Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Mesaj gönderen John » Pzr Ara 31, 2017 3:49 am

Uraz yazdı: Pzr Ara 31, 2017 3:19 am Teşekkür ederim tecrübeleriniz için, ama birşeyi merak ettim. Elbette yılda bir kere gidip 1 yıllık vize almak daha rahatı ama sigorta belgeleriyle uğraşıp, bir de üstüne masraf yapmaktansa 6 ayda bir gidip oturum uzatmanın riski nedir sizce? Yani belgelerin tam olduktan sonra 6 ayda bir gidilemez mi, ekstra stres yaratır tabii ama sonradan sigortadan paramı almaya çalışmak daha zoru değil mi?
Teşekkürler, bol şans!
Değil. Sigortadan paranı alman daha kolay. Bir de vize uzatmanın beleş olduğunu nereden çıkardın? Benden 50 euro para aldılar sadece 1 sticker için, kart çıkartırsan bu masraf daha da artar. Yani 6 ayda bir 50 Euro 50 Euro en azından vermen gerekir. Sigortaya 90 Euro'yu 1 defalık veriyorsun, sonra 50 euro vize uzattırmak için yıllık 1 defa verip, 90 Euronu geri almaya AT-11 belgeni götürüyorsun sigortanı başlattığın aynı ay içinde. Olay bu kadar basit.
Bir de sen iyimser bakıyorsun, şimdi sen "Belgelerim tam takır." diyip gittin diyelim Ausländerbehörde'ye, adamlar dedi ki biz AT-11'i saymıyoruz git adam gibi sigorta yap. Sen o zaman hem vakit kaybetmiş olacaksın hem de 2 defa TK'ya ya da AOK'ya gitmen gerekecek. Ausländerbehörde'nin seni ip üstünde kafalarına göre oynatma hakkı var, benim başıma geldi öyle boşuna başlık açmadım. Anca daha zengin dayın vardır, onunla avukat tutarsan işler değişir, öyle bir şeye de paran varsa zaten burada bunu tartışmayız bile. Sayfa 15'te bir link paylaştım altlarda, benim başlığı bir açıp oku istersen neler çekmişim. Sen istersen yine de şansını dene, ben 1.5 yıldır Almanya'dayım sen bizden iyi biliyorsan bu işleri eyvallah.
Şubat ayında yine vize uzattırmaya gideceğim belalı Magdeburg Ausländerbehörde'ye. Planım şöyle: önce TK'dan sigorta yaptıracağım, belgelerimi alıp Ausländerbehörde'ye götüreceğim. Aynı gün TK'ya geri dönüp AT-11 belgemle verin paramı diyeceğim. En geç 1-2 ay sonra hesabıma geri öderler. Bir sürü adam var bu taktiği yapan bu forumda.

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Pzr Ara 31, 2017 12:02 pm

Arkadaslar bir sorum olacak. AT11 belgesi dönemlik veriliyor ya hani, buda demek oluyo ki wintersemester ve sommersemester arasındaki o iki aylık tatilde AT11 gecersiz demek. O zaman aralıgında ne yapmamız gerekiyor ? cünkü ben görevliyle konustum ve görevli bana semester tatillerinde belgenin gecersiz oldugunu söyledi ve her semester basında bidaha yaptırmam gerektigini söyledi

John

Mesaj gönderen John » Pzr Ara 31, 2017 7:00 pm

podolski1905 yazdı: Pzr Ara 31, 2017 12:02 pm Arkadaslar bir sorum olacak. AT11 belgesi dönemlik veriliyor ya hani, buda demek oluyo ki wintersemester ve sommersemester arasındaki o iki aylık tatilde AT11 gecersiz demek. O zaman aralıgında ne yapmamız gerekiyor ? cünkü ben görevliyle konustum ve görevli bana semester tatillerinde belgenin gecersiz oldugunu söyledi ve her semester basında bidaha yaptırmam gerektigini söyledi
Memur bilgili değilmiş. Bir defa Almanya'da semester tatili diye resmi bir zaman dilimi yok. Hoca gidip kış semesterının finalini Mart ayının 30'unda da yapabilir. Onun için 1 Ekim - 31 Mart tarihleri arası ve 1 Nisan - 30 Eylül tarihleri arası bu belge verilir. Siz önce AT-11 belgesini alın ondan sonra bir bakın bakalım tarihlerde yanlışlık var mı diye. Ezbere iş yapmayın.

sefateyin

Mesaj gönderen sefateyin » Çrş Oca 03, 2018 2:59 pm

John yazdı: Pzr Ara 31, 2017 3:49 am Değil. Sigortadan paranı alman daha kolay. Bir de vize uzatmanın beleş olduğunu nereden çıkardın? Benden 50 euro para aldılar sadece 1 sticker için, kart çıkartırsan bu masraf daha da artar. Yani 6 ayda bir 50 Euro 50 Euro en azından vermen gerekir. Sigortaya 90 Euro'yu 1 defalık veriyorsun, sonra 50 euro vize uzattırmak için yıllık 1 defa verip, 90 Euronu geri almaya AT-11 belgeni götürüyorsun sigortanı başlattığın aynı ay içinde. Olay bu kadar basit.
Bir de sen iyimser bakıyorsun, şimdi sen "Belgelerim tam takır." diyip gittin diyelim Ausländerbehörde'ye, adamlar dedi ki biz AT-11'i saymıyoruz git adam gibi sigorta yap. Sen o zaman hem vakit kaybetmiş olacaksın hem de 2 defa TK'ya ya da AOK'ya gitmen gerekecek. Ausländerbehörde'nin seni ip üstünde kafalarına göre oynatma hakkı var, benim başıma geldi öyle boşuna başlık açmadım. Anca daha zengin dayın vardır, onunla avukat tutarsan işler değişir, öyle bir şeye de paran varsa zaten burada bunu tartışmayız bile. Sayfa 15'te bir link paylaştım altlarda, benim başlığı bir açıp oku istersen neler çekmişim. Sen istersen yine de şansını dene, ben 1.5 yıldır Almanya'dayım sen bizden iyi biliyorsan bu işleri eyvallah.
Şubat ayında yine vize uzattırmaya gideceğim belalı Magdeburg Ausländerbehörde'ye. Planım şöyle: önce TK'dan sigorta yaptıracağım, belgelerimi alıp Ausländerbehörde'ye götüreceğim. Aynı gün TK'ya geri dönüp AT-11 belgemle verin paramı diyeceğim. En geç 1-2 ay sonra hesabıma geri öderler. Bir sürü adam var bu taktiği yapan bu forumda.
peki tkk den sigorta parasını nasıl geri alabiliriz at11i verdiğimizde? tam olarak prosedür nedir, sigortayı iptal edip parayı geri mi veriyorlar?

John

Mesaj gönderen John » Çrş Oca 03, 2018 11:06 pm

sefateyin yazdı: Çrş Oca 03, 2018 2:59 pm peki tkk den sigorta parasını nasıl geri alabiliriz at11i verdiğimizde? tam olarak prosedür nedir, sigortayı iptal edip parayı geri mi veriyorlar?
Bu başlık açıldığından beri bir sürü kişi parasını geri almış, ayrıca burada lokman arkadaşımız da bu durumu onaylamış: viewtopic.php?f=53&t=10295

Tek diyebileceğim şey eğer AT-11 belgesiyle illa şansını denemek istiyorsan, hodri meydan ama daha sonra AT-11 belgeni kabul etmezlerse sakın ama sakın özel sağlık sigortası yaptırma. Git yine TK ya da AOK'dan sigorta yaptır. Çünkü özel sağlık sigortasından sonra tekrar TK'ya veya AOK'ya dönüş öğrencilik süresince neredeyse imkansız. Buyrun benim başıma geldi: viewtopic.php?f=53&t=10256

barlasemre

Mesaj gönderen barlasemre » Sal Oca 16, 2018 8:35 pm

Merhaba arkadaslar

Su anda bir sirkette calisiyorum ve kendi sigortam oldugu icin at11 belgesi alamadim. At11 belgesi almak icin istifa etmemin uzerinden 99 gun gecmesi gerektigi soylendi. Master programi icin gidecegim, vizem hazir. Nisanda okulum baslayacak ve ben onumuzdeki ay istifa etmis olacagim. Sorum, orada aok veya TK dan sigorta yapmam icin At11 belgesi hicbir sekilde gerekli degil ve basima bir sorun cikartmaz degil mi? Yani birkac ay ucretli sigorta yaptiktan sonra at11 alip yoluma devam etmek gibi bir planim var. SGKdaki gorevlinin sen bir an once istifa et demesi kafami kurcaladi da. AOKa basvururken bu durumdan etkilenmem herhalde degil mi?

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Sal Oca 16, 2018 11:47 pm

barlasemre yazdı: Sal Oca 16, 2018 8:35 pm Merhaba arkadaslar

Su anda bir sirkette calisiyorum ve kendi sigortam oldugu icin at11 belgesi alamadim. At11 belgesi almak icin istifa etmemin uzerinden 99 gun gecmesi gerektigi soylendi. Master programi icin gidecegim, vizem hazir. Nisanda okulum baslayacak ve ben onumuzdeki ay istifa etmis olacagim. Sorum, orada aok veya TK dan sigorta yapmam icin At11 belgesi hicbir sekilde gerekli degil ve basima bir sorun cikartmaz degil mi? Yani birkac ay ucretli sigorta yaptiktan sonra at11 alip yoluma devam etmek gibi bir planim var. SGKdaki gorevlinin sen bir an once istifa et demesi kafami kurcaladi da. AOKa basvururken bu durumdan etkilenmem herhalde degil mi?
Dil kursuna gidecekmisin yoksa almancan var mi

barlasemre

Mesaj gönderen barlasemre » Çrş Oca 17, 2018 8:40 am

Makineci yazdı: Sal Oca 16, 2018 11:47 pm Dil kursuna gidecekmisin yoksa almancan var mi
Bölüm ingilizce, dil kursuna gitmeyeceğim. Almancamda yok

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Çrş Oca 17, 2018 9:15 am

barlasemre yazdı: Çrş Oca 17, 2018 8:40 am Bölüm ingilizce, dil kursuna gitmeyeceğim. Almancamda yok
Tamam o zaman TK veya AOK dan sigorta yaptiracaksin. AT 11 belgesine ihtiyacın yok.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Oca 17, 2018 6:41 pm

Makineci yazdı: Çrş Oca 17, 2018 9:15 am Tamam o zaman TK veya AOK dan sigorta yaptiracaksin. AT 11 belgesine ihtiyacın yok.
Şöyle bir ekleme yapayım, paranı geri alacağın zaman AT-11 belgesi lazım, öncesinde gerek yok.

Pingu

Mesaj gönderen Pingu » Prş Oca 18, 2018 4:45 pm

Merhaba arkadaşlar,

AT 11 belgesinden yararlanırken bir öğrenci işinde çalışmak mümkün müdür? Hafatada 20 saatten az çalışınca öğrenci olarak iş yerinden sigortalı olmuyorsun. bu durumda problem olmaz diye düşündüm ama AOK'da farklı Barmer GEK'de farkı şeyler söylüyorlar. emin olamadım. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Çrş Nis 25, 2018 1:40 pm

Herkese selamlar,

Ben şu an 24 yaşındayım TU Hamburg İngilizce Master bölümünden direkt kabul aldım. Şimdi ben önümüzdeki Aralık ayının 19'unda 25 yaşında olacağım dolayısıyla AT-11'den faydalanamayacağım. Lakin vize başvurumu halledip kısmetse Almanya'ya gidip okumaya en geç bu Ekim'e kadar başlamış olacağım yani AT-11 alabilirim umarım. Şimdi bilen arkadaşlara 1-2 sorum olacak aydınlatırlarsa sevinirim :

1- AT-11 alabilmek için öğrenci belgesi gerekiyormuş, ben şu anda Ege Üniversitesinden lisans mezunuyum yani öğrenci gözükmüyorum şu durumda AT-11 alabilir miyim ?

2- Şu anda AT-11 başvursam Aralık ayında yaştan ötürü AT-11 alma şartlarını yerine getiremiyor olacağımdan sigorta vermemeleri gibi bir durum olabilir mi?

3- Diyelim ki sigortayı aldım ve Almanya'da da AOK'a gidip onaylattım bundan sonra aynı şekilde yaş durumumdan ötürü Alman bürokrasisine takılır mıyım (gerek sigorta şirketinin farkedebilmesi gerekse ben oturum izni alırken farkedilebilme ihtimali olabilir ) ?

Teşekkürler.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 25, 2018 3:20 pm

seth93 yazdı: Çrş Nis 25, 2018 1:40 pm Herkese selamlar,

Ben şu an 24 yaşındayım TU Hamburg İngilizce Master bölümünden direkt kabul aldım. Şimdi ben önümüzdeki Aralık ayının 19'unda 25 yaşında olacağım dolayısıyla AT-11'den faydalanamayacağım. Lakin vize başvurumu halledip kısmetse Almanya'ya gidip okumaya en geç bu Ekim'e kadar başlamış olacağım yani AT-11 alabilirim umarım. Şimdi bilen arkadaşlara 1-2 sorum olacak aydınlatırlarsa sevinirim :

1- AT-11 alabilmek için öğrenci belgesi gerekiyormuş, ben şu anda Ege Üniversitesinden lisans mezunuyum yani öğrenci gözükmüyorum şu durumda AT-11 alabilir miyim ?

2- Şu anda AT-11 başvursam Aralık ayında yaştan ötürü AT-11 alma şartlarını yerine getiremiyor olacağımdan sigorta vermemeleri gibi bir durum olabilir mi?

3- Diyelim ki sigortayı aldım ve Almanya'da da AOK'a gidip onaylattım bundan sonra aynı şekilde yaş durumumdan ötürü Alman bürokrasisine takılır mıyım (gerek sigorta şirketinin farkedebilmesi gerekse ben oturum izni alırken farkedilebilme ihtimali olabilir ) ?

Teşekkürler.
1- Alamazsin Almanyaya geldiginde ögrenci belgeni alip üniden sonra sgk verip o sekilde alabilirsin
2- Ancak aralik ayina kadar alabilirsin AT-11 sonrasi icin vermezler %95 , cünkü arkadasim vardi 1.5 2 senedir AT-11 kullanan 25 yasina gelince normal sigortaya gecti
3- Bu konuyu bilmiyorum acikcasi ama alman zor yani dedigim gibi ekimden araliga verirler tahminimce sigortayi sonra yine bir tane gesetzliche sigortadan devam edersin
Arkadaslar ben erkegim =)

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Nis 25, 2018 3:52 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 25, 2018 3:20 pm 1- Alamazsin Almanyaya geldiginde ögrenci belgeni alip üniden sonra sgk verip o sekilde alabilirsin
2- Ancak aralik ayina kadar alabilirsin AT-11 sonrasi icin vermezler %95 , cünkü arkadasim vardi 1.5 2 senedir AT-11 kullanan 25 yasina gelince normal sigortaya gecti
3- Bu konuyu bilmiyorum acikcasi ama alman zor yani dedigim gibi ekimden araliga verirler tahminimce sigortayi sonra yine bir tane gesetzliche sigortadan devam edersin
Okuldan kabül belgesi ile AT11 veriliyor.İlk 6 aylık at11 bittikten sonra Almanyadaki okulunuzdan aktif öğrenci belgesi isteniyor bunu düzeltelim. Selamlar..

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 25, 2018 5:02 pm

hunterqb yazdı: Çrş Nis 25, 2018 3:52 pm Okuldan kabül belgesi ile AT11 veriliyor.İlk 6 aylık at11 bittikten sonra Almanyadaki okulunuzdan aktif öğrenci belgesi isteniyor bunu düzeltelim. Selamlar..
düzeltme icin tesekkürler ama yinede AT-11 almak icin Almanya da konsolosluktan ögrenci dosyasi actirmak gerekiyor ve bunun icinde ögrenci belgesi gerekiyor yinede yanlissam yine düzeltirseniz sevinirim
Arkadaslar ben erkegim =)

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Çrş Nis 25, 2018 6:20 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 25, 2018 3:20 pm 1- Alamazsin Almanyaya geldiginde ögrenci belgeni alip üniden sonra sgk verip o sekilde alabilirsin
Her konuda yardım ediyorsunuz valla çok teşekkürler :D

Sanırım normal sigorta almam en mantıklısı olacak küçük ihtimaller için risk almayayım ben en iyisi.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Nis 25, 2018 8:14 pm

3 aylık AT-11'i alabilme hakkın var olup olmadığını en güzel sana SGK söyler, bununla da ilgili zaten bir telefon numarası bıraktım. Şu başlıktaki ilk postu baştan aşağı bir oku: viewtopic.php?f=53&t=11698

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Nis 26, 2018 2:19 am

kiss25 yazdı: Çrş Nis 25, 2018 5:02 pm düzeltme icin tesekkürler ama yinede AT-11 almak icin Almanya da konsolosluktan ögrenci dosyasi actirmak gerekiyor ve bunun icinde ögrenci belgesi gerekiyor yinede yanlissam yine düzeltirseniz sevinirim
Merhaba Türkiyeden AT11 alabilmek için (Uzatmak amaçlı) SGK sadece öğrenci belgesi ister.

Öğrenci dosyasına gelirsek Türkiyeden BSc. bitirdiğim için askerliğimi tecil ederek geldim , bu yüzden öğrenci dosyası açmayacaklarını askerlik tecilinin bitimine yakın gelmemi istediler.

Selamlar..

akntncy

Mesaj gönderen akntncy » Pzt Haz 25, 2018 8:16 pm

Merhaba, erasmus+ öğrenime gideceğim 1 dönemliğine. yaşım 26. vergi mükellefiyim ve kendi bağ-kur primlerimi kendim ödüyorum. sgk'daki memur kendi primlerimi ödediğim için önce emin olamadı, sonra başka bir yeri aradı ve sonuç olarak at-11 belgesi veremeyeceklerini söyledi. sadece 2 aylık turistik amaçlı at-11 belgesi verebilirlermiş bana. okulun dil eğitimi 6 eylül'de başlıyor. Ben de 5 eylül itibari ile almanya'da olacağım. oraya gider gitmez en kısa sürede sağlık sigortası yaptıracağım. fakat sağlık sigortası ile ilgili okulun bana yolladığı mailde şöyle bir ibare var:" yapacağınız mecburi sağlık sigortası dönem başlangıcı itibari ile yani 1 ekim itibari ile geçerli olacaktır." Dolayısı ile 5 eylül 1 ekim arası sigortasız oluyorum. 2 seçenek var önümde: Birinci seçenek seyahat sigortasını 5 eylül-1 ekim arası yapmak. İkinci seçenek ise seyahat sigortasını sadece seyahat edeceğim günler için yapıp, geriye kalan bu süre için de turistik amaçlı at-11 belgesi almak (1-2 aylık). Benzer bir durumla karşılaşan oldu mu? Hangisini yapmam daha mantıklı? Hangisini yaparsam vize aşamasında sıkıntı yaşamam?

John

Mesaj gönderen John » Pzt Haz 25, 2018 11:42 pm

akntncy yazdı: Pzt Haz 25, 2018 8:16 pm Merhaba, erasmus+ öğrenime gideceğim 1 dönemliğine. yaşım 26. vergi mükellefiyim ve kendi bağ-kur primlerimi kendim ödüyorum. sgk'daki memur kendi primlerimi ödediğim için önce emin olamadı, sonra başka bir yeri aradı ve sonuç olarak at-11 belgesi veremeyeceklerini söyledi. sadece 2 aylık turistik amaçlı at-11 belgesi verebilirlermiş bana. okulun dil eğitimi 6 eylül'de başlıyor. Ben de 5 eylül itibari ile almanya'da olacağım. oraya gider gitmez en kısa sürede sağlık sigortası yaptıracağım. fakat sağlık sigortası ile ilgili okulun bana yolladığı mailde şöyle bir ibare var:" yapacağınız mecburi sağlık sigortası dönem başlangıcı itibari ile yani 1 ekim itibari ile geçerli olacaktır." Dolayısı ile 5 eylül 1 ekim arası sigortasız oluyorum. 2 seçenek var önümde: Birinci seçenek seyahat sigortasını 5 eylül-1 ekim arası yapmak. İkinci seçenek ise seyahat sigortasını sadece seyahat edeceğim günler için yapıp, geriye kalan bu süre için de turistik amaçlı at-11 belgesi almak (1-2 aylık). Benzer bir durumla karşılaşan oldu mu? Hangisini yapmam daha mantıklı? Hangisini yaparsam vize aşamasında sıkıntı yaşamam?
Öncelikle foruma hoşgeldin. Eğer cinsiyetiniz kadınsa, o zaman direk vermeleri lazım. 2 aylık da değil 3 aylık veriyorlar AT-11'i, 2 aylık AT-11 özellikle istemezseniz olmaz. Bence seyahat sağlık sigortasına falan ekstra para ödemenize gerek yok. Gidin, şu tarihler arasında geçerli AT-11 istiyorum istiyorum diyin, alın. AT-11 ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi burada açıklamıştım: viewtopic.php?f=53&t=11698 isterseniz inceleyebilirsiniz. Ek olarak aşağıya Yurtıdışı İşlemleri biriminin iletişim bilgilerini bırakıyorum, telefon edip ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
İstanbul Maltepe’deki merkezin telefon numarası: 0216 4574860 daire: 40311.