Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Staj/Yasal mı?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
ecelina

Staj/Yasal mı?

Mesaj gönderen ecelina » Cum Ağu 19, 2022 11:29 pm

Arkadaşlar yine bir soruyla geldim. Cidden iyi ki bu site var yoksa herhalde bir bilinmezlik içinde sürüklenip gidecektim.

Ben bundan 3 yıl önce Almanya'da 1 sene lisansta Erasmus yaptım. Bunun son 4 ayında(117 gün, 84 iş günü), zorunlu mimarlık bürosu stajımı bir mimarlık ofisinde yaptım ve bunu ders olarak saydırdım. Ama "Erasmus stajı" değildi, erasmus sırasında yaptığım zorunlu stajdı. Haftada 28 saat, 4 ay boyunca çalıştım(ücret almadım). Bildiğim kadarıyla haftada 20 saat iznim vardı. AOK'ya bunu sorduğumda "vorgeschriebenes Praktikum" diye geçen ve zorunlu olan stajlarda herhangi bir saat sınırlaması bulunmadığını söyledi.

Bu sene de önümüzdeki ay, Almanya'da yüksek lisans okumak için vizeye başvuruyorum. Bescheinigung'u teslim edeceğim 28 saat yazan. Almanya'da yaşayan bir arkadaşım şöyle bir iddia attı. "Auslaenderbehörde için AOK'nın dediği önemli değil, AOK başka şeye bakar, Auslaenderbehörde için sen 28 saat çalıştıysan artık çalışan sıfatındasın, öğrenci değil ve şimdiki yüksek lisans vizene engel olur bu durum, okumaya değil çalışmaya gittiğini sanarlar. Keşke adam 20 saat yazsaymış" dedi.

Bu gerçekten bir sorun mudur? AOK hiçbir yasal kuralı ihlal etmediğimi söyledi, pasaportumda da 120 tam veya 240 yarım gün çalışabileceğim yazıyor. AOK'ya göre werkstudentlerde bu 20 saat kuralı var ama benimki transkriptime de geçmiş bir staj. Transkriptte "Praktikum(Erasmus)" yazıyor. Bu praktikumsbescheinigung'u ben oradaki üniversiteye de onaylattım, onlar da 28 saat için bir şey demedi. Staj yaptığım yerdeki patron da 2-3 defa "zorunlu stajın mı bu?" diye sormuştu.
Sizin fikriniz nedir? Benim hakkımda yeni vize verirken kötü mü düşünürler sizce? Veya yaptığım cidden legal miydi?