Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

WG Prosedürleri

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
convivencia

WG Prosedürleri

Mesaj gönderen convivencia » Pzt May 01, 2017 10:47 pm

Herkese merhaba
Düsseldorfta WG arıyorum ve bir olumlu yanıt aldım. Fakat süreç nasıl işliyor bilmiyorum. Ve en önemlisi dolandırılmak istemiyorum. Şöyle bir durum var başvurduğum ilanda fotoğraf yok fakat adres var. Başvuruma gelen cevapta şüphe uyandırıcı bir şey göremedim koşullar anlatılmış ve 350€ depozito ödemem isteniyor. Vazgeçmem halinde de bu tutarın iade edileceği söyleniyor. Şimdi ben kabul edersem süreç nasıl işleyecek. Ödediğim tutarı garanti altına alan bir sözleşme mi yapacağız nasıl olacak? Ben şu an Almanyada değilim benim haklarımı garanti altına alacak bir belge vs. bir şey olacak mı?
Tecrübeli arkadaşlarımın yardımını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: WG Prosedürleri

Mesaj gönderen welly275 » Pzt May 01, 2017 10:52 pm

evi görmeden, adamla tanismadan, sözlesmeyi imzalamadan hicbir para yatirilmaz. bu sadece almanyada degil heryerde bu sekilde. depozitoyu sözlesmeyi imzaladiktan sonra verilen hesaba yatirirsin. bastan para isteyip, sana anahtari postayla göndericez vs gibi alengirli cevaplar %99.99 dolandirma maksatlidir. bu sekilde cok ilan dolasiyo hatta birine ben de denk geldim.

Ausländer1

Mesaj gönderen Ausländer1 » Pzr Haz 25, 2017 4:27 pm

Merhabalar iyi bayramlar, ben de WG için biriyle görüşüyorum.Kendisi mailden pasaport fotokopimi istedi.Sizce bir problem olur mu ?

John

Mesaj gönderen John » Pzr Haz 25, 2017 5:11 pm

Ausländer1 yazdı: Pzr Haz 25, 2017 4:27 pm Merhabalar iyi bayramlar, ben de WG için biriyle görüşüyorum.Kendisi mailden pasaport fotokopimi istedi.Sizce bir problem olur mu ?
İyi bayramlar. Ben 8 aydır Almanya'dayım. 2 ayrı wg'de kaldım. Şimdi kardeş pasaport fotokopisini göndermene falan gerek yok, adamla/kadınla yüzyüze görüş eğer ev sahibinden onay kağıdı alınacaksa o arkadaşla beraber gidin ev sahibine çünkü büyük ihtimalle senin de imzan istenecek. Öyle sözleşme imzalamadan, eve taşınmadan para mara verme. Ben 2 evimde de eve önce sözleşmeyi imzalayıp eve taşındım sonra o akşam hemen parayı banka hesaplarına yatırdım. İşini garantiye al, kabul etmeme durumları varsa başka ev bak. Yüzyüze görüşmeden ev tutacaksan bir arkadaşını kesin aracı sok ya da forumda soruştur belki o bölgede oturan birisi sana yardımcı olabilir. Evi görmeden sakın tutma derim benim şahsi tecrübelerimden, ev temiz görünür fotoğraflarda, tozları koltuk arkalarına yatak altlarına itelerler, sen taşındığında bir bakarsın evi bokk götürüyor. Yatak kırık olabilir (bana denk geldi, üstüne bana sen kırdın falan dedi.) kesinlikle bunlara dikkat et. Mutfağı kolaçan et, fırının içi temiz mi buna da bak (elimde fotoğraflar var, tertemiz mutfak görürsün fotoğraflarda, halbuki fırının içinde 1 yıllık pizza kalıntısı var.) Tualet çalışıyor mu, musluktan paslı su akıyor mu 1 dakika aç bak.
Didik didik edeceksin evi, fotoğraflara kanma. İstersen sana burada bir ton fotoğraf paylaşırım şok olursun, bu nasıl iş kinder supriz mi bu evler dersin. Kabında başka görünüp içinden başka bir şey çıkabiliyor. Ev arkadaşlarına da sigara içiyorlar mı, manitaları var mı, parti yaparlar mı diye sor sonra papaz olma. Baştan uyar yüksek ses müzik vs istemiyorum diye. Benim ev arkadaşının manitası iphone'lu komunist, sabah akşam son ses çav bella dinlemekten kulaklarım yandı. Dikkat et böyle şeylere baştan ayarı vereceksin sonra boyun eğmek durumunda kalma.
Kolay gelsin.

Ausländer1

Mesaj gönderen Ausländer1 » Pzr Haz 25, 2017 9:21 pm

Çok teşekkürler tecrübelerini aktardığın için.Ben başlangıçta biraz çekingen olabiliyorum ama dediklerinin çoğunu yapmaya çalışacağım :)
Zaten başlangıçta depozito ve iki kira peşin istiyordu, ben ödeyemem deyince bir kira da olur dedi.Demek ki pazarlık dünyanın her yerinde var.

kdrplt

Mesaj gönderen kdrplt » Pzt Haz 26, 2017 10:13 pm

convivencia yazdı: Pzt May 01, 2017 10:47 pm Herkese merhaba
Düsseldorfta WG arıyorum ve bir olumlu yanıt aldım. Fakat süreç nasıl işliyor bilmiyorum. Ve en önemlisi dolandırılmak istemiyorum. Şöyle bir durum var başvurduğum ilanda fotoğraf yok fakat adres var. Başvuruma gelen cevapta şüphe uyandırıcı bir şey göremedim koşullar anlatılmış ve 350€ depozito ödemem isteniyor. Vazgeçmem halinde de bu tutarın iade edileceği söyleniyor. Şimdi ben kabul edersem süreç nasıl işleyecek. Ödediğim tutarı garanti altına alan bir sözleşme mi yapacağız nasıl olacak? Ben şu an Almanyada değilim benim haklarımı garanti altına alacak bir belge vs. bir şey olacak mı?
Tecrübeli arkadaşlarımın yardımını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.
'Görüşmeden etmeden baştan depozito yatır-beğenmezsen iade' şeklinde olanlar dolandırıcı ilanları oluyor, dikkat etmek lazım

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Çrş Haz 28, 2017 6:33 pm

İyi günler,
Bende şu an bremende WGde kalıyorum internetten para yollamak matıklı değil.Ben sözleşmeyi imzalayıp yollamıştım evi sözleşmedeki gibi bulmazsam iptal olucaktı.Almanyaya geldiğimde eve baktım vermem gereken parayı o zaman verdim.

orcun.ozgur

Mesaj gönderen orcun.ozgur » Cum Eki 27, 2017 1:55 pm

Merhaba arkadaslar

Bende dortmund da wg ararken bir bayandan yanit aldim. Kendisi 2 gun once ingiltere ye tasindigini ve evini kiraya vermek istedigini soyledi.

Ingilizce bir sözleşme gönderdi yerin resimlerine de baktim. Fakar sözleşmeye gore anahtarlari yollamasi icin kira+depozitoyu yatirmam gerekiyor fakat elimdeki sözleşmede bulunan ismin gerçek oldugunu dahi bilmiyorum. Oraya rastgele bir isim ve rastgele bir pasaport numarasi yazilmis olabilir. Bunu sorgulama yöntemi de yok sanirsam. Ne yapmaliyim ??

Ayrica birisi evini gunluk olarak kiraya verebileceğini söyledi, eger gercekten yüzyuze olmasi gerekiyor ise bu gunluk olana gidip ev bulana kadar orda kalmayi düşünüyorum

Şimdiden teşekkürler

Galileo

Mesaj gönderen Galileo » Cum Eki 27, 2017 2:09 pm

Kesinlikle ben oraya taşındım, şuraya para gönder diyenlere inanmayın. Bir kez başıma geliyordu az kalsın. Madem evini kiralamak istiyor gelecek buraya.

Galileo

Mesaj gönderen Galileo » Cum Eki 27, 2017 2:10 pm

orcun.ozgur yazdı: Cum Eki 27, 2017 1:55 pm Merhaba arkadaslar

Bende dortmund da wg ararken bir bayandan yanit aldim. Kendisi 2 gun once ingiltere ye tasindigini ve evini kiraya vermek istedigini soyledi.

Ingilizce bir sözleşme gönderdi yerin resimlerine de baktim. Fakar sözleşmeye gore anahtarlari yollamasi icin kira+depozitoyu yatirmam gerekiyor fakat elimdeki sözleşmede bulunan ismin gerçek oldugunu dahi bilmiyorum. Oraya rastgele bir isim ve rastgele bir pasaport numarasi yazilmis olabilir. Bunu sorgulama yöntemi de yok sanirsam. Ne yapmaliyim ??

Ayrica birisi evini gunluk olarak kiraya verebileceğini söyledi, eger gercekten yüzyuze olmasi gerekiyor ise bu gunluk olana gidip ev bulana kadar orda kalmayi düşünüyorum

Şimdiden teşekkürler
Dostum yüzde 99 dolandırıcı dikkatli ol.

dreas

Mesaj gönderen dreas » Cum Eki 27, 2017 2:34 pm

orcun.ozgur yazdı: Cum Eki 27, 2017 1:55 pm Merhaba arkadaslar

Şimdiden teşekkürler
Dostum bence direk %100 dolandırıcı benzeri bana denk geldi.İngiltereye taşınmış sözde . Whatsapptan fotoğrafına baktın ismini Google’a yazdım. Aynı fotoğrafta isimde olan kişinin ingiltere’de büyük bir firması olan biri olduğunu gördüm. Yani rastgele fotoğrafını ismini kopyalayıp konuşup kandırmaya çalışıyorlar.