Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Auslenderbehörde'de Bunları Sorabilir Miyim?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
dolichenus

Auslenderbehörde'de Bunları Sorabilir Miyim?

Mesaj gönderen dolichenus » Pzt Oca 09, 2023 9:19 am

Selamlar dostlar,

Yaklaşık 6 hafta önce Almanya'ya şartlı kabul ile geldim. Bu hafta oturum izni için görüşmem var, gerekli evrakları daha önceden göndermiştim. Bu görüşmede sadece parayı vereceğim ve sanırım sözlü görüşme yapacağım. Sormak istediğim sorular şunlar;

1- Aynı Almanca kursunda aynı sınıfta olduğum ve aynı sebeple Almanya'da bulunan kursiyer arkadaşlarımın bazılarına çalışma izni verildi (parttime) bazılarına verilmedi, memura bu ikiliğin sebebini sormamın bir mahsuru var mı? Zira maddi olarak bir sıkıntı içinde değilim, garantörüm ve ailem bana destek oluyor ama ben onlara yük olmak istemiyorum, çalışma iznim olursa çalışarak kendi giderlerimi karşılamak istiyorum ve Almancamı çok daha kolay ilerleteceğime inanıyorum.
Bu son söylediğimi memura söylememde bir sakınca var mıdır?

2- Memurun bana yazdığı mailde 100 euro ödemem gerektiği ve oturum kartım gelene kadar verilecek geçici oturum belgesi için +16,5 euro tutarında ödeme yapmam gerektiği yazıyor. Birçok eyalette Türk Vatandaşlarının oturum için daha düşük ücret ödediği herkesçe mâlum, bu sebeple gerekli evrak ve belgeleri götürerek bu durumu memura anlatmaya çalışmamın bir negatif etkisi olacak mıdır?

Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim, zira yabancılar dairesi ile zıtlaşmak da istemiyorum ama yaşanan bu ikilikler de saçma geliyor.

Selam ve sevgiler.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Re: Auslenderbehörde'de Bunları Sorabilir Miyim?

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Sal Oca 10, 2023 4:42 pm

Almanya'ya hazirlik ogrencisi olarak geldigin ilk takvim yilinda calisma iznin sadece tatil zamanlarinda olur, haftasonlarini kastetmiyorum, almanca Ferienzeit denen genelde okullarin vs tatil oldugu dönemler. 2. Takvim yilina gectigin zaman universiteye baslamamis olsan bile üniversite ögrencisi gibi yine bir takvim yili icersinde 120 tam 240 yarim gün calisma hakkin oluyor. Bu konuyla alakali formun youtube kanalinda ayrintili bir video yapildi, bakmani tavsiye ederim. Sen 6 hafta önce gelmissin yani 2022 senesinde gelmis oluyorsun, senin geldigin ilk takvim yili bitti yani. Sen suan 2. takvim yilindasin ve dedigim gibi yasaya göre calisma iznin var, o dedigim videonun altinda yasa maddelerinin linki var onlari cikartip memura göstermeni tavsiye ederim, tartismaci bir dilde konusma, yasayi da göstererek buna hakkin oldugunu söyle kendini iyi ifade et. Yine de bildigin gibi yabancilar subesinin kararinda sana calisma izni verip vermemeleri.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

dolichenus

Mesaj gönderen dolichenus » Çrş Oca 11, 2023 5:52 pm

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Sal Oca 10, 2023 4:42 pm Almanya'ya hazirlik ogrencisi olarak geldigin ilk takvim yilinda calisma iznin sadece tatil zamanlarinda olur, haftasonlarini kastetmiyorum, almanca Ferienzeit denen genelde okullarin vs tatil oldugu dönemler. 2. Takvim yilina gectigin zaman universiteye baslamamis olsan bile üniversite ögrencisi gibi yine bir takvim yili icersinde 120 tam 240 yarim gün calisma hakkin oluyor. Bu konuyla alakali formun youtube kanalinda ayrintili bir video yapildi, bakmani tavsiye ederim. Sen 6 hafta önce gelmissin yani 2022 senesinde gelmis oluyorsun, senin geldigin ilk takvim yili bitti yani. Sen suan 2. takvim yilindasin ve dedigim gibi yasaya göre calisma iznin var, o dedigim videonun altinda yasa maddelerinin linki var onlari cikartip memura göstermeni tavsiye ederim, tartismaci bir dilde konusma, yasayi da göstererek buna hakkin oldugunu söyle kendini iyi ifade et. Yine de bildigin gibi yabancilar subesinin kararinda sana calisma izni verip vermemeleri.
Teşekkür ederim, evet yayınları izlemiştim bu konudaki. Tek çekincem, oturum izni alma tarihim 2023 yılında olduğu için bana bunu öne sürerek sen 2022'de geldin ama kalış(Aufenthalts) tarihin 2023 bu sebeple 2024'te bunu talep edebilirsin demeleri.

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Çrş Oca 11, 2023 6:54 pm

Merhaba, ben kasim ayinda oturum izni görüsmesi yapmistim ve 2 sorunuza da yanit verebilirim diye düsünüyorum.
1.Sizin gibi düşündüğümden dolayı geçen hafta Auslanderbehördeye yasaları ekleyerek çalışma izni almak için mail attım. Attığım yasaları görmezden gelerek sadece studium sırasında çalışabilirsiniz diye geri dönüş oldu. 3 defa geri mailde yasaları okumalarını rica etsem de sonuç alamadım. biraz da şans ve nerede olduğunuzda bağlı sanırım, ayrıca sizin daha oturum izni kağıdınız da yoksa büyük ihtimalle bu yıl ilk yılınız sayılacaktır diye tahmin ediyorum.
2. Bu da aynı şekilde nerede oturduğunuza bağlı. Aynı yasayı benle ilgilenen kadına gösterdim ve bana dedi ki ya 1 yıldan beri çalışıyor olmanız ya da ailenizin burada yaşıyor olması lazım dedi. eğer berlindeyseniz belki daha kolay alabilirsiniz çünkü onların sitesinde bu 2 yasa da yazıyor.

dolichenus

Mesaj gönderen dolichenus » Prş Oca 12, 2023 8:38 pm

berlin2022 yazdı: Çrş Oca 11, 2023 6:54 pm Merhaba, ben kasim ayinda oturum izni görüsmesi yapmistim ve 2 sorunuza da yanit verebilirim diye düsünüyorum.
1.Sizin gibi düşündüğümden dolayı geçen hafta Auslanderbehördeye yasaları ekleyerek çalışma izni almak için mail attım. Attığım yasaları görmezden gelerek sadece studium sırasında çalışabilirsiniz diye geri dönüş oldu. 3 defa geri mailde yasaları okumalarını rica etsem de sonuç alamadım. biraz da şans ve nerede olduğunuzda bağlı sanırım, ayrıca sizin daha oturum izni kağıdınız da yoksa büyük ihtimalle bu yıl ilk yılınız sayılacaktır diye tahmin ediyorum.
2. Bu da aynı şekilde nerede oturduğunuza bağlı. Aynı yasayı benle ilgilenen kadına gösterdim ve bana dedi ki ya 1 yıldan beri çalışıyor olmanız ya da ailenizin burada yaşıyor olması lazım dedi. eğer berlindeyseniz belki daha kolay alabilirsiniz çünkü onların sitesinde bu 2 yasa da yazıyor.

Teşekkür ederim, tam olarak sizin yaşadığınız tecrübeleri yaşayarak çalışma izni sadece Ferien için verildi ve oturumu da 6 aylık vererek 100 euro ödememi rica etti. İş arkadaşına sordu 100 euro için, ikinci başvurunda çalışma iznin verilirse o zaman düşük ödeyeceksin dedi. Tamamen bahane maalesef, tüm inisiyatif ellerinde. İsterlerse çalışma izni de verebiliyorlar ve hatta Türk vatandaşları 63 yılındaki anlaşmadan dolayı yine ekstra bir istisnaya tabii tutulabiliyor ama üzücüdür ki milyonlarca Türkiyeden gelmiş kişinin yaşadığı ve her geçen gün daha da fazlasının gelmiş olduğu Almanya'da oturmuş bir uygulama yok. Memura bu kadar inisiyatif tanınmamalı, yoksa aynı durumdaki sıra arkadaşlarının birine aynı memur çalışma izni veriyor diğerine vermiyor. Bunu da sanırım sadece hiss-i kablel vuk'u yoluyla yapıyor.

denizt

Mesaj gönderen denizt » Pzt Oca 30, 2023 2:04 pm

Herkese merhaba, ben de bu konuda kendi deneyimleri paylasmak istedim.

Ben 03.04.2022 tarihinde Almanya'ya gelmistim. Ilk oturum uzattigim sirada bana sadece 'Ferien' lari iceren bir calisma izni verildi.

2023 yili itibariyle ilk takvim yilimi doldurdum ve Youtube'daki videoyu izledikten sorna ilgili maddeleride ekleyerek Bonn Ausländerbehörde'ye calisma izniyle ilgili bir mail yolladim. Ilgili memur bana üstüyle görüstügünü ve calisma izniyle ilgili Berlin'den daha farkli bir hukuki yorumlari, bakis acilari (Rechtsauffassung) oldugunu belirtti. Dolayisiyla calisma iznimi en erken 1 yili yani 365 günü tamamladiktan sonra alabilecegimi söyledi.

edaee

Mesaj gönderen edaee » Çrş Şub 01, 2023 12:46 pm

Herkese merhaba, bu konuyla ilgili bir sorum olacak. Haziran 2022 de yüksek lisans için Almanya'ya geldim ama öncesinde okulun Almanca kurşunu bitirmem ve DSH' a girmem gerekiyor. Şubat ayında C1 e başlayacağım. Bu süreçte bana Haziran 2023 e kadar Funktionbescheinigung verdiler. Fiktionun arkasında şöyle bir ibare yer alıyor. "Beschäftigung bis zu 120 Tage oder 240 halbe Tage im Jahr in den Ferien" . Bununla ilgili Ausländerbehördeye bir minijob bulduğunu ve iznim varsa çalışacağımı söyledim. Ve bana şöyle bir cevap verdiler " eine Ausübung eines Minijobs ist möglich, sofern diese 120 Tage oder 240 halbe Tage im Kalenderjahr nicht überschreiten. Eine Beschäftigung bis zu 4 Stunden am Tag gilt als ½ Arbeitstag, eine darüber hinausgehende als ganzer Arbeitstag.

Mit dieser flexiblen Regelung ist es möglich, dass Studenten ganzjährig stundenweise oder in den Semesterferien mit voller Arbeitszeit und im Semester entsprechend kürzer oder gar nicht arbeiten, um ihr Studium zu finanzieren."

Bu maille birlikte calisabilecegim izni olduğunu dusundum ve çalışacağım yerin patronuyla konuştum. Kendisi de evet bu izin deyip beni teilzeit olarak ise baslatti .

Sorum şu ki: Bu mail izin olduğunu açıkça ifade ediyorken bana bir sorun çıkartırlar mi? Cikartsalar da bunu bu maille halledebilir miyim? Ya da halledemezsem nasıl bir yaptirimlari olur? ( Vergi ödüyor olacağım) Şimdiden herkese teşekkür ederim ☺️

cain

Mesaj gönderen cain » Prş Şub 02, 2023 2:40 am

Ferienbescheinigung aldiniz mi?

Myvisa444

Mesaj gönderen Myvisa444 » Cum Nis 07, 2023 3:36 pm

merhaba bremen üniversitesi lisans şartlı kabul ile almanyaya 01.04.2023 tarihinde geldim sorum şu acaba berlin eyaletinde mi kalsam yoksa bremen eyaletine mi geçsem oturumu 2 sene almak istiyorum verlinde oturum randevuları çok geç tarihlere alınıyormuş değerlendirme uzun sürüyormuş breemende durumlar nasıl bilmiyorum bu konu hakkaında beni aydınlatacak biri olursa çok mutlu olurum bu arada berlin ilk oturumu verdiğinde dil kursu tatillerinde olan çalışma izninide zar zor veriyormuş kimisine vermiyormuş bile birde genelde 1 senelik oturum veriyorlarmış berlin ausbehörde kurumu şimdidden saygılar.