Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Ulusal Vize Almak

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
eylla

Almanya'da Ulusal Vize Almak

Mesaj gönderen eylla » Cum Eyl 10, 2021 11:04 pm

Herkese merhaba :)
Aachen'da lisans eğitimi için ulusal vize randevusuna başvurdum. Hala bir cevap gelmemesi ve okulun açılmasına 1 ay kalması sebebiyle şuan çok telaşlıyım. Yeşil pasaportum olduğu için şöyle bir çözüm ürettim, yeşil pasaportumla ulusal vizemin gelmesini beklemeden Almanya'ya girip 3 ay içinde Aachen'daki Ausländeramt'tan ulusal vize alabilmem mümkün mü? Ya da yeşil pasaportla sınırdan geçerken sıkıntı çıkma durumu var mıdır? Diğer başlıklardan da biraz araştırdım, yeşil pasaportla girişte çok sıkıntı olmayacağı söylenmiş. Eğer Almanya'da vize alma şansım yoksa en iyi ihtimalle okulun ilk iki haftasını kaçıracağım :(

Hazalkk

Re: Almanya'da Ulusal Vize Almak

Mesaj gönderen Hazalkk » Cmt Eyl 11, 2021 12:42 am

Bildiğim kadarıyla schgenle giriş yapınca oradan ulusal vize alamıyorsun. İdata İstanbul böyle bir bilgilendirme yapmıştı bana. Ama yeşil pasaport sahibi olduğun için nasıl olur bilmiyorum.

eylla

Mesaj gönderen eylla » Pzt Eyl 13, 2021 7:08 pm

İzmir Konsolosluğu'na konuyla alakalı mail attım,cevap bekliyorum. Bir cevap geldiğinde buraya da yazarım, belki benimle aynı durumda olan arkadaşlar vardır.

Badem

Mesaj gönderen Badem » Pzt Eyl 13, 2021 7:37 pm

eylla yazdı: Pzt Eyl 13, 2021 7:08 pm İzmir Konsolosluğu'na konuyla alakalı mail attım,cevap bekliyorum. Bir cevap geldiğinde buraya da yazarım, belki benimle aynı durumda olan arkadaşlar vardır.
Ben de aynı durumdayım. RWTH Aachen'dan kabulüm geldi ama 1 haftadır İzmir'den vize randevusu ataması bekliyorum. 11 Ekim'de de üniversite başlıyor. Bakalım sonumuz nasıl olacak.

lifesoftware

Mesaj gönderen lifesoftware » Pzt Eyl 13, 2021 9:00 pm

eylla yazdı: Cum Eyl 10, 2021 11:04 pm Herkese merhaba :)
Aachen'da lisans eğitimi için ulusal vize randevusuna başvurdum. Hala bir cevap gelmemesi ve okulun açılmasına 1 ay kalması sebebiyle şuan çok telaşlıyım. Yeşil pasaportum olduğu için şöyle bir çözüm ürettim, yeşil pasaportumla ulusal vizemin gelmesini beklemeden Almanya'ya girip 3 ay içinde Aachen'daki Ausländeramt'tan ulusal vize alabilmem mümkün mü? Ya da yeşil pasaportla sınırdan geçerken sıkıntı çıkma durumu var mıdır? Diğer başlıklardan da biraz araştırdım, yeşil pasaportla girişte çok sıkıntı olmayacağı söylenmiş. Eğer Almanya'da vize alma şansım yoksa en iyi ihtimalle okulun ilk iki haftasını kaçıracağım :(
Merhaba yeşil pasaport ile Almanya'da ulusal vize verilmiyor.Bende yeşil pasaport ile turist olarak Almanya'ya gittim.Bu dediğin şeyi orada iken yapmak istedim.Yabancılar polisinde tanıdık bir kişi vardı.Ona sorduk.Bana verdiği cevap "Yeşil pasaport ile turist olarak giriş yapıyorsun.Statün farklı.Ülkendeki konsolosluktan ulusal vize başvurusu yapıp Almanya'ya giriş yapmalısın" demişti.Bilgin olsun...

eylla

Mesaj gönderen eylla » Çrş Eyl 15, 2021 2:29 pm

Badem yazdı: Pzt Eyl 13, 2021 7:37 pm Ben de aynı durumdayım. RWTH Aachen'dan kabulüm geldi ama 1 haftadır İzmir'den vize randevusu ataması bekliyorum. 11 Ekim'de de üniversite başlıyor. Bakalım sonumuz nasıl olacak.
Welcome Week sunumlarında chat'te gördüğüm kadarıyla sadece Türkiye'den gelen öğrenciler değil çoğu kişi bu durumu yaşıyor şuan. En erken Ekim ortası, Kasım'da gelebileceğini söyleyen çok insan vardı. Derslerde de devam zorunluluğu genelde olmadığı için devamsızlık sorunu çıkmaz bence. 2-3 hafta gecikmeyle okula başlayabileceğimizi umuyorum :D

eylla

Mesaj gönderen eylla » Çrş Eyl 15, 2021 2:32 pm

lifesoftware yazdı: Pzt Eyl 13, 2021 9:00 pm Merhaba yeşil pasaport ile Almanya'da ulusal vize verilmiyor.Bende yeşil pasaport ile turist olarak Almanya'ya gittim.Bu dediğin şeyi orada iken yapmak istedim.Yabancılar polisinde tanıdık bir kişi vardı.Ona sorduk.Bana verdiği cevap "Yeşil pasaport ile turist olarak giriş yapıyorsun.Statün farklı.Ülkendeki konsolosluktan ulusal vize başvurusu yapıp Almanya'ya giriş yapmalısın" demişti.Bilgin olsun...
Çok teşekkür ederim,bu konuda en net cevabı senden aldım. Peki öncesinde yeşil pasaportla kısa süreli giriş yapıp sonrasında vize randevu tarihinde Türkiye'ye dönmem sıkıntı yaratır mı acaba? Almanya'da resmi işlemlerde öğrenci vizemin olmaması engel çıkartır diye korkuyorum açıkçası biraz.