Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
seth93

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen seth93 » Cum Haz 08, 2018 3:34 pm

Bugün istanbul konsolosluğunda görüşmeye girdim arkadaşlar 1 saat erken gitmeme rağmen güvenlik son 15-20 dk girmeme izin verdi.

Girdikten sonra belge kontrolü, kargo işini hallettikten sonra sıra aldım ve yaklaşık 1.15dk da içerde sıra gelmesini bekledim, sadece 2 memur çalışıyordu. Sözde randevu ile geliyoruz ve Almanlar dakiklikleriyle ünlü vs hepsi hikaye.

Memur ne amaçla gittiğimi sordu yüksek lisans olduğunu söyledim ee önce dil kursu vs. gerekmiyor mu dedi bende %100 ingilizce olduğunu söyledim sonra uzun bir süre belgeleri inceledi kontrol etti.

Hamburg'tan kabul almıştım, onun dışında başvurduğum okullar olup olmadığını sordu bende olanları söyledim not aldı.

Almanya'da yaşayan yakın akrabam olup olmadığını sordu.

İlk dönem derslerimin 5 tanesini saymamı istedi, 1-2 tanesi kesin doğru olmakla birlikte bir kısmını sallamak zorunda kaldım bu sorunun sorulacağını biliyordum ama 5 tanede soracaklarını tahmin etmedim her neyse bunlarıda not aldı.

İngilizce seviyemi sordu, hiç Almanca bilip bilmediğimi sordu.

Okulumun kaç sene olduğunu da sordu.

Ve parmak izinide tarattıktan sonra görüşmem kısa sürede bitti.

Anı defterinde yazan pek çok arkadaş garip sorulara maruz kalmışlar neden Almanya?, okul bitince ne yapacaksın? vs. tarzında soruların hiç biri gelmedi.

Birde arkadaşlar eğitim için gidenler bence memurların gözünde +1 puan öndeler çünkü ben bugün konsolosluktayken benden önce giren herkes 7-8 kişi aile birleşimi yoluyla Almanya'ya gitmeye çalışan tiplerdi hep, Almanca konuşamayanlar, akraba evliliği yapıp kapağı Almanya'ya atmaya çalışanlar ve kurgu dolu hikayeleri :) . İster istemez bu insanları dinledikten sonra şahsen bana vermeyecekte bunlara mı verecekler tarzında bir hisse kapıldım.

Umarım vize kısa zamanda gelir, görüşmeye girecek diğer arkadaşlarada bol şans şimdiden.

Vatandaş34

Mesaj gönderen Vatandaş34 » Cum Haz 08, 2018 4:04 pm

ultrasalgeria yazdı: Cum Haz 08, 2018 1:03 pm Evet ben de şaşırmıştım. Vizem dün geldi, 6 hafta olmasına 1 gün kala. SMS istememe rağmen hiçbir bilgilendirme olmadan sabah kapı çaldı ve pasaportumu teslim ettiler, hiç beklemiyordum.
Belgeleriniz hangi şehirin yabancılar şuabesindeydi, söyleyebilirmisiniz ?

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Cum Haz 08, 2018 5:49 pm

ultrasalgeria yazdı: Cum Haz 08, 2018 5:28 pm Hahah yok hocam bayrama kalmadan geldi allahtan ^^

Tabii. Köln için başvurmuştum.
hayırlı olsun hocam

gnrszn

Mesaj gönderen gnrszn » Cum Haz 08, 2018 6:52 pm

Toplanınnnn yigitlererrrr!!!!!
Sabah saat 08:00 İzmir vize görüşmem
Sabah 7 de konsolosluk önündeydim.8 de 2 güvenlik görevlisi dışarıda isimlerimizi okuyarak bizi sıraya soktu.Tek tek içeriye girdik.İçerde görevli bütün belgelerimizi sırasıyla kontrol edip sıraladı.Yurtiçi kargodan alıcı bilgilerini doldurduk ve görüşme için sıra numarası aldık.Tam götümü sandalyeye koyuyordum ki benim sıram geldi:
Karşılıklı merhabalaştık,belgelerimi kabine koyup verdim.
- [ ] Ne için gitmek istiyorsunuz(+)
- [ ] Dil kursu sonrası yüksek lisans(-)
- [ ] Tamam güzel(+)
Belgelerimi inceledi ve bilgisayara notlar almaya başladı.
- [ ] Nezaman mezun oldun,hangi bölümü bitirdin gibi sorular sordu.Liseden nezaman mezun oldun,Üniversite sonavına nezaman girdin, üniversiteye nezaman başladın.(+)
- [ ] Ben 2011 lise mezunuyum ve üniye 2013 de başladım. 2 yıl hazırlandım dedim.(-)
- [ ] Özellikle Akdeniz üniversitesini mi istediniz dedi(+)
- [ ] Evet dedim,almanyadaki üniversitelerde dersler denk sayılıyor dedim(-)
- [ ] 10 dk motivasyon yazımı okudu.Çok beğendi.Kendin mi yazdın dedi.(+)
- [ ] Türkçesini ben yazdım çevirtirdim dedim.Keşke ben yazabilseydim dedim.Güldü 😂(-)
- [ ] Çok iyi araştırmışsın dedi üniversiteyi,çok detaylı bilgi toplamışsın dedi.Çoğu öğrenci hiç araştırmıyor dedi.Gittiklerinde de %75 başarısız oluyorlar dedi😂(+)
- [ ] Dedim bizim öğrenciler beleeee,Ellerindeki fırsatı tepiyolar.Giden ya avrupa turu yapıyor yada evleniyor dedim.Gülüştük😂(-)
- [ ] Geçimini nasıl sağlayacaksın dedi.(+)
- [ ] Bloke hesap dedim(-)
- [ ] Onu sormuyorum dedi, seni kim desteklicek finasman olarak dedi(+)
- [ ] Babacuğum dedim,ama belli bir yaştan sonra baba parası yemek iyi olmuyor dedim.İnsan kendi parasını kazanmak istiyor dedim.(-)
- [ ] Elbette dedi,orda çalışırsın para kazanırsın dedi, almanyadaki cocuklar 18 yasından itibaren hayata atılıp çalısıyolar dedi(+)
- [ ] Evet dedim,biran önce kendi paramı kazanmak istiyorum dedim(-)
- [ ] Başka hangi üniversitelerde okuyabilirsin dedi(+)
- [ ] C1 seviyesinde dilim olunca, Hayalim münih teknik dedim, berlin teknik ve hamburg üniversiteleride olur dedim.Ama iyi seviyede almancamın olması lazım dedim(-)
- [ ] Keşke b1 in olsaydı dedi(a2 var bende), dedim Antalyada yoğun dil kursu yok.Bütün kurslar aile birleşimi için.A2 yide 2-3 arkadaş ile alabildim dedim.Özel ders alsam bile yoğun bir ders görmeyeceğimi söyledim.Burda 2 ayda b1 seviyesine geleceğime almanyada 1 ayda gelirim hemde kulak dolgunlugum olur dedim.Öğrendiğimi konuşarak pekiştirmem gerektiğini söyledim,kafasıyla her dediğimi onaylar gibi yapıyordu.Not almaya devam etti.(+)
- [ ] Akrabalarımı sordu ve neden essen tercihimi sordu.Bende amcam orda ve bana ev bulmam konusunda, yabancılar şubesindeki işlemler konusunda yardımcı olabileceğini söyledim ve yeni bir ülkede kurallara ve ortama daha hızlı adapte olurum dedim.(-)
- [ ] Başka akraban var mı dedi(+)
- [ ] Hamburgda var dedim(-)
- [ ] Niye hamburga gitmiyosun dedi güldü😂(+)
- [ ] Bende çok pahalı bir şehir dedim ve başlangıç için iyi olmaz dedim karşılıklı gülüştük😂😂(-)
- [ ] Kuzenlerin var mı dedi evet dedim,birisi airbus da çalısıyor dedim 1000 euroda maaş alıyo dedim hemde okul masraflarını karşılıyolar dedim 20 yaşında daha.(-)
- [ ] Bak gördün mü dedi almanyada çalışmak önemli dedi her açıdan.Sende ilerde mutlaka hamburga git dedi,uçak fabrikasında da çalışabilirsin dedi.
- [ ] Dedim hedefim biogaz üretip araçlarda kullanmak.Türkiye de karadeniz büyük bir kaynak biogaz için dedim,ama hiç çalışma yok dedim bu konuda(-)
- [ ] Türkiyede hangi çalışma varki zaten dedi,çok iyi araştırmışsın çok hevesli gördüm seni dedi(+)
- [ ] Son olarak Almanca kendini tanıt dedi,a1 seviyesinde tanıttım kendimi,tamam dedi(+)😂
- [ ] Varmı olumsuz birşey dedim(-)
- [ ] Tek sorun üniversite diplomanın aslını konsolos bey görmek isteyebilir dedi(benim geçici mezuniyet belgem var)(+)
- [ ] Bende dedim devlet üniversiteleri 1 yıldan aşağı diploma çıkartmıyor dedim,şaşırdı o nasıl iş dedi.Dedim bura Türkiyeahhh(-)
- [ ] Seni arayıp diplomanın aslının fotokopisini noter onaylı isteyebilriiz dedi.Başka bir sorun yok, vizen kısa sürede çıkar dedi.(+)
- [ ] Karşılıklı teşekkür ettik ayrıldık.
- [ ]
Yorumlarınızı alayım

gnrszn

Mesaj gönderen gnrszn » Cum Haz 08, 2018 7:36 pm

Dostum yazımı iyi oku, çalışacağım demedim.Biran önce kendi paramı kazanmak istiyorum dedim(yani kendi mesleğimi yapınca kazanacağım.Anladı o zaten).Oda bana dediki kendi mesleğini yapana kadar yıllık belli bir süre çalışabilirsin zaten dedi.Almanyada bütün öğrenciler çalışıyor dedi,çalışmayan öğrenci yok dedi.erken yaşta hayata atılıyorlar filan dedi. Öyle bir artniyeti olsa anlardım.Zaten 15 dk niyet mektubumu okudu.O yetti arttı herşey için.

gnrszn

Mesaj gönderen gnrszn » Cum Haz 08, 2018 7:43 pm

ultrasalgeria yazdı: Cum Haz 08, 2018 7:40 pm Ben farklı anladım. Ancak karşındakinin her gün yüzlerce kişiyle mülakat yaptığını düşünürsen art niyeti olursa bile emin ol anlamazsın, zaten bu yüzden mülakatı yapanları o kişilerden seçiyorlar. Senin için rahatsa bu iş olmuş demektir zaten. İnşallah hemen alırsın vizeni.
İnşallah başkan, diploma sikinti olmazsa alırım büyük ihtimalle.Vize cıkarsa yada red alırsam yazarım tekrar

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Pzt Haz 11, 2018 1:21 pm

seth93 yazdı: Cum Haz 08, 2018 3:34 pm Bugün istanbul konsolosluğunda görüşmeye girdim arkadaşlar 1 saat erken gitmeme rağmen güvenlik son 15-20 dk girmeme izin verdi.

Girdikten sonra belge kontrolü, kargo işini hallettikten sonra sıra aldım ve yaklaşık 1.15dk da içerde sıra gelmesini bekledim, sadece 2 memur çalışıyordu. Sözde randevu ile geliyoruz ve Almanlar dakiklikleriyle ünlü vs hepsi hikaye.

Memur ne amaçla gittiğimi sordu yüksek lisans olduğunu söyledim ee önce dil kursu vs. gerekmiyor mu dedi bende %100 ingilizce olduğunu söyledim sonra uzun bir süre belgeleri inceledi kontrol etti.

Hamburg'tan kabul almıştım, onun dışında başvurduğum okullar olup olmadığını sordu bende olanları söyledim not aldı.

Almanya'da yaşayan yakın akrabam olup olmadığını sordu.

İlk dönem derslerimin 5 tanesini saymamı istedi, 1-2 tanesi kesin doğru olmakla birlikte bir kısmını sallamak zorunda kaldım bu sorunun sorulacağını biliyordum ama 5 tanede soracaklarını tahmin etmedim her neyse bunlarıda not aldı.

İngilizce seviyemi sordu, hiç Almanca bilip bilmediğimi sordu.

Okulumun kaç sene olduğunu da sordu.

Ve parmak izinide tarattıktan sonra görüşmem kısa sürede bitti.

Anı defterinde yazan pek çok arkadaş garip sorulara maruz kalmışlar neden Almanya?, okul bitince ne yapacaksın? vs. tarzında soruların hiç biri gelmedi.

Birde arkadaşlar eğitim için gidenler bence memurların gözünde +1 puan öndeler çünkü ben bugün konsolosluktayken benden önce giren herkes 7-8 kişi aile birleşimi yoluyla Almanya'ya gitmeye çalışan tiplerdi hep, Almanca konuşamayanlar, akraba evliliği yapıp kapağı Almanya'ya atmaya çalışanlar ve kurgu dolu hikayeleri :) . İster istemez bu insanları dinledikten sonra şahsen bana vermeyecekte bunlara mı verecekler tarzında bir hisse kapıldım.

Umarım vize kısa zamanda gelir, görüşmeye girecek diğer arkadaşlarada bol şans şimdiden.
Öncelikle geçmiş olsun, umarım güzel sonuçlanır.
İngilizce için hangi dil sertifikasını verdiniz? Dil sertifikasında yazmasına rağmen, dil seviyenizi mi sordu?

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Pzt Haz 11, 2018 6:47 pm

Riemann yazdı: Pzt Haz 11, 2018 1:21 pm Öncelikle geçmiş olsun, umarım güzel sonuçlanır.
İngilizce için hangi dil sertifikasını verdiniz? Dil sertifikasında yazmasına rağmen, dil seviyenizi mi sordu?
Teşekkürler. IELTS sertifikası verdim. Ve aynen belgede açık bir şekilde yazmasına rağmen sordular tekrardan bana da garip geldi :)

Brcsnr

Mesaj gönderen Brcsnr » Sal Haz 19, 2018 12:21 pm

Merhaba arkadaşlar bir şey sormak istiyorum ben vizemi uzatmadan iki haftalık Türkiye’ye gidip gelmek istiyorum çünkü daha sürem var bunu vize uzatmadan yapabilir miyim?

gekko

Mesaj gönderen gekko » Çrş Haz 20, 2018 2:28 pm

Merhaba Arkadaslar,

Ben buyuk ihtimalle agustosta KIT'den direk kabul alacagim. Ancak konsoloslugun gerekli belgeler kisminda OSYM yerlestirme sonuc belgesinin de istendigi belirtilmis. Bu yil OSYM yerlestirme sonuc belgesi eylulde aciklanacak ki en erken eylule alabilirim randevuyu onu beklersem, bu sefer cok buyuk sure sikintisi yasayacagim okula kayit tarihi acisindan. Konsoloslugun buna tolerans gosterme gibi bi durumu soz konusu olabilir mi, cunku elimde zaten yks sinav sonucu ve okuldan direk kabul belgesi olacak.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Çrş Haz 20, 2018 2:47 pm

gekko yazdı: Çrş Haz 20, 2018 2:28 pm Merhaba Arkadaslar,

Ben buyuk ihtimalle agustosta KIT'den direk kabul alacagim. Ancak konsoloslugun gerekli belgeler kisminda OSYM yerlestirme sonuc belgesinin de istendigi belirtilmis. Bu yil OSYM yerlestirme sonuc belgesi eylulde aciklanacak ki en erken eylule alabilirim randevuyu onu beklersem, bu sefer cok buyuk sure sikintisi yasayacagim okula kayit tarihi acisindan. Konsoloslugun buna tolerans gosterme gibi bi durumu soz konusu olabilir mi, cunku elimde zaten yks sinav sonucu ve okuldan direk kabul belgesi olacak.
Merhabalar, siz okula başvurdunuz mu ? Vurmadiysaniz osym sonuc belgesiz nasıl başvurmayı planlıyorsunuz veya osym sonuc belgesi olmadan nasil basvurdunuz ? Birde sitenin üniversite tanıtım bölümünde kış dönemi için son başvuru tarihi 15 temmuz gözüküyor.

gekko

Mesaj gönderen gekko » Çrş Haz 20, 2018 4:01 pm

John Steinbeck yazdı: Çrş Haz 20, 2018 2:47 pm Merhabalar, siz okula başvurdunuz mu ? Vurmadiysaniz osym sonuc belgesiz nasıl başvurmayı planlıyorsunuz veya osym sonuc belgesi olmadan nasil basvurdunuz ? Birde sitenin üniversite tanıtım bölümünde kış dönemi için son başvuru tarihi 15 temmuz gözüküyor.

Merhaba, KIT icin henuz basvurmadim, ancak basvuruda almanca bildiginizi kanitlayan belge, diploma, transkript yetiyor. Sikca sorulan sorular kisminda Turk ogrenciler 1 agustosa kadar osym sinav sonuc belgesini gonderebilir diye not dusmusler. Puanlar 31 Temmuzda belli olacak, ancak sikinti yaratan durum konsoloslugun vize icin yerlestirme belgesi istemesi ve bu belgenin eylul ortasi gibi belli olacak olmasi. Dersler ise ekim ortasinda basliyor. Yani vize sureci icin cok az bir sure kaliyor.

sikca sorulan sorular
http://www.intl.kit.edu/istudies/7392.php

Der Leanderturm

Mesaj gönderen Der Leanderturm » Sal Haz 26, 2018 11:30 am

gekko yazdı: Çrş Haz 20, 2018 4:01 pm Merhaba, KIT icin henuz basvurmadim, ancak basvuruda almanca bildiginizi kanitlayan belge, diploma, transkript yetiyor. Sikca sorulan sorular kisminda Turk ogrenciler 1 agustosa kadar osym sinav sonuc belgesini gonderebilir diye not dusmusler. Puanlar 31 Temmuzda belli olacak, ancak sikinti yaratan durum konsoloslugun vize icin yerlestirme belgesi istemesi ve bu belgenin eylul ortasi gibi belli olacak olmasi. Dersler ise ekim ortasinda basliyor. Yani vize sureci icin cok az bir sure kaliyor.

sikca sorulan sorular
http://www.intl.kit.edu/istudies/7392.php
Hocam bende aynı durumdayım eğe konsolosluk kabul etmezse ikinci yani kış dönemine kalıyoruz . Bunu konuşup halletmemiz lazım .KIT ön kabul veriyormu ? Şartları ne biliyormusunuz

Bavereski

Mesaj gönderen Bavereski » Sal Haz 26, 2018 9:06 pm

19 şubatta başvuru yaptım hala sonuç gelmedi 4 ayı geçti defalarca aradım hic bir sonuç yok yabancılar şubesi onaylayıp gönderdiğini söylüyor ama konsolosluk daha beklemeniz gerekiyor diyor fikri olan var mı ? Sigortamın ve dil kursumun süresi geçti diye yeni evrak istediler onları da gönderdim göndereli 1 ay oldu hala sonuç yok yeni dil kursu da geçti . Bu kadar uzun süreyle karşılaşan var mı acaba ?

Qerê

Mesaj gönderen Qerê » Sal Haz 26, 2018 10:12 pm

Bavereski yazdı: Sal Haz 26, 2018 9:06 pm 19 şubatta başvuru yaptım hala sonuç gelmedi 4 ayı geçti defalarca aradım hic bir sonuç yok yabancılar şubesi onaylayıp gönderdiğini söylüyor ama konsolosluk daha beklemeniz gerekiyor diyor fikri olan var mı ? Sigortamın ve dil kursumun süresi geçti diye yeni evrak istediler onları da gönderdim göndereli 1 ay oldu hala sonuç yok yeni dil kursu da geçti . Bu kadar uzun süreyle karşılaşan var mı acaba ?
Merhaba,
ben de 19 Mart'ta basvuru yapmistim, ama hala haber yok
Bir kac defa konsolosluga mail gonderdim ve aradim; evraklarin Almanya'da oldugunu be beklemem gerektigini soylediler. Almanya'daki yabancilar subesinden de sorguladigim da "bekleyin" diyorlar. Caresizce bekliyorum.

Bavereski

Mesaj gönderen Bavereski » Çrş Haz 27, 2018 1:23 am

Qerê yazdı: Sal Haz 26, 2018 10:12 pm Merhaba,
ben de 19 Mart'ta basvuru yapmistim, ama hala haber yok
Bir kac defa konsolosluga mail gonderdim ve aradim; evraklarin Almanya'da oldugunu be beklemem gerektigini soylediler. Almanya'daki yabancilar subesinden de sorguladigim da "bekleyin" diyorlar. Caresizce bekliyorum.
Almanya şubesinden onay verilmiş benimkine ama hala türkiyede bekletiyorlar başlıycam böyle işe yeter 5 aya yaklaşmış hala yanıt yok bari olumsuz diyin itiraz edelim veya başka bi rota çizelim kendimize oyalıyorlar resmen

Qerê

Mesaj gönderen Qerê » Prş Haz 28, 2018 1:31 pm

Bavereski yazdı: Çrş Haz 27, 2018 1:23 am Almanya şubesinden onay verilmiş benimkine ama hala türkiyede bekletiyorlar başlıycam böyle işe yeter 5 aya yaklaşmış hala yanıt yok bari olumsuz diyin itiraz edelim veya başka bi rota çizelim kendimize oyalıyorlar resmen
Siz hangi sehir icin basvuru yapmistiniz? Almanya'yi multecilerin cok tercih etmesinden dolayi islemlerin uzadigi soyleniyor. Bir de Turkiye'deki secim doneminde islemlerin bekletildigi gibi bir duyum aldim.

Bavereski

Mesaj gönderen Bavereski » Cum Haz 29, 2018 1:57 am

Qerê yazdı: Prş Haz 28, 2018 1:31 pm Siz hangi sehir icin basvuru yapmistiniz? Almanya'yi multecilerin cok tercih etmesinden dolayi islemlerin uzadigi soyleniyor. Bir de Turkiye'deki secim doneminde islemlerin bekletildigi gibi bir duyum aldim.
Ben giessen için başvuru yaptım. Doğru olabilir dediğiniz şey fakat 4 ay gerçekten çok uzun bir süre vize için üstelik yabancılar şubesinden onay almama rağmen bu kadar sürdü

Lehrerin32

Mesaj gönderen Lehrerin32 » Pzr Tem 01, 2018 12:30 pm

:oops: Red dün elime ulaştı. Sormak istediğim pasaportta red damgası olması gerekmiyor mu? İtiraz için hangi yolu izlemem lazım?

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Pzr Tem 01, 2018 12:53 pm

Lehrerin32 yazdı: Pzr Tem 01, 2018 12:30 pm :oops: Red dün elime ulaştı. Sormak istediğim pasaportta red damgası olması gerekmiyor mu? İtiraz için hangi yolu izlemem lazım?
Şartlı kabül mü

Kilitli