Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversitedeki Dil Kursu için Sağlık Sigortası

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Massacres

Üniversitedeki Dil Kursu için Sağlık Sigortası

Mesaj gönderen Massacres » Prş Mar 25, 2021 1:17 pm

İyi günler arkadaşlar merhaba,
Almanya’da Almanca hazırlık kursu için sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor. Hazırlığı üniversitede bünyesinde okuyacağım. Devlet sigortası yaptıramıyor muyuz, özel sigortamı yaptırmam gerekiyor? Bir de eğer özel sigorta yaptırırsam Master eğitimine bölümüme geçince devlet sigortası yaptırabiliyor muyum? Sorun oluyor mu özelden devlet sigortasına geçerken? Çünkü özel sigorta yaptırıldığında devlet sigortasına geçerken başka prosedürler olduğunu okumuştum. Ondan dolayı sormak istedim

Massacres

Re: Üniversitedeki Dil Kursu için Sağlık Sigortası

Mesaj gönderen Massacres » Prş Mar 25, 2021 1:38 pm

AoK’ya mail attım. Dil kursunda olduğunuz için özel sigorta yaptırmanız gerekiyor diye mail aldım. Üniversite’nin kursunda olduğum zaman yasal bir sigorta Aok veya TK’dan sigorta yaptıramıyor muyum?

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Prş Mar 25, 2021 1:38 pm

Massacres yazdı: Prş Mar 25, 2021 1:17 pm İyi günler arkadaşlar merhaba,
Almanya’da Almanca hazırlık kursu için sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor. Hazırlığı üniversitede bünyesinde okuyacağım. Devlet sigortası yaptıramıyor muyuz, özel sigortamı yaptırmam gerekiyor? Bir de eğer özel sigorta yaptırırsam Master eğitimine bölümüme geçince devlet sigortası yaptırabiliyor muyum? Sorun oluyor mu özelden devlet sigortasına geçerken? Çünkü özel sigorta yaptırıldığında devlet sigortasına geçerken başka prosedürler olduğunu okumuştum. Ondan dolayı sormak istedim
Merhaba,
okuduğunuzu ben de okumuştum. 4 ay önce geldim, ve gelmeden önce -özellikle virüs ve 20'lik dişler nedeniyle- sağlık sigortası üzerinde uzun uzun düşünmüştüm, kapsamlı olanlardan mı yaptırsam vs. şeklinde.
Okuduğunuz şeyi ben de okumuştum, ve haklısınız, bazı pürüzler ortaya çıkabiliyormuş. Bunların ne olduğunu malesef unuttum, çünkü en sonunda ücretler ve bu pürüzler yüzündan pes edip AT-11'e yönelmiştim.
Eğer farkında değilseniz AT-11'in ne olduğunu araştırmanızı tavsiye ederim. Ancak halihazırda AT-11'i biliyorsanız sorunuzun yanıtı için başka arkadaşlardan cevap beklemeniz, veya forum'da tek tek okumanız gerekecek.
İyi şanslar

Massacres

Mesaj gönderen Massacres » Prş Mar 25, 2021 1:50 pm

Teşekkür ederim cevabın için 😁 Bilen biri bilgilendirirse çok iyi olur. AT-11 kullanmak istemiyorum devlet sigortası yaptırmak istiyorum ama kafam karıştı. Bir çözüm bulamadım

Massacres

Mesaj gönderen Massacres » Prş Mar 25, 2021 3:13 pm

Orangensaft yazdı: Prş Mar 25, 2021 1:38 pm Merhaba,
okuduğunuzu ben de okumuştum. 4 ay önce geldim, ve gelmeden önce -özellikle virüs ve 20'lik dişler nedeniyle- sağlık sigortası üzerinde uzun uzun düşünmüştüm, kapsamlı olanlardan mı yaptırsam vs. şeklinde.
Okuduğunuz şeyi ben de okumuştum, ve haklısınız, bazı pürüzler ortaya çıkabiliyormuş. Bunların ne olduğunu malesef unuttum, çünkü en sonunda ücretler ve bu pürüzler yüzündan pes edip AT-11'e yönelmiştim.
Eğer farkında değilseniz AT-11'in ne olduğunu araştırmanızı tavsiye ederim. Ancak halihazırda AT-11'i biliyorsanız sorunuzun yanıtı için başka arkadaşlardan cevap beklemeniz, veya forum'da tek tek okumanız gerekecek.
İyi şanslar
AOK, DAK, TK ile teker teker konuştum. Immatrikulationsbescheinung varsa oluyormuş. Bizim gibi kafası karışan olursa diye yazayım istedim. Yasal sigorta mümkünmüş yani.

celinelita

Mesaj gönderen celinelita » Çrş Eki 11, 2023 1:11 pm

Massacres yazdı: Prş Mar 25, 2021 3:13 pm AOK, DAK, TK ile teker teker konuştum. Immatrikulationsbescheinung varsa oluyormuş. Bizim gibi kafası karışan olursa diye yazayım istedim. Yasal sigorta mümkünmüş yani.
Merhaba. Ben de dil ogrencisiyim su an okula kayitliyim ama. O zaman ben de tk etkinlestirebilirim degil mi? Siz ne yaptiniz?

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Çrş Eki 11, 2023 2:59 pm

celinelita yazdı: Çrş Eki 11, 2023 1:11 pm Merhaba. Ben de dil ogrencisiyim su an okula kayitliyim ama. O zaman ben de tk etkinlestirebilirim degil mi? Siz ne yaptiniz?
DAK‘tan sigorta yaptırdım geçtiğimiz gün. Ben de okul bünyesinde 1 Semester Almanca göreceğim, Immatrikulationsbescheinigung ile yaptırabilirsiniz.

celinelita

Mesaj gönderen celinelita » Çrş Eki 11, 2023 3:01 pm

devletamca yazdı: Çrş Eki 11, 2023 2:59 pm DAK‘tan sigorta yaptırdım geçtiğimiz gün. Ben de okul bünyesinde 1 Semester Almanca göreceğim, Immatrikulationsbescheinigung ile yaptırabilirsiniz.
Tamamdir benim de ayni sekilde ben de tk devlet sigortasi yaptiracagim o zaman. Tesekkur ederimm

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Sal Eki 17, 2023 3:07 pm

celinelita yazdı: Çrş Eki 11, 2023 3:01 pm Tamamdir benim de ayni sekilde ben de tk devlet sigortasi yaptiracagim o zaman. Tesekkur ederimm
Merhabalar tekrardan, bugün Fintiba’dan hazırlık kursunda olduğum için DAK tarafından sigortalanamayacağım belirtildi. DAK’a durum hakkında bir e-posta yazdım fakat hala dönüş yapmadılar. Forumda AT-11’i hazırlık sınıfında kullanılabileceği ile alakalı bir kaç başlık okudum fakat doğrudan devlet sigortası tarafından sigorta almaya çalışan birini okumadım o yüzden şu an tam olarak ne olduğu dair aklıma sadece şu geliyor. Benim hazırlığım 1 semester sürecek, 2. Semester okula kayıtlı olup olmayacağım belirsiz. Belki de bu sebepten DAK sigortamı yapmak istemiyor çünkü 2.semester sigortalanma şansım olmayacak. Sizde şu an durum tam olarak nasıl ? Ben bana DAK Servicezentrumdaki verilen onay üzerine buraya yazmıştım olabileceğini, belki sizin başvurunuzu kabul etmişlerdir.