Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Depozito ödemesi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
solow

Depozito ödemesi

Mesaj gönderen solow » Cum Eyl 10, 2021 2:20 pm

Arkadaşlar merhaba,

Çok basit bir soru olabilir ama bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim. Kalacak yer olarak wg ayarlamaya çalışıyorum. Bir yer ile anlaştım, Ekim ortasında taşınmayı planlıyorum. Ancak ev sahibi depozito ödemesini hemen istiyor. Ben Türkiye'deyim şu an. Bu ödeme genellikle kira sözleşmesi yapınca ödenmez mi? Nasıl yaklaşmalıyım bu duruma sizce, genellikle bu işler nasıl yürür?

ozcartman

Re: Depozito ödemesi

Mesaj gönderen ozcartman » Cum Eyl 10, 2021 7:26 pm

solow yazdı: Cum Eyl 10, 2021 2:20 pm Arkadaşlar merhaba,

Çok basit bir soru olabilir ama bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim. Kalacak yer olarak wg ayarlamaya çalışıyorum. Bir yer ile anlaştım, Ekim ortasında taşınmayı planlıyorum. Ancak ev sahibi depozito ödemesini hemen istiyor. Ben Türkiye'deyim şu an. Bu ödeme genellikle kira sözleşmesi yapınca ödenmez mi? Nasıl yaklaşmalıyım bu duruma sizce, genellikle bu işler nasıl yürür?
Depozito bırakın sözleşme yapıncayı, eve girince ödenir. Diyelim ki ben şimdi sözleşme yaptım 1 Ekim için. 1 Ekim'e kadar evde yaşamıyorum. Neden o evden sorumlu olayım ki? Ayrıca şehrine göre değişmekle birlikte depozito istemeyen ev sahipleri de oluyor. Ben olsam depozito istemeyen bir yeri bulmak için zorlarım. Maalesef ev sahipleri depozitoyu vermemek için kırk takla atabiliyorlar. Ayrıca araştırırsanız nette göreceksiniz ki, Almanya'da 6 ay sonra verme hakları var. Yani evden çıktınız, yeni eve taşınacaksınız, eski evden depozitoyu alıp yenisine vermeyi planlıyorsunuz diyelim. Eski ev sahibi 6 ay sonra vericem diyebilir. Bunların hepsi ihtimal tabi.

solow

Mesaj gönderen solow » Cum Eyl 10, 2021 8:03 pm

ozcartman yazdı: Cum Eyl 10, 2021 7:26 pm Depozito bırakın sözleşme yapıncayı, eve girince ödenir. Diyelim ki ben şimdi sözleşme yaptım 1 Ekim için. 1 Ekim'e kadar evde yaşamıyorum. Neden o evden sorumlu olayım ki? Ayrıca şehrine göre değişmekle birlikte depozito istemeyen ev sahipleri de oluyor. Ben olsam depozito istemeyen bir yeri bulmak için zorlarım. Maalesef ev sahipleri depozitoyu vermemek için kırk takla atabiliyorlar. Ayrıca araştırırsanız nette göreceksiniz ki, Almanya'da 6 ay sonra verme hakları var. Yani evden çıktınız, yeni eve taşınacaksınız, eski evden depozitoyu alıp yenisine vermeyi planlıyorsunuz diyelim. Eski ev sahibi 6 ay sonra vericem diyebilir. Bunların hepsi ihtimal tabi.
Evet haklısınız, eve girince ödenmesi daha mantıklı geliyor kulağa. Ama depositosuz bir yer bulmak gerçekten çok zor. Şu an Münih'te ev arıyorum ve çok fazla talep var maalesef. Uzaktan sözleşme yapma durumu nasıl oluyor peki bu konuda deneyiminiz var mı?

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Cum Eyl 10, 2021 8:56 pm

solow yazdı: Cum Eyl 10, 2021 8:03 pm Evet haklısınız, eve girince ödenmesi daha mantıklı geliyor kulağa. Ama depositosuz bir yer bulmak gerçekten çok zor. Şu an Münih'te ev arıyorum ve çok fazla talep var maalesef. Uzaktan sözleşme yapma durumu nasıl oluyor peki bu konuda deneyiminiz var mı?
Maalesef. Ben olsam önce AirBnb yapar, sonra ev bakarım.