Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Askerlik sorunu ve ogrenci dosyasi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Kas 05, 2009 3:16 pm

son zamanlarda gelen soru uzerine(Erkek Ogrencilerde)
turkiyede lisans egitimini bitirip, almanyada tekrar Bachelor yapmak isteyenlerde askerlik sorun mudur degilmidir problemi yasaniyordu.
karlsruhe egitim ateseliginden aldigim bilgiye gore
eger turkiyede lisans egitimi bitirdiyseniz almanyada ya master yapmak yada, herhangi bir bachelor yada diplom programinin 4. semsterindan baslamak zorundasiniz. 3.ve daha dusuk semsterlardan baslayanlar, ogrenci dosyasi acamadigi gibi askerligi, mezun olduktan iki yil sonrasinda tekrar erteleme olamamakta. buna bagli olarakta pasaport suresi uzatilmamakta ve turkiyede kacak durmuna dusmektedir.
lisans bitirip almanyada tekrara lisans dusunen erkek ogrenciler bu uyari mutlaka dikkate almasi gerekir

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Prş Kas 05, 2009 3:26 pm

evet ozellikle benim gibi ogretmenlik okuyupta muhendis olmak isteyenler icin problem olan bir konu paylasimin icin tesekkurler yolcu kardesim

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş Haz 16, 2011 2:36 pm

Bu ay icinde Izmir myo Mekatronikden mezun oluyorum.agustosda vizeye basvuracagim dil+okul icin..Fakat askerlikle ilgili yapacaklarimi suan bilmiyorum yani askerligi nasil uzatacagiz askerlik subesine gittigimizde okuyacagimizi kanitlamamiz icin unv kabul belgesini mi onlara gosterecegim bunlari ogrenmek istiyorum
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş Haz 16, 2011 2:36 pm

Bu ay icinde Izmir myo Mekatronikden mezun oluyorum.agustosda vizeye basvuracagim dil+okul icin..Fakat askerlikle ilgili yapacaklarimi suan bilmiyorum yani askerligi nasil uzatacagiz askerlik subesine gittigimizde okuyacagimizi kanitlamamiz icin unv kabul belgesini mi onlara gosterecegim bunlari ogrenmek istiyorum

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Haz 16, 2011 3:26 pm

[quote][quote]mehmetcobanlar tarafindan yazilan metin:
Bu ay icinde Izmir myo Mekatronikden mezun oluyorum.agustosda vizeye basvuracagim dil+okul icin..Fakat askerlikle ilgili yapacaklarimi suan bilmiyorum yani askerligi nasil uzatacagiz askerlik subesine gittigimizde okuyacagimizi kanitlamamiz icin unv kabul belgesini mi onlara gosterecegim bunlari ogrenmek istiyorum[/quote][/quote]

Mezun oldugunda askerlik subesine gidip hicbirsey yapmasan bile sebepsiz yere 2 sene tecil ettirebiliyorsun..

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş Haz 16, 2011 3:56 pm

[quote]bjk_oguz tarafindan yazilan metin:
[quote][quote]mehmetcobanlar tarafindan yazilan metin:
Bu ay icinde Izmir myo Mekatronikden mezun oluyorum.agustosda vizeye basvuracagim dil+okul icin..Fakat askerlikle ilgili yapacaklarimi suan bilmiyorum yani askerligi nasil uzatacagiz askerlik subesine gittigimizde okuyacagimizi kanitlamamiz icin unv kabul belgesini mi onlara gosterecegim bunlari ogrenmek istiyorum[/quote][/quote]

Mezun oldugunda askerlik subesine gidip hicbirsey yapmasan bile sebepsiz yere 2 sene tecil ettirebiliyorsun..[/quote]

tamamda benim suan ne yapmam lazim su dil+okul vizesini alacagim ya askerlik tecil istiyorlar.bunu 2 yillik bahane ile mi uzatacagim yoksa okuyor diye gostererek mi iste almanyadaki unv kabul belgemlemi askerlik subesine gidecegim ?

Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Prş Haz 16, 2011 4:05 pm

lise ve 2 yillik myo mezunlari hicbir gerekce gostermeden zaten 2 yil tecil ettirebiliyor. Konsoloslukta tecil belgenizi ister. neye gore tecil ettirdiginize bakmaz. kabul belgesiyle yada normal tecil olarak askerlik subesine gidebilirsiniz. ama kabul belgesiyle gitmeniz de fayda olabilir.

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş Haz 16, 2011 4:09 pm

[quote]serhan45 tarafindan yazilan metin:
lise ve 2 yillik myo mezunlari hicbir gerekce gostermeden zaten 2 yil tecil ettirebiliyor. Konsoloslukta tecil belgenizi ister. neye gore tecil ettirdiginize bakmaz. kabul belgesiyle yada normal tecil olarak askerlik subesine gidebilirsiniz. ama kabul belgesiyle gitmeniz de fayda olabilir.[/quote]

tamam tesekkurler.

programmer2

Mesaj gönderen programmer2 » Prş Haz 16, 2011 4:49 pm

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
son zamanlarda gelen soru uzerine(Erkek Ogrencilerde)
turkiyede lisans egitimini bitirip, almanyada tekrar Bachelor yapmak isteyenlerde askerlik sorun mudur degilmidir problemi yasaniyordu.
karlsruhe egitim ateseliginden aldigim bilgiye gore
eger turkiyede lisans egitimi bitirdiyseniz almanyada ya master yapmak yada, herhangi bir bachelor yada diplom programinin 4. semsterindan baslamak zorundasiniz. 3.ve daha dusuk semsterlardan baslayanlar, ogrenci dosyasi acamadigi gibi askerligi, mezun olduktan iki yil sonrasinda tekrar erteleme olamamakta. buna bagli olarakta pasaport suresi uzatilmamakta ve turkiyede kacak durmuna dusmektedir.
lisans bitirip almanyada tekrara lisans dusunen erkek ogrenciler bu uyari mutlaka dikkate almasi gerekir[/quote]
Arkadasim boyle onemli bir bilgiyi bizimle paylastigin icin tesekkur ederim.4.semesterden kabul edilince ogrenci dosyasinin acilagini ilk defa duydum. Bende isletme fakultesini bitirdim ,wirtchaftinformatik bachelor degree kabulu aldim. Bende ilk once tekrar uni. okuma planlarimi askerlik sonrasina ertelemistim.Ama ds forumda ki bir arkadasin uyguladigi yontemi okuduktan sonra bana mantikli geldi.
O arkadas, Universiteye tecil suresince devam etmis , sonra okulunu dondurup Turkiyede askerligini yapmis sonra tekrar Almanyaya gelip okuluna devam etmis.
ProgRammeR

ugurrr

Mesaj gönderen ugurrr » Cum Ağu 26, 2011 1:27 am

merhaba
haftaya vize gorusmesine gidiyorum herseyim eksiksiz hazr
fakat ters bir durum var suan size danismak istedim
eylul 1 de askerlik tecil surem doluyor ve kesinlikle tecil hakkim artik.buyuk ihtimallle vizem cikarsa elul sonunda ordym.
dil kursuna gidildigi zaman 18 aya kadar askerlik tecil edilebiliyormus bu islemi tyrkiyeden mi yapmaliyim yok orada konsoloslk ateseliginden mi yani burda hava alanindan fln cikarken sorun olurmu acaba

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ağu 26, 2011 1:32 am

Almanya\'dan yaptirabilirsin ama universiteden kabulun , dil kursu belgen ve Almanya vizen de cikmissa TR den de yapabilirsin.Yani eger vizen cikarsa git TR de askerligini uzatmayi dene.

Ama aksi halde gidecegin sehirde ki Turk Konsoloslugu\'na gidip ozel ogrenci dosyasi actirip askerligini uzatabilirsin.

Havaalaninda 1 ay icin bir sorun yapacaklarini zannetmiyorum.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cum Ağu 26, 2011 1:33 am

[quote][quote]ugurrr tarafindan yazilan metin:

merhaba
haftaya vize gorusmesine gidiyorum herseyim eksiksiz hazr
fakat ters bir durum var suan size danismak istedim
eylul 1 de askerlik tecil surem doluyor ve kesinlikle tecil hakkim artik.buyuk ihtimallle vizem cikarsa elul sonunda ordym.
dil kursuna gidildigi zaman 18 aya kadar askerlik tecil edilebiliyormus bu islemi tyrkiyeden mi yapmaliyim yok orada konsoloslk ateseliginden mi yani burda hava alanindan fln cikarken sorun olurmu acaba[/quote][/quote]

Hocam ben de yeni yaptirdim tecilimi dolmustu sana tavsiyem yarin hemen bir askeri subeye git durumunu acikla cunku en saglam bilgiyi ordan alirsin klasik laf vardir asker isleri mantiksiz olur biraz burdan ne desek bos..

ugurrr

Mesaj gönderen ugurrr » Cum Ağu 26, 2011 1:51 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

Almanya\'dan yaptirabilirsin ama universiteden kabulun , dil kursu belgen ve Almanya vizen de cikmissa TR den de yapabilirsin.Yani eger vizen cikarsa git TR de askerligini uzatmayi dene.

Ama aksi halde gidecegin sehirde ki Turk Konsoloslugu\'na gidip ozel ogrenci dosyasi actirip askerligini uzatabilirsin.

Havaalaninda 1 ay icin bir sorun yapacaklarini zannetmiyorum.[/quote]

tesekkurler ben yarin askeriyeyi arayip bir on bilgi alicam ve sonra dedigin gibi vizeye gore hareket edicem