Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
wuppi

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen wuppi » Sal Şub 27, 2018 9:16 pm

SAYGIN yazdı: Sal Şub 27, 2018 8:19 pm Merhaba arkadaslar
Bugun vizemi almis bulunmaktayim. 30 ocakta vize gorumsesine girmistim 26 subatta onaylanmis vizem, 27 subat yani bugun kargoyla bana ulasti. Ankaradaki konsolosluktan basvuru yapmistim ve ankara yasadigim icin daha hizli bir sekilde geldi tabi.
Simdi benim aklima takilan bir kisim var. Benim universitenin dil kursu 1 nisanda baslayacak ve donem eylulde bitiyor. Ama bana vizeyi 01.03.2018 - 31.05.2018 tarihleri arasi icin vermisler. Bu sure benim egitimimi tam kapsamiyor ve forma da bu tarihleri yazmadim. Neden bu kadar kisa sureli ogrenci vizesi verdiler anlamadim. Bugun aradim konsoloslugu ama kimse acmadi mail attim ama hala geri donus yok. Bu bir hata mi?
Size sormak istiyorum. Sizin ogrenci vizeniz ne kadar sure icin cikti?
Bu vizeyi ben almanyadayken turkiyeye donmeme gerek kalmadan uzatabilir miyim?
Tesekkurler.
Hic bir sorun yok. Korkmana gerek yok. Gidecegin sehre varinca, bir kac gün icinde yabancilar polisine gitmen gerek. Orada sana daha uzun bir oturum verilir yada uzatabilmen icin bi randevu verilir. Zaten vize uzatma islemlerini hep almanyada yapiyoruz, türkiyeye gitmiyoruz her seferinde. Benimde ilk almanyaya gelisim 3 aylik vize ile oldu. Bu arada yabancilar polisine gitmeden, ikamet adresin neyse onu belirten bi evrak alman gerekicek. bu da aklinda olsun. eksik belgen olsa bile yabancilar polisi seni yönlendirir

GokhanG

Mesaj gönderen GokhanG » Sal Şub 27, 2018 9:45 pm

wuppi yazdı: Sal Şub 27, 2018 9:12 pm Benim Almanya ya gelirken Almanyadan bir akrabam bana garantör olmustu fakat yabancilar polisinde ögrendim ki ailemde(Türkiyedeler) bana garantör olabilirlermis. böylece garantörümü degistirmis oldum. Türkiyeden ailem suan bana garantördür.
Merhabalar tam olarak yeri değil farkındayım ama söylediğiniz garantörlük durumu hala geçerli mi?. Örnek vermek gerekirse bloke hesap ile gidip ikinci yıl oturum uzatma işlemlerinde Türkiye'de bulunan ailemizden garantörlük ile uzatma işlemi mümkün mü ?(Tekrardan bloke hesaba gerek kalmadan)

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Sal Şub 27, 2018 10:02 pm

3 senedir ailem bana garantör ve dedigim gibi ilk iki sene bende bu durumu bilmedigimden farkli bi garantör göstermistim. yani sizin durumunuzda da neden olmasin. bence sorun olmayacaktir eger ailenizin sizi finansa ettigini ve edebileceginizi göstermeniz durumunda. ben son 6 ayin banka dökümünü yanimda götürdügümde zaten orda görülüyor kimin bana ne kadar para yatirdigi, garantörümün sözünde durduğu. fakat ailenizin sizi finansa edebildigini cidden ispatlamaniz gerekiyor. ailenizin üzerine ev arsa arac tapulari, maas bordrolari falan hepsini göstermis olman gerek. ve daha inandiri olmasi adina, örnegin randevun hazirandaysa ve sen artik ailen garantörun olsun istiyosan garantörlük belgenin disinda son 3 4 aydir(örnegin mart ayi itibariyle) ailenden sana para geldigini banka dökümünle gösterirsen süper olur.(bloke hesabindaki para bitmemis olsada)

goktugmuammer

Mesaj gönderen goktugmuammer » Sal Şub 27, 2018 10:15 pm

tugce98 yazdı: Sal Şub 27, 2018 12:48 pm Vizenin ne kadar sürede çıkacağını söyledi mi?
4 hafta icinde gelecegi söylendi.

GokhanG

Mesaj gönderen GokhanG » Sal Şub 27, 2018 10:23 pm

wuppi yazdı: Sal Şub 27, 2018 10:02 pm 3 senedir ailem bana garantör ve dedigim gibi ilk iki sene bende bu durumu bilmedigimden farkli bi garantör göstermistim. yani sizin durumunuzda da neden olmasin. bence sorun olmayacaktir eger ailenizin sizi finansa ettigini ve edebileceginizi göstermeniz durumunda. ben son 6 ayin banka dökümünü yanimda götürdügümde zaten orda görülüyor kimin bana ne kadar para yatirdigi, garantörümün sözünde durduğu. fakat ailenizin sizi finansa edebildigini cidden ispatlamaniz gerekiyor. ailenizin üzerine ev arsa arac tapulari, maas bordrolari falan hepsini göstermis olman gerek. ve daha inandiri olmasi adina, örnegin randevun hazirandaysa ve sen artik ailen garantörun olsun istiyosan garantörlük belgenin disinda son 3 4 aydir(örnegin mart ayi itibariyle) ailenden sana para geldigini banka dökümünle gösterirsen süper olur.(bloke hesabindaki para bitmemis olsada)
Anladım çok teşekkürler cevabınız için peki ailem Türkiye'de olduğu için söylemiş olduğunuz garantörlük belgesini yurtiçinde nereden temin edebiliyorlar. Böyle olursa çok iyi olur gerçekten de en korktuğum maddi kısım eğitim için.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Sal Şub 27, 2018 10:30 pm

ben su sekilde yaptim. önce aileden en cok kimde varlik var ise onu belirle. diyelim baban, üzerine olan her seyi(ev araba arsa banka birikimi) ve maas bordrolarini(emekli ve calisiyosa hala her iki maas bordrolarini) tercüme ettirip noterde onaylattim. daha sonra kaymakamliga giderek apostil yaptirdim. bu belgelerle yabancilar polisine gittim. ama bir önceki oturum alisimda söyle bi durum yasanmisti. memur bana garantörümün para yollamadigini ve nasil gecindigimi sordu. hakliydi, cünkü garantörüm sirf kagit üstündeydi ben hep ailemden aliyodum parayi. bende durumu söyledim. ailem yollayamazsa garantör yollucak dedim ama öyle bi durum henuz yasanmadi diyip banka dökümlerimle bu durumu ispatldim. memur not etti ve bir dahaki gelisinde ailen sana garantör olmus olsun dedi. yani ben ailem garantör olduktan sonraki randevumda bu evraklarin yeterli olacagini bilerek gittim. ama baska bi belge lazimmidir onu bilemem. en kesin bilgi icin yabancilar polisine basvurmanizda fayda var

SAYGIN

Mesaj gönderen SAYGIN » Sal Şub 27, 2018 10:43 pm

wuppi yazdı: Sal Şub 27, 2018 9:16 pm Hic bir sorun yok. Korkmana gerek yok. Gidecegin sehre varinca, bir kac gün icinde yabancilar polisine gitmen gerek. Orada sana daha uzun bir oturum verilir yada uzatabilmen icin bi randevu verilir. Zaten vize uzatma islemlerini hep almanyada yapiyoruz, türkiyeye gitmiyoruz her seferinde. Benimde ilk almanyaya gelisim 3 aylik vize ile oldu. Bu arada yabancilar polisine gitmeden, ikamet adresin neyse onu belirten bi evrak alman gerekicek. bu da aklinda olsun. eksik belgen olsa bile yabancilar polisi seni yönlendirir
cevap için teşekkürler :) benim bir sorum daha var. Okula kayıt belgeleri arasında sağlık sigortası da var. Ben vize için A/T 11 belgesi almıştım. Alman konsolosluğu eğitim birimini aradım ve bu sağlık sigortasının üniversite içi yeterli olup olmadığını sordum ve onlarda bu belgenin yeterli olmadığını ve almanyada bir daha sağlık sigortası yaptırmam gerektiğini söyledi. Okula mail attım ama hala cevap vermediler. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı? (bu sigortayı Türkiyede yaptırabilir miyim yoksa Almanyada mı yapmam lazım, ücreti nedir fln..)

GokhanG

Mesaj gönderen GokhanG » Sal Şub 27, 2018 10:44 pm

wuppi yazdı: Sal Şub 27, 2018 10:30 pm ben su sekilde yaptim. önce aileden en cok kimde varlik var ise onu belirle. diyelim baban, üzerine olan her seyi(ev araba arsa banka birikimi) ve maas bordrolarini(emekli ve calisiyosa hala her iki maas bordrolarini) tercüme ettirip noterde onaylattim. daha sonra kaymakamliga giderek apostil yaptirdim. bu belgelerle yabancilar polisine gittim. ama bir önceki oturum alisimda söyle bi durum yasanmisti. memur bana garantörümün para yollamadigini ve nasil gecindigimi sordu. hakliydi, cünkü garantörüm sirf kagit üstündeydi ben hep ailemden aliyodum parayi. bende durumu söyledim. ailem yollayamazsa garantör yollucak dedim ama öyle bi durum henuz yasanmadi diyip banka dökümlerimle bu durumu ispatldim. memur not etti ve bir dahaki gelisinde ailen sana garantör olmus olsun dedi. yani ben ailem garantör olduktan sonraki randevumda bu evraklarin yeterli olacagini bilerek gittim. ama baska bi belge lazimmidir onu bilemem. en kesin bilgi icin yabancilar polisine basvurmanizda fayda var
Anladım çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için umarım bende aynı şekilde yapabilirm. Tekrardan çok teşekkürler

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Sal Şub 27, 2018 10:50 pm

SAYGIN yazdı: Sal Şub 27, 2018 10:43 pm cevap için teşekkürler :) benim bir sorum daha var. Okula kayıt belgeleri arasında sağlık sigortası da var. Ben vize için A/T 11 belgesi almıştım. Alman konsolosluğu eğitim birimini aradım ve bu sağlık sigortasının üniversite içi yeterli olup olmadığını sordum ve onlarda bu belgenin yeterli olmadığını ve almanyada bir daha sağlık sigortası yaptırmam gerektiğini söyledi. Okula mail attım ama hala cevap vermediler. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı? (bu sigortayı Türkiyede yaptırabilir miyim yoksa Almanyada mı yapmam lazım, ücreti nedir fln..)
Ben almanyaya gelmeden türkiyede 3 aylik seyahat ve saglik sigortasi yaptirmistim ve at11 belgemide yanimda getirmistim. at11 in üstünde hem almanca hem türkce bilgilendirme oldugu icin, burdaki aok yada tk ya gittiginizde yeniden bi sigorta yaptirmanizi istemiyorlar sizden. üzerinde sigorta zorunlulugu yoktur gibi bisey yazan evrak veriyorlar ve okul kaydi icin bu yeterli oluyor. suana kadar bunu yapan benim haricinde 5 6 kisi daha oldu. sizin icinde sorun olmicaktir bence. yok illaki sigorta yapmak istersen yada yaptirman bi sekilde gerekirse, hazirlik süresinde benim okudugum dönemde 30 euro civariydi aylik ücreti. ama lisansa gecince aylik 90-100 euro arasi baska bi sigortaya geciyosun. at11 i kullanabildigin kadar kullanmak en mantiklisi

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Sal Şub 27, 2018 11:24 pm

SAYGIN yazdı: Sal Şub 27, 2018 8:19 pm Merhaba arkadaslar
Bugun vizemi almis bulunmaktayim. 30 ocakta vize gorumsesine girmistim 26 subatta onaylanmis vizem, 27 subat yani bugun kargoyla bana ulasti. Ankaradaki konsolosluktan basvuru yapmistim ve ankara yasadigim icin daha hizli bir sekilde geldi tabi.
Simdi benim aklima takilan bir kisim var. Benim universitenin dil kursu 1 nisanda baslayacak ve donem eylulde bitiyor. Ama bana vizeyi 01.03.2018 - 31.05.2018 tarihleri arasi icin vermisler. Bu sure benim egitimimi tam kapsamiyor ve forma da bu tarihleri yazmadim. Neden bu kadar kisa sureli ogrenci vizesi verdiler anlamadim. Bugun aradim konsoloslugu ama kimse acmadi mail attim ama hala geri donus yok. Bu bir hata mi?
Size sormak istiyorum. Sizin ogrenci vizeniz ne kadar sure icin cikti?
Bu vizeyi ben almanyadayken turkiyeye donmeme gerek kalmadan uzatabilir miyim?
Tesekkurler.
Öncelikle tebrik ederim.Hayırlı olsun Ben de 29 ocakta başvurmuştum ama başka şehirde ikamet ediyorum. Ben kargo poşeti alırken sistem sorunlu diye kapıda ödeme yapacaksınız dendi ve takip kodu verilmedi. Sizde durum nasıl oldu ? Ya da vizenin çıktığını ups eve getirdiğinde mi öğrendiniz?

SAYGIN

Mesaj gönderen SAYGIN » Çrş Şub 28, 2018 12:20 am

yilmazsln yazdı: Sal Şub 27, 2018 11:24 pm Öncelikle tebrik ederim.Hayırlı olsun Ben de 29 ocakta başvurmuştum ama başka şehirde ikamet ediyorum. Ben kargo poşeti alırken sistem sorunlu diye kapıda ödeme yapacaksınız dendi ve takip kodu verilmedi. Sizde durum nasıl oldu ? Ya da vizenin çıktığını ups eve getirdiğinde mi öğrendiniz?
kargonuz yola cıktıgında ups size sms atıyor. ups in web sitesinde pasaport takip var. o sekmeye tıklayıp pasaport numaranla veya sms le size gelen kodla takip edebilirsin.

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Şub 28, 2018 12:21 am

SAYGIN yazdı: Çrş Şub 28, 2018 12:20 am kargonuz yola cıktıgında ups size sms atıyor. ups in web sitesinde pasaport takip var. o sekmeye tıklayıp pasaport numaranla veya sms le size gelen kodla takip edebilirsin.
Anladım teşekkür ederim.

SAYGIN

Mesaj gönderen SAYGIN » Çrş Şub 28, 2018 12:26 am

wuppi yazdı: Sal Şub 27, 2018 10:50 pm Ben almanyaya gelmeden türkiyede 3 aylik seyahat ve saglik sigortasi yaptirmistim ve at11 belgemide yanimda getirmistim. at11 in üstünde hem almanca hem türkce bilgilendirme oldugu icin, burdaki aok yada tk ya gittiginizde yeniden bi sigorta yaptirmanizi istemiyorlar sizden. üzerinde sigorta zorunlulugu yoktur gibi bisey yazan evrak veriyorlar ve okul kaydi icin bu yeterli oluyor. suana kadar bunu yapan benim haricinde 5 6 kisi daha oldu. sizin icinde sorun olmicaktir bence. yok illaki sigorta yapmak istersen yada yaptirman bi sekilde gerekirse, hazirlik süresinde benim okudugum dönemde 30 euro civariydi aylik ücreti. ama lisansa gecince aylik 90-100 euro arasi baska bi sigortaya geciyosun. at11 i kullanabildigin kadar kullanmak en mantiklisi
konsoluk eğitim birim de benim konuştuğum görevli de AOK den bahsetti. Buradaki AOK derken almanyadan bahsediyorsunuz değil mi? Yani bu işlemi almanyada yaptırmam lazım. Yoksa onlarla iletişime geçip türkiyedeyken de bu işlemi yapabilir miyim almanyaya gitmeden önce?

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Çrş Şub 28, 2018 12:32 am

Almanyada yaptiriyosunuz. at11 pasaport ögrenci belgesi ile aok ya gidiceksiniz. türkiyedeki sgk gibi bi yer öyle düsün. bu evrak karsiligi sana doktora gidebilmen icin bi evrak okula kaydolabilmen icin baska bi evrak vericekler. yabancilar poliside isticektir o zaman bir de onun icin alirsin

SAYGIN

Mesaj gönderen SAYGIN » Çrş Şub 28, 2018 1:35 am

wuppi yazdı: Çrş Şub 28, 2018 12:32 am Almanyada yaptiriyosunuz. at11 pasaport ögrenci belgesi ile aok ya gidiceksiniz. türkiyedeki sgk gibi bi yer öyle düsün. bu evrak karsiligi sana doktora gidebilmen icin bi evrak okula kaydolabilmen icin baska bi evrak vericekler. yabancilar poliside isticektir o zaman bir de onun icin alirsin
çok teşekkür ederim :)

SAYGIN

Mesaj gönderen SAYGIN » Çrş Şub 28, 2018 1:54 pm

Merhaba arkdaşlar,
(**Alt kısımda sorduğum soruya da cevap verecek biri olursa sevinirim :))
Dün vizemi almış bulunmaktayım ve aklımdaki bir çok soruya da cevap bulduktan sonra vize alana kadar yaşadığım süreci sizinle paylaşmak istiyorum. Önceki sayfalarda yaptığım paylaşımları takip eden veya yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı olacağını umuyorum. Biraz uzun bir yazı olabilir şimdiden uyarayım :)
Öncelikle ben endüstri mühendisliği mezunuyum. 2,83/4 ortalama ile mezun oldum ve almayada endüstri mühendisliği master eğitimi almak istiyorum. 2,83 not ortalaması alman sistemine çevrilince 2,7 ye denk geliyor. Master için biraz riskli bir durumdayım farkındayım bu yüzden süreç benim için biraz sıkıntılı geçti. Neden olduğunu da anlatacağım.
++ ALMANCA VE OKUL SEÇİMİ++
Mezuniyetten sonra ankarada almanca öğrenmeye başladım. Amacım burada C1 e çıkmak ve almanyada direk eğitime başlamaktı ama malesef B2 de tıkandım. Almanca eğitimimin hepsini Goethe Institut Ankara B2 ye kadar yogun ve süper yoğun kurslarla elimden geldiğince hızlı bir şekilde tamamladım. TestDaf sınavına girdim ve TSD 3 puanı aldım ki bu B2 ye denk geliyor ve almayda eğitim için yeterli değil.
Benim için en zorlayıcı kısım açıkçası kendime uygun üniversite ve bölüm bulmaktı. Bu aşama cidden çok zorlayıcı ve zaman alıcıydı. Sebeb ise şu. Türkiye de Endüstri Mühendisliği tek bir dalken Almanya da endüstri mühendisliği programlarının odaklandığı branşlar var. Direk yalın endüstri mühendisliği programları da var ama az. Genelde endüstri mühendisliği- lojistik, endüstri müh.- makina vb.. olarak giden programlar var. Ben ilk önce bu çok büyük bir fark zaten endüstri mühendisiyim diye bu ayrımlara çok dikkat etmiyordum. Şansıma ilk magdeburg üniversitesi endüstri müh.-lojistik programına başvuru yaptım. Bu üniversitenin başvuru süresi çok geniş ve bu yüzden bende ilk buraya başvuru yapmıştım. Uni assist değerlendirmesinden sonra belgeler bu üniye gittiktn kısa bir süre sonra bana endüstri mühendisliği- lojistik programına lisans eğitimimde yeterli kredide lojistik dersi almadığım için kabul edilemeyeceğimi söylediler. Bu olaydan sonra anladım ki bölümleri, aldığım dersleri ve istenilen kriterleri sağladığım üniversitelere başvuru yapmalıyım yoksa red cevabı almak kaçınılmaz. Bu yüzden detaylı ve sağlıklı bir şekilde araştırma yapmanız lazım. Ben almanca okumak istediğim için bu bölümlerin web siteleri, bölümle ilgili bilgiler ve katalogların hepsi de haliyle almanca. Benim almancam da çok yeterli olmadığı için bunları araştırmam cidden çok uzun zaman ve enerjimi aldı. Almanca ne istediklerini en ince detayına kadar anlayıp bu programa uygun olup olmadığını anlamanız cidden çok zor ama bir o kadar da gerekli. Başvuru yapan siz olduğunuz için bu araştırmayı yapıp sonra başvuru yapmak ta sizin göreviniz. Bu aşama da zorluk yaşamamın ikinci bir sebebi ise benim şartlı kabul veren ünileri araştırmamdı. B2 seviyem var ama üniversitenin veya almanyada bir kursta bunu geliştirmek istediğim için şartlı kabul veren Ünilere bakmam gerekti. Şunu fark ettim ki şartlı kabul de çok kolay değil öyle ki sadece b2 ve yukarısına şartlı kabul üniler bile var. Onun için siz türkiyede iken boş durmayın ve almancanızı olduğu kadar geliştirmeye çalışın.
Okulları belirledikten sonra herşey kolaylaşıyor. Bu aşamadan sonra deadlineları sıkı takip etmeniz lazım. Eğer kafanızda bir üni henüz yoksa 15 ocak ve 15 temmuz tarihlerinden en az 5-6 ay önce üni araştırmaya başlayın derim. Çünkü başvuru sürecinin kendisi 2 ay gibi bir süre alıyor. Okul eğer başvuruyu Uni-assist ile yapmanızı isterse Uni-assist in belgeleri değerlendirmesi 4-6 hafta arasında sütüyor. Eğer okul uni assistle anlaşmalı değilse bu okulun deadline ı daha erken bitiyor olabilir. Bu yüzden araştırmanızı çok iyi yağın ve zamanınızı planlayın.
++OKULA KARA VERDİKTEN SONRASI VE BAŞVURU++
Okulu belirleyip, mailleşip gerekLİ evrakları toplayıp başvurunuzu yaptıktan sonra oturup kabul mektubunuzu bekliyorsunuz. Şimdi bu kısımdan bahsedeyim.
Ben İlk önce Universitaet Siegenden sonra da bir kaç farklı üniden daha kabulümü aldım. Ama üstte bahsettiğim gibi şartlı kabul veren ünilere başvuru yapım ve bunların bir kısmı uni assist ile çalışırken mesela uni. siegen direk başvuruyu kendisi alıyordu. Bu yüzden diğer okulların deadline ı 15 ocak iken Siegen Üniversitesinin kasım da başvurusu bitiyordu. Bu tarihleri cidden sıkı takip etmek lazım. Ben kasım da belgeleri yolladım ve o günden sonra benimle hiç maille iletişime geçilmedi. Sanırım 6 ocakta kahvaltıdan sonra posta kutusuna bir baktım ki adıma bir mektup. Bu yüzden posta kutunuzu kontrol etmeyi unutmayin çünkü bazen email yerine direk size mektup veya posta yolluyorlar. Açıp fark ettim ki Siegen üniversitesinden kabul mektubum gelmiş. Bu bekleme süresi çok uzun sürüyor ve çok stressli olabiliyor. Aylarca heyacan ve korkuyla bekliyorsunuz ve bir günde onay veya red haberini alıyorsunuz. Onay mektubu geldikten sonra hemen vize işlemlerine başluyorsunuz.
++VİZE SÜRECİ++
Vize işlemleri için direk idata ile iletişime geçin onlar size gerekli bilgilendirmeleri yaparlar. Evraklarınızı toparlıyorsunuz ve vize randevu aldıktan sonra vize gününÜ bekliyorsunuz.
Şimdi vize görüşmesinden bahsedeyim.
Ben vize görüşmesine 29 ocak 2018 de ankara konsolosluğun da girdim. Bir saatten fazla bekledikten sonra sıra geldi ve gişeye girdim. Ortam ve çalışanlar gayet rahat ve yardımsever bu yüzden siz de rahat olun. Telk önemli kısım hem vize için hem üni başvurusunda eksik evrakla iş yapmayın Bu önemli. Evraklarınız tam olduktan sonra işler hızlı bir şekilde ilerliyor.
Kososlosluğun sayfasında 4-6 hafta arasında vize çıkar yazıyor. Ama gişedeki görevli yoğunluktan dolayı bazen uzayabiliyor dedi. Ondan bu süreyi dikkate alıp kendinizi buna göre planlayın.
Benim görüşmem de görevli bayan evraklarımı incelerken arada sorular sordu ama böyle muhabbet tarzından değildi. Almanca B2 sınav sonuçlarımı gördükten sonra bir anda almanca konuşmaya başladı ve görüşmeye almanca devam etmemizi istedi. Ufak bir muhabbetten sonra bana almanca sınavı tarzı bir şey yapmak istediğini söyleyip önüme 10 soruluk bir kağıt koydu. Kağıtta kendimle ve neden almanyaya gitmek isteğimle ilgili sorular vardı. Ben bunları cevaplarken o da at11 belgemle ilgili bir şeyi danışmak için içeri gitti ve geldiğin de bombayı patlattı :D şimdi bu bomba ne ondan bahsedeyim.
++A/T 11 Belgesi++
Ben A/T 11 belgemi 3 ay için yaptırmıştım çünkü İData ile konuştuğumda bunun yeterli olduğunu söylediler ama gişedeki görevli bana dedi ki 3 aylık belge biraz sıkıntılı olabilir bu yüzden sgk ya gidip 6 aylık bir a/t 11 belgesi almam gerektiğini söyledi ve elime bir eksik evrak belgesi vererek bu belgeyi yarın yeni 6 aylık at11 belgemle beraber geri getirmemi ancak ondan sonra vize sürecinin başlayabileceğini söyledi. Konsolosluktan sonra direk Ankara ulucanlardaki sgk ya gittim. Ankarada bu belgeyi veren sgk subesi burası haberiniz olsun. Ben orada bu işlemi yaparken sgk daki görevli bayan bana bir liste verdi ve gideceğin üniversitede bu listede yazılı mı diye sordu. Bu listede bir çok alman üniversitesi mevcut ama benim şansıma Universitaet Siegen yoktu. Bunun üzerine kadın bana YÖK ün genel merkezine gidip orada üniversite tanıtımı almam gerektiğini söyledi.Bu işlem sanırım ben master eğitimi almak istediğim için olan bir şey, dediklerine göre almanyada lisans okumaya veya erasmusa gidenlerden böyle bir belge istenmiyormuş. Neyse ben hemen kalkıp yök e gittim ama olur da sizinde başınıza gelirse eğer yök e gitmeden önce yök ü arayıp durum hakında bilgi alın, Çünkü bu tanıtım işi için önce ziraat bankasına 50 tl yatırmanız ve kendi web sitelerinde yer alan bir formun çıktısınız alıp doldurup götürmeniz lazım. Bu işlemleri ankaraki yök e gitmeden yapın çünkü ankara bilkentteki yök genel merkezinin civarında hiç bir atm veya çıktı alabileceğiniz bir yer yok. Neyse ben hemen ulucanlardan çıkıp belgeleri hallettikten sonra bilkente yök ün merkezine gittim. Burada bir saat bekledikten sonra tantımı aldım ama mesai saati çoktan bitmişti.
Ertesi gün yani 30 ocak günü sgk ya yökten aldığım bu tanıtım belgesi ile gittim ve A/T 11 belgemi 6 aylık bir süre için aldım. Sonrasında konsolosluğun bana verdiği eksik evrak belgesi ile konsolosluğa giderek bu eksik belgemi tamamladım ve vize sürecim başlamış oldu. iş artık benden çıkmıştı ve rahatlamıştım.
++VİZE ONAYI++
26 Şubat 2018 günü vizem çıktı ve 27 şubatta ups bile bana ulaştı.Ankarada olduğum için daha hızlı gelmiş olabilir. Vizem geldikten sonra şunu fark ettim ki vizem sadece 3 aylık süre için çıkmış. 31 mayısta bitiyor ama benim derslerim haziran veya ağustos sonuna kadar sürecek. Ben de hemen konsolosluğu aradım ama yoğunluktan ulaşamadım. Bunun üzerine ben de email attim ve bugun emailime cevap geldi ama gelen cevap baya komik :D
Gelen cevapta dyorlarki bizim hatamızdan dolayı sizin ilk 3 aylık olan at11 belgesinizi dikkate aldık ve ikinci aldığınız 6 aylık at belgesini sonradan fark ettik. Bu yüzden at belgesinde 3 aylık süre en son 31 mayıs olduğu için vizem de 3 aylık çıkmış. Yani beni eksik evrak fln muhabbetine boşuna yorup oyalamışlar :D
Gelen mailde ayrıca bu durumun bir sorun olmadığını bu vizeyi almayada uzatabileceğimi veya ankara büyük elçiliğe gelip 6 aya uzatabileceğimi söylediler. Buradan anlıyorz ki vizenin geçerlilik süresi direk sizin at11 belgenizdeki süreyle aynı.
:?: :?: Şimdi benim de size bir sorum var. Sizce burada elçiliğe gidip onların hatasından dolayı 3 aylık gelen vizemi 6 aya uzattırayım mı yoksa bu uzatma işlemini almanyada mı yapayım? Çünkü SGK bana 6 aylık belge verirken 3 aylık belgeyi sistemden iptal etti. Şu an sgk sisteminde ve elimde olab AT11 6 aylık sigortalı görünüyorum. Bu bis sorun yaratır mı?Buna cevap verirseniz sevirim, teşekkürler :) :?: :?:
Okuduğunuz için teşekkürler, herkese başarılar :)

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Şub 28, 2018 3:21 pm

Merhaba Saygın. Ben, sen vizeye girmeden onceki konustugun kisiyim sağında oturuyordum biraz muhabbet etmistik. Zaten çıktığında biraz yüzün düşmüştü ben de korkmustum ama almışsın vizeni hayirli olsun tekrardan:) bence bu 3 aylik vize mevzusu onların hatasi. Tamam almanyada uzatabileceksin ama bence gidip hemen üç ay icinde onlarla ugrasman biraz seni yorabilir. İstersen bi Ankara konsolosluğu na git durumu izah et hemen yenisini bassinlar zaten Ankara da yasiyosun.

SAYGIN

Mesaj gönderen SAYGIN » Çrş Şub 28, 2018 3:48 pm

yilmazsln yazdı: Çrş Şub 28, 2018 3:21 pm Merhaba Saygın. Ben, sen vizeye girmeden onceki konustugun kisiyim sağında oturuyordum biraz muhabbet etmistik. Zaten çıktığında biraz yüzün düşmüştü ben de korkmustum ama almışsın vizeni hayirli olsun tekrardan:) bence bu 3 aylik vize mevzusu onların hatasi. Tamam almanyada uzatabileceksin ama bence gidip hemen üç ay icinde onlarla ugrasman biraz seni yorabilir. İstersen bi Ankara konsolosluğu na git durumu izah et hemen yenisini bassinlar zaten Ankara da yasiyosun.

Hahha bir gun burada karsilasacagimizi tahmin etmistim 😋 sen ne yaptin vizeyi aldin mi? Bugun konsolosluga mail attim tekrar uzatmak istersem ne yapmam lazim ne kadar surer fln diye. Cevap versinler de ona gore karar vercem ben de :)

yilmazsln

Mesaj gönderen yilmazsln » Çrş Şub 28, 2018 4:19 pm

SAYGIN yazdı: Çrş Şub 28, 2018 3:48 pm Hahha bir gun burada karsilasacagimizi tahmin etmistim 😋 sen ne yaptin vizeyi aldin mi? Bugun konsolosluga mail attim tekrar uzatmak istersem ne yapmam lazim ne kadar surer fln diye. Cevap versinler de ona gore karar vercem ben de :)
Valla benim olayi biliyosun a2 vardi bende bi diger belgeler seninki gibi parlak değildi ama suana kadar red gelmedi belgede istemediler. Bu ve diger hafta kritik ya arayip belge isteyecekler veya vizeyi gonderirler diye tahmin ediyorum hayirlisi :) vizem cikarsa yazin bi almanyada goruselim:)

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Şub 28, 2018 6:30 pm

SAYGIN yazdı: Çrş Şub 28, 2018 12:20 am kargonuz yola cıktıgında ups size sms atıyor. ups in web sitesinde pasaport takip var. o sekmeye tıklayıp pasaport numaranla veya sms le size gelen kodla takip edebilirsin.
Bunu hızlandırmanın bir yolu yok mu? Yani benim kursum yarın başlıyor geç kalıyorum, eğer yabancılar şubesine veya konsolosluğa mail atarsam erkene alma ihtimalleri olur mu?

Kilitli