Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
TUM_ERMAN

AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Mesaj gönderen TUM_ERMAN » Prş Ağu 04, 2016 5:37 pm

Merhaba arkadaslar.

Munih Teknik Universitesi\'ne yuksek lisans kayit islemlerim icin saglik sigortasi istenmekte ve ben de A/T 11 belgesini Eylul-Mart arasini kapsayacak sekilde SGK\'dan teslim aldim. Okula gecen hafta diger evraklarla beraber A/T 11\'i de yolladim ancak bugun bu belgenin yetersiz/yanlis olduguna dair bir geri donus yaptilar. Okula konu ile ilgil mail attim, sizlere de danismak istedim.

*Simdi bu belge neden yetersiz/yanlis?

*Anladigim kadariyla A/T 11 SGK\'dan alindigi haliyle bir anlam ifade etmiyor. Bizim bunu AOK, TK, BEK gibi yerlere goturup onaylatmamiz lazim sanirim?

Bilen arkadaslarin mesajlarina acigim. Simdiden herkese tesekkurler.

cemec

AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Mesaj gönderen cemec » Prş Ağu 04, 2016 7:01 pm

[quote]TUM_ERMAN tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar.

Munih Teknik Universitesi\'ne yuksek lisans kayit islemlerim icin saglik sigortasi istenmekte ve ben de A/T 11 belgesini Eylul-Mart arasini kapsayacak sekilde SGK\'dan teslim aldim. Okula gecen hafta diger evraklarla beraber A/T 11\'i de yolladim ancak bugun bu belgenin yetersiz/yanlis olduguna dair bir geri donus yaptilar. Okula konu ile ilgil nmail attim, sizllere de danismak istedim.

*Simdi bu belge neden yetersiz/yanlis?

*Anladigim kadariyla A/T 11 SGK\'dan alindigi haliyle bir anlam ifade etmiyor. Bizim bunu AOK, TK, BEK gibi yerlere goturup onaylatmamiz lazim sanirim?

Bilen arkadaslarin mesajlarina acigim. Simdiden herkese tesekkurler.[/quote]

Almanya\'da ki sigorta sirketlerine onaylatman lazim diye biliyorum

Faruk06

AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzr Eyl 04, 2016 11:01 pm

Arkadaslar AT11 belgesinden sadece ssk li olanlar mi yararlanabiliyor ? Yukarda bir arkadas yazmis ve bunun disinda internetten arastirma yapinca diger sitelerdede bu gibi yazilar gordum. Ailesi Bagkurlu olanlar yararlanamayacakmi yani ?
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

Mkyc01

AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Mesaj gönderen Mkyc01 » Pzr Eyl 04, 2016 11:10 pm

Son zamanlar bagkurlularda yararlanabiliyodu galiba bi kanun gibi birsey cikmisti

Faruk06

AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzr Eyl 04, 2016 11:21 pm

SGK ya mail gonderdim ama ne zaman cevap gelir bilmiyorum. Isin kotusu AOK ya AT11 yapacagim icin Befreiung yaptim. 1 ay icinde iptal etme hakkim var Bu bir ay icinde AT11 alabilirmiyim ona bakacagim. Alamazsam iptal edip AOK ya gececegim. Egerki 1 ay icinde iptal etmezsem birdaha ogrenimim boyunca AOK dan sigortali olamiyorum. Bir sorum daha olacak bilenler icin. AOK dan aldigim befreiung diger gesetzliche krankenkasselere kayit olmami engellermi ?
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

Canerakbas1905

Re: AT-11 Belgesi YENI !!!!!

Mesaj gönderen Canerakbas1905 » Prş Oca 05, 2017 1:59 pm

bu öğrenci belgesi olarak şartlı kabulun türkçe çevirisini mi yaptırıp yollamam gerekiyor, tarihler önemli felan denmiş bu şartlı kabulde tarih felan sadece dil kursuna başlama tarihleri yazıyor ?

suavage

Mesaj gönderen suavage » Prş Oca 05, 2017 2:16 pm

arkadaşlar merhaba benim şartlı kabulüm var vizem de yeni çıktı şubatta orda dil kursuma gidecem babam öğretmen olduğu için emekli sandığı, AT11 belgesi için ne yapmam gerekiyor öğrenci belgesi ve çeviriler gerekli denilmiş ve denklik belgesi ama bazıları buna gerek yok demiş kafam karıştı biraz ayrıca benim 1 yıllık seyehat sağlık sigortam var bununla oturum belgesine başvuru yapılabilir mi geçerli oluyor mu yoksa AT11 almam gerekli mi

lilwayne

Mesaj gönderen lilwayne » Cum Mar 31, 2017 5:46 am

arkadaşlar meraba,

Ben iki senedir BARMER den sigortalıydım ama bu kış semesterı için AT11 belgesi aldım ve kış semesterını bana geri ödeyip sigortamı sonlandırdılar. Yanlız şöyle bir sorun var şu an elimde AT11 belgesi olsada onun üzerinde bu belgeyi seçeceğiniz bir Krankenkasseye vermezseniz bu haklardan yararlanamazsınız diyor. BARMER deki eleman bu konuda çok bilgisizdi hatta AT11 i ilk defa duyuyordu.

ben şimdi hiçbir krankenkasseye bağlı olmadan elimde AT11 belgesiyle duruyorum bu yasal bir şey mi? Ben çevremden insanların gidip AT11 belgelerini her dönem krankenkasselerine verdiklerini duyuyorum çünkü.

BARMER a gittiğimde AT11 geçici belge olduğu için Leistungsnachweis veremeyeceklerini söylediler ayrıyetten AT11 belgesi götürmemin de anlamı yokmuş oraya artık her yeni dönem için.

bu konuda bilgisi olanlar varsa beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

John

Mesaj gönderen John » Cum Mar 31, 2017 10:57 am

lilwayne kardeşim şu başlığa bakmanı tavsiye ederim, lokman arkadaşımız durumu izah etmiştir: http://community.deutschstudent.com/vie ... 53&t=10295

lilwayne

Mesaj gönderen lilwayne » Cum Mar 31, 2017 1:39 pm

John yazdı:lilwayne kardeşim şu başlığa bakmanı tavsiye ederim, lokman arkadaşımız durumu izah etmiştir: http://community.deutschstudent.com/vie ... 53&t=10295

çok teşekkür ederim @John

himes

Mesaj gönderen himes » Cum May 05, 2017 7:19 pm

Arkadaşlar herkese merhaba yaklaşık ekimden beri yüksek lisans eğitimim için Almanya'dayım. Bu süre boyunca AT11 belgesini AOK'ya götürüp bunun sayesinde burada sağlık sigortasından muaf oldum(Befreiung).Ancak erkekler AT11 belgesini 25 yaşına kadar alabiliyor. Dolayısıyla 2 ay sonra 25 yaşına gireceğim için Türkiye'de aile üzerinden sigortadan düşeceğim için bu belgeyi alamayacağım. Bende bundan dolayı 25 yaşından itibaren burada Gesetzliche Krankenversicherung yaptırmak istediğimi ayrıca durumumu detaylıca AOK'da anlattım. AOK yetkilisi bana Türkiye'de 25 yaşından itibaren sigortalı olmayacağıma dair SGK'dan Almanca dilinde bir yazı(Nachweis) getirdikten sonra burada sigorta yapabileceklerini söyledi ve bu belgenin adının da emin olmayarak AT9 olduğunu söyledi. SGK'ya telefon açtım bu konuyla ilgili bilgi almak için malesef telefonlarıma kimse çıkmadı.

Böyle bir durumla daha önce karşılaşmış ve AT 11 belgesi alma hakkı 25 yaşında biten kişiler nasıl bir yol izledi cevaplarsanız şimdiden teşekkür ederim.(Not: Özel sağlık sigortası yaptırmak istemiyorum.)

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Pzt May 08, 2017 9:00 am

rkadaşlar ben AT11 belgesini 2 keredir Aok'ya veriyorum bana herhangi bir kağıt vermediler, sordum Aok kartınız var zaten dediler, (daha önceden orada normal sigortalıydım, kartım vardı). Ama bu forumda herkes gidip muayeneden önce kağıt almanız lazım yazmış, kafam karıştı. Hepiniz gidip kağıt alıp mı tedavi oluyorsunuz, kartınız var mı yok mu bilmek istedim.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Cum Ağu 11, 2017 4:10 pm

Adana SGK kabul belgesinin yeminli tercümesini istiyor arkadaşlar. Gideceğiniz zaman ingilizce / almanca olan resmi belgeleri yeminli tercümana çevirtip gidin. İstanbul/Ankara da ingilizce de kabul ediyorlar dedim ama anlamadı, önün de ufak kağıda çıktı almış bak tercümesi yazıyor diyor. Uğraşmadık çeviricez artık.

Ayrıca forumda kimseden istenmemiş bende anlamadım talep etme amaçlarını ama pasaportun fotokopisini de istiyorlar. herkesden kimlik fotokopisi istemişler, bizden ek olarak pasaport fotokopiside istediler.

Bu arada, Adana'da Yüreğir'deki SGK ya gitmeniz gerekiyor, Seyhan oraya yönlendiriyor. Bilginiz olsun.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Ağu 11, 2017 5:51 pm

Arkadaşlar benden istenenler,

-Kabul belgesi Türkçe çevirisi.
-Okulun YÖK tanıma belgesi.
-WS/SS başlangıç bitiş zamanlarını belgeleyen okulun web sitesinden temin edilen belge.

Onun haricinde başka bir işlem yok 5-10 dakika içinde imzalanıyor belge.

metrika

Mesaj gönderen metrika » Cum Ağu 11, 2017 7:53 pm

Denizz yazdı: Cum Ağu 11, 2017 4:10 pm Adana SGK kabul belgesinin yeminli tercümesini istiyor arkadaşlar. Gideceğiniz zaman ingilizce / almanca olan resmi belgeleri yeminli tercümana çevirtip gidin. İstanbul/Ankara da ingilizce de kabul ediyorlar dedim ama anlamadı, önün de ufak kağıda çıktı almış bak tercümesi yazıyor diyor. Uğraşmadık çeviricez artık.

Ayrıca forumda kimseden istenmemiş bende anlamadım talep etme amaçlarını ama pasaportun fotokopisini de istiyorlar. herkesden kimlik fotokopisi istemişler, bizden ek olarak pasaport fotokopiside istediler.

Bu arada, Adana'da Yüreğir'deki SGK ya gitmeniz gerekiyor, Seyhan oraya yönlendiriyor. Bilginiz olsun.
Merhaba, sizden öğrenci belgesi istediler mi? Benden öğrenci belgesi de talep ediyorlar.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Cum Ağu 11, 2017 10:55 pm

Evet ben erasmusa gidecek bir arkadasla gittim ve ogrenci belgesi istediler.

Siz direk gidecekseniz kabul etmeyin bence cunku okula kayit icin sigorta istiyorlar zaten. Bunu belirtin ve siz belge veremezseniz okula kayit olamam, ogrenci belgesi getiremeyim diyin...

John

Mesaj gönderen John » Cum Ağu 11, 2017 11:36 pm

Arkadaşlar, anlamadığım bir nokta var. Sizler niye 6 aylık AT11 belgesi istiyorsunuz? Yurtdışına çıkacağım, Almanya'ya turist olarak gideceğim bana 3 aylık AT11 belgesi verir misin dediğinizde 3 aylık belge alamıyor musunuz? Ben Istanbul'daki SGK'ya geçen sene gittiğimde, öğrenci belgem olmadığı için sadece kabul mektubuna bakıp 3 aylık turistlere verilen şekilde AT11 belgesi verdiler. Öğrenci belgesini alınca da bunun süresini uzatabildim. Ben yeşil pasaport hamiliyim ama bu durumun pasaportla bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Almanya'ya turist olacak gidecek 25 yaşından küçük herhangi biri kısa süreli AT11 belgesi alabilir. Turistlere de bu belge maksimum 3 aylık verilir. Bu öneriyi Istanbul'daki görevliler bu işlerle uğraşa uğraşa artık bu işin ustası olduklarından bana önerdiler ve ben de kabul ettim. Seyahat sağlık sigortasına 25 yaşından küçüklerin para ödemesi saçma geliyor. Bunu gidip de sordunuz mu?

AT11 belgesi yalnızca öğrencileri kapsamaz. Bunu görevlilere bir sorun lütfen.

MoYk_

Mesaj gönderen MoYk_ » Prş Ağu 24, 2017 4:37 pm

John yazdı: Cum Ağu 11, 2017 11:36 pm Arkadaşlar, anlamadığım bir nokta var. Sizler niye 6 aylık AT11 belgesi istiyorsunuz? Yurtdışına çıkacağım, Almanya'ya turist olarak gideceğim bana 3 aylık AT11 belgesi verir misin dediğinizde 3 aylık belge alamıyor musunuz? Ben Istanbul'daki SGK'ya geçen sene gittiğimde, öğrenci belgem olmadığı için sadece kabul mektubuna bakıp 3 aylık turistlere verilen şekilde AT11 belgesi verdiler. Öğrenci belgesini alınca da bunun süresini uzatabildim. Ben yeşil pasaport hamiliyim ama bu durumun pasaportla bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Almanya'ya turist olacak gidecek 25 yaşından küçük herhangi biri kısa süreli AT11 belgesi alabilir. Turistlere de bu belge maksimum 3 aylık verilir. Bu öneriyi Istanbul'daki görevliler bu işlerle uğraşa uğraşa artık bu işin ustası olduklarından bana önerdiler ve ben de kabul ettim. Seyahat sağlık sigortasına 25 yaşından küçüklerin para ödemesi saçma geliyor. Bunu gidip de sordunuz mu?

AT11 belgesi yalnızca öğrencileri kapsamaz. Bunu görevlilere bir sorun lütfen.
Hocam 3 aylık turist olarak aldığınızda uzatma işlemini nasıl yaptınız, bir de Almanya'da AOK'a götürdüğünüzde bir problem olmadı mı çünkü üniversiteye kayıt sırasında sigorta belgesi de isteniyor. Benim denklik belgem olmadığı için alamadım onun da yöke dilekçe vs 1-2 ay sürecek, o ara sizin gibi yapsam ben de.

John

Mesaj gönderen John » Prş Ağu 24, 2017 6:13 pm

Uzatma için ailene öğrenci belgeni yollarsın onlar da sana kargo ile AT11'ini yollar. Bu başlıkları da bir incelersen iyi olur:
viewtopic.php?f=53&t=10295
viewtopic.php?f=53&t=10256

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Pzr Ağu 27, 2017 2:59 pm

Merhaba arkadaslar :)
kardelenb yazdı: Pzt May 08, 2017 9:00 am rkadaşlar ben AT11 belgesini 2 keredir Aok'ya veriyorum bana herhangi bir kağıt vermediler, sordum Aok kartınız var zaten dediler, (daha önceden orada normal sigortalıydım, kartım vardı). Ama bu forumda herkes gidip muayeneden önce kağıt almanız lazım yazmış, kafam karıştı. Hepiniz gidip kağıt alıp mı tedavi oluyorsunuz, kartınız var mı yok mu bilmek istedim.
Her gittigimde bana da kartim oldugunu soyluyorlar. Kartin geri istendiginin sisteme islenmedigini dusunuyorum. Sanirim hata buradan kaynaklaniyor.

Muayene olmak icin Abrechnungsschein(ya da dis muayene ve tedavileri icin Erfasssungsschein) denilen kagida ihtiyac duyuyoruz; ancak AT/11 belgeniz sisteme kaydolduktan sonra alacaginiz Versicherungsbescheinigung, muayene olmaniz icin yeterli oluyor. Ben Abrechnungsschein´lar ile hic ugrasmiyorum; zira her doktora gidisimde yeni bir Abrechnungsschein almak istemiyorum. Tum faturalar, AOK`dan aldiginiz Versicherungsnummer uzerine kesildigi icin, Versicherungsnummer´nin bulundugu bir belge, isinizi gormenize yetiyor.
John yazdı: Prş Ağu 24, 2017 6:13 pm Uzatma için ailene öğrenci belgeni yollarsın onlar da sana kargo ile AT11'ini yollar. Bu başlıkları da bir incelersen iyi olur:
viewtopic.php?f=53&t=10295
viewtopic.php?f=53&t=10256
Uzatma icin ogrenci belgenizi Türkiye´ye gondermenize gerek yok. Ogrenci belgenizi, bagli oldugunuz SGK subesinin adres bilgilerinin bulundugu bir kagit ile beraber sigorta acentenize goturup, oradaki gorevlilerden, sigortanizi uzatmalarini ve bunun icin de SGK´dan AT/7 belgesini temin etmelerini rica edeceksiniz; gerisini onlar hallediyorlar. Bu olay, bagli oldugum SGK kurumunun yönergeleriyle uygulanmis; tecrubeyle sabittir :)