Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT/11 ile çalışma

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kerem12

AT/11 ile çalışma

Mesaj gönderen Kerem12 » Sal Eyl 14, 2021 1:29 pm

Arkadaşlar merhaba, ben Almanya'da bir iş buldum ve bu işte çalışmak istiyorum. Ancak şöyle bir durumum var, bu iş kısa süreli bir iş. Ben de 2-3 ay gibi bir süre bu işte dönemsel olarak tam zamanlı çalışmak için başvuru yapıyorum ve aylık maaşı 2.000 Euro civarında. Ancak anladığım kadarı ile Almanya'da yüksek ücret aldığım bir işte çalışırken AT/11 belgesini kullanamıyorum, sağlık sigortası için aylık 100 Euro gibi bir miktar ödemem gerekiyor.

Benim sorum şu, ben bu işte sadece 2-3 ay dönemsel olarak çalışırsam, bu süre için kesin olarak sağlık sigortami kendim mı ödemem gerekiyor? Sonuçta uzun süreli bir iş değil.

Ikinci sorum şu eğer sağlık sigortami kendim ayrıca ödemem gerekiyorsa, işi bıraktıktan sonra tekrar AT/11 belgemi kullanabiliyor muyum yoksa bir kere sağlık sigortasini kendim ödemeye başladıktan sonra artık tekrar AT/11 kapsamına dönüş olmuyor mu?

Cevaplarınız için şimdiden sağolun :)

karlmarx

Re: AT/11 ile çalışma

Mesaj gönderen karlmarx » Sal Eyl 14, 2021 2:12 pm

Bu soruların cevabını ben de merak ediyorum ama aynı durum içinde değilim, benzer sorulara sahibim. Birkaç gündür internet üzerinde aramadığım yer kalmadı. Bu forumda ve diğer çeşitli platformlarda binlerce yorum okudum, inanın ortada net bir bilgi yok. Birisi başka bir şey söylüyor, diğeri bambaşka bir şey, hatta aynı kişinin dahi farklı şeyler söylediği oluyor. Benim sorularım da, özel sigorta (Care Concept gibi) ile 450 Euro üzerinde bir gelire sahip olunca kullanabiliyor muyuz idi. Care Concept için bazıları okula kaydolunca bu sigortanın okul bitimine kadar iptalinin mümkün olmadığını, diğer sigortalara geçişin zor olduğunu söylüyor. 450 Euro üzerinde gelir olursa mutlaka sigortanın değişeceğinden ve 100 Euro üzerinde ödeme yapılacağından bahsediyorlar, sigortalı bir işe girince sigortayı işveren karşılıyor mu karşılamıyor mu, bu gibi soruların net yanıtları yok. Ortada net ve doğru bir bilgi yok.

Kerem12

Mesaj gönderen Kerem12 » Sal Eyl 14, 2021 3:18 pm

Care concept sigortasını ben pek bilmiyorum ama bundan 3 yıl önce okula kaydolurken, başka yabancı öğrenci arkadaşlarımdan duyduğum kadarı ile Care concept sigortasi ile dil kursu vs yapılabiliyor ancak okula başlarken aok ya da TK'dan devlet sigortası yaptırmak gerekiyor diyorlardı. Ama tabi bilmiyorum ben hep AT/11 kullandım, sadece başka arkadaşlardan 3 yıl önce duyduklarım. Bu bilgiler değişmiş de olabilir 3 yıl içinde.

Kerem12

Mesaj gönderen Kerem12 » Çrş Eyl 15, 2021 11:37 pm

Sanırım bu konuda pek bir bilgisi olan yok :(