Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya oturumuyla Almanya disinda staj

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cum Haz 03, 2016 4:36 pm

Okulumun zorunlu staji var ve Almanya disinda olmak zorunda. Normalde gecen donem bulup bu donem gitmis olmam gerekiyordu ama ben yaptigim 100 kusur basvurudan hep ret cevabi aldim. Bu donem kabul edilmeye bira daha yaklastim. Ufukta 3 tane mulakat var ama simdi de kafami karistiran konu oturum izni.

Almanya\'daki ogrenci oturumumla Ingiltere ve Schengen ulkelerinde 6 ay ucertli staj yapabiliyor muyum? Sinif arkadaslarimin hepsi AB vatandasi oldugu icin ve okulum da bu konuyla ilgili hicbir sey bilmedigi icin dogru bilgiye ulasamiyorum. Gecen donem yabancilar ofisini aradigimda 6 aya kadar kalabilirsiniz, sikinti yok demislerdi ama buradaki bska bir Turk, emin olmamakla birlikte calisma izni almalisin dedi. Yabancilar ofisini aramistim hafta basinda, mail atin dediler ve 1 haftadir geri donus yapmadilar. Mulakata girecegim sirketlere konuyla ilgili en kisa zamanda cevap vermem gerektigi icin de yine buraya sormaktan baska carem yok.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 03, 2016 7:40 pm

ingiltere ayri konu. oranin almanyadaki oturumla vs ile alakasi yok. oraya her turlu vize veya ne gerekiyosa alacaksin. schengen disinda malum

tam emin olmamakla beraber, staj suresince sana maas verilecegi icin ya da kagit uzerinde olacagi icin bu isin oyle 6 ay sure olayiyla alman oturumuyla hallolacagini sanmam. ama yanlis hatirlamiyosam ogrenciler vs icin staj durumlarinda istisnai durumlar vardi. bu durumda konsolosluk ya da elcilik uzerinden oturum almak gerekiyo mu yoksa gidecegin ulkede direk yabancilar subesinden sana kisa sureli oturum veriliyo mu orasini tam hatirlamiyorum. bence gidecegin sehrin yabancilar subesiyle irtibata gec. eger vize alman gerek derlerse, o ulkenin almanyadaki temsilciligiyle irtibata gec. turkiye uzerinden yapma, yasadigin yer almanya cunku.

Profane

Mesaj gönderen Profane » Cmt Haz 04, 2016 6:09 am

Bazi bolgelerin ozel istisnalari var onlarida arastir derim.Mesela Belcika-Almanya-Holland ucunun bazi kisimlarinin bir anlasmasi var genel konularda.Boyle isin daha kolay olabilir cunku konsept baska ulkede yasayip diger ulkede calismak.Bu arada lisans icin mi ? Evet ise hangi bolum.Simdiden tesekkurler.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cmt Haz 04, 2016 4:01 pm

Lisans, uluslararasi isletme. Yahu zaten kabul alamiyorum hic, 1 donemim bu yuzden yandi, ikinci de yanmak uzere. Bir de bu izne ihtiyacim oldugunu duyarlarsa mulakata bile almazlar :/

Profane

Mesaj gönderen Profane » Cmt Haz 04, 2016 4:13 pm

Dedigim gibi eger tarih cok yaklasmadiysa birde o dedigimi deneyin.Cunku Aachen\'da fuar vardi bu konu hakkinda da biraz konusmustuk Hollanda\'li firmalarla ve dediginiz sey mumkundu.Yani ozel bir ticaret anlasmasi var.Bolgenin adida .... Grenzzone diye geciyor ama hatirlayamadim.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cmt Haz 04, 2016 5:09 pm

Peki bu staji Almanya\'da yaptigim takdirde nasil bir yol izlemem gerekecek?

Kurbantuncay

Mesaj gönderen Kurbantuncay » Cmt Haz 04, 2016 6:34 pm

Merhaba,

Almanya\'da staj yapma konusunda sizden bilgi rica ediyorum.
Size kisaca durumdan bahsedeyim. Ben 2010 mezunu cevre muhendisiyim. Suan ogrenci degilim. Dusseldorf\'tan sahis sirketi olan bir turizm sirketi ile 6 aylik staj icin sozlu olarak anlastik. Firma sahibinin evinde kalacagim. Gostermelik olarak bana maas odeyebilecegini taahhut edebilir. Etmemesi durumunda 15.000 euro banka hesabim mevcut. Kendi giderlerimi karsilayabilirim. 3 aydan fazla sureli olacagindan sanirim firmanin benim icin ZAV belgesi almasi gerekiyor.

Sorum su ki; ogrenci degilim ve kendi alanimin disinda bir sektorde staj yapmam mumkun mu? Almanya buna izin veriyor mu?

Ilginiz icin tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Haz 04, 2016 8:17 pm

[quote]nuernberger tarafindan yazilan metin:

Peki bu staji Almanya\'da yaptigim takdirde nasil bir yol izlemem gerekecek?[/quote]

almanyada yaptigin takdirde vize oturum vs sorunun yok. firmayla sozlesme imzaliyosun ve basliyosun. ilk is gununde firma senden sosyal guvenlik numarasi, vergi numarasi vs getirmeni istiyo o kadar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Haz 04, 2016 8:21 pm

Kurbantuncay, firmayla anlassan da calisma iznini alsan da bu sorulari sana konsolosluk vize gorusmesinde soracak. neden kendi alaninda staj yapmak istemiyosun gibi mesela. eger gerekcelendirmeyi iyi yaparsan alirsin ve gelir yaparsin stajini. almanyanin bunu yasakladigi gibi bisey yok ama alisik olunmayan durumlarda da vize sureci pek kolay olmuyo.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Haz 05, 2016 3:08 am

almanyadaki oturum konusunda hicbir sorun cikmaz universiteden yurtdisinda zorunlu staj yapman gerektigine dair bir yazi al ve yabancilar subesinden staj suresince almanyada bulunamayacagini bildir. Staj yapacagin ulke ab uyesi ve schengen sinirlari dahilindeyse firmaya herhangi bir sey soylemen gerekmiyor. bulundugun yerin yabancilar subesinden staj sebebiyle gecici olarak oturum ve staj izni alabilirsin cok sorun cikarmazlar. hatta mumkunse gidecegin ulkenin konsoloslugundan bilgi al gerekirse oradanda oturum karti cikarirlar. basarilar..

edit: stajini neden turkiyede yapmiyosun hem baya bi tasarruf edersin hemde oturum sorunu falan cikmaz

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Pzr Haz 05, 2016 3:11 pm

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

edit: stajini neden turkiyede yapmiyosun hem baya bi tasarruf edersin hemde oturum sorunu falan cikmaz[/quote]

turkiyeden kabul alamadim cunku. gerci henuz hicbir yerden kabul alamadim. londrada bir sirketle mulakatim var yarin ama saka gibi, aylik 120 pound verdikleri icin reddetmek zorundayim. sokakta mendil satsam gecinemem londrada. okulla gorustum, her yerden sadece red aldigimi soyledim, o zaman almanyada da yapabilirsin dediler ama buradaki stajlar da kucagini acmis beni beklemiyor. bulamiyorum sonuc olarak. sorun nerde onu da bilmiyorum. okuldaki hocalara da gosterdim basvuru belgelerimi, kimse anlam veremiyor.

bir de turkiyede yapsam, staj imkani sunan firmalar hep istanbulda. benim tasarruf yapabilmem icin izmirde olup ailemin yaninda kalmam lazim ama orada da yok hic staj. istanbulda olduktan sonra da cok bir fark etmeyecek zaten baska bir ulkede olmaktan.

Profane

Mesaj gönderen Profane » Pzr Haz 05, 2016 5:09 pm

Turkiye icin sana soyleyebilecegim; aile buyuklerin mutlaka birilerini taniyordur.Turkiye\'de biraz isler tanidik yoluyla hallediliyor.Eger tanidik yoksa da sahsen senin veya tanidiklarinin gitmesi daha uygun diye dusunuyorum.Cunku mailin yada telefonun ulastigi bolumun seninle ilgilenecek bolumlere bilgi vermedigine neredeyse eminim.

scol91

Mesaj gönderen scol91 » Pzr Haz 05, 2016 9:01 pm

http://euconnect.org/

Almanya\'da staj ayarliyor 200€ ya. Erasmus ogrencilerine veya zorunlu staji olanlara ayarliyorlar diye biliyorum. Iletisime gec belki bir seyler cikar. Turk calisanda var. Firma Mannheim de.