Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

3 sene dolmadan işveren işten cikartirsa Almanya macerası biter mi?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
xeonsteel

3 sene dolmadan işveren işten cikartirsa Almanya macerası biter mi?

Mesaj gönderen xeonsteel » Prş Tem 22, 2021 4:19 am

Merhaba, üniversite eğitimi için Almanya'ya gitmeyi planlıyorum ve aynı zamanda 20 saatlik part time işte de çalışmak istiyorum . kafa açıcı birkac sorum var ama gerçekten aklıma takılan hususlar.. yardımcı olabilecek biri varsa çok memnun olurum...

- kalıcı oturum almayı planlayan birisi olarak ;üniversite kaydiyla birlikte verilen çalışma izniyle iş yerinde part time çalışmaya başladık diyelim (1 sene dolmadigindan işçi vizesi olmadan) işveren beğenmedi veya biz işi beğenmedik işten bir süre sonra ayrıldık diyelim, bu durum kalıcı oturum almak için "3 yıllık işyerinden ayrılmama kuralı"nın ihlali anlamına mı gelir? yoksa 3 yıl kuralı işçi vizesinin alınmasıyla mi başlar? eğer bu 3 yıl isyerinden ayrilmama kuralı sadece işçi vizesi için geçerliyse öğrenciyken çalıştığımız süre oturum almak için gerekli olan 5 yıla sayılır mı?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Re: 3 sene dolmadan işveren işten cikartirsa Almanya macerası biter mi?

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Tem 22, 2021 10:41 am

Ögrenciyken , ögrenci oturumun olacagindan senin calisip calismadigin , bir isten ayrilip ayrilmadigin Ausländerbehörde'nin umurunda degil. Önemli olan üniversitedeki egitimin. Ayni sekilde isci oturumuna gecersende üniversite Ausländerbehörde'nin umurunda degil. Calisip calismadigina bakar. 3 Yil ayni isyerinde kalma zorunlulugu isci oturumuna gecersen gecerli olur.

Fakat benim nacizhane tavsiyem: Daha Almanya'ya gelmeden isci oturumuna gecmeyi planliyorsaniz/arastiriyorsaniz yani amac gercekten okumak degilde Almanya'ya bir sekilde "kapak atip" oturum almaksa, baska bir yolla gelin. Cünkü bu tarz düsünen kisilerden dolayi gercekten okuma amaci olan bircok Türk ögrenci etkileniyor vize alma , oturum alma vs. konularda.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

netline

Mesaj gönderen netline » Prş Tem 22, 2021 11:18 am

Informatiker yazdı: Prş Tem 22, 2021 10:41 am Ögrenciyken , ögrenci oturumun olacagindan senin calisip calismadigin , bir isten ayrilip ayrilmadigin Ausländerbehörde'nin umurunda degil. Önemli olan üniversitedeki egitimin. Ayni sekilde isci oturumuna gecersende üniversite Ausländerbehörde'nin umurunda degil. Calisip calismadigina bakar. 3 Yil ayni isyerinde kalma zorunlulugu isci oturumuna gecersen gecerli olur.

Fakat benim nacizhane tavsiyem: Daha Almanya'ya gelmeden isci oturumuna gecmeyi planliyorsaniz/arastiriyorsaniz yani amac gercekten okumak degilde Almanya'ya bir sekilde "kapak atip" oturum almaksa, baska bir yolla gelin. Cünkü bu tarz düsünen kisilerden dolayi gercekten okuma amaci olan bircok Türk ögrenci etkileniyor vize alma , oturum alma vs. konularda.
Merhaba,

o amacı "gerçekten okumak olan öğrenciler" de sonrasında "Almanya'ya kapak atmak" peşinde, o yüzden her ne şekilde olursa olsun kendinizi kurtarın, her ne şekilde olursa olsun kendini kurtarmak isteyenleri kınamayın.

Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Tem 22, 2021 11:38 am

netline yazdı: Prş Tem 22, 2021 11:18 am Merhaba,

o amacı "gerçekten okumak olan öğrenciler" de sonrasında "Almanya'ya kapak atmak" peşinde, o yüzden her ne şekilde olursa olsun kendinizi kurtarın, her ne şekilde olursa olsun kendini kurtarmak isteyenleri kınamayın.

Kolay gelsin.
Amacim kimseyi kinamak degil. Deginmek istedigim nokta su: eger bir kisi henüz Almanya'ya gelmeden isci oturumuna nasil gecerimi arastiriyorsa ana amacin okulu bitirmekten daha farkli oldugu acik. Bu tarz davranislardan dolayi son senelerde konsoloslugun veya yabancilar subesinin yeni gelecek ögrencilere karsi takindigi tavir acik, forumda okuyoruz. Benim söyledigim ise eger amac bundan farkli ise daha farkli yollar denenerek gelmeye calisilmasiydi.

Aninda muhalefet olup tartisma yaratmaya gerek yok. Eger ben insanlarin buraya "kapak atmasina" karsi biri olsaydim , 7 senelik üye olarak kendi isimi hallettikten sonra forumun adini sanini unuturdum , kimseye elimden geldigince bilgim olan konularda yardimci olmaya calismazdim.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Tem 22, 2021 12:13 pm

netline yazdı: Prş Tem 22, 2021 11:18 am Merhaba,

Kolay gelsin.
Neden üniversitelerde en başarısızların Türkler olduğuna bir kanıt daha.

netline

Mesaj gönderen netline » Prş Tem 22, 2021 4:14 pm

Informatiker yazdı: Prş Tem 22, 2021 11:38 am Amacim kimseyi kinamak degil. Deginmek istedigim nokta su: eger bir kisi henüz Almanya'ya gelmeden isci oturumuna nasil gecerimi arastiriyorsa ana amacin okulu bitirmekten daha farkli oldugu acik. Bu tarz davranislardan dolayi son senelerde konsoloslugun veya yabancilar subesinin yeni gelecek ögrencilere karsi takindigi tavir acik, forumda okuyoruz. Benim söyledigim ise eger amac bundan farkli ise daha farkli yollar denenerek gelmeye calisilmasiydi.

Aninda muhalefet olup tartisma yaratmaya gerek yok. Eger ben insanlarin buraya "kapak atmasina" karsi biri olsaydim , 7 senelik üye olarak kendi isimi hallettikten sonra forumun adini sanini unuturdum , kimseye elimden geldigince bilgim olan konularda yardimci olmaya calismazdim.
Merhaba,

Türkiye, yanan bir evden farksız, yanan evden kaçmak isteyen birine, evin dışında, kendini kurtarmış vaziyette bekleyen birisi olarak "şu en yakın camdan çıkma, üst kattaki camdan çık" denmez, herkes "en yakın cam"dan çıkmak istiyor, bu da çok doğal.

Herkese sesleniyorum; hangi yöntemle olursa olsun, gidin, kendinizi kurtarın.

xeonsteel

Mesaj gönderen xeonsteel » Prş Tem 22, 2021 10:00 pm

Informatiker yazdı: Prş Tem 22, 2021 10:41 am Ögrenciyken , ögrenci oturumun olacagindan senin calisip calismadigin , bir isten ayrilip ayrilmadigin Ausländerbehörde'nin umurunda degil. Önemli olan üniversitedeki egitimin. Ayni sekilde isci oturumuna gecersende üniversite Ausländerbehörde'nin umurunda degil. Calisip calismadigina bakar. 3 Yil ayni isyerinde kalma zorunlulugu isci oturumuna gecersen gecerli olur.

Yanıtınız ve bilgilendirici mesajınızın için teşekkür ederim. Bu şekilde olmasınin faydama olacağıni düşünüyorum..

xeonsteel

Mesaj gönderen xeonsteel » Prş Tem 22, 2021 10:05 pm

Informatiker yazdı: Prş Tem 22, 2021 11:38 am Amacim kimseyi kinamak degil. Deginmek istedigim nokta su: eger bir kisi henüz Almanya'ya gelmeden isci oturumuna nasil gecerimi arastiriyorsa ana amacin okulu bitirmekten daha farkli oldugu acik. Bu tarz davranislardan dolayi son senelerde konsoloslugun veya yabancilar subesinin yeni gelecek ögrencilere karsi takindigi tavir acik, forumda okuyoruz. Benim söyledigim ise eger amac bundan farkli ise daha farkli yollar denenerek gelmeye calisilmasiydi.

Arkadaşın da bahsetmiş olduğu gibi büyük çoğunluğun amacı Almanya'ya yerleşmek orada çalışmak bu ister eğitim maksatlı olsun ister evlilik veya diğer yollar. Kaldı ki ben yasal şekilde hareket ediyorum ve emin olun Alman devleti herşeyin farkında hatta yabancı öğrencilere eğitimleri sonrası 1.5 yıl iş arama vizesi vermeleri bir teşvik bile sayılabilir bana göre..bunlara ek olarak, kendi yerleşiminiz sonrası forumla bağlantıyı koparmayip diğer kişilere yol gosterici olmanız takdir edilesi, yanıtınız için tekrardan teşekkürler

xeonsteel

Mesaj gönderen xeonsteel » Prş Tem 22, 2021 10:09 pm

netline yazdı: Prş Tem 22, 2021 4:14 pm Merhaba,

Türkiye, yanan bir evden farksız, yanan evden kaçmak isteyen birine, evin dışında, kendini kurtarmış vaziyette bekleyen birisi olarak "şu en yakın camdan çıkma, üst kattaki camdan çık" denmez, herkes "en yakın cam"dan çıkmak istiyor, bu da çok doğal.

Herkese sesleniyorum; hangi yöntemle olursa olsun, gidin, kendinizi kurtarın.
Cok haklısınız ve durumu en iyi şekilde ozetlemissiniz. Maalesef ulkemiz günden güne kötüye gidiyor , ekonomik, sosyal ve politik anlamda.. kendi büyüdüğü yerin taşını toprağını herkes sever bir Türk içinde geçerli bu Alman için de veya Amerikali, Afrikalı. insanları göçe zorlayan olumsuz kosullardir. Daha iyi olanı yasal ve ahlaki yollardan elde etmenin hiç bir şekilde kötü olmadigini düşünüyorum.

xeonsteel

Mesaj gönderen xeonsteel » Prş Tem 22, 2021 10:14 pm

Son soru olarak, öğrenci statüsünde part time çalışırken (işçi vizesine başvurmadan) sigorta, emeklilik ücretleri vs, ödendiği takdirde; eğitim sonrası full time başka bir yerde başladığımızda kalıcı oturum izni için part time çalıştığımız öğrenci süresi (5 yıla) dahil midir?

Rastgele iş yapmamak, planlı ve bilinçli hareket etmek ve sürprizleri en aza indirmek adına bu sorularıma şimdiden yanıt bulmak istiyorum, simdiden teşekkür ederim