Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mezuniyet sonrası 18 aylık oturum izni

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
aydin96

Mezuniyet sonrası 18 aylık oturum izni

Mesaj gönderen aydin96 » Pzt Eyl 13, 2021 12:16 am

Merhaba arkadaşlar,

Ben yüksek lisans tezimi bitirdim, Eylül sonuna doğru da sonucunu alıp mezun olmuş olacağım ama şu anki oturum iznim 15 Ekime kadar geçerli. 18 aylık oturum iznine başvurmak istiyorum ama sizce oturum iznimin bitmesine bu kadar kısa süre kala başvurmam sıkıntı yaratır mı? Bu sebeple oturum izni alamama gibi bir durum yaşanır mı?

perdesizbass

Re: Mezuniyet sonrası 18 aylık oturum izni

Mesaj gönderen perdesizbass » Sal Eyl 14, 2021 6:14 am

Sanırım okulun bitirmeden 1 ay yada 2 ay önceden başvurmak gerekiyordu. YouTube’dan böyle birşey duymuştum ama bence sorun olacağını sanmıyorum, hemen randevu alın ve gidin. Ayrıca bende yakında yüksek lisansımı bitireceğim, çalışma izni(mavi kart) vs durumlarınıda merak ediyorum, o sebeple irtibatta kalırsak sevinirim. Bu arada 18 ayı, bloke hesabınızdaki paraya göre verdiklerini biliyorum, yani paranız fazla değil, 6 aylık kadarsa, 6 ay veriyorlar diye okumuştum.

ozgeyesilot

Mesaj gönderen ozgeyesilot » Sal Eyl 14, 2021 6:46 pm

Bu konuyu ben de henüz yeni öğrenci olmama rağmen merak ediyorum. İnternete de pek fazla kaynak bulamadım açıkçası. Kesin olan şey belirli bir para lazım olacak maalesef ama ne kadar ne süreyle onu bulamadım. Bilgisi olan tecrübe etmiş arkadaşlar varsa yazabilirler ise çok yardımcı olurlar.

aydin96

Mesaj gönderen aydin96 » Prş Eyl 16, 2021 8:07 am

Benimle aynı durumda olanlar olursa diye yazıyorum, yabancılar dairesine mail attım, başvuru formunu yollarsam bana geçici bir süre için Fiktionsbescheinigung verebileceklerini, diploma dahil belgelerin tümünü gönderdiğim zaman da 18 aylık oturum izni için randevu vereceklerini söylediler.

Evet, maddi duruma bağlı olarak bazı kişilere 18 aydan daha az süre geçerli oturum izni verebiliyorlarmış. Ben işin bankada para gösterme kısmını pek bilmiyorum, çünkü buraya garantörlük belgesiyle gelmiştim, şimdi de şu an çalıştığım part-time işimi göstererek başvuracağım.