Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Erasmus sonrasi bolum degisikligi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
keremz

Erasmus sonrasi bolum degisikligi

Mesaj gönderen keremz » Çrş Tem 08, 2020 11:01 am

Arkadaslar benim hikayem biraz uzun ama kisaltarak ozetlemeye calisacagim, konu hakkinda bilgi sahibi olan arkadaslarin yardimina cok ihtiyacim var.

Ben Turkiyede iki sene (4 donem) isletme okuyup erasmus+ ile almanyaya geldim. Su an ikinci donemimin sonuna geldim ve almanyada yazilim ve isletme uzerine bir bolum okumak istiyorum.

Almanyada universite okuyabilmem için c1 seviyesinde dil sertifikasina ihtiyacim var. Korona sureci olmadan hemen once yogun almanca kursu için dil kurslari ile gorusmeye basladim. Ancak tam o sirada bizim eyalette okullar kapatildi ve elbette dil kurslari da kapandi. Ben ise c1 sertifikasi alabilmek için onumuzdeki donem su anki okulumunn sundugu dil kursuna(Studienvorbereitender Sprachkurs) kayit oldum ve gelecek donem universite hazirlik kursuna gidecegim.

Benim vize uzatma randevum ise ocak ayinda ve o zamana kadar fiktionsbecheinigung bekliyorum.

Su anda okudugum bolumu ise daha fazla okumak istemiyorum cunku yazilim ve web tasarimi ile lise yillarimdan beri ilgileniyorum. Burada da Wirtschaftsinformatik bolumunde okumak istiyorum. Ancak almanya'da bolum ya da okul degisiminin ilk 3 donem icinde yapilabilecegini ogrendim.
Ein Fach-/ Hochschulwechsel in Deutschland ist nur innerhalb der ersten 3 Semester möglich.

Ancak forumdaki baska konularda veya cevremde de bolumunu degistirmese bile okulunu, erasmus surecinin sonrasinda degisitiren yani turkiyede en az 3 donem okuyup, sonra da almanya'da en az bir bolum okuyup; egitimine almanyada devam eden kisilerin oldugunu biliyorum.

Su anda dil sertifikam olmadigindan -bildigim kadari ile- yalnizca bir universiteden sartli kabul alabiliyorum ve bu universiteye basvuru yapip ocak ayindaki hazirlik donemi için yapacagim oturum izni uzatma basvurumu garanti altina almak istiyorum.

Sizce ben bu sartlar altinda yabancilar ofisine gidip ben onumuzdeki sene hazirlik kursuna gidecegim ve sonrasinda ise Wirtschaftsinformatik bolumune baslayacagim diyebilir miyim? Ve ayrica hazirlik donemim/senem Fachsemester olarak sayilir mi?

Uzun ve karisik bir mesaj paylastigim için kusuruma bakmayin, konu hakkinda bilgi sahibi olan arkadaslarin yardimi beni mutlu eder.