Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fintiba ( Bloke Hesap )

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mkircalli

Re: Expatrio ( Bloke Hesap )

Mesaj gönderen mkircalli » Prş Eyl 10, 2020 10:25 am

Merhaba Arkadaşlar,

Expatrio bloke hesapla alakalı bir sorum olacak, trasnferi yaptıktan sonraki ilk ay başından itibaren mi 861euro çekme hakkımız oluyor yoksa üyelik yaparken tanımladığımız expected arrival date'in bu konuyla bir ilgisi var mı?

Şimdiden teşekkürler

yuzigu

Re: Fintiba ( Bloke Hesap )

Mesaj gönderen yuzigu » Cum Eyl 11, 2020 12:15 am

eylulugvn yazdı: Prş Eyl 10, 2020 12:14 am merhaba konu başlığından alakasız olacak ama transferwise ile ilgili sorumu ararken sizin yorumunuza denk geldim. Ben almanyadan türkiyeye euro göndermek istiyorum almanya üzerinden hesap açsam türkiyede varacak hesap euro hesabıysa yine de tl ye mi çeviriyor parayı? bu konu ile bi bilgi bulamadım biyerde. Hep euro-tl geçişinden bahsediliyor. bilginiz deneyiminiz varsa cevabınızı bekliyorum :)
Transferwise sadece yerel para birimi ile çalışır. Yani, Almanya'dan yolladığınız Euro'nun TL karşılığı Türkiye'deki hesabınıza yatar. Türkiye'deki hesabınıza Euro ulaşmaz. (Transferwise detaylı değerlendirmesi)

Fintibaya kayıt olurken 15 €'luk indirim alabileceğiniz referans linki
[/quote]

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzt Eyl 14, 2020 4:09 pm

Fintiba'ya kayıt olurken sorulan date of arrival çok önemli bir detay mı acaba? 18 Eylül'de konsolosluk randevum var, dersler 2 Kasım'da başlıyor ama vize erken çıkarsa daha erken de gidebilirim. Sizce nasıl yapılmalı?

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzt Eyl 14, 2020 7:37 pm

redwayyy yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 4:09 pm Fintiba'ya kayıt olurken sorulan date of arrival çok önemli bir detay mı acaba? 18 Eylül'de konsolosluk randevum var, dersler 2 Kasım'da başlıyor ama vize erken çıkarsa daha erken de gidebilirim. Sizce nasıl yapılmalı?
Date of arrival'ı 1 Kasım seçerek üyeliğimi açtım. Tax identification number(TIN) istiyor ama orayı boş bıraktım. Onun dışında pasaport veya selfie yükleyebileceğim bir yer göremedim. "Blocked Account" kısmı pending görünüyor şuan. Current account kısmında da banka hesabımın olup olmadığını soruyor. Şuan mail mi beklemem gerekiyor çünkü hesap aktifleştirme dışında bir mail gelmedi. Bilenler yardım edebilirse çok sevinirim biraz stres yaptım sanırım :)

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzt Eyl 14, 2020 11:47 pm

redwayyy yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 7:37 pm Date of arrival'ı 1 Kasım seçerek üyeliğimi açtım. Tax identification number(TIN) istiyor ama orayı boş bıraktım. Onun dışında pasaport veya selfie yükleyebileceğim bir yer göremedim. "Blocked Account" kısmı pending görünüyor şuan. Current account kısmında da banka hesabımın olup olmadığını soruyor. Şuan mail mi beklemem gerekiyor çünkü hesap aktifleştirme dışında bir mail gelmedi. Bilenler yardım edebilirse çok sevinirim biraz stres yaptım sanırım :)
Documents, profile, blocked account sekmelerine göz attınız mı? Benim pasaport ve selfie için yükleme yeri hemen gelmişti sanırım.

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Sal Eyl 15, 2020 12:25 am

exectus yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 11:47 pm Documents, profile, blocked account sekmelerine göz attınız mı? Benim pasaport ve selfie için yükleme yeri hemen gelmişti sanırım.
Profile kısmında sadece tax identification number istiyor kırmızı ünlemli. Documents'ta welcome guide ve opening confirmation var. Blocked account kısmında da aylık 861€ olduğu görünüyor başka bişey yok maalesef :(

entropii

Mesaj gönderen entropii » Sal Eyl 15, 2020 1:01 pm

Merhaba, fintiba hesabina para transferini kendi banka hesabım üzerinden değil de babamın hesabından yapsam bir sorun olur mu, veya açıklama kısmına vs bir şey yazmam gerekli mi?
Teşekkürler

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eyl 15, 2020 1:36 pm

entropii yazdı: Sal Eyl 15, 2020 1:01 pm Merhaba, fintiba hesabina para transferini kendi banka hesabım üzerinden değil de babamın hesabından yapsam bir sorun olur mu, veya açıklama kısmına vs bir şey yazmam gerekli mi?
Teşekkürler
Bir sıkıntı olmaz.

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Sal Eyl 15, 2020 5:04 pm

redwayyy yazdı: Sal Eyl 15, 2020 12:25 am Profile kısmında sadece tax identification number istiyor kırmızı ünlemli. Documents'ta welcome guide ve opening confirmation var. Blocked account kısmında da aylık 861€ olduğu görünüyor başka bişey yok maalesef :(
Benimle aynı sorunu yaşayan olursa diye anlatıyorum. Tax kısmını doldurmadan pasaport onayı yapamıyorsunuz sanırım. Tax yok diye işaretlerseniz ondan sonraki stepte geliyor pasaport için fotoğraf yükleme kısmı, ben tax'ı boş bırakmıştım ama boş bırakınca olmuyormuş bilginize.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Prş Eyl 24, 2020 7:32 pm

Merhaba. Fintibadan 853 € olacak şekilde 12 aylık hesap açmıştım, onaylandı ve onay PDF'ini Vize için teslim ettim. Fakat aylık 861 € olarak güncellenecek sanırım yabancılar ofisinde sorun çıkmaması için bunu güncellemek istiyorum. Fintibadan bu güncellemeyi yapan var mı acaba? Blocking Agreement Change sekmesindeki 853 € euroyu 861 € olarak güncellesem tekrardan 861 € için confirmation PDF'i gönderilir mi?

exectus

Mesaj gönderen exectus » Çrş Eyl 30, 2020 3:12 am

exectus yazdı: Prş Eyl 24, 2020 7:32 pm Merhaba. Fintibadan 853 € olacak şekilde 12 aylık hesap açmıştım, onaylandı ve onay PDF'ini Vize için teslim ettim. Fakat aylık 861 € olarak güncellenecek sanırım yabancılar ofisinde sorun çıkmaması için bunu güncellemek istiyorum. Fintibadan bu güncellemeyi yapan var mı acaba? Blocking Agreement Change sekmesindeki 853 € euroyu 861 € olarak güncellesem tekrardan 861 € için confirmation PDF'i gönderilir mi?
861€ olarak güncelledim, daha öncesinden aldığı +100€ buffer depositten kesti, ekstra para yatırmadım. Anında 861€ için yeni PDF oluşturdu.

cataydin

Mesaj gönderen cataydin » Cmt Eki 03, 2020 12:06 pm

Konsolosluğa 861€ olarak beyan etsek problem olur mu? Yoksa tam olarak 853€ mu olmalıdır?

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cmt Eki 03, 2020 1:53 pm

cataydin yazdı: Cmt Eki 03, 2020 12:06 pm Konsolosluğa 861€ olarak beyan etsek problem olur mu? Yoksa tam olarak 853€ mu olmalıdır?
Bence 861€ olarak açın. Bir sıkıntı olmaz zaten yenilenecek diyorlar.

kyhn

Mesaj gönderen kyhn » Prş Eki 08, 2020 11:50 pm

Merhaba, vize başvurusu için hesap açacağım, hesabı açmadan önce düşündüren bir kaç sorum var. 6 ay kalacağım, bundan dolayı sadece 6*853 euro şeklinde yatırma imkanı var mı yoksa yalnız 1 yıllık mı yatırabiliyoruz? bir de fintiba hesabına sadece euro mu yatırabiliyoruz? Bunun yerine dolar yatırıp konsolosluğa sunma imkanımız var mı?

droyeed

Mesaj gönderen droyeed » Prş Kas 05, 2020 1:51 pm

Fintiba ile dün açtım hesabımı hemen yükledim pasaport bilgilerimi 30 dk içinde banka hesabını da açtılar. Öğlen olmadan Halkbank üzerinden parayı yolladım aynı gün akşamında bloke hesap tamamlanmıştır belgeleriniz ektedir diye mail geldi. Bu kadar hızlı olacağını tahmin etmemiştim ama baya memnun kaldım. Benim şansıma mıydı 1 günde her şeyin tamamlanması yoksa genel olarak mı böyle bilemedim.

Ayrıca Fİntiba konusunda indirim linki paylaşımı yasak mı değil mi emin olamadım ama kodlar 6 ay sonra deaktif oluyormuş otomatikman. O yüzden kimsenin kodunu kullanamadım bu konunun içindeki. Eğer kullanmak isteyen olursa benimkini ekliyorum 15 Euro indirim sağlıyor.

Kod: 1YIGITSENTU46

parantez

Mesaj gönderen parantez » Pzr Ara 06, 2020 3:30 am

Arkadaşlar merhaba, Fintibaya kayıt oldum iban numarasını attılar şuan parayı yatırmam gerekiyor ama şöyle bi sorun var, Ben zaten Almanyadayım ve vize uzatmak için parayı yatırıyorum, yani 1 ocaktan itibaren parayı çekmek istiyorum. Fakat “(Plannend) Start of Studies” yazan yere tarihi 01.10.2021 olarak girdim, şuan dil okulu sürecinde olduğum için okula başlangıç tarihini geç verdim, bu durum parayı çekmekte sıkıntı yaratırmı? Yoksa vize onay kağıdına göre istediğim zaman çekebilirmiyim?

karmenali

Mesaj gönderen karmenali » Pzr Ara 06, 2020 9:34 pm

Fintiba ya başvuru yaptım başvurum halen pending aşamasında gözüküyor. Expatrio da ise 5. adımdan sonra ilerlemiyor sitede bir problem var. Adamlara mail attım değişen birşey yok. Siz bu işlemleri nasıl 1 günde hallediyorsunuz ya. Altı üstü 6 aylığına erasmus yapacaz noter tasdikli taahütname yetmiyor mu ?

Ymılra

Mesaj gönderen Ymılra » Çrş Şub 17, 2021 4:13 pm

Ben Almanya’ya yüksek lisansa gidiyorum, normalde 3 dönem ama bir dönem korona yüzünden gidemedim, bakalım ikinci dönemden itibaren gitmek istiyorum. Nisan gibi başlıyor. Bugün Fintibaya başvuru yaptım, ad-soyad pasaport numarası gibi bilgiler istiyor. Tax ile ilgili bölümlere TC kimlik numaramı yazdım bir sorun çıkmadı. ABD ile ilgili birkaç soru var benim bir ilişkim olmadığı için hepsini ‘no’ olarak işaretledim. Bunlar dışında da pasaportunuzun resimli kısmının fotoğrafını ve sizin bir selfienizi istiyor. Bunları da çekip sisteme yükledim, şimdi onay bekliyorum, sanıyorum en geç 1-2 güne onay ve bloke hesap parasıyla ilgili havale detayları bana ulaşır. Sonraki süreci de buraya iletirim.
Bu arada 6 ay geçerli indirim kodu veriyor, benim bildiğim bir kod yoktu ama bundan sonra başvuracak arkadaşlar için 15€’luk indirim kodunu buraya yazıyorum.
İndirim kodu: 1MEYMUNESLA57

Ymılra

Mesaj gönderen Ymılra » Prş Mar 04, 2021 12:28 pm

Merhaba, süreçle ilgili yeni detayları iletmek istedim.
19 şubatta bloke hesabımın hazır olduğuyla ilgili mesaj geldi. 23’ünde parayı banka transferiyle havale ettim. Ben İşbank kullandım. Sabah yaptım havaleyi, öğleden sonra da confirmation maili geldi. Yani aynı gün içinde bloke hesapla ilgili vize belgeme ulaştım. Yatırmam gereken para 861x12 bloke hesap parası, 89€ hesap açılış ücreti ve 100€ depozito ücretiydi (depozitoyu aracı banka kesinti yaparsa diye alıyorlar, benden 50€ civarı bi şey kesmiş aracı banka yanlış hatırlamıyorsam, kalanı da ilk ödemede hesabıma yatıracaklar). Aylık havale ücretini ilk etapta istemiyor. Onu aydan aya düşecekmiş, aylık 5€ gibi bir ücret o da. 10 martta vize başvurum var, bakalım her şey yolunda giderse 1 aya vize çıkar diye düşünüyorum. Vize başvurusundan sonraki detayları da başvurudan sonra buraya yazacağım.
Bu arada Fintiba’da hesap açmak isteyenler için 15€’luk indirim kodunu yazıyorum. İlk hesabı açarken kod varsa istiyor ve 15€ indirim sağlıyor.
İndirim kodu: 1MEYMUNESLA57
Umarım faydalı olmuştur yazı. Herkese kolaylıklar!

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Pzt Mar 08, 2021 5:15 pm

demlac yazdı: Pzr Tem 16, 2017 1:01 am Dostum süreç oldukça basit ve hızlı, zaten bu yüzden tercih ettim. Burdaki "enpara" bankacılığına benziyor biraz. Yani Sutor Bank'ın aslında internet bankacılığı gibi bir sistemi. Tamamen uluslararası öğrenciler için dizayn edilmiş. Öncelikle tek lazım olan pasaportun. Sisteme kayıt oluyorsun bilgilerini girip. Email'le onayladıktan sonra üyeliğin açılıyor.Ordan "Blocked Account" başvurusuna tıklayıp belgeleri yüklemeye başlıyorsun. Zaten sistem uyarılarla seni yönlendiriyor. Gerekli olanlar: Pasaportun taranmış ya da anlaşılır bir fotoğraf hali, pasaportu elinde tutarken çektiğin bir "selfie" (şaka değil doğrulama amaçlı) ve pasaport bilgilerin. Ayrıca vergi no ve Amerikan vergi sistemiyle ilgili bir bilgi daha sormuştu yanlış hatırlamıyorsam. Özet olarak 5 dk süren bir işlem. Bu bilgileri sisteme girdikten sonra sistem belgeleri inceliyor ve sorun yoksa Sutor Bank'a iletiyor. Daha sonra maille sana hesap bilgileri iletiliyor ve parayı transfer ediyorsun hesaba. (8829 euro sanırım ek masraflarla) Para transfer olduğu anda da onay maili geliyor. Bu maili de vize başvurusuna götürüyormuşsun. Bu kısmı ben de daha yapmadım ama konsolosluk mailinde bu maili istediklerini yazmışlar. Sonuç olarak Pazartesi başvurup belgeleri yükledim, Çarşamba hesabımın bilgileri geldi ve transferi yaptım, Perşembe de onay maili ulaştı bana. 4 günde kısaca hallettim.
Parayı çekme işlemi ile ilgili uzun bir süreç var. Hesap açıldıktan sonra adım adım anlatmışlar. Vizenin aynı pasaport gibi fotoğrafını yüklüyorsun vs. öyle başlıyor. Parayı çekmek için kart falan verilmiyor. Almanya'da hesabı aktive etme işlemleri için de gereken bir banka hesabı açtırıyorsun. Her ay bu hesaba bloke hesaptaki parayı aktarıp çekiyorsun.
Biraz detaylı anlattım başka merak edenler de yararlanabilsin diye. Yeni bir sistem sanırım internette pek bilgi bulamadım. Umarım yardımcı olmuştur.
Sayın demlac iyi günler:) size bişi soracaktım, normalde blocking confirmation belgesi istiyorlardı değil mi,şimdi ek olarak anladığım kadarıyla parayı transfer ettikten sonra indirdiğim fintiba app'ine gelen bi belge oluyor ,sutor bank tarafından gelen ve ne hesabınızda para olduğuna dair. Acaba o belge mi yeni istedikleri?