Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

A/T-11 Belgesi olmadan Devlet Sağlık Sigortası nasıl yaptırılır?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
peripadisah

A/T-11 Belgesi olmadan Devlet Sağlık Sigortası nasıl yaptırılır?

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 4:59 pm

Arkadaşlar Köln üniversitesine yüksek lisans kaydımı tamamlamaya çalışıyorum ve çok az süre kaldı.

A/T 11 belgesini 25 yaşını geçtiğim için alamıyorum. Okul sadece Statutory Health Insurance kabul ediyor(TK, AOK, DAK). TK ile görüştüm fakat onlar da sadece Almanya’da çalışmakta olan yada oturum izni olan kişilere exemption olmadan sigorta yapabildiklerini söylediler. Almanya ve Türkiye arasındaki bu anlaşma bütün işleri karıştırıyor. Yardımcı olabilecek birisi var mı?
25 yaş üzeri olup TK veya AOK’tan sigorta yaptırabilen herhangi bir kimse

dreamer9

Re: A/T-11 Belgesi olmadan Devlet Sağlık Sigortası nasıl yaptırılır?

Mesaj gönderen dreamer9 » Sal Eyl 14, 2021 5:22 pm

peripadisah yazdı: Sal Eyl 14, 2021 4:59 pm Arkadaşlar Köln üniversitesine yüksek lisans kaydımı tamamlamaya çalışıyorum ve çok az süre kaldı.

A/T 11 belgesini 25 yaşını geçtiğim için alamıyorum. Okul sadece Statutory Health Insurance kabul ediyor(TK, AOK, DAK). TK ile görüştüm fakat onlar da sadece Almanya’da çalışmakta olan yada oturum izni olan kişilere exemption olmadan sigorta yapabildiklerini söylediler. Almanya ve Türkiye arasındaki bu anlaşma bütün işleri karıştırıyor. Yardımcı olabilecek birisi var mı?
25 yaş üzeri olup TK veya AOK’tan sigorta yaptırabilen herhangi bir kimse
expatrio üzerinden 2 saniyede açtırabilirsin , websitesine göz at istersen

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:26 pm

expatrio, fintiba gibi mi işliyor?

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:32 pm

dreamer9 yazdı: Sal Eyl 14, 2021 5:22 pm expatrio üzerinden 2 saniyede açtırabilirsin , websitesine göz at istersen
Kardeşim çok teşekkür ederim, beni nasıl kurtardın anlatamam bugün kaç takla attım okul ve TK arasında.

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Sal Eyl 14, 2021 5:34 pm

Bende aynı dertten muzdaripim. Expatrio üzerinden TK'ya başvurdum, onlarda sadece çalışmaya başlarsan seni sigortalarız dediler. Belki sigortaya işe başaladım yalanı söylersek sigortayı başlatabilirler ama muhtemelen onun içinde belge isteyeceklerdir. Başka bir yolunu bilen var mı?

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:37 pm

Hadi ya :/ peki Okul kaydını yaptırabildin mi? Bir belge verdiler mi

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Sal Eyl 14, 2021 5:40 pm

Evet, okula teslim etmen için gereken belgeyi 1-2 saate hazırlayıp yolluyorlar. Sadece okula belge teslim etmek için gerekliyse bu yeterli olabilir. Ama bu aşamadan sonra sigortanı yapmıyorlar.

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:59 pm

yuzigu yazdı: Sal Eyl 14, 2021 5:40 pm Evet, okula teslim etmen için gereken belgeyi 1-2 saate hazırlayıp yolluyorlar. Sadece okula belge teslim etmek için gerekliyse bu yeterli olabilir. Ama bu aşamadan sonra sigortanı yapmıyorlar.
Parayı ödedikten sonra mı yolluyorlar gerekli belgeyi?
Bir de şeyi merak ediyorum. Ayrıca özel sigorta yaptırsak bir iki aylık iş bulana kadar belki iş görebilir

yuzigu

Mesaj gönderen yuzigu » Sal Eyl 14, 2021 6:03 pm

Evet, hiçbir ödeme almadan o belgeyi yolluyorlar. Benim oturum iznimi uzatmak için sigortaya ihtiyacım var. Mawista gibi özel sağlık sigortalarını kabul etmiyebiliyolarmış o yüzden devlet sigortası yaptırmak istiyorum.

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Çrş Eyl 15, 2021 9:16 pm

Halledebildin mi, TK bana mail ile ulaştı ve yapabileceklerini söyledi ama AT11 hakkında bir şey demediler

John

Mesaj gönderen John » Çrş Eyl 15, 2021 10:23 pm

AT 11 yoksa zaten direk herhangi bir sigorta kurumuyla görüştüğünde sana sigorta yapar. Sanırım bir sürü başlıktan dolayı kafan karışmış. Ama arkadaşlar yardımcı olmuşlar gibi görünüyor. Kısa bir bilgi vereyim, Almanya'ya gelene kadar vize başvuru sürecinde Seyahat sağlık sigortası, gelince de bir gesetzliche krankenversicherung yaptırman gerekiyor. Bu kadar basit. Şimdi ben en son kendi başlığımda bir link paylaştım, orada gerekli dosyalar var, Barmer ile ilgili son aldığım bilgileri verdim. İstersen bir göz atabilirsin. Belki yardımcı olur, sorularına yanıt bulabilirsin. Benim bulduğum 2021 yılındaki en iyi alternatif Barmer.

viewtopic.php?f=53&t=11698&start=720
John yazdı: Çrş Eyl 15, 2021 10:11 pm Cok efsanevi bilgilerle karsinizdayim. Bununla ilgili baslik da açabilirim. En optimal gesetzliche Krankenversicherung firmasini sizler için paylaşıyorum. Ciddi anlamda mesai harcadım, almanca telefonda konuştum bilgi aldım, İnşallah birilerinin işini görür. Benim favorim Barmer. Sebebine gelince:

Barmer aylık 112 Eur istiyor, HKK icin 105 EUR demiştik ancak bir fark var. Barmer sizlere 1 yıl sonunda Erfolgsbonus olarak 100€ geri veriyor. Bu da basit bir matematik hesabıyla 103,67 EUR aylık harcamanıza denk geliyor. Sadece bununla sınırlı da değil, doğrudan whatsapp'tan görüşebileceğiniz bir partneriniz var, size ingilizce almanca destek olabilir. Herhangi bir probleminizi, hastalığınızda ihtiyacınız olan ilacınızı, acil durumda ihtiyacınız olan doktor randevunuzu sizlere ayarlayabilir. Örneğin doktoru aradınız, 3 hafta sonra gel dediler, yer yok dediler, hop partneri araya sokup daha hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz.

Şimdi bu 100€ yu geri almaya gelelim. Asıl meselemiz bu. Nasıl geri alıyoruz? 7 tane şarttan 4ünü karşılarsanız size 100€ nuzu geri veriyorlar. Bunların içinde aile hekiminden yaptıracağınız basit bir check up testi, spor yapmanız ve sağlığınıza dikkat ettiğinizi kanıtlama, sigara içmeme, uyuşturucu kullanmama gibi basit şeyler var. Alkol problem değil onu da sordum. Obez ya da aşırı zayıf olmamanız lazım. Aile hekiminiz sizi muayene edip bu formu imzaladığı takdirde paranızı geri alabilirsiniz.

Bir de arkadaşlarınızı da bu sigortaya geçirirseniz, kişi başına 25 EUR bonus alıyorsunuz. Birbirinize destek olun arkadaşlar.

Ayrıntılı bilgi Almanca (bazısı ingilizce) linkteki dosyaya koydum. Erfolgsbonus .pdf dosyası da var, inceleyin. Anlamadığınız yeri aciklayabilirim.
https://www.dropbox.com/sh/ognepqe9k817 ... ZkiWa?dl=0

En uygun bunu buldum. Kesinlikle hiçbir çıkar, gelir kazanma, Barmer'den komisyon alma durumum yok. Ben TK'dan sigortalıyım. :) Kronik hastalığımdan dolayı değiştirmeye kalksam bana girer açıkçası. Kimse hastalıklı adama sigortayı ucuzdan vermek istemez. Ama sizlere faydalı olabilir diye öğrendiklerimi paylaştım. Kolay gelsin. Link çalışıyor mu diye kontrol ettim, siz de bakın, olmadı başka platforma koyacağım formları. Benim konustuğum adamın iletişim bilgilerini de koydum, whatsapp'tan ulasabilirsiniz, mail atabilirsiniz. İngilizcesi de gayet iyi.

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 21, 2021 7:59 pm

TK sigortalıyım ben de ama hem AT11 belgem olmadığı hem de TK vizesi almanyaya gidince başladığı için vizeye ne ile başvuru yapıyoruz anlamadım.