Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT/11 ve Berlin'de Oturum İzni

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
eylembrl

AT/11 ve Berlin'de Oturum İzni

Mesaj gönderen eylembrl » Prş Oca 21, 2021 4:00 pm

Merhaba,

Birkaç gündür forumda AT/11 belgesiyle ilgili yazılanları okudum ancak Berlin'le alakalı bir konu göremedim. Eğer kaçırdıysam üzgünüm. Berlin'de yüksek lisans öğrencisiyim. Şubat ayında oturum izni için randevum var ve buraya gelmeden önce AOK'ya AT11 belgemi göndermiştim ve onlar da bana Versicherungsbescheinigung göndermişti.

Ama bu belge üstünde adresim yer almıyor Türkiye'deyken bana gönderdikleri için. Yalnızca adım, soyadım ve sigortadan "muaf" olduğum yazıyor. Berlin'de oturum izni almak için yalnızca Versicherungsbescheinigung ile gitmem mümkün müdür? AOK'ya sorduğumda "O belge yalnızca üniversitenize göndermeniz içindi, Auslanderbehörde'ye AT/11 ile gidin" diyorlar. Ama AT/11 belgem Nisan ayına kadar geçerli. Nisan ayına kadar geçerli olduğunu görüp 1 yıllık bile oturum vermeyecekler diye çekiniyorum.

Gerçekten kafam çok karıştı. Yabancılar bürosuna hangi belgeyle gitmeliyim? Berlin'de aynı durumu yaşamış biri var mıdır aranızda?

redwayyy

Re: AT/11 ve Berlin'de Oturum İzni

Mesaj gönderen redwayyy » Prş Oca 21, 2021 6:26 pm

eylembrl yazdı: Prş Oca 21, 2021 4:00 pm Merhaba,

Birkaç gündür forumda AT/11 belgesiyle ilgili yazılanları okudum ancak Berlin'le alakalı bir konu göremedim. Eğer kaçırdıysam üzgünüm. Berlin'de yüksek lisans öğrencisiyim. Şubat ayında oturum izni için randevum var ve buraya gelmeden önce AOK'ya AT11 belgemi göndermiştim ve onlar da bana Versicherungsbescheinigung göndermişti.

Ama bu belge üstünde adresim yer almıyor Türkiye'deyken bana gönderdikleri için. Yalnızca adım, soyadım ve sigortadan "muaf" olduğum yazıyor. Berlin'de oturum izni almak için yalnızca Versicherungsbescheinigung ile gitmem mümkün müdür? AOK'ya sorduğumda "O belge yalnızca üniversitenize göndermeniz içindi, Auslanderbehörde'ye AT/11 ile gidin" diyorlar. Ama AT/11 belgem Nisan ayına kadar geçerli. Nisan ayına kadar geçerli olduğunu görüp 1 yıllık bile oturum vermeyecekler diye çekiniyorum.

Gerçekten kafam çok karıştı. Yabancılar bürosuna hangi belgeyle gitmeliyim? Berlin'de aynı durumu yaşamış biri var mıdır aranızda?
Aynı şeyi ben de merak ediyorum. Berlinde değilim ama 1 hafta içinde randevum var ve AT-11'im şubat sonunda bitiyor. Oturum iznimi ne kadar verirler sorun olur mu ben de anlayamadım. TK'dan Versicherungsbescheinigung almıştım Türkiyedeyken mail yoluyla. Bilenler yazarsa çok sevinirim ben de.

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Cum Oca 22, 2021 10:43 am

eylembrl yazdı: Prş Oca 21, 2021 4:00 pm Berlin'de oturum izni almak için yalnızca Versicherungsbescheinigung ile gitmem mümkün müdür?
Hayır, AT/11 ile birlikte gitmeniz gerekiyor. Sonuçta sizin asıl sigortanız Türkiye'den ve Versicherungsbescheinigung sadece sigortadan muaf olduğunuzu belirten bir belge, ne kadar süre veya ne koşullarda muaf olduğunuz hakkında bir bilgi vermez. Asıl sigortanız AT/11 oluyor ve sigorta belgenizi göstermeniz gereken herhangi bir durumda ikisini birden vermeniz gerekmekte.

redwayyy yazdı: Prş Oca 21, 2021 6:26 pm AT-11'im şubat sonunda bitiyor. Oturum iznimi ne kadar verirler sorun olur mu ben de anlayamadım.
Hocam bu konuda başka bir başlık altında belirtmiştim, 1 Mart'ta oturum kartımı almak için randevum var ve ancak o tarihte cevaplayabilirim. AT/11'im Mart sonunda bitiyor ama mali güvencemi gösteren belgeye bakarak görevli Eylül ayının sonuna kadar verileceğini söylemişti bana. Zannımca Mart sonuna kadar vermeleri çok manasız olur, zaten Fiktionsbescheinigung'um (Vizem sona ereceği için oturum kartı gelene kadar Auslaenderbehörde'den aldığım geçici oturum) 21 Mart'a kadar geçerli, 9 gün için oturum vereceklerini zannetmiyorum. Tabi diğer tarafta da AT/11'i bir sonraki dönem için de alacağınıza yönelik size güvenmeleri gerekmekte, yani resmiyette sigortasız da geçirebilirsiniz o süreci, böyle bir ihtimal de var. Ben yine de uzun süreli vereceklerine inanıyorum ama dediğim gibi kesin bilgiyi 1 Mart'ta verebilirim tabi ki de.

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Cum Oca 22, 2021 11:32 am

nebileyimne yazdı: Cum Oca 22, 2021 10:43 am Hocam bu konuda başka bir başlık altında belirtmiştim, 1 Mart'ta oturum kartımı almak için randevum var ve ancak o tarihte cevaplayabilirim. AT/11'im Mart sonunda bitiyor ama mali güvencemi gösteren belgeye bakarak görevli Eylül ayının sonuna kadar verileceğini söylemişti bana. Zannımca Mart sonuna kadar vermeleri çok manasız olur, zaten Fiktionsbescheinigung'um (Vizem sona ereceği için oturum kartı gelene kadar Auslaenderbehörde'den aldığım geçici oturum) 21 Mart'a kadar geçerli, 9 gün için oturum vereceklerini zannetmiyorum. Tabi diğer tarafta da AT/11'i bir sonraki dönem için de alacağınıza yönelik size güvenmeleri gerekmekte, yani resmiyette sigortasız da geçirebilirsiniz o süreci, böyle bir ihtimal de var. Ben yine de uzun süreli vereceklerine inanıyorum ama dediğim gibi kesin bilgiyi 1 Mart'ta verebilirim tabi ki de.
Anladığım kadarıyla pek bir sorun olmaz sanırım. İlk kez randevuya gideceğim için emin olamamıştım çok teşekkür ederim :)

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Pzt Mar 01, 2021 4:21 pm

redwayyy yazdı: Cum Oca 22, 2021 11:32 am Anladığım kadarıyla pek bir sorun olmaz sanırım. İlk kez randevuya gideceğim için emin olamamıştım çok teşekkür ederim :)
Bugün itibariyle oturum kartımı aldım, bilgi vermesi açısından yazıyorum buraya. A/T 11 belgem 31 Mart 2021'e kadar geçerli iken 30 Eylül 2021'e kadar oturum aldım. Biraz geç dönebildim, başkalarından bu konuda çoktan cevap aldıysanız önemli değil tabi, yine de netlik olması açısından yazayım dedim.

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Sal Mar 02, 2021 5:07 pm

nebileyimne yazdı: Pzt Mar 01, 2021 4:21 pm Bugün itibariyle oturum kartımı aldım, bilgi vermesi açısından yazıyorum buraya. A/T 11 belgem 31 Mart 2021'e kadar geçerli iken 30 Eylül 2021'e kadar oturum aldım. Biraz geç dönebildim, başkalarından bu konuda çoktan cevap aldıysanız önemli değil tabi, yine de netlik olması açısından yazayım dedim.
Ben de bayadır bakmamıştım buraya ama evet aynı şekilde ben de sorun yaşamadım. Çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için :)

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Sal Mar 02, 2021 8:13 pm

redwayyy yazdı: Sal Mar 02, 2021 5:07 pm Ben de bayadır bakmamıştım buraya ama evet aynı şekilde ben de sorun yaşamadım. Çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için :)
Rica ederim, ne demek :)