Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'ya geldikten sonra Yabancılar Şubesine ne zaman gidilmeli ?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
umudxx

Almanya'ya geldikten sonra Yabancılar Şubesine ne zaman gidilmeli ?

Mesaj gönderen umudxx » Cmt Ara 26, 2020 12:30 am

Merhaba Arkadaşlar "Oturum Alma İşlemleri"ne bir kaç defa mesaj yazdım ama kimse cevap vermedi. Çoğu yorumlara baktığımda " 3 ay içerisinde oturum iznine başvur" diye yorumlar gördüm.6 Aylık vizem var,Ben 1 hafta sonra Almanya da olacağım, Kalacağım eyaletin yabancılar şubesine baktım herkes randevu alamadıklarını ve telefonlara ulaşamadıklarını yazmışlar. Benim de endişem Almanyaya gittiğimde, yabancılar şubesine mail atacağım ama tahminen kaç ay sonraya oturum izni için randevu verirler ? Teşekkürler.

Kuss

Re: Almanya'ya geldikten sonra Yabancılar Şubesine ne zaman gidilmeli ?

Mesaj gönderen Kuss » Cmt Ara 26, 2020 1:04 am

umudxx yazdı: Cmt Ara 26, 2020 12:30 am Merhaba Arkadaşlar "Oturum Alma İşlemleri"ne bir kaç defa mesaj yazdım ama kimse cevap vermedi. Çoğu yorumlara baktığımda " 3 ay içerisinde oturum iznine başvur" diye yorumlar gördüm.6 Aylık vizem var,Ben 1 hafta sonra Almanya da olacağım, Kalacağım eyaletin yabancılar şubesine baktım herkes randevu alamadıklarını ve telefonlara ulaşamadıklarını yazmışlar. Benim de endişem Almanyaya gittiğimde, yabancılar şubesine mail atacağım ama tahminen kaç ay sonraya oturum izni için randevu verirler ? Teşekkürler.
Genellikle randevu almak için randevu sistemleri oluyor. Oturma izni için şu aralar durumlar biraz karışık gibi. Şahsen benim başvuruma erken olduğu ve beklemem gerektiği söylendi. Vizemin bitmesin dört ay var. Siz geldiğiniz zaman oturma izni yerine anmeldung randevusu almaya çalışın bence. Oturma izni için genellikle son bir ay içinde işlem yapılması öneriliyor benim duyduğum kadarıyla. Ama koronadan dolayı oturma izni alamama ihtimalinizi hesaba katmayı unutmayın. Çalışma saatleri çok az maalesef

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Cmt Ara 26, 2020 1:19 am

Kuss yazdı: Cmt Ara 26, 2020 1:04 am Genellikle randevu almak için randevu sistemleri oluyor. Oturma izni için şu aralar durumlar biraz karışık gibi. Şahsen benim başvuruma erken olduğu ve beklemem gerektiği söylendi. Vizemin bitmesin dört ay var. Siz geldiğiniz zaman oturma izni yerine anmeldung randevusu almaya çalışın bence. Oturma izni için genellikle son bir ay içinde işlem yapılması öneriliyor benim duyduğum kadarıyla. Ama koronadan dolayı oturma izni alamama ihtimalinizi hesaba katmayı unutmayın. Çalışma saatleri çok az maalesef
Ben baktım sitelerine malesef online randevu yok, sadece mail atın yazıyor. Anmeldung için baya boş yerleri var online randevu alabiliyorum. Tek endişem oturum izni için randevu alamamak vs. Çoğu kişi randevu alamadığını, telefonlara ulasamadığını veya zor randevu alabilidğini yazmış. Zaten yıl sonuna kadar yabancılar şubesi kapalıymıs. Zaten yılbasından sonra Almanya da olacağım, gider gitmez mail atiyim umarım geri dönüs yaparlar:(

elifa

Mesaj gönderen elifa » Cmt Ara 26, 2020 12:09 pm

randevusuz gitmistim ilk gun sira gelmedi, ikinci gun alabildim oturumu. randevu sart degil ofislerinin acilis saatlerini yakalayip erken siraya girerseniz yeterli

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cmt Ara 26, 2020 12:14 pm

Kuss yazdı: Cmt Ara 26, 2020 1:04 am Genellikle randevu almak için randevu sistemleri oluyor. Oturma izni için şu aralar durumlar biraz karışık gibi. Şahsen benim başvuruma erken olduğu ve beklemem gerektiği söylendi. Vizemin bitmesin dört ay var. Siz geldiğiniz zaman oturma izni yerine anmeldung randevusu almaya çalışın bence. Oturma izni için genellikle son bir ay içinde işlem yapılması öneriliyor benim duyduğum kadarıyla. Ama koronadan dolayı oturma izni alamama ihtimalinizi hesaba katmayı unutmayın. Çalışma saatleri çok az maalesef
Kesinlikle ama kesinlikle çok yanlış son aya kadar beklemek. Gittikten sonra evinizi felan ayarlayıp anmeldungunuzu aldıktan sonra hemen mail atmanız lazım. Termin beklemek 1 ay + Kartın çıkmasını beklemek 1 ay, bunun stresini son aylara bırakıp ortalıkta vizesiz gezme riskiyle yüzyüze kalmanın, uğraşmanın manası yok. Her oturum yenilerken de bitmeden 2 ay önce mutlaka iletişime geçin bizimle diyorlar görevliler.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Cmt Ara 26, 2020 12:17 pm

Rigwald yazdı: Cmt Ara 26, 2020 12:14 pm Kesinlikle ama kesinlikle çok yanlış son aya kadar beklemek. Gittikten sonra evinizi felan ayarlayıp anmeldungunuzu aldıktan sonra hemen mail atmanız lazım. Termin beklemek 1 ay + Kartın çıkmasını beklemek 1 ay, bunun stresini son aylara bırakıp ortalıkta vizesiz gezme riskiyle yüzyüze kalmanın, uğraşmanın manası yok. Her oturum yenilerken de bitmeden 2 ay önce mutlaka iletişime geçin bizimle diyorlar görevliler.
Ben de böyle düsünüyorum, bürokratik işlemler çok yavaş ilerliyor. Ama yine de arkadaşların fikrini de almak istedim, benim vize 31.07.2021 tarihine kadar geçerli, 31.10.2021 e kadar oturum izni almam gerekiyor o zaman ben gider gitmez hemen mail atiyim. Umarım sorunsuz sekilde randevu alabilirim, bazıları randevu almak için bile bir kaç defa mail atıyorlarmıs ya da sürekli arıyorlarmıs :(

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Ara 26, 2020 1:18 pm

Benim arkadaşım yabancılar dairesine ulaşamadığı için vizesini uzatamadı bu yüzden ülkesine geri dönmek zorunda kaldı.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Cmt Ara 26, 2020 2:43 pm

elifa yazdı: Cmt Ara 26, 2020 12:09 pm randevusuz gitmistim ilk gun sira gelmedi, ikinci gun alabildim oturumu. randevu sart degil ofislerinin acilis saatlerini yakalayip erken siraya girerseniz yeterli
Şu an coronadan dolayı da bu mümkün olur mu ? Eğer mail ve telefon ile ulaşamazsam en erkenden sabah 06.30 da bile Yabancılar şubesine giderim.

Önemli: Göçmen bürosundan önceden telefonla ( veya e-posta ile randevu almanız gerekir!" böyle not yazmışlar

Habocuk

Mesaj gönderen Habocuk » Pzr Ara 27, 2020 12:52 am

umudxx yazdı: Cmt Ara 26, 2020 2:43 pm Şu an coronadan dolayı da bu mümkün olur mu ? Eğer mail ve telefon ile ulaşamazsam en erkenden sabah 06.30 da bile Yabancılar şubesine giderim.

Önemli: Göçmen bürosundan önceden telefonla ( veya e-posta ile randevu almanız gerekir!" böyle not yazmışlar
Kardeşim ne zaman uçuş ?

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Pzr Ara 27, 2020 12:53 am

Habocuk yazdı: Pzr Ara 27, 2020 12:52 am Kardeşim ne zaman uçuş ?
Yılbaşı sonrası

Habocuk

Mesaj gönderen Habocuk » Pzr Ara 27, 2020 12:55 am

umudxx yazdı: Pzr Ara 27, 2020 12:53 am Yılbaşı sonrası
Bende 1 ocakta uçağa biniyorum da vize olsa bile polis geçirmiyo diyenler var bunun hakkında bilgin varmı konuyla alakasız ama.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Pzr Ara 27, 2020 12:56 am

Habocuk yazdı: Pzr Ara 27, 2020 12:55 am Bende 1 ocakta uçağa biniyorum da vize olsa bile polis geçirmiyo diyenler var bunun hakkında bilgin varmı konuyla alakasız ama.
Arkadaşım 2 hafta önce giriş yaptı ağzı olan konuşuyor. Federal Polisin sitesinde hangi kategoriye göre gideceksen orada girişlerin hangi amaçla mümkün olduğu yazıyor. https://www.bundespolizei.de/Web/DE/04A ... 2bodyText2

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Pzr Ara 27, 2020 10:53 am

Merhaba, ben Almanya, Stuttgart'a yaklaşık 1 ay önce geldim.

2 hafta karantina'da kaldım ve sonrasında asıl ikamet yerime geçtim. Asıl ikamet yerine geçer geçmez doğal olarak Anmeldung işini hallettim. Hemen akabinde de oturum işlemlerine başladım. Gerekli tüm belgelerin varlığından emin olduktan sonra Ausländerbehörde ile mail yolu ile iletişime geçtim -online başvuru yöntemi yok, mail ile iletişime geçilmesini istiyorlar.

Aldığım yanıt şuydu: ''Şu anda virüs dolayısı ile AT (Aufenthaltstitel) başvuruları için randevu veremiyoruz. Bunun yerine size geçici olarak bir Fiktionsbescheinigung belgesi oluşturabiliriz. (...)''

Ben de çıkar yolum olmadığından Fiktionsbescheinung belgesini talep ettim. Türk vatandaşları için bu belge ücretsiz ve basit olarak AT yerine geçiyor. Internette daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
da wir leider nur sehr eingeschränkt Termine vergeben können, würde ich Ihnen eine Fiktionsbescheinigung zukommen lassen.

Aber Ihr Visum ist auch noch bis April gültig. Somit wäre es auch ausreichend wenn Sie sich im Februar, März nochmal melden. Vielleicht ist bis dahin wieder eine normale Terminvergabe möglich.

Möchten Sie trotzdem eine Fiktionsbescheinigung, dann schicken Sie mir bitte folgende Unterlagen per Mail:
-Antrag
-Passkopie
-Immatrikulationsbescheinigung
-Bescheinigung der Krankenversicherung
-Kontoauszug des deutschen Bankkontos
(...)
Ja die Fiktionsbescheinigung ist ein vorläufiger Aufenthaltstitel.
Sonuç olarak AT için şimdilik beklemedeyim.

Kartal34

Mesaj gönderen Kartal34 » Pzr Ara 27, 2020 1:01 pm

Orangensaft yazdı: Pzr Ara 27, 2020 10:53 am Merhaba, ben Almanya, Stuttgart'a yaklaşık 1 ay önce geldim.

2 hafta karantina'da kaldım ve sonrasında asıl ikamet yerime geçtim. Asıl ikamet yerine geçer geçmez doğal olarak Anmeldung işini hallettim. Hemen akabinde de oturum işlemlerine başladım. Gerekli tüm belgelerin varlığından emin olduktan sonra Ausländerbehörde ile mail yolu ile iletişime geçtim -online başvuru yöntemi yok, mail ile iletişime geçilmesini istiyorlar.

Aldığım yanıt şuydu: ''Şu anda virüs dolayısı ile AT (Aufenthaltstitel) başvuruları için randevu veremiyoruz. Bunun yerine size geçici olarak bir Fiktionsbescheinigung belgesi oluşturabiliriz. (...)''

Ben de çıkar yolum olmadığından Fiktionsbescheinung belgesini talep ettim. Türk vatandaşları için bu belge ücretsiz ve basit olarak AT yerine geçiyor. Internette daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

(...)

Merhaba , karantina süresi 10 gün diyor konsolosluğun sitesinde ve 5 günden sonra test yapıp karantinada çıkabiliyormuşssun ? ve bunun dışında oteldemi konakladın ?

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Pzr Ara 27, 2020 1:14 pm

Orangensaft yazdı: Pzr Ara 27, 2020 10:53 am Merhaba, ben Almanya, Stuttgart'a yaklaşık 1 ay önce geldim.

(...)

Bilgiler için teşekkürler. Kötü olmuş :/ Evet Fiktionsbescheinung orada geçerlilik süresine kadar kullanabiliyoruz diye biliyorum.. Ama tabi oturum kartı daha iyi oluyor, o belgeyi kaybetsek veya bir şey olsa sıkıntı :D Ben gittikten sonra mail de ne cevap vericekler çok merak ediyorum. Belki eyalete göre değişiklilik gösteriyordur. Auslanderbehörde mailinize kaç gün de dönüş yaptı? benim gideceğim eyalette mail de bile çok geç cevap veriyorlarmıs ya da telefon ile ulasmak sıkıntı oluyormus.

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Pzr Ara 27, 2020 2:34 pm

Kartal34 yazdı: Pzr Ara 27, 2020 1:01 pm Merhaba , karantina süresi 10 gün diyor konsolosluğun sitesinde ve 5 günden sonra test yapıp karantinada çıkabiliyormuşssun ? ve bunun dışında oteldemi konakladın ?
Merhaba, 2 hafta lafın gelişi. Söyledikleriniz doğru, 10 gün karantina vardı, 5. günde test yaptırabiliyordunuz. Şimdiki süreçten haberim yok.

Ben kira başlangıcımı bekliyordum, ondan dolayı 10 gün kaldım. Daha fazla öğrenmek isterseniz şu (viewtopic.php?f=7&t=15596) konuya detaylı bir yanıt vermiştim, inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Pzr Ara 27, 2020 2:41 pm

umudxx yazdı: Pzr Ara 27, 2020 1:14 pm Bilgiler için teşekkürler. Kötü olmuş :/ Evet Fiktionsbescheinung orada geçerlilik süresine kadar kullanabiliyoruz diye biliyorum.. Ama tabi oturum kartı daha iyi oluyor, o belgeyi kaybetsek veya bir şey olsa sıkıntı :D Ben gittikten sonra mail de ne cevap vericekler çok merak ediyorum. Belki eyalete göre değişiklilik gösteriyordur. Auslanderbehörde mailinize kaç gün de dönüş yaptı? benim gideceğim eyalette mail de bile çok geç cevap veriyorlarmıs ya da telefon ile ulasmak sıkıntı oluyormus.
Sormayın... Gün içinde sadece orijinal belgelerin fotokopilerini yanımda taşıyorum. (Pasaport hariç tabii ki)
Aslında bekleyip doğrudan AT'ye tekrar başvuracaktım, ama Deutsche Bank banka hesabı için benden Aufenthaltserlaubnis isteyip durdu, ondan dolayı Fiktionsbescheinigung'u talep ettim. Bu durum banka hesabı işini muazzam uzattı, ben de N26'dan açtım.

Ausländerbehörde bazen 10dk, bazen de 5-6 saatte cevap verdi. İnanın çok şaşırdım. 8-9 Mail'den oluşan bir diyaloğumuz var.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzr Ara 27, 2020 8:47 pm

umudxx yazdı: Cmt Ara 26, 2020 2:43 pm Şu an coronadan dolayı da bu mümkün olur mu ? Eğer mail ve telefon ile ulaşamazsam en erkenden sabah 06.30 da bile Yabancılar şubesine giderim.

Koronadan dolayı böyle bir olay da artık olmuyor. :( Tabi denemekten zarar gelmez ama hava buz gibi

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Cum Oca 15, 2021 8:49 pm

(...)

Hocam merhabalar, ben de bu ay Stuttgart'a geleceğim. Anmeldung işlemi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz. Randevuyu online olarak mı aldınız acaba? bir de 14 günlük zorunlu süreye 10 günlük karantina süresi dahil mi anlayamadım. Uygun zamana randevu bulabildiniz mi ?

Bir diğer sorum da acaba kirada kalacağınız yeri Türkiye'deyken mi ayarladınız ? Wg miydi yoksa einzelzimmerwohnung tarzı bir yer mi ? Nasıl bulabildiniz merak ettim ben çok ilana başvurdum ama Türkiye'deyken çok zor sanırım bulmak.

Şimdiden teşekkür ederim...

Kullanıcı avatarı
Orangensaft

Mesaj gönderen Orangensaft » Cmt Oca 16, 2021 3:45 am

deutschland55 yazdı: Cum Oca 15, 2021 8:49 pm Hocam merhabalar, ben de bu ay Stuttgart'a geleceğim. Anmeldung işlemi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz. Randevuyu online olarak mı aldınız acaba? bir de 14 günlük zorunlu süreye 10 günlük karantina süresi dahil mi anlayamadım. Uygun zamana randevu bulabildiniz mi ?

Bir diğer sorum da acaba kirada kalacağınız yeri Türkiye'deyken mi ayarladınız ? Wg miydi yoksa einzelzimmerwohnung tarzı bir yer mi ? Nasıl bulabildiniz merak ettim ben çok ilana başvurdum ama Türkiye'deyken çok zor sanırım bulmak.

Şimdiden teşekkür ederim...
Anmeldung işlemi basit. Şu linkte yazanları uygulamanız gerekecek (https://www.stuttgart.de/vv/leistungen/ ... hnsitz.php)
Anmeldung Formu, Wohnungsgeberbescheinigung ve Pasaportunuz dışında bir şey gerekmiyordu sanırım.
Çıktı işini Türkiyede halletmenizi tavsiye ederim. Vesikalık fotoğraf da getirin, sonralarda lazım olacak.

Randevuyu online aldım, seçenek çok azdı, bekledim. Gideceğiniz yere yakın olmayan ofisleri de değerlendirin, belki oralarda daha iyi bir şansınız vardır.

Karantina ile ilgili sorunuzu yanıtlayamıyorum, güncel bilgiye sahip değilim. Ben 10 gün / 5 gün şeklindeyken gelmiştim. En iyi bilgiyi Stuttgart Havaalanı'nın sitesinde bulmuştum. Her yönü ile doğru, anlaşılır ve yeterliydi.

Kalacak yeri Türkiye'de iken ayarladım. Studierendenwerk'in Studentenwohnheim'larının birinde Untermiete sözleşmesi yaptım. Karantinadan çıkıp yurda varınca ilk kiramı ve depozitomu asıl kiracıya nakit olarak verdim ve yerleştim.

İlan başvurunuzun nasıl olduğu çok önemli, kendinizi nasıl reklamladığınız çok önemli. Kendinizi sizi kabul edecek kişi yerine koyarak düşünmenizi, ve buna göre detaylı bir biçimde yazmanızı tavsiye ederim. İlan detaylarını dikkatlice okumayı da unutmayın, ilan sahipleri var olan bir bilgiyi talep ettiğinizde ilgilerini kaybedeceklerdir. Referans olarak: 30 adet ilana özel metin yazmıştım.

Yukarıdakilere ek olarak:
-Ausländerbehörde sanırım Aufenthaltstitel/erlaubnis için virüs nedeniyle hala randevu oluşturmuyor. E-Mail üzerinden belgelerinizi teslim alıp size ancak bir 'Fiktionsbesceinigung' sağlıyor. Buna olabildiğince hızlı başvurun, gelmesi uzun sürüyor. Belgenin kendisi Türk vatandaşlarına ücretsiz. Anmeldung işlemi sonucunda alacağınız 'Meldebestätigung', göndereceğiniz belgelerin arasında yer alması gerekecek.
-Anmeldung işlemini gerçekleştirdikten sonra çalışanlar size ilgili broşürü verecektir, ancak önceden belirteyim: Anmeldung sonrasında bir promosyon kodu alacaksınız. Bu promosyon kodu ile bütün toplu taşıma hattını 14 gün boyunca ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Harika bir kolaylık, şayet bir çok yere gitmeniz gerekecek. Toplu ulaşımda bilet kontrolü nadir, ancak sakın biletsiz bineyim demeyin.
-Bloke hesap kullanıyorsanız banka hesabınızı ilk başta N26'dan açmanızı tavsiye ederim. Paranızı en hızlı bu şekilde alırsınız. Sonrasında başka bankalara geçersiniz.
Deutsche Bank gibi yerler Aufenthaltserlaubnis (/Fiktionsbescheinigung) soruyor, dolayısı ile bu tür bankalarda hesap açma işlemi çok uzun sürüyor.
-AT/11 kullanacaksanız karantina sırasında telefon aracılığı ile halledin(halletmelisiniz). İlk Almanca gerçekleştirdiğim telefon görüşmem buydu ancak tüm cesaretimle yaptım :)

İnanın bütün bu süreçle boğuşurken tamamen tek başımaydım, ve gerçekten çok zorlandım. A1 için dil kursu araştırmaya başlamaktan şu ana gelene kadar o kadar fazla zorluk ve yol ayrımı vardı ki.. Normal zamanda zor olan bu işleri bu kadar sıra dışı bir zamanda yapmak büyük sabır istiyor.
Es lohnt aber sich :)
Yılmayın, tükenin ama yılmayın. Arapsaçına hoşgeldiniz