Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da ogrenci sigortasi vol. 24678643256

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Santa

Mesaj gönderen Santa » Sal Eyl 02, 2014 5:29 pm

Merhabalar degerli forumdaslarim:)

Su baslikta okudugum bir seyi soracagim size: http://deutschstudent.de/forum/viewthre ... post_82598

Denmis ki "Eger 25 yasindan kucuksen ve anne yada babanin uzerinden sigortali isen Almanyada ogrenci olarak sigorta yaptirmana gerek yok"

Hakkaten boyle mi bu is? Ben oraya gidince hemen ogrenci sigortasi yaptiririm diyordum ama bunu okuyunca aklim karisti.Ben 25 yasindan kucugum.Anam babam uzerinden sigortali olup olmadigimi su anda bilmiyorum ama onun da bir arastirmasini yapayim (nasil ogrenirim?bilen varsa bi yazsin ya:D). Neyse bu iki kosula uyanlar yaptirmadi mi sigorta Almanya\'da? Ben de annem babam uzerinden sigortaliysam,ben de mi yaptirmicam?
25 yasindan kucuk olup Alamanyalara mastera gidecekler! Ya da bu durumla alakali bilgisi olanlar! Lafim size:D Bilginizi ve deneyimlerinizi benimle de paylasin,kendinize saklamayin:D

Ek soru: Bu AT 11 belgesinin sordugum soruyla bir alakasi var mi? Nasil kafam karisti anlatamam:) Resmen corba:)

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Eyl 02, 2014 5:38 pm

Sgk\'yi arayip anandan babandan sigortan olmadigini ogrenebilirsin. Ve evet, at11 tam da bu is icin. Alamanyalara gittikten sonra ogrenci belgeni anana babana gondereceksin, onlar turkceye tercume ettirip bagli olduklari sgk\'ya gidip at11i alip sana gonderecek. Ama bu arada senin bir sigorta yaptirman gerekecek ama at11i verdikten sonra ucretsize donusecek. Onu bizzat yasamislar anlatirsa daha dogru olur. Bu arada at11i nasil alman gerektigini bagli oldugun sgk mudurlugune sor derim, cunku ben sordugumda burada anlatilanlara ek prosedur de soylediler, z.B yok\'ten denklik belgesi etc. Sehirden sehre hatta ilceden ilceye farkli oldugunu soyluyor herkes.

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Sal Eyl 02, 2014 5:58 pm

Izmir SGK YOK\'den okul tanima belgesi istiyor. (Elden ayni gun alabilirsin)Ayrica ogrenci belgesi sart degil, kabul belgesinin turkce tercumesi de yeterli(yeminli tercumandan)

Santa

Mesaj gönderen Santa » Çrş Eyl 03, 2014 1:16 am

Benim bu sorduklarim AT 11\'mis ya la=) Nasil aydinlandim bir anda anlatamam. Ampul yandi resmen:D Edison abime burdan selamlar:D Actigim konuya bak ya.

Aydinlanmamda emeginiz gecti nuernberger ve eliz_celik. Tesekkur ederim!