Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT 11 BELGESI NASIL ALINIR?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Cum Eki 21, 2011 4:37 am

AT 11 belgesi

AT / 11 belgesi, SSK’li olan herkesin SGK genel Mudurlugu, Yurt Disi Islemleri Burosundan alabilecegi bir belgedir. Bu belge, bireylerin Turkiye ile Sosyal Guvenlik Anlasmasi olan ulkelerde egitim / staj icin bulunduklari sure icerisinde Turkiye’deki Saglik guvencelerinin devamliligini ifade eder ve saglik ile ilgili hizmetlerden bu ulkelerdeki saglik hizmetlerinden bu ulkelerini saglik politikalari kapsaminda yararlanabilmelerini saglar (dis muayenesi haric).

AT / 11 Belgesinin Alimi ve AT / 11 Belgesini alabilmek icin istenilen belgeler:

AT /11 Belgesi SGK Kurumu Baskanligi Ankara Sigorta Il Mudurlugu Ulucanlar Sosyal Guvenlik Merkezinden (Ulucanlar - Ulus) temin edilebilmektedir. Bu belgeyi alabilmek icin;

1) Ogrenci SGK calisani cocugu ise su belgeleri bagli bulundugunuz SGK subesine vermelisiniz:

- Kimin SSK’sini kullaniyorsaniz, o kisiye ait vizite kagidi ve sizin adiniza vizite kagidi

- Yurtdisinda kalacaginiz sureyi kapsayan hesap fisi

- Gidilecek universiteden gelen kabul mektubu

- Kendi universitenizden alinan Erasmus ogrencisi oldugunu bildiren belge

- Calisanin kimlik fotokopisi

- Kendinizin kimlik fotokopisi

2) Emekli yakini icin

- Aktif durumda olan ogrenci saglik karnesi

- Emekli maasinin yattigi bankadan alinmis belge

- Kendi universitenizden alinan Erasmus ogrencisi oldugunu bildiren belge

- Calisanin kimlik fotokopisi

- Kendinizin kimlik fotokopisi

Not 1: AT / 11 Belgesi alacak kisilerin SGK SISTEMINDE AKTIF olmalari gerekiyor. Yani PROVIZYON kaydinin SGK sisteminde onceden yapilmis olmasi gerekiyor!

Izlenecek yolun sadelestirilmis hali :) : Eger aileniz uzerinden SSK sigortaniz varsa,o kisi ile SGK IL MUDURLUGUne gidiyorsunuz.(Sigortaniz kimin uzerindense basvuruyu onunla yapmaniz gerekiyor.) Kimlik fotokobileri,universite ogrenci belgesi( guncel egitim doneme ait olmali) ve orada dolduracaginiz form ile basvurunuzu gerceklestiriyorsunuz.Belgeleriniz once YOK e gonderiliyor ve okudugunuz universitenin YOK ile denkliginin olup olmadigi arastiriliyor.Eger denkligi var ise basvurunuz isleme aliniyor ve yaklasik bir hafta icinde elinizde oluyor. Buradan aldiginiz belgeyi,Almanyada kayitli oldugunuz sigorta sirketine goturuyorsunuz ve belgeniz isleme konulmus oluyor.Boylece aylik 65 euro gibi bir masraftan kurtulmus oluyorsunuz. Belgeyi tercume ettirmenize de gerek yok; cunku bilgilerin almancalari da bu belge uzerinde mevcut.Dikkat edilmesi gereken en onemli nokta ise, bu aldiginiz belgenin "6" ay icin gecerli olmasi.Okudugunuz her donem basinda bu belgeyi yenilemelisiniz. Bol sans...

[center]02.10.2012

Ekleme:

AT11 Belgesini almak icin :

Linkteki formu doldurarak TC kimlik fotokopiniz ve Ogrenci belgenizin tercumesiyle beraber ikamet ettiginiz ildeki SGK merkezine gondermelisiniz.
[/center]
[center]
http://www.medicine.ankara.edu.tr/ankar ... ssform.pdf

(akliselim arkadasimiza bilgi icin tesekkurler)
[/center]

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Eki 21, 2011 8:29 am

Makale icin tesekkurler baya yararli olacagini dusunuyorum. Normal makale kisminada eklerseniz kaybolmasini engellemis oluruz.

Tabi bir not belirtmek istiyorum bu konuda; o belgeyi sadece Ankara dan degil Istanbul Besiktasdan da alabilirsiniz. Turkiye de ki butun SGK\'larin il merkezlerin den temin edilebilir(Tabi belgenin ne oldugu biliyorlarsa).

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cum Eki 21, 2011 9:24 am

Bu cok yararli paylasim icin tesekkurler.. Benim de sorularim var:

1-Dil kursana giderken alamadigimizi duydum,dogru mu?
2-Su anda Turkiye\'de de sigortam gecersiz durumda(Ogrenci statusunde olmadigim icin). Not1\'e gore ben alamiyorum sanirim bu belgeyi?
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Cum Eki 21, 2011 1:23 pm

Miraga ust taraftaki kisim alinti.biraz duzenleyip makale kismina da eklerim ve tabii ki butun SGK IL MUDURLUKLERI icin gecerli bu durum :) YOK un ozel dil kurslarini taniyacagini sanmiyorum Faruk,ben de gecerli degil diye biliyorum.Her uniyi bile tanimiyorlar cunku. Faruk kac yasindasin?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Eki 21, 2011 1:32 pm

SSKli dan kastimiz nedir:)benim babam memur yani emekli sandigina bagliyiz.Ancak yeni kanun la birlikte artik hepsi SGK olarak geciyor.Ben alamiyormuyum bu belgeyi :)Benim neden AT11 im yok:P

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Cum Eki 21, 2011 1:36 pm

Eren sanirim alamiyorsun:bye Evet,yeni kanuna gore durum oyle; ama islemler eskidi gibi yuruyor demek ki; cunku ben gorusmeye gittigimde ev arkadasim icin bunlari da sormustum,memur bey olmadigini soyledi :) Belki de onun da haberi yoktur.sen yine de danis :)

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cum Eki 21, 2011 1:36 pm

19 yasindayim, Liseyi bitirdigim icin ve Turkiye\'de bir universiteye kayitli olmadigim icin su anda SSK\'dan yararlanamiyorum, bir universiteye kaydolup ogrenci belgeni getirirsen tekrar yararlanmaya baslayabilirsin dediler. Sanirim alamam ben AT11 belgesini :|

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Eki 21, 2011 1:37 pm

Bos ver faruk bizi begenmeyeni biz hic begenmeyizB)

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Cum Eki 21, 2011 1:38 pm

Burada universiteye baslayinca sigortan yeniden gecerli olamaz mi?

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cum Eki 21, 2011 1:45 pm

Bilmiyorum, neyse zamani gelince sorarim SGK\'ya.. Evet Eren,zaten daha cok var sigorta isine,o zamana kadar duzelir belki :)

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Eki 21, 2011 1:47 pm

Yanliz sadece kurumlar birlesti sigortali sifatlari hala devam ediyor.

Faruk senin AT11 alabilmen icin ilk once Almanya da ogrenci dosyasi actirip ogrenci statusu kazanman gerekiyor(egitim ataseliginden yapabilirsin). Daha sonra sigortani aktif edip AT11 belgeni alacaksin. Buda nerden baksan 1 sene Turkiye\'ye gelmen v.s :) Zaten kurs surecinde bu belgeyi almaniz pek mantikli degil zira 25 euro cok buyuk bir rakam degil. Bu surecte hazirliginizi yapip okula basladiginiz da rahat bir sekilde alabilirsiniz.

Not: Bu belgeyi ancak SSK\'lilar alabiliyor.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Cum Eki 21, 2011 10:35 pm

AT11 icin okuldan ogrenci belgen ile okulun yok tarafindan denklik belgesi ile, SSK sartmis arkadaslar

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Prş Eyl 13, 2012 5:21 pm

Merhaba, bir ay sonra Freie Uni\'de master egitimim baslayacak. 29 yasindayim ve 6 yildir calisiyorum. Dolayisiyla sigortam babamdan dolayi degil kendi SGK\'mdan. Bu durumda AT/11 belgesi alabilir miyim?

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Sal Eki 02, 2012 7:53 pm

Ilk mesaja ekleme yapildi.

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Pzr Kas 25, 2012 10:29 pm

Bu olay iyiymis arastirmak lazim

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzt Kas 26, 2012 12:37 am

[quote][quote]Borumu tarafindan yazilan metin:

Bu olay iyiymis arastirmak lazim[/quote][/quote]

Arastirilip yukarida aciklandi zaten.

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Prş Ara 27, 2012 4:24 pm

[quote]bjk_oguz tarafindan yazilan metin:

Arastirilip yukarida aciklandi zaten.[/quote]

Yukarda yazanlarin %75 i yanlis veya her calisan kafasina gore kural yapiyor.Bende ugrastim almak icin ogrenci belgesinin yeminli tercumesi,kimin ustunden hizmet alicaksaniz o kisi ve uni.nin yokten denkligi oldugunu gosteren herhangi bir belge bu kadar kimlik fotokopisine,bankyadan maas dekontuna vs. gerek yok.10 dk. icinde AT11 belgesini veriyorlar tek sorun ilk sgkya gidip gss sigortasi borcu varsa onu sildirmek onuda sildirmek icin gene yukarda dedigim belgeler gerekiyor.

ARctica

Mesaj gönderen ARctica » Sal Oca 08, 2013 5:12 pm

[quote]Borumu tarafindan yazilan metin:

[quote]bjk_oguz tarafindan yazilan metin:

Arastirilip yukarida aciklandi zaten.[/quote]

Yukarda yazanlarin %75 i yanlis veya her calisan kafasina gore kural yapiyor.Bende ugrastim almak icin ogrenci belgesinin yeminli tercumesi,kimin ustunden hizmet alicaksaniz o kisi ve uni.nin yokten denkligi oldugunu gosteren herhangi bir belge bu kadar kimlik fotokopisine,bankyadan maas dekontuna vs. gerek yok.10 dk. icinde AT11 belgesini veriyorlar tek sorun ilk sgkya gidip gss sigortasi borcu varsa onu sildirmek onuda sildirmek icin gene yukarda dedigim belgeler gerekiyor.[/quote]

Evet dogru. Ancak onemli sorun! Yokden o belgeyi nasil aliyoruz?? cok ugrastim yanit gelmedi :S

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Sal Oca 08, 2013 10:20 pm

O belge benide ugrastirdi yokun butun tellerini aradim acan yoktu.2-3 gun aramaya devam ettim gene acilmadi sonra basbakanliga ( bimer ) int.den bir mesaj yazdim derdimi anlatan 2 gun sonra yokten aradilar buyrun yardimci olalim dediler.Sikayetimden sonra telefonlari acmaya basladilar siz ulasamiyorsaniz benim gibi sikayet edin.Sizden gerekli belgeleri faxlamanizi istiyorlar gerekeni onlar yapiyor.

strider

Mesaj gönderen strider » Prş Oca 17, 2013 8:54 pm

Arkadaslar At11 vb. belgeler ile ilgili yeni bir kanun devreye girmis 1 Ocak\'tan itibaren bu konu ile ilgili bilgisi olan var mi? Nedir ne degildir diye?

Ekleme: Biraz arastirdim ve adamin bana gosterdigi belgeyi buldum. Ise yarar birsey cikarmi ek olarak bilmiyorum. Sanirim artik en alttaki belgeyi doldurup vermek gerekiyor eger anne ve babaniz emekli ise..

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/0 ... OD=AJPERES

Saygilar.