Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Wohnraumnachweis ve oturum izni

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
deutschland55

Wohnraumnachweis ve oturum izni

Mesaj gönderen deutschland55 » Cmt Mar 06, 2021 4:44 pm

Merhabalar

Almanya'ya öğrenci vizesi ile geldim ve oturma iznine başvurmak istiyorum. Başvuru belgeleri arasında Wohnraumnachweis adında bir belge var ve ev sahibi tarafından doldurulması gerekiyor. Ben şu anda bir yurtta Untermiete'de (alt kiracı) kalıyorum. Burayı aldığım yurdun aracı kurumu Wohnraumnachweis belgesini dolduramayacağını söyledi. Çünkü içinde Nebenkost gibi bilgiler isteniyor ve yurt için bu bilgiler mevcut değilmiş. Bu durumda bu belge olmadan başvurursam sıkıntı yaşar mıyım ? Wohraumnachweis hakkında bilgisi, deneyimi olan var mıdır acaba ?

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Re: Wohnraumnachweis ve oturum izni

Mesaj gönderen Orangensaft » Cmt Mar 06, 2021 5:34 pm

Wohnraumnachweis'ı sana odayı kiralayan kişi (odanın asıl sahibi) doldurmalı diye biliyorum, ben de bir alt kiracı olarak 2 ay önce o şekilde yapmıştım.

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Cmt Mar 06, 2021 5:42 pm

Orangensaft yazdı: Cmt Mar 06, 2021 5:34 pm Wohnraumnachweis'ı sana odayı kiralayan kişi (odanın asıl sahibi) doldurmalı diye biliyorum, ben de bir alt kiracı olarak 2 ay önce o şekilde yapmıştım.
Hocam benim bulunduğum yurtta Untermiete işini aracı bir kurum yapıyor. Ben odanın sahibi görmedim. Odayı teslim aldığım kişi dolduramayacağını söyledi. Ausländerbehörde'de açıklarsın durumu vs dedi.

Hocam bir de benim vizemin bitişine 4 ay vakit var. Acaba siz de en son Fiktionsbescheinigung mu aldınız, oturma izni konusunda son durum nedir acaba bilginiz var mı ? Ben termin almak için aradım açmadılar, mail attım dönmediler...

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Cmt Mar 06, 2021 10:40 pm

Tekrar merhaba,

Bu sorun anladığım kadarıyla bahsettiğiniz aracı kurum ile alakalı, üstlerine yürümenizi tavsiye ederim. Odasını 'Untermiete' için o kuruma veren özel kişi kimse sizin kilit noktanız kanımca o kişi. Bahsettiğiniz aracı kuruma bu şekilde anlatıp asıl oda sahibi ile diyalog kurup bu işi çözebileceğinizi düşünüyorum.

Sahi, Wohnraumnachweis olmadan şehirde nasıl oturum açtınız? Eğer o olmadan oturum açmayı başardıysanız, izlediğiniz yol neyse aynısını Ausländerbehörde'de de izleyin, işe yarayacağını düşünüyorum.

Oturum izni konusunun en son durumu hakkında bir bilgim yok, ancak iki ay önceki durumu ile ilgili var. Ben en başta Email yolu ile iletişime geçmiştim (Stuttgart), ve şu cevabı almıştım:
... da wir leider nur sehr eingeschränkt Termine vergeben können, würde ich Ihnen eine Fiktionsbescheinigung zukommen lassen.
Bundan dolayı ve TR vatandaşlarına ücreti olmadığından dolayı Fiktionsbescheinigung'u talep ettim ve kendisi 4 haftada elime ulaştı. Ausländerbehörde ile olan Email diyoloğumdan çıkan sonuç, Nisan sonunda gireceğim TestDaF sınavından sonra tekrardan onlara mail atıp gerçek bir oturum izni için başvuracağım olduğu şeklindeydi. Ancak hal bu ki Ausländerbehörde bana 2021'in sonuna kadar geçerli olan bir Fiktionsbescheinigung göndermiş. Dolayısı ile kafam şu anda rahat :D

Fiktionbescheinigung'u bir oturum izni olarak kullanıp kullanamayacağımı sorduğumda şu cevabı almıştım:
Ja die Fiktionsbescheinigung ist ein vorläufiger Aufenthaltstitel.
Bu arada, Fiktionsbescheinigung ile beraber bir mektup yolluyorlar. Bu mektupta Corona dolayısı ile size kişisel olarak hizmet veremediklerini ve ondan dolayı da bu belgeyi aldığınızı anlatıyorlar. Fiktionsbescheinigung alırsanız bu mektubu da devamlı yanınızda taşımanızı tavsiye ederim.

Size aktarabileceğim bilgi bu kadar, iyi şanslar!

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Cmt Mar 06, 2021 10:53 pm

Çok teşekkürler cevap için. Wohnraumnachweis Anmeldung için istenmiyordu. Stuttgart'ın resmi sitesinde de yazmıyordu. Gittiğimde de hiç sormadılar. Sizinki çok iyi olmuş uzun süreli. Darısı başıma :)

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Pzt Mar 08, 2021 1:01 pm

Orangensaft yazdı: Cmt Mar 06, 2021 10:40 pm Tekrar merhaba,

Bu sorun anladığım kadarıyla bahsettiğiniz aracı kurum ile alakalı, üstlerine yürümenizi tavsiye ederim. Odasını 'Untermiete' için o kuruma veren özel kişi kimse sizin kilit noktanız kanımca o kişi. Bahsettiğiniz aracı kuruma bu şekilde anlatıp asıl oda sahibi ile diyalog kurup bu işi çözebileceğinizi düşünüyorum.

Sahi, Wohnraumnachweis olmadan şehirde nasıl oturum açtınız? Eğer o olmadan oturum açmayı başardıysanız, izlediğiniz yol neyse aynısını Ausländerbehörde'de de izleyin, işe yarayacağını düşünüyorum.

Oturum izni konusunun en son durumu hakkında bir bilgim yok, ancak iki ay önceki durumu ile ilgili var. Ben en başta Email yolu ile iletişime geçmiştim (Stuttgart), ve şu cevabı almıştım:

Bundan dolayı ve TR vatandaşlarına ücreti olmadığından dolayı Fiktionsbescheinigung'u talep ettim ve kendisi 4 haftada elime ulaştı. Ausländerbehörde ile olan Email diyoloğumdan çıkan sonuç, Nisan sonunda gireceğim TestDaF sınavından sonra tekrardan onlara mail atıp gerçek bir oturum izni için başvuracağım olduğu şeklindeydi. Ancak hal bu ki Ausländerbehörde bana 2021'in sonuna kadar geçerli olan bir Fiktionsbescheinigung göndermiş. Dolayısı ile kafam şu anda rahat :D

Fiktionbescheinigung'u bir oturum izni olarak kullanıp kullanamayacağımı sorduğumda şu cevabı almıştım:

Bu arada, Fiktionsbescheinigung ile beraber bir mektup yolluyorlar. Bu mektupta Corona dolayısı ile size kişisel olarak hizmet veremediklerini ve ondan dolayı da bu belgeyi aldığınızı anlatıyorlar. Fiktionsbescheinigung alırsanız bu mektubu da devamlı yanınızda taşımanızı tavsiye ederim.

Size aktarabileceğim bilgi bu kadar, iyi şanslar!
Hocam tekrar selamlar. Bugün Ausländerbehörde ile görüştüm. Vizemin bitmesine 4 ay olduğunu duyunca şu an başvuru için çok erken olduğunu 1-2 ay kala başvurmam gerektiğini söyledi konuştuğum kişi. Diğer arkadaşlara da fikir vermesi açısından buraya yazmak istedim.

Bir diğer yandan aklımı şu karıştırdı. Oturma izni için başvuru yaptığımda bloke hesabımın açılış tarihi üzerinden 6 aydan fazla süre geçmiş olacak. Bu durum sorun oluşturur mu bilemedim. Yine de hesaptaki para duruyor belki hesap özeti gösterebilirim diye düşündüm.

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Pzt Mar 08, 2021 6:52 pm

'Başvurunun çok erken olması' başvuramamak için bir neden değil bence.
Anladığım kadarıyla herkesi mümkün olduğunca itelemeye çalışıyorlar ki gerçekten zorunlu işleri minimum çalışanla halledebilsinler. Haklı bir durum :|

Bahsettiğin bloke hesap sorununu ben daha kendim yaşamadım, ama böyle bir durumun olacağın farkındayım. Yapmayı planladığım şey, zamanı gelince parayı tekrar 10500'e tamamlayıp bloke hesap süresini tekrar uzatmak idi.

Vira demir, haydi ileri :)

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Sal Mar 09, 2021 12:15 am

Orangensaft yazdı: Pzt Mar 08, 2021 6:52 pm 'Başvurunun çok erken olması' başvuramamak için bir neden değil bence.
Anladığım kadarıyla herkesi mümkün olduğunca itelemeye çalışıyorlar ki gerçekten zorunlu işleri minimum çalışanla halledebilsinler. Haklı bir durum :|

Bahsettiğin bloke hesap sorununu ben daha kendim yaşamadım, ama böyle bir durumun olacağın farkındayım. Yapmayı planladığım şey, zamanı gelince parayı tekrar 10500'e tamamlayıp bloke hesap süresini tekrar uzatmak idi.

Vira demir, haydi ileri :)
İki konuda da katılıyorum hocam. Hepimize kolay gelsin :D