Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Acil Sigorta İhtiyacı

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Münsteraner

Acil Sigorta İhtiyacı

Mesaj gönderen Münsteraner » Pzt Şub 12, 2018 11:49 pm

Herkese merhaba,

Öncelikle öğrenciler için bu tarz zengin içerikli bir ağ oluşturulmasında emeği geçen ve bilgilerini/tecrübelerini forumda paylaşan herkese teşekkürler. Forumda ilk konum olacağından herhangi bir hata yapmış isem lütfen şimdiden mazur görünüz.

9 Şubat Cuma günü Almanya’da Bachelor BWL için başvurduğum üniversiteden kabulümü aldım. 22 Şubat Perşembe gününe kadar kaydımın tamamlanması adına üniversiteye sigorta belgelerimi yollamam gerekli. Kısa bir süre önce çalıştığım işten ayrıldığım için SGK’dan A/T 11 belgemi alamadım, denildiği üzere anne veya baba (benim durumumda ikisi de emekli) üzerinden alabilmek için iş çıkış tarihinden itibaren 100 gün geçmesi gerekiyormuş, en azından SGK Beşiktaş bana böyle belirtti.

Bu sebeple 22 Şubat Perşembe gününe kadar acilen sigorta yaptırmam gerekmekte. AOK ve ÇareConcept hakkında çeşitli araştırmalar yaptım, forumdaki konuları okudum. Fakat zamanım kısıtlı olduğundan şu anki durumumda yapılması gereken en mantıklı hareket ne olur bunu çözebilmiş değilim.

Uzun lafın kısası en geç 21 Şubat’a kadar Almanya’dan bir sigorta sahibi olmam gerekli. An itibariyle Türkiye’deyim ve Alman bir banka hesabım yok. Almanya’da tanıdığım vs. de aynı şekilde mevcut değil. Tavsiyeleriniz nedir?

Teşekkürler.

Muriel

Re: Acil Sigorta İhtiyacı

Mesaj gönderen Muriel » Sal Şub 13, 2018 1:48 am

Merhaba, dil kursu ile mi başlayacaksınız yoksa direk lisansa mı? Eğer dil kursu ise emin değilim ama yanılmıyorsam care concept'e TR'deyken başvurabiliyordunuz. AOK, TK gibilerde ise ikamet istiyorlar hatırladığım kadarıyla. Size arkadaşlar tecrübelerini iletene kadar sizinde bir yandan merkez veya bulunduğunuz şehirdeki AOK, TK veya Barmer'a email ile ulaşmanızı tavsiye ederim.

Bu arada eğer lisansa başlayacaksanız Care concept ten büyük ihtimalle sigortanız okul tarafından kabul edilmeyecektir. İsterseniz okulla yazışarak teyit edebilirsiniz. Eğer dil kursu ise zaten TK veya AOK'tan sigorta yaptırmayın, care concept, mawista gibi özel sigorta şirketlerinde 3'te 1 i fiyatına sigorta yaptırmak mümkün ve kabul için yeterli olacaktır.

Münsteraner

Mesaj gönderen Münsteraner » Sal Şub 13, 2018 2:11 am

Muriel yazdı: Sal Şub 13, 2018 1:48 am Merhaba, dil kursu ile mi başlayacaksınız yoksa direk lisansa mı? Eğer dil kursu ise emin değilim ama yanılmıyorsam care concept'e TR'deyken başvurabiliyordunuz. AOK, TK gibilerde ise ikamet istiyorlar hatırladığım kadarıyla. Size arkadaşlar tecrübelerini iletene kadar sizinde bir yandan merkez veya bulunduğunuz şehirdeki AOK, TK veya Barmer'a email ile ulaşmanızı tavsiye ederim.

Bu arada eğer lisansa başlayacaksanız Care concept ten büyük ihtimalle sigortanız okul tarafından kabul edilmeyecektir. İsterseniz okulla yazışarak teyit edebilirsiniz. Eğer dil kursu ise zaten TK veya AOK'tan sigorta yaptırmayın, care concept, mawista gibi özel sigorta şirketlerinde 3'te 1 i fiyatına sigorta yaptırmak mümkün ve kabul için yeterli olacaktır.
Merhaba, cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Direkt olarak lisans eğitimime başlayacağım. Belirttiğiniz üzere üniversite Care Concept, Mawista vb. özel sigortaları kabul etmiyor.

AOK ile gün içerisinde telefonda görüştüm, temel bilgilerimi aldılar ve üniversite ile görüşmem gerektiğini belirttiler. Üniversite ile de yarın sabah telefonda görüşeceğim. Umarım bu probleme bir çözüm getirirler.

Bu sırada da forumda benzeri problemi yaşamış olan veya konunun nasıl çözülebileceği hakkında bilgi sahibi olanlar varsa ve deneyimlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.

Münsteraner

Mesaj gönderen Münsteraner » Cum Şub 16, 2018 9:53 pm

Herkese tekrardan merhaba,

Bahsettiğim sorunu çözdüm ve ileride aynı sorunu yaşayıp yardıma ihtiyacı olabilecekler için burada nasıl çözdüğümü anlatmak istiyorum.

Çoğunuzun bildiği ve bloke hesap için kullanılan Fintiba, aynı zamanda sigorta hizmeti de sunuyor. Özel (private) veya devlet sigortası (statutory) olarak iki seçenek mevcut. Direkt olarak lisans eğitimine başlayacaksanız üniversite sizden devlet sigortası görmek isteyecektir. Fintiba’nın devlet sigortası olarak DAK-Gesundheit ile anlaşması var. Fintiba’da “Insurance” bölümünden gerekli belgeleri yükleyerek başvuruyorsunuz, en geç 1-2 gün içinde onay geliyor ve sigorta belgelerinizi Fintiba’ya yüklüyorlar. Devlet sigortası için ödemeyi Alman bir banka hesabından “Direct Debit” talimatıyla yapmanız gerekiyor. Bunun için de Almanya’ya ders başlangıç tarihinden bir kaç gün önce gitmeniz gerekebilir. Unutmayın ki semester başlamadan ödemeyi mutlaka yapmanız gerekli.

Aynı zamanda şunu da not düşmek isterim ki, devlet sigortasına başvururken Almanya’ya gideceğiniz tarihi ve ders başlangıç tarihiniz soruluyor. Ders başlangıç tarihinizden daha erken bir tarihte gideceğinizi belirtirseniz, ders başlangıç tarihinden önceki günler için Fintiba sizi özel sigorta yapmaya zorlayacaktır. Erken günler için de sigorta yaptırdığınızı belirten belgeyi (Incoming Insurance Confirmation) Fintiba’ya yüklemedikçe DAK sigorta belgelerinizi yollamayacaktır. Bunun için de Fintiba partneri Hansamerkur firmasi ve 1 haftalık ücretleri 19€.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Ağu 03, 2018 12:09 pm

Münsteraner yazdı: Cum Şub 16, 2018 9:53 pm Herkese tekrardan merhaba,

Bahsettiğim sorunu çözdüm ve ileride aynı sorunu yaşayıp yardıma ihtiyacı olabilecekler için burada nasıl çözdüğümü anlatmak istiyorum.

Çoğunuzun bildiği ve bloke hesap için kullanılan Fintiba, aynı zamanda sigorta hizmeti de sunuyor. Özel (private) veya devlet sigortası (statutory) olarak iki seçenek mevcut. Direkt olarak lisans eğitimine başlayacaksanız üniversite sizden devlet sigortası görmek isteyecektir. Fintiba’nın devlet sigortası olarak DAK-Gesundheit ile anlaşması var. Fintiba’da “Insurance” bölümünden gerekli belgeleri yükleyerek başvuruyorsunuz, en geç 1-2 gün içinde onay geliyor ve sigorta belgelerinizi Fintiba’ya yüklüyorlar. Devlet sigortası için ödemeyi Alman bir banka hesabından “Direct Debit” talimatıyla yapmanız gerekiyor. Bunun için de Almanya’ya ders başlangıç tarihinden bir kaç gün önce gitmeniz gerekebilir. Unutmayın ki semester başlamadan ödemeyi mutlaka yapmanız gerekli.

Aynı zamanda şunu da not düşmek isterim ki, devlet sigortasına başvururken Almanya’ya gideceğiniz tarihi ve ders başlangıç tarihiniz soruluyor. Ders başlangıç tarihinizden daha erken bir tarihte gideceğinizi belirtirseniz, ders başlangıç tarihinden önceki günler için Fintiba sizi özel sigorta yapmaya zorlayacaktır. Erken günler için de sigorta yaptırdığınızı belirten belgeyi (Incoming Insurance Confirmation) Fintiba’ya yüklemedikçe DAK sigorta belgelerinizi yollamayacaktır. Bunun için de Fintiba partneri Hansamerkur firmasi ve 1 haftalık ücretleri 19€.
Merhaba,
Bu konuda birkaç ayrıntı aklıma takıldı:
1. Eğer vizenin geç çıkacağını öngörüp, gideceğimiz tarihi okul başlangıçtan daha geç olacak şekilde yazarsak dak için sıkıntı olur mu?
2. Benim gitmeden belgelerimi almam gerek sizinki gibi. Mesela ilk ayı oradaki bir tanıdığım ödese, sonra ben kendi hesabımdan ödemeye başlasam sorun çıkar mı sizce?

donquisot

Mesaj gönderen donquisot » Cmt Ağu 22, 2020 12:16 pm

Merhabalar,

Ben de yüksek lisans eğitimi için kabul aldım. Acil bir sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor. Yaşım otuzun üzerinde.
Özel sigortalar aylık 450 euro üzeri kazanç getiren işlere izin vermiyor diye duydum.
Fintiba sitesinden public sigorta yapmaya çalışıyorum. Paket içinde mi (blocked account ve sigorta) yaptırdınız acaba?

Yardımcı olur musunuz mümkünse?

Teşekkür ederim.

KufuT

Mesaj gönderen KufuT » Prş Eyl 01, 2022 1:20 pm

donquisot yazdı: Cmt Ağu 22, 2020 12:16 pm Merhabalar,

Ben de yüksek lisans eğitimi için kabul aldım. Acil bir sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor. Yaşım otuzun üzerinde.
Özel sigortalar aylık 450 euro üzeri kazanç getiren işlere izin vermiyor diye duydum.
Fintiba sitesinden public sigorta yapmaya çalışıyorum. Paket içinde mi (blocked account ve sigorta) yaptırdınız acaba?

Yardımcı olur musunuz mümkünse?

Teşekkür ederim.
Benim de yaşım 47. Siz nasıl çözdünüz bu sorunu acaba?

Kilitli