Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
halime09

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen halime09 » Prş Tem 22, 2021 1:20 pm

Konsolosluğun kırs tarihleriyle ilgili eksik evrak için arayıp, düzeltme istemesi vizenin çıkması açısından olumlu bir işaret midr sizce?

Novosibirsk

Mesaj gönderen Novosibirsk » Prş Tem 22, 2021 6:41 pm

Herkese merhaba. Sigorta işlemleriyle ilgili bir sorunum var. Önümüzdeki yıl lisans düzeyinde 1 yıllık değişim programı için Almanya'ya gideceğim. Almanya'daki okuldan bize bu ayın başında okul kabulüyle ilgili bir mail geldi. Sağlık sigortası da bunun için gerekli. 25 yaşından büyük olduğum için at11 belgesi alamıyorum. Gelen mailde eğer at11 alamazsam iletişime geçmem için TK'da çalışan bir kişinin mail adresi verilmişti. Ben de o kişiyle iletişime geçtim. En son, 8-9 gün önce sigorta kayıt belgelerini gönderdim ve cevap olarak benle tekrar iletişime geçeceklerini söyledi. Pazartesi günü vize randevum var ama hala bir sonuç alamadım. O kişiye sigorta kayıt süreciyle ilgili tekrar mail attım ama henüz cevap gelmedi. Sigorta işlemlerinin bu kadar uzun sürmesi normal mi? Muhtemelen vize randevusuna gidemeyeceğim. Expatrio'dan sigorta yapsam daha mı iyi olurdu sizce? Aracı olunca belki daha uzun sürer diye düşünmüştüm. Birde okuldan öyle mail gelince onların istedikleri gibi yapayım dedim.

Ek olarak, ben attığım maile birkaç gün cevap gelmeyince siteden kendim üye olmaya çalışmıştım. Benden Almanya'daki adresimi ya da bir geçici adres istemişlerdi. Ama yurt başvurusu sonuçları daha belli olmadı. Bu durumda nasıl bir cevap vermek gerekiyor? Tam o sırada okuldan dönüş olunca işlemler daha hızlı olur diye adres mailine cevap vermemiştim. Son olarak bu şekilde eksik belgeden dolayı vize randevusuna gidemeyen oldu mu? Sigorta belli olunca hemen tekrar randevu verirler mi? Gerçi biz grup şeklinde gidecektik okul tarafından ayarlanmıştı randevu onlarla konuşmam daha doğru olur ama belki benzer durumları yaşamış olan vardır.

merhaba24

Mesaj gönderen merhaba24 » Prş Tem 22, 2021 6:45 pm

keinproblem yazdı: Çrş Tem 21, 2021 3:52 pm Merhaba, inşallah en kısa sürede hallolur. Hangi üniversite acaba? Ayrıca vize türü de belirleyici oluyor sürede sanırım. 41f in randevu ataması daha hızlı oluyor gibi. Sizinki şartlı kabul mü olucak yoksa direkt mi?
Cevabınız için teşekkür ederim. Okul deggendorf teknoloji enstitüsü, direkt kabul.

merhaba24

Mesaj gönderen merhaba24 » Prş Tem 22, 2021 6:46 pm

sezai16 yazdı: Çrş Tem 21, 2021 12:43 am Benim kabul 18 mayısta geldi, 31 mayısta vizeye başvurdum ve hala bekliyorum. yurt dahil her şeyim hazır ama bekliyorum işte, stresli olmak normal.
Epey uzun bir süre olmuş... işte bana da böyle olursa, ben haftaya vize randevusu için başvursam bile ekimde gelmesi çok zor görünüyor. Okulun ilk ayı kaçsın istemiyorum :/

acaba sizinki direkt kabul müydü

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Tem 22, 2021 7:51 pm

merhaba24 yazdı: Prş Tem 22, 2021 6:45 pm Cevabınız için teşekkür ederim. Okul deggendorf teknoloji enstitüsü, direkt kabul.
ben de daha çok yeni randevu talebinde bulundum izmir'e, 41fle. Aslında kabülüm taa mayıs sonu gelmişti ama ağır bir erteleme hastası olduğum için yine son dakikalara bıraktım ve ekime yetişip yetişememe konusunda şimdi ben de biraz stresleniyorum açıkçası. :d

Forumlarda gördüğüm kadarıyla dil bilgisine sahip master randevuları daha hızlı atanıyor gibi ve ayrıca çevremde birkaç kişide daha sonuçları yeni açıklananlar gördüm zaten. Yani onlar da mecbur yeni yeni başvuruyorlar. O nedenle kabulünüz gelsin de gerisi bir şekilde hallolur diyelim. Bir de eğer kayıt için belirli bir deadline içinde orda olmanız zorunlu değilse zaten, yani sizin de kayıt posta yolu ile yapılacaksa, en azından geç vizeden dolayı kabulün yanma ihtimali yok. En önemlisi de bu sonuçta.

Ben işte böyle şeyleri düşünüp düşünüp erteledim hep :mrgreen:

Runs

Mesaj gönderen Runs » Prş Tem 22, 2021 8:02 pm

Arkadaşlar merhaba
41f ile başvurup bu hafta vizesini alan oldu mu ?

solow

Mesaj gönderen solow » Prş Tem 22, 2021 9:27 pm

Novosibirsk yazdı: Prş Tem 22, 2021 6:41 pm Herkese merhaba. Sigorta işlemleriyle ilgili bir sorunum var. Önümüzdeki yıl lisans düzeyinde 1 yıllık değişim programı için Almanya'ya gideceğim. Almanya'daki okuldan bize bu ayın başında okul kabulüyle ilgili bir mail geldi. Sağlık sigortası da bunun için gerekli. 25 yaşından büyük olduğum için at11 belgesi alamıyorum. Gelen mailde eğer at11 alamazsam iletişime geçmem için TK'da çalışan bir kişinin mail adresi verilmişti. Ben de o kişiyle iletişime geçtim. En son, 8-9 gün önce sigorta kayıt belgelerini gönderdim ve cevap olarak benle tekrar iletişime geçeceklerini söyledi. Pazartesi günü vize randevum var ama hala bir sonuç alamadım. O kişiye sigorta kayıt süreciyle ilgili tekrar mail attım ama henüz cevap gelmedi. Sigorta işlemlerinin bu kadar uzun sürmesi normal mi? Muhtemelen vize randevusuna gidemeyeceğim. Expatrio'dan sigorta yapsam daha mı iyi olurdu sizce? Aracı olunca belki daha uzun sürer diye düşünmüştüm. Birde okuldan öyle mail gelince onların istedikleri gibi yapayım dedim.

Ek olarak, ben attığım maile birkaç gün cevap gelmeyince siteden kendim üye olmaya çalışmıştım. Benden Almanya'daki adresimi ya da bir geçici adres istemişlerdi. Ama yurt başvurusu sonuçları daha belli olmadı. Bu durumda nasıl bir cevap vermek gerekiyor? Tam o sırada okuldan dönüş olunca işlemler daha hızlı olur diye adres mailine cevap vermemiştim. Son olarak bu şekilde eksik belgeden dolayı vize randevusuna gidemeyen oldu mu? Sigorta belli olunca hemen tekrar randevu verirler mi? Gerçi biz grup şeklinde gidecektik okul tarafından ayarlanmıştı randevu onlarla konuşmam daha doğru olur ama belki benzer durumları yaşamış olan vardır.
Merhaba,

TK sizden ne tür belgeler istedi acaba? Ben sigortamı Barmer ile yaptırdım, şu an Türkiye'de olduğum için ve Almanya'da adresim olmadığı için benden adresi oraya gittiğimde iletmemin yeterli olacağını söylemişlerdi. Bunun dışında herhangi bir belge göndermedim, benden belgeleri oraya gidince iletmemi söylediler. Vize başvurusu için ve okula kayıt için sigorta belgesini ise 2 gün içinde göndermişlerdi. Erasmus için farklı mı bilmiyorum ama 8-9 uzun bir süre gibi geldi. TK'yı bir arayıp konuşmanızı öneririm.

Novosibirsk

Mesaj gönderen Novosibirsk » Prş Tem 22, 2021 11:01 pm

solow yazdı: Prş Tem 22, 2021 9:27 pm Merhaba,

TK sizden ne tür belgeler istedi acaba? Ben sigortamı Barmer ile yaptırdım, şu an Türkiye'de olduğum için ve Almanya'da adresim olmadığı için benden adresi oraya gittiğimde iletmemin yeterli olacağını söylemişlerdi. Bunun dışında herhangi bir belge göndermedim, benden belgeleri oraya gidince iletmemi söylediler. Vize başvurusu için ve okula kayıt için sigorta belgesini ise 2 gün içinde göndermişlerdi. Erasmus için farklı mı bilmiyorum ama 8-9 uzun bir süre gibi geldi. TK'yı bir arayıp konuşmanızı öneririm.

"Mitgliedschaftsantrag Studenten" isimli bir kayıt formu gibi bir belge gönderdiler. İsim, adres, doğum yeri-tarihi, en son nerede sigortalıydım vs. gibi bilgiler istiyordu. Aynı formun ingilizcesi ve Antrag-Gaststudium-Promogast isimli bir belge yolladılar. Ama bu belgeleri bana Uni Halle'nin Uluslararası Ofisi gönderdi. Sigorta için iletişime geçmem istenen kadından birkaç gün geri dönüş alamayınca onlara sordum. Uluslararası Ofis de bu 3 belgeyi yine o kişeye iletmemi istedi. En son 14 Temmuz'da gelen cevap mailinde belgeleri kontrol için Fachabteilung'a gönderdiğini ve en kısa sürede geri döneceklerini söylemişti. Bu sabah güncel durumu sormak için yine o kişiye mail attım ama yanıt gelmedi.

Keşke daha önce size sorsaydım ona göre hareket ederdim. Ben işlemler sürüyor herhalde diye bekledim kaç gündür. Şimdi muhtemelen vizeye yetişmeyecek. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Bu arada fark eder mi bilmiyorum ama Taü'de okuyorum. Bizim bir çok bölümde mevlana programı imkanı var. Bölümler, anlaşması olan okullara 1 yıllığına gönderiyor. Bizim bölümün anlaşması ilk defa bu sene geçerli olacağı için takvim sıkıştı biraz. Yoksa vizeye kadar telafi edecek zamanım olabilirdi.

solow

Mesaj gönderen solow » Cum Tem 23, 2021 12:34 am

Novosibirsk yazdı: Prş Tem 22, 2021 11:01 pm "Mitgliedschaftsantrag Studenten" isimli bir kayıt formu gibi bir belge gönderdiler. İsim, adres, doğum yeri-tarihi, en son nerede sigortalıydım vs. gibi bilgiler istiyordu. Aynı formun ingilizcesi ve Antrag-Gaststudium-Promogast isimli bir belge yolladılar. Ama bu belgeleri bana Uni Halle'nin Uluslararası Ofisi gönderdi. Sigorta için iletişime geçmem istenen kadından birkaç gün geri dönüş alamayınca onlara sordum. Uluslararası Ofis de bu 3 belgeyi yine o kişeye iletmemi istedi. En son 14 Temmuz'da gelen cevap mailinde belgeleri kontrol için Fachabteilung'a gönderdiğini ve en kısa sürede geri döneceklerini söylemişti. Bu sabah güncel durumu sormak için yine o kişiye mail attım ama yanıt gelmedi.

Keşke daha önce size sorsaydım ona göre hareket ederdim. Ben işlemler sürüyor herhalde diye bekledim kaç gündür. Şimdi muhtemelen vizeye yetişmeyecek. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Bu arada fark eder mi bilmiyorum ama Taü'de okuyorum. Bizim bir çok bölümde mevlana programı imkanı var. Bölümler, anlaşması olan okullara 1 yıllığına gönderiyor. Bizim bölümün anlaşması ilk defa bu sene geçerli olacağı için takvim sıkıştı biraz. Yoksa vizeye kadar telafi edecek zamanım olabilirdi.
Anlıyorum umarım en kısa sürede gelir belgeniz. TK'da irtibat halinde bulunduğunuz kişinin telefon numarası yoksa elinizde müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlatabilirseniz belki süreç hızlanabilir. Çok emin olmamakla birlikte, bu belge elinizde olmazsa vize randevusuna yine de giderek doldurduğunuz formu, yaptığınız görüşmeleri vs. göstererek daha sonra bu belgeyi eksik evrak olarak iletebilirsiniz diye düşünüyorum. Randevu ertelemesi yaparsanız ne kadar sürede tekrar atama yaparlar kesin değil maalesef. Randevunuzu okul ayarladıysa onlara da danışabilirsiniz randevuya gitme veya erteleme durumunu.

Novosibirsk

Mesaj gönderen Novosibirsk » Cum Tem 23, 2021 12:03 pm

solow yazdı: Cum Tem 23, 2021 12:34 am Anlıyorum umarım en kısa sürede gelir belgeniz. TK'da irtibat halinde bulunduğunuz kişinin telefon numarası yoksa elinizde müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlatabilirseniz belki süreç hızlanabilir. Çok emin olmamakla birlikte, bu belge elinizde olmazsa vize randevusuna yine de giderek doldurduğunuz formu, yaptığınız görüşmeleri vs. göstererek daha sonra bu belgeyi eksik evrak olarak iletebilirsiniz diye düşünüyorum. Randevu ertelemesi yaparsanız ne kadar sürede tekrar atama yaparlar kesin değil maalesef. Randevunuzu okul ayarladıysa onlara da danışabilirsiniz randevuya gitme veya erteleme durumunu.
Mail atmıştım ama aramak aklıma gelmemişti, teşekkür ederim. Aslında bu sigorta Immatrikulationsbescheinigung için gerekli. Sigorta haricinde okulumuzdan öğrenci belgesi, dönemlik ücretin yatırıldığına dair kanıt ve passfoto da istemişlerdi. Vize için bize gelen belgeye baktığımda at11 ya da planlanan kayıt tarihine kadar seyahat sigortası yeterliymiş. Aynı belgede Zulassungsbescheid olmasa da Almanya'da okumak için somut bir istek varsa başvuruların mümkün olduğu yazıyor. Bunu tam anlayamadım ama sigorta dışında bloke hesap, dönem ücreti gibi işlemlerimi halletmiştim. Kendi okulumla da iletişime geçtim ona göre hareket edeceğim. Anladığım kadarıyla bu sigorta işlemleri o kadar karmaşık bir durum değil. Tekrardan teşekkür ederim cevabınız için.

Novosibirsk

Mesaj gönderen Novosibirsk » Cum Tem 23, 2021 2:05 pm

solow yazdı: Prş Tem 22, 2021 9:27 pm Merhaba,

Tekrar yazıyorum kusura bakmayın. Barmer'den gelen belge tek sayfalık bir pdf miydi? "Bu kayıt diğer belgelerle okula kayıt için sunulmalıdır" benzeri bir cümle yazıyor dosyada. Ben de sizin mesajınızdan sonra Barmer'e kayıt olmuştum. Önce adres bilgisi istendi daha sonra bahsettiğim tek sayfalık pdf geldi. Diğer belgelerle Almanya'daki okula gönderdim bakalım ne olacak.

solow

Mesaj gönderen solow » Cum Tem 23, 2021 6:01 pm

Novosibirsk yazdı: Cum Tem 23, 2021 2:05 pm Tekrar yazıyorum kusura bakmayın. Barmer'den gelen belge tek sayfalık bir pdf miydi? "Bu kayıt diğer belgelerle okula kayıt için sunulmalıdır" benzeri bir cümle yazıyor dosyada. Ben de sizin mesajınızdan sonra Barmer'e kayıt olmuştum. Önce adres bilgisi istendi daha sonra bahsettiğim tek sayfalık pdf geldi. Diğer belgelerle Almanya'daki okula gönderdim bakalım ne olacak.
Evet tek sayfalık bir pdf dokümanı, aşağıdaki belgeye benzeyen bir belge iletildi bana.
https://www.fu-berlin.de/studium/studie ... nigung.pdf

Novosibirsk

Mesaj gönderen Novosibirsk » Cmt Tem 24, 2021 12:47 am

solow yazdı: Cum Tem 23, 2021 6:01 pm Evet tek sayfalık bir pdf dokümanı, aşağıdaki belgeye benzeyen bir belge iletildi bana.
https://www.fu-berlin.de/studium/studie ... nigung.pdf

Bu belgeyi gönderince okuldan kayıt belgesi geldi çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde sorunu çözmüş oldum. Çok kolay bir işlem için boşuna günlerce bekledim ama en azından master yaparsam tecrübe olmuş oldu.

Yalnız bir sorum daha var. Forumda araştırdım ama emin olamadım. Şimdi benim seyahat sigortası da yapmam gerekecek mi? Almanya'daki sigortayı aktif edene kadar geçen süre için sanırım bu seyahat sigortası. Daha doğrusu buna benzer bir yorum okumuştum. Vize 1 Ekim'de başlayacak ama seyahat tarihi belli değil. Bu durumda mesela 30 Eylül-30 Ekim için sigorta yaptırsam yeterli olur mu?

solow

Mesaj gönderen solow » Cmt Tem 24, 2021 3:06 pm

Novosibirsk yazdı: Cmt Tem 24, 2021 12:47 am Bu belgeyi gönderince okuldan kayıt belgesi geldi çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde sorunu çözmüş oldum. Çok kolay bir işlem için boşuna günlerce bekledim ama en azından master yaparsam tecrübe olmuş oldu.

Yalnız bir sorum daha var. Forumda araştırdım ama emin olamadım. Şimdi benim seyahat sigortası da yapmam gerekecek mi? Almanya'daki sigortayı aktif edene kadar geçen süre için sanırım bu seyahat sigortası. Daha doğrusu buna benzer bir yorum okumuştum. Vize 1 Ekim'de başlayacak ama seyahat tarihi belli değil. Bu durumda mesela 30 Eylül-30 Ekim için sigorta yaptırsam yeterli olur mu?
Merhaba, halledebildiğinize sevindim. Seyehat sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor evet, iDATA'dan seyahat tarihinizi ve Almanya'daki sigortanızın başlayacağı tarihleri kapsayan bir sigorta yaptırmanız gerekir diye bilgi almıştım daha önce. Garanti olması için bu tarihlerden 1-2 gün öncesini/sonrasını kapsayacak şekilde sigorta yaptırabilirsiniz.

solow

Mesaj gönderen solow » Cmt Tem 24, 2021 4:09 pm

Arkadaşlar merhaba,

Ulusal vize başvuru formunda geçiminizi nasıl sağlayacaksınız gibi bir soru var. Ben bloke hesap açmıştım, bu kısma sadece bloke hesap yazmam yeterli olur mu? Bu alanı siz nasıl doldurmuştunuz?
Bir de kalacağım yer belli değil ama yüksek ihtimalle tek kişilik odada veya tek odalı dairede kalacağım. Bu seçenekleri işaretleyip gideceğim okulun adresini yazmam mı yoksa bu seçenekleri işaretlemeyip gideceğim yer belli değil gibi yazmam mı daha mantıklı olur sizce?

umuto35

Mesaj gönderen umuto35 » Pzr Tem 25, 2021 11:24 pm

Arkadaşlar merhaba, 19 Temmuz'da Berlin FU'dan admission letter geldi, post ile gerekli belgeleri yollamam gerekiyor ama sigorta işi aşırı strese soktu beni. Bayramdan dolayı SGK'ya gidemedim TK11 için. Yarın ilk iş gideceğim fakat TK11 aldıktan sonra, belgeyi ve admission letter ı TK veya AOK'ye e-mail üzerinden yollamam gerekiyor okuduğum kadarıyla. "versicherungsfrei" olduğumu belirten belgeyi yollamam gerekli sanırım post ile. Bu belge bana e-mail ile geç gelirse ne yapacağım? 4 Ağustos belgelerin okula ulaşma deadline ı. En geç bu cuma DHL veya UPS'e teslim etmem gerekli diye düşünüyorum. TK11 den vazgeçip ücretiyle sigorta başlatamaz mıyım burdan B planı olarak? Burada geçici seyahat sigortası alıp bunu okula yollasam ingilizce olarak, Berlin'e vardıktan sonra sigortamı başlatsam olur mu? Çok teşekkür ederim.

solow

Mesaj gönderen solow » Pzt Tem 26, 2021 10:57 am

umuto35 yazdı: Pzr Tem 25, 2021 11:24 pm Arkadaşlar merhaba, 19 Temmuz'da Berlin FU'dan admission letter geldi, post ile gerekli belgeleri yollamam gerekiyor ama sigorta işi aşırı strese soktu beni. Bayramdan dolayı SGK'ya gidemedim TK11 için. Yarın ilk iş gideceğim fakat TK11 aldıktan sonra, belgeyi ve admission letter ı TK veya AOK'ye e-mail üzerinden yollamam gerekiyor okuduğum kadarıyla. "versicherungsfrei" olduğumu belirten belgeyi yollamam gerekli sanırım post ile. Bu belge bana e-mail ile geç gelirse ne yapacağım? 4 Ağustos belgelerin okula ulaşma deadline ı. En geç bu cuma DHL veya UPS'e teslim etmem gerekli diye düşünüyorum. TK11 den vazgeçip ücretiyle sigorta başlatamaz mıyım burdan B planı olarak? Burada geçici seyahat sigortası alıp bunu okula yollasam ingilizce olarak, Berlin'e vardıktan sonra sigortamı başlatsam olur mu? Çok teşekkür ederim.
Merhaba,
AT11 ile sigorta yaptırma süreci ne kadar sürer bilemiyorum ama Almanya'da sigorta başlatmanız da bir alternatif, aylık ücreti yaklaşık 110 Euro kadar. Bu sigortayı okula başladığınız zaman başlatabiliyorsunuz. Vize için de oradaki sigortanız başlayana kadar bir seyahat sigortası yaptırmanız gerekiyor. Ama bu belgeyi okula göndermeniz gerek yok diye biliyorum. Belgelerinizi de alternatif olarak PTT Turpex ile gönderebilirsiniz, ben o şekilde yapmıştım, yaklaşık 3-4 günde ulaşıyor kargonuz.

Ayrıca 4 Ağustos enrollment deadline'ınız mı? Okullar genellikle Ağustos-Eylül gibi kayıt imkanı sunuyor. 19 Temmuz'da kabul belgenizin gelip 4 Ağustos'ta deadline olması çok erken geldi bana özellikle uluslararası öğrenciler için.

umuto35

Mesaj gönderen umuto35 » Pzt Tem 26, 2021 1:40 pm

solow yazdı: Pzt Tem 26, 2021 10:57 am Merhaba,
AT11 ile sigorta yaptırma süreci ne kadar sürer bilemiyorum ama Almanya'da sigorta başlatmanız da bir alternatif, aylık ücreti yaklaşık 110 Euro kadar. Bu sigortayı okula başladığınız zaman başlatabiliyorsunuz. Vize için de oradaki sigortanız başlayana kadar bir seyahat sigortası yaptırmanız gerekiyor. Ama bu belgeyi okula göndermeniz gerek yok diye biliyorum. Belgelerinizi de alternatif olarak PTT Turpex ile gönderebilirsiniz, ben o şekilde yapmıştım, yaklaşık 3-4 günde ulaşıyor kargonuz.

Ayrıca 4 Ağustos enrollment deadline'ınız mı? Okullar genellikle Ağustos-Eylül gibi kayıt imkanı sunuyor. 19 Temmuz'da kabul belgenizin gelip 4 Ağustos'ta deadline olması çok erken geldi bana özellikle uluslararası öğrenciler için.
Vize için elimde AT11 olucak zaten, onun aciliyeti yok. Admission letter'da aynen şöyle yazıyor: "Please enroll by mail from 20.07.2021 to 04.08.2021 (date of receipt at the university)" Admission letter ın bana geldiği tarih de 19.07.2021. Post ile gitmesi gereken belgelerin içinde sağlık sigortası var, bunu da web sitelerinden alıntılıyorum, "the health insurance certificate for the university or, if you are privately insured, a copy of the certificate of exemption from compulsory insurance by a German statutory health insurance company (chip card, membership certificate are not sufficient)" Türkiye'de 16 sından itibaren 9 gün resmi tatildi zaten, daha bugün AT11 için SGK ya gidebildim anca, ve sistem çökmüş işimi halledemiyorum :oops: Ben ne yapabilirim bu durumda şimdi? Türkiye'den AOK ve TK aracılığıyla sigorta da yaptıramıyoruz anladığım kadarıyla. Ben okula gidicek post un içine sağlık sigortası belgesi olarak ne koyabilirim?

solow

Mesaj gönderen solow » Pzt Tem 26, 2021 2:10 pm

umuto35 yazdı: Pzt Tem 26, 2021 1:40 pm Vize için elimde AT11 olucak zaten, onun aciliyeti yok. Admission letter'da aynen şöyle yazıyor: "Please enroll by mail from 20.07.2021 to 04.08.2021 (date of receipt at the university)" Admission letter ın bana geldiği tarih de 19.07.2021. Post ile gitmesi gereken belgelerin içinde sağlık sigortası var, bunu da web sitelerinden alıntılıyorum, "the health insurance certificate for the university or, if you are privately insured, a copy of the certificate of exemption from compulsory insurance by a German statutory health insurance company (chip card, membership certificate are not sufficient)" Türkiye'de 16 sından itibaren 9 gün resmi tatildi zaten, daha bugün AT11 için SGK ya gidebildim anca, ve sistem çökmüş işimi halledemiyorum :oops: Ben ne yapabilirim bu durumda şimdi? Türkiye'den AOK ve TK aracılığıyla sigorta da yaptıramıyoruz anladığım kadarıyla. Ben okula gidicek post un içine sağlık sigortası belgesi olarak ne koyabilirim?
AOK veya TK veya okulunuz bu şirketleri şart koşmadı ise başka sigorta şirketleri aracılığıyla da Türkiye'den sigorta yaptırabilirsiniz, sigortanın başlangıç tarihini de okulunuz Ekim'de başlıyorsa Ekim olarak seçebilirsiniz. Ancak bu sigortaların ücreti aylık 110 Euro civarıdır. Bunu yaptırdığınız takdirde sigorta şirketi size tek sayfalık Versicherungsbescheinigung verir. İşlemin yapılıp elinize belge ulaşması ise yaklaşık 2-3 gün sürer (sigorta şirketine göre değişebilir). Bu belgeyi okuluz kabul edecektir, emin olmak için belgeyi aldıktan sonra okulunuzla mail aracılığıyla teyit edebilirsiniz.

umuto35

Mesaj gönderen umuto35 » Pzt Tem 26, 2021 2:46 pm

solow yazdı: Pzt Tem 26, 2021 2:10 pm AOK veya TK veya okulunuz bu şirketleri şart koşmadı ise başka sigorta şirketleri aracılığıyla da Türkiye'den sigorta yaptırabilirsiniz, sigortanın başlangıç tarihini de okulunuz Ekim'de başlıyorsa Ekim olarak seçebilirsiniz. Ancak bu sigortaların ücreti aylık 110 Euro civarıdır. Bunu yaptırdığınız takdirde sigorta şirketi size tek sayfalık Versicherungsbescheinigung verir. İşlemin yapılıp elinize belge ulaşması ise yaklaşık 2-3 gün sürer (sigorta şirketine göre değişebilir). Bu belgeyi okuluz kabul edecektir, emin olmak için belgeyi aldıktan sonra okulunuzla mail aracılığıyla teyit edebilirsiniz.
Başka sigorta şirketleri derken private olanları mı demek istediniz? Mawista, Dr. Walter vb. Yoksa burdaki seyahat sigortası yapan Allianz gibi firmaları mı?

Kilitli