Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Cifte Vatandasligi Olana Almanya\'da Egitim

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Turkstudent

Mesaj gönderen Turkstudent » Pzr Kas 08, 2009 2:55 pm

Merhaba arkadaslar, anne tarafim Alman asilli, baba tarafim ise Turk asilli oldugu icin dogustan her iki devletinde kimligine sahibim ama Turkiye\'de dogdum ve suan Istanbul\'da bir lisede egitim gormekteyim universiteyi ise tercihen Almanya\'da okumak istiyorum ama kafamda bagzi soru isaretleri var bu sorulara isik tutarsaniz sevinirim.

> Alman vatandasligimin olmasinin bana yaratacagi zorluk ve ya kolayliklar nelerdir?
> Turk egitim sisteminde yetistim Almanya\'da bir universiteye girmek icin hangi yolari izlemeliyim? Oss\'ye girmelimiyim?
> Suaan lisede Turkce-Matematik (TM) alanindayim, Almanya\'ya gittigimde Turkiye\'de sadece fen golumunden ogrencilerin secebildigi bolumlerden birini secebilme sansim var mi?

Saygilarimla

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Pzr Kas 08, 2009 3:05 pm

1. sorun biraz yoruma dayali fazla bir bilgim yok ama 2 ve 3 sorunun cevabi sitede bircok kez cevaplandi sana tavsiyem once siteyi bastan sona incele,daha sonra kafana yatmayan seyler olursa eger baslik acip sorabilirsin.

Turkstudent

Mesaj gönderen Turkstudent » Pzr Kas 08, 2009 4:28 pm

bu konularda hizmet veren tum forumlarda once biraz forumu gez deniyor ama nekadarda gezsem tam aradigima ulasamadim. Sizlerden ricam bana 2 soru icin tum forumu gez gununu bitir demekten ziyade su sorularimi bilen kisilerin cevaplamasi.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 08, 2009 4:49 pm

1- Alman pass in olmasi hic bir zorluk cikarmaz aksine vize alma zorunlulugun yok, bloke hesap , garantor gibi konularla ugrasmayacaksin.. direk olarak universiteye basvuru yapiyorsun fakat alman vatandasi olmana ragmen, farkli bir dilde simdiye kadar egitim gordugun icin almanca bildigini kanitlayan sinavlara girmen gerekiyor.. Ornegin DSH veya TestDaF gibi..

2- Almanya da Abitur yapmadigin icin Abitur a denk gelen Hochschulzugangsbereictigung u karsilamak icin

a ) 4 Yillik bir liseden mezun olman
b ) Osym tarafindan sinava girip baraji asip herhangi bir Universiteye kazanman.
a1 ) Sayet bir universitede okuyorsan 3 yillik lise de bitirmis olsan basvuru yaparsin, ama okumuyorsan 4 yilliga tamamlaman icin Studienkollege yapman gerekir..

3- Direk olarak kabul alma sansin cok dusuk fen bilimleri bolumunden, fakat illaki baska bi alanda okumak istiyorum dersen yine Studienkollege yapman gerekir..

Senden ricam bi sonraki sorunu bu kadar genel sorma..

iyi forumlar.