda neresi karışık tam anlayamıyorum belkide bana basit geldi ama mantıken kabulün olmadan ne bloke hesap açabilirsin ne vize başvurusu yapabilirsin -dil kursu vizesi hariç-. dil kursu vizesi için bile önce bir kursa kayıt olup, kayıt belgeni sunman gerekli konsolosluğa. en başta belirttiğim kabul belgesi içinde deadline ı kaçırmadan başvurunu yapman lazım. zaten başvurular genelde belli bir tarih aralığında açık olur, istisnalar var tabi. sonuç olarak bu tarih aralığını kaçırmazsan herşey zamanında olacaktır zaten.

umarım açıklayıcı olmuştur.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal May 08, 2018 2:39 am

mühendislik mf 4 iktisat ne oluyor bilmiyorum ama baktigim kadariyla tm1 , tm1den yerlestigin icin bu durumda mühendislik okuyamayabilirsin
Arkadaslar ben erkegim =)