Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Taking a public health insurance as a Turkish national

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
onurcan

Taking a public health insurance as a Turkish national

Mesaj gönderen onurcan » Prş Haz 04, 2020 10:57 pm

Merhalabar,

Ben Türkiye vatandaşıyım, ancak Almanyadaki eğitimim süresince Türkiyedeki SGK tarafından sağlanan sağlık güvencemi kullanmak yerine, TK ve AOK gibi "public health insurance" almak istiyorum.

Mümkün mü bu acaba? Daha önce yapabilen var mı?

Bu şirketler ile konuştuğum bana "Senin Türkiyeden sağlık güvencesi alman gerekiyor" diye tutturdu bazıları. Bazılarıda, "hayır, Almanyadan bir sağlık güvencesi alman gerekiyor" diye bastırdı, ama henüz herhangi herhangi bir taraftan güvence alamadım.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Taking a public health insurance as a Turkish national

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 05, 2020 12:57 pm

At11 alip, Almanya daki kabul belgesiyle beraber AOK veya TK ya gidip oraya kayit yaptiriyorsunuz. Örnegin AOK da sigortali oluyorsunuz, Almanya daki tedavi masraflarini AOK karsiliyor ve sonra SGK dan aliyor ücreti.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

onurcan

Mesaj gönderen onurcan » Pzt Haz 08, 2020 8:31 am

Physiker yazdı: Cum Haz 05, 2020 12:57 pm At11 alip, Almanya daki kabul belgesiyle beraber AOK veya TK ya gidip oraya kayit yaptiriyorsunuz. Örnegin AOK da sigortali oluyorsunuz, Almanya daki tedavi masraflarini AOK karsiliyor ve sonra SGK dan aliyor ücreti.
Bu durumda, AT11 belgesi ile nereye gidersem, o şirketin (AOK, TK) sağladığı hizmetlerden yararlanıyorum, doğrumudur?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Haz 08, 2020 10:57 am

Dogrudur.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

onurcan

Mesaj gönderen onurcan » Prş Haz 18, 2020 2:36 pm

Physiker yazdı: Pzt Haz 08, 2020 10:57 amDogrudur.

SGK ile konuştum; AT11 belgesini sadece acil durumlarda kullanabilirsiniz dediler, ve TK o tür bir belge vermiyor; son 15gündür almaya çalışıyorum.

Kerem12

Mesaj gönderen Kerem12 » Prş Haz 18, 2020 3:22 pm

onurcan yazdı: Prş Haz 18, 2020 2:36 pm SGK ile konuştum; AT11 belgesini sadece acil durumlarda kullanabilirsiniz dediler, ve TK o tür bir belge vermiyor; son 15gündür almaya çalışıyorum.
AT/11 belgesinin üzerinde de yaziyor o zaten. "Hastalik durumunda saglik yardimlari kural olarak durumundan ötürü aninda saglanmalari gerekli ise yapilir. Almanya'da bulundugu sürece ertelenemeyecek kronik rahatsizliklarla baglantili (örnegib diyaliz tedavisi) tedaviler de bu kapsamda ele alinir." Yani kisaca keyfi olarak ücretsiz Check-up yaptiriyim, hazir gelmisken dis teli taktiriyim veya estetik operasyon oluyum vs diyemiyorsun. Bu belge o tür durumlarda bir isine yaramiyor. Ama onun disinda bir yerin agridiginda, herhangi bir kaza gecirip kolunu vs alciya aldirman gerekirse ya da hasta oldugunda falan doktora gidip ucretsiz hizmet alabiliyorsun. Zaten gerekli olmadigi sürece sürekli hastaneye gitmezsin herhalde. Ben 3 yila yakin Almanyadayim sadece 1 kere doktora gidip, ilac alma geregi duydum. AT/11 sayesinde AOK'dan aldigim "Abrechnungsbestatigung" ile gayette doktora ücret ödemeden gidiliyor.

TK'ya gelince burda da bir sürü bu konuda soru sorulmustu AT/11 belgesi ile ilgili oralara da bakarsan olay su sekilde ilerliyor. Sen önce okuldan kabul belgesi alman gerekiyor. Sonra bu aldigin kabul belgesini SGK'ya verip okulun akademik takvimine göre, kabul aldigin somestri kapsayacak sekilde AT/11 belgesi aliyorsun. Sonra bu aldigin AT/11 belgesinin orjinalini Almanya'ya gelince tercihine göre AOK veya TK'ya verip bu kurumdan doktora gitmem gerekli bu yüzden "Abrechnungbestatigung" alman istiyorum diyorsun. Onlar sana Almanya'da doktora gidebilmen icin ayrica bir belge veriyorlar.

Bunun disinda AT/11 belgesini aslinda alma zorunlulugun yok. Istersen AT/11 isine hic bulasmayip AOK veya TK'ya aylik 90 Euro'ydu galiba ogrenci sigortasi odeyebilirsin. Bu da yillik 1.080 Euro yapiyor. AT/11 belgesi sadece seni yillik 1.080 Euro masraftan kurtariyor. Onun disinda eger aylik 90 Euro'yu odersen sanirim ucretsiz check-up testi vs tarzi seyleri de kullanabiliyorsun. Ama AT/11 alabilecekken yani yillik 1.080 Euro vermek bana mantikli gelmiyor. Zaten 3 yillik oturumum boyunca sadece 1 kere doktora gittim ona da yani gitmesem de zaten bir süre sonra ilac vs kullanmadan iyilesirdim.