Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yilmazsln

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Mar 21, 2018 10:08 pm

akınkuzgun yazdı: Çrş Mar 21, 2018 10:07 pm Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini Türkçe mi götürüyoruz ? yoksa İngilizce veya Almancaya tercüme ettirmemiz gerekli mi ?
Türkçe yeterli oluyor.

akınkuzgun

Mesaj gönderen akınkuzgun » Çrş Mar 21, 2018 11:20 pm

Teşekkür ederim.
8-) 8-) 8-)

Umut k.

Mesaj gönderen Umut k. » Pzt Mar 26, 2018 1:35 pm

Meldebestätigung nedir?ne işe yarar?

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Pzt Mar 26, 2018 2:23 pm

Umut k. yazdı: Pzt Mar 26, 2018 1:35 pm Meldebestätigung nedir?ne işe yarar?
Türkcede karsiligi Ikametgah Kaydi dir. Vize uzatma , saglik sigortasi , universite kaydi vb. islemlerde istenilen belgeler arasindadir. Almanyaya geldikten sonra cabuk olabildigince bölgende bulunan Einwohnermeldeamta, Pasaportun ve kaldigin yere dair aldigin belgeyle( ev sahibinde alacagin kontrati yada yurtta kaliyorsan ona dair belge ) gitmen gerekir.

Umut k.

Mesaj gönderen Umut k. » Pzt Mar 26, 2018 3:11 pm

👍🏼
En son Umut k. tarafından Pzt Mar 26, 2018 3:15 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Umut k.

Mesaj gönderen Umut k. » Pzt Mar 26, 2018 3:15 pm

erennnsahin yazdı: Pzt Mar 26, 2018 2:23 pm Türkcede karsiligi Ikametgah Kaydi dir. Vize uzatma , saglik sigortasi , universite kaydi vb. islemlerde istenilen belgeler arasindadir. Almanyaya geldikten sonra cabuk olabildigince bölgende bulunan Einwohnermeldeamta, Pasaportun ve kaldigin yere dair aldigin belgeyle( ev sahibinde alacagin kontrati yada yurtta kaliyorsan ona dair belge ) gitmen gerekir.
Merhaba

Ben bunu Almanya ya bir kaç önce gittiğimde yaptırdım.sonra iptal ettirmeden Türkiye'ye döndüm.benim için br akrabam korda bu belgeyi iptal ettirdi.bu durum Almanya ya girişte yada herhangibir başka sorun yaratır mı?

Dogancan

Mesaj gönderen Dogancan » Sal Mar 27, 2018 12:16 am

Dogancan yazdı: Cum Mar 02, 2018 1:29 pm Merhabalar 4 saat önce vize görüşmem oldu gelip taze taze anlatim dedim. Öncelikle ben lisans eğitimi ukrayna kharkivde ekonomi üzerine aldım 2017 haziran ayında mezun oldum yurtdışı evrak işlerinden kasımda anca elime diplomam geldi ve direk bochum universitesine master için başvurdum, almanca bilgim liseden kalma ama aktif olarak yine bilgim taze ama yinede önce a1 dil kursu sonra master üniversitenin dil kursuna da 500 euro ödendi orda bielfied de dayım var garantör oldu.Mayıs ayındada hollanda almanya arası gezmiş ve okuluda görmeye gitmiştim neyse kısaca böyle durum.

Kargo işlemini yaptıkdan sonra evrakların fotokopilerini aldı inceledi bir bayan orginallerini götürmeme rağmen hiç birşekilde bakmadılar şaşırdım. Ve evraklarım ingilizceydi motivasyon ve cv dışındakiler. Evraklarımı verdim gidiş amacınız nedir dedi dil kursu sonrası master dedim güzel dedi. O sırada başvuru formunda eğitimi işaretledim dil kursunuda işaretlemem gerek mi diye sordum hayır yeterli dedi. Bochum da mı yaşıcaksın ? Hayır bielfield. Uzak değil mi 1-1,5 saat sürüyor dedim ama ben yurt için başvurdum sonuçlanırsa yurtda kalıcam dedim.başka okula başvurun flan var mı dedi. Padeborn var ama bochum beni daha çok etkiledi dedim.ne kadar süre orda kalıcan bilgin varmı dedi 1 yıl dil 2 yıl master tabi almanca seviyeme göre belki daha az olur dedim. Garantörün kim diye sordu, dayım dedim. Başka akraban var mı dedi, var teyzem duisburg ama irtibatım çok yok. Ve dayımın kızı lörach. :D o sırada pasaportumu inceledi benim ki çok kullanıldıgı için 18 yaşından beri baya ay yıldız silik vizeleri gördü 5 yıl yurtdışı oturumum ve avrupa vizesini. Ne dersler alıcağını biliyor musun dedi evet ingilizce söylesem olur mu dedim aksanımdan anlayamabilirsiniz. Saydım 5 ders yeterli dedi.Sonra motivasyon mektubu okudu detaylı bir şekilde normalde diller ile aram iyidir mektupda da belirttim rusça dil kursunu ikinci belirttiğimi ve aktifliğimi rehberli olarakda çalıştım kharkivde. O sırada 75 euryu aldı ve size 6 aylık vize vericez dedi direk :D dedim alla alla şuan alıyorum galiba. Bozuntuya vermeden sigortam 3 aylık dedim sorun olur mu gerçektende sigortasız olmak duyduklarıma göre sıkıntı olabiliyormuş. Yok aranır öyle birşey olursa dedi. Cv nizde a1 almanca var evet dedim isterseniz kendimi tanıtım dedim iyi olur dedi bende güzelce tanıttım sonunda da aksanımdan anlamışınızdır ümit ediyorum dedim . Güldü sorun yok dedi :) yani çok stressliydim ama kadın bana iyimser geldi açıksacı ve rahatladım. Diplomama baktı yazılar yazdı. O sırada nufus kapıt örneği fotokopisi ne olduysa unutmulum çektir dedi çektirdim parmak izi verdim iki üç kez erken çektim :D ee ses çıkardı ama dedim. Sonra son aşamada ingilizce seviyen nasıl dedi yani ingilizce orta seviye yada birazcık üstü diyebilirim dedim, yani ne diyebiliriz yaptı b1 veya b2 dedim neden almanyada master yapmak isteidğini inglizce söyle dedi ve burda birden aklıma hiçbirşey gelmedi ki normalde sevgilim finlandiyalıdır günlük konuştugum bir dillir ama ne yaziikki ibrahim tatlıses gibi van tu triiii oldum :D işte almanya ekonomisi glbal ekonomi fazlaca fabrika araba ve makine dedim kadın tamam yeterli dedi :D

Doğancan bey 3 hafta sonra elinizde gelir pasaportunuz 3 fotodan birini ataçlayıp fatura ile bana verdi. Bana sorunuz var mı dedi hayır teşşekkürler dedim ve çektim gittim. Bir arkadaş 3 hafta diyenler red alıyor demişti o an o aklıma geldi :D olmaz ya dedim içimden ama taksimden beşiktaşa o düşünce ile yürüyerek inmişim sabah 9 da

Sizce yorumlarınız nelerdir dostlar?
üç hafta sonra eposta attılar kalıcak yer ile okulunuz arası uzak nasıl ulaşımı sağlıcaksınız emin misiniz ?araba ile mı gidiceksiniz tarzından?
bende hem almanca hemde türkçe güzel açıklamalarla yurt başvurumu, yurt ile yazışmamı o süreç sonlanana kadar akrabada kalıcağımı ve DB den saat başı tren saatlerini çıkarttım 1 sat 15 dklık yolun başlangınç aşamasında benim için sorun olmıcağını yurt işlemi uzun sürerse WG aramayı düşündüğümü belirttim. bu arada bu kağıtları vermek için anadolu yakasından 7 de çıktım taksime saat 10.30 da ulaştım adamlar istanbulda yaşasa yaşlanırlar herhalde :D

3. hafta sonun red değilde düşündükleri eksikliği yazmaları beni olumlu etkiledi , umut ediyorum ki paskalyadan önce çıkar.

mcank

Mesaj gönderen mcank » Sal Mar 27, 2018 2:08 pm

mcank yazdı: Pzt Şub 26, 2018 12:35 pm Merhaba arkadaşlar!

Bugün (26.02.2018) sabah 9:30'da vize randevum vardı. 9:05'te içeri girdim, ilk kısımda evrak kontrolü yapılırken bir yandan da kargo poşeti işini hallettim. Evraklar düzenlenip sıra numarasını elime verdiği an sıram geldi zaten ki içerisi de bomboştu. Yanlış hatırlamıyorsam ikinci gişeydi, kilolu bir kadındı (böyle tasfir etmeyi hiç sevmem aslında kimseyi, özür dilerim). Sonraki konuşma şöyle gerçekleşti;

Kadın: Ne amaçla gidecektiniz?
Ben: Yüksek Lisans
K: (Kabul kağıdına bakıp) Bu nasıl bi kabul belgesi...Diliniz nasıl?
B:İngilizce biliyorum, zaten bölümüm de İngilizce.
K:Ama kabul kağıdınızda bölümün İngilizce olduğu yazmıyor, gittiğinizde Almanca çıkmasın sakın?
B:Hahaha yok bölümüm İngilizce, zaten olmasa asla kabul alamazdım. Hazırlığım falan yok çünkü.
Daha sonra kadın AT11 belgeme bakıp, "bu hayat kurtarandır. Hem sağlık açısından hemde maddi açıdan" diyip güldük.
K: Almanyada akrabanız var mı?
B: Yok.
(O arada şalını bacaklarına örtüp "Bi yerden çok fena soğuk geliyor ama hala bulamadım" dedi :D
B: Bir şey sormak istiyorum. Benim garantörümün maaş bordrosu kağıtların arasında yok. Bugün elime geçecek o. Size sonra kargolasam herhangi bir problem olur mu ?
K: Garantör? Bizim için önemli olan bu banka kağıdınız. Para yatırılmış zaten. Eğer istenirse sizinle iletişime geçeriz zaten. Aslı istenirse getirirsiniz, ama maille taratıp da gönderebileceğiniz bir şeyse öyle de isteyebiliriz. Almanya'da nerde kalacaksınız?
B: Yurtta. Birisine başvurdum cevap bekliyorum şuan.
K: Hangi yurt?
B: Xxxx (hatta telaffuzunda yanlışlık yaptım kadın bi anlamadı sonra google'ladı ve güldük baya :D)
K: Son olarak parmak izlerinizi alalım.

Parmak izlerini de aldıktan sonra, 75 Euro ödediğime dair faturayı bana teslim etti. "4 hafta bir süresi var biliyorsunuz, 4 haftaya kadar gelir" dedi.
Teşekkür edip çıktım. Genel olarak böyle bir vize görüşmesi geçirdim. Umarım olumlu bir yanıt alırım çünkü Nisan'da dönemim başlıyor.
Bugün vizem elime ulaştı ! Bekleyen herkesin vizesi gelmesi dileğiyle :))

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Sal Mar 27, 2018 5:39 pm

Hayirli olsun vizeniz. Almanya'da basarilar :)

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş Mar 28, 2018 12:30 am

Umut k. yazdı: Pzt Mar 26, 2018 3:15 pm Merhaba

Ben bunu Almanya ya bir kaç önce gittiğimde yaptırdım.sonra iptal ettirmeden Türkiye'ye döndüm.benim için br akrabam korda bu belgeyi iptal ettirdi.bu durum Almanya ya girişte yada herhangibir başka sorun yaratır mı?
Hayir , gecerli bir vizen veya oturum iznin var ise bir sorun yaratmaz

kenkogs

Mesaj gönderen kenkogs » Çrş Mar 28, 2018 1:18 am

lisans ve yüksek lisans başvurusuna cevap süresi eşitmi? 19 şubatta lisans için başvurdum hala gelen giden yok 5 haftadan fazla oldu.

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Mar 28, 2018 1:39 am

kenkogs yazdı: Çrş Mar 28, 2018 1:18 am lisans ve yüksek lisans başvurusuna cevap süresi eşitmi? 19 şubatta lisans için başvurdum hala gelen giden yok 5 haftadan fazla oldu.
Ben 29 ocakta basvurdum yüksek lisans kabulüyle hala cevap yok. Öyle bir kıstas olacağını sanmıyorum.

goktugmuammer

Mesaj gönderen goktugmuammer » Prş Mar 29, 2018 2:37 am

27 Subat tarihinde yapmış olduğum başvuru neticesinde 26 Martta 28.03 başlangıçlı vize çıkartmışlar. Bekleyen arkadaşlara da vize çıkması temennisiyle.
Fintiba
Ön kabul
Hannover
Yüksek Lisans.

kenkogs

Mesaj gönderen kenkogs » Prş Mar 29, 2018 4:18 pm

yorumu yazdıktan 2 gün sonra 6 aylık vizem elime ulaştı. darısı başınıza
bu arada vizemde studienvorbereıtender sprachkurs yazıyor. üniversite kabulu ile bu vize oturuma çevriliyor dimi?

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Cum Mar 30, 2018 12:37 am

kenkogs yazdı: Prş Mar 29, 2018 4:18 pm yorumu yazdıktan 2 gün sonra 6 aylık vizem elime ulaştı. darısı başınıza
bu arada vizemde studienvorbereıtender sprachkurs yazıyor. üniversite kabulu ile bu vize oturuma çevriliyor dimi?
Hayırlı olsun vizeniz:)

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Cum Mar 30, 2018 3:07 pm

kenkogs yazdı: Prş Mar 29, 2018 4:18 pm yorumu yazdıktan 2 gün sonra 6 aylık vizem elime ulaştı. darısı başınıza
bende de öyle yazıyor ve şartlı kabulüm yok.Üniden şartlı kabul alırsam uzatabilir miyim vizemi?

akınkuzgun

Mesaj gönderen akınkuzgun » Pzr Nis 01, 2018 8:57 pm

Arkadaşlar 10 nisanda görüşmem var. Bir konuda sorum olacak . Bu konu hakkında başlık açtım ama pek yanıtlanmadı. AT11 belgem yok. Seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundayım. Bu sigortanın da gidiş tarihinden bir gün önce ve bir sene sonra ilk gidiş tarihinden 2 gün sonrayı kapsaması gerekiyor. örneğin biletim 2 mart 2018 tarihinde, Sigortanın 1 mart 2018 - 3 mart 2019 tarihileri arasını kapsaması gerekiyor. Sıkıntım burada başlıyor çünkü hiç bir sigorta şirketi 365 günü geçtiği için benim istediğim tarihler arasında sigortamı yapamıyor.(Sistemsel bir durum olduğunu beyan ediyorlar) Bu durumda sigortamı gidiş tarihinden bir gün önce ve bir sene sonra aynı günü kapsayacak şekilde yaptırmam gerekiyor (3 mart 2018-3 mart 2019), Konsolosluk bunu kabul ediyor mu ? (Bu arada görüşmem İstanbulda.)
8-) 8-) 8-)

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Nis 01, 2018 9:28 pm

akınkuzgun yazdı: Pzr Nis 01, 2018 8:57 pm Arkadaşlar 10 nisanda görüşmem var. Bir konuda sorum olacak . Bu konu hakkında başlık açtım ama pek yanıtlanmadı. AT11 belgem yok. Seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundayım. Bu sigortanın da gidiş tarihinden bir gün önce ve bir sene sonra ilk gidiş tarihinden 2 gün sonrayı kapsaması gerekiyor. örneğin biletim 2 mart 2018 tarihinde, Sigortanın 1 mart 2018 - 3 mart 2019 tarihileri arasını kapsaması gerekiyor. Sıkıntım burada başlıyor çünkü hiç bir sigorta şirketi 365 günü geçtiği için benim istediğim tarihler arasında sigortamı yapamıyor.(Sistemsel bir durum olduğunu beyan ediyorlar) Bu durumda sigortamı gidiş tarihinden bir gün önce ve bir sene sonra aynı günü kapsayacak şekilde yaptırmam gerekiyor (3 mart 2018-3 mart 2019), Konsolosluk bunu kabul ediyor mu ? (Bu arada görüşmem İstanbulda.)
Sen Almanya'ya ne için gidiyordun tam olarak? Dil eğitimi falansa Mawista falan var benim bildiğim çoğu dil öğrencisi burdan sigorta yaptırıyordu. Ama bu seyahat sağlık sigortası diye geçmiyor. Dil eğitimi sigortası diye geçiyor. Ya da üniye gidiyorsan zaten AOK ya da TK dan sigorta yaptırman gerekecek. Turkiyeden vize alırken 3 ay falan seyahat sağlık sigortası yaptırıp orda gorusme sırasında Almanya'da AOK ya da TK'den yasal sigorta yaptıracağını söyleyebilirsin. Yani gidiş amacın önemli. Bide D tipi ulusal vizeye başvururken D tipi vize hiç bir zaman 6 aydan fazla verilmiyor bildiğim kadarı ile. 6 aylık vize veriliyor ondan sonra sen yabancılar polisine başvurarak oturum hakkı alman gerekiyor. O yüzden konsolosluğa en fazla 6 aylık sigorta göstersen yeter daha sonra zaten yabancılar polisine gidip oturum başvurusu yaparken onlar tekrar geçerli bir sigortan olup olmadığını kontrol ettiğinden konsolosluk için sorun olmuyor. Ama tabi ne amaçla gittiğin önemli. Ben eğitim amacı ile gidiyorsun gibi cevapladim.

akınkuzgun

Mesaj gönderen akınkuzgun » Pzr Nis 01, 2018 10:17 pm

Dil kursu ve yüksek lisans , evet D tipi vizeye başvuracagım.
8-) 8-) 8-)

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Nis 02, 2018 2:40 am

akınkuzgun yazdı: Pzr Nis 01, 2018 10:17 pm Dil kursu ve yüksek lisans , evet D tipi vizeye başvuracagım.
O zaman senin Mawista'dan falan sigorta yaptırman lazım. Seyahat sağlık sigortası ile zaten ordan oturum alamazsin. Ama eğer henüz alman banka hesabın yoksa Mawista'dan belki sigorta yaptırmak zor olabilir. Banka hesap bilgilerini istiyorlar sonuçta. O yüzden istesen 3 Aylık AT/11 al ya da yine 3 Aylık veya 6 Aylık seyahat sağlık sigortası yaptır. Konsolosluğa öyle git. Sorarlarsa almanyaya gidince ordan banka hesabı actigin zaman Mawista'dan dil kursu öğrenci sigortası yaptıracağını söylersin ki zaten onu sormazlar sana 3 ya da 6 Aylık vize verirler 3 ya da 6 ay sonra oturum almaya çalıştığında onunla yabancılar dairesi ilgilenir.

Kilitli