Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum uzatma ve mezuniyet

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muppo10

Oturum uzatma ve mezuniyet

Mesaj gönderen muppo10 » Sal Şub 25, 2020 5:00 pm

Merhaba arkadaslar, yeni üyeyim ama forumu bayadir takip ediyorum, ama bu konularda detayli bilgi bulamadim:

Master ögrencisiyim ve 4.dönemime giriyorum. Bu dönemde mezun olmak istiyorum ama master tezimi yetistiremeyebilirim, böyle bi durumda sadece master tezimi yazmak icin bi sonraki döneme (5. dönem) kayit olmam gerekecek diye tahmin ediyorum ama benim 5.dönem icin oturum uzatacak param yok.

1. Sadece birkac aylik oturum uzatmak yeterli olur mu? Benim 4.dönemim Eylül 2020'de bitecek, 5.dönem de 2021 Nisan'da bitiyor. Master tezimi mesela 5.dönemin 3.ayinda bitireceksem (Aralik) sadece araliga kadar oturum almam yeterli mi? Yani 5.dönemin ortasinda master tezimi bitirirsem hemen is arama vizesine basvurabiliyor muyum yoksa dönemin bitmesini (Nisan) mi beklemem gerekir?

2. Su an üniversitede wissentschaftliche Hilfskraft olarak haftada 9 saat calisiyorum (netto 460€) ve bu istersem bir sene daha devam edebilir. Bunu kullanarak kendimi bloke hesap göstermeden sadece tez yazmak icin 5.döneme oturum alabilir miyim? Ya da 18 aylik is arama vizesini tez yazacagim dönemin oturumu olarak kullanmak mümkün degil diye düsünüyorum?

3. Bunlar olmuyorsa baska nasil bir yol izleyebilirim? Sirf tez yazabilmek icin 1 dönem uzatip 6.000€ bloke para gösterecek bütcem yok.

4. Mezuniyet sonrasi verilen 18 ay is arama vizesine ne zaman basvurmak mantikli? Bu hemen tezi teslim edip okulu tamamladigin anda aliniyor mu yoksa uzun süren bir sürec mi? (Eger hemen okulu bitirir bitirmez alinmiyorsa bekleme süresi icin de bloke hesap gerekir diye korkuyorum)
5. Mezun olduktan sonra herhangi bir is bulmus olmam yeterli mi (Kasiyerlik, büro elemani, call center calisani, vs.) yoksa ciddi anlamda akademik alanimla bire bir baglantili bir is olmasi mi gerekiyor?
6. Mezun olup tam zamanli is bulduktan sonra sadece is sözlesmemle Ausländerbehörde'ye gitmem yetiyor mu yoksa isverenimin ekstra sponsorluk tarzi bir sey yapmasi gerekiyor mu?
7. Bulunan is icin bir maas sinirlamasi var mi?

Bu konularda tavsiyeye ihtiyacim var ve tecrübeli arkadaslar tecrübelerini paylasirsa cok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Oturum uzatma ve mezuniyet

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 26, 2020 11:00 am

1- 3 aylik fixionsbescheinigung isteyebilirsin. Sadece tez kaldigini belgelersen sorun cikaracaklarini sanmiyorum ve 3 aylik fixion verirken de bloke hesap vs sormuyorlar.

2- Tamamiyle oturum uzatacak görevlinin insiyatifine kalmis bir durum.

3- En mantiklisi 1.secenekte bahsettigim yol.

4- Zaten 3 veya en fazla 6 aylik fixion süresi bittikten sonra zaten mecburen oturum uzatmaya tekrar gittiginde mezuniyet belgesini isteyecekler.

5- Kendi alaninla ilgili bir is bulmus olman gerekiyor. Brutto maasin en az 3500 Euro olmasi lazim.

6- Sadece is sözlesmesi yeterli ilk asamada.

7- 5. madde.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

muppo10

Mesaj gönderen muppo10 » Çrş Şub 26, 2020 1:00 pm

Physiker yazdı: Çrş Şub 26, 2020 11:00 am 1- 3 aylik fixionsbescheinigung isteyebilirsin. Sadece tez kaldigini belgelersen sorun cikaracaklarini sanmiyorum ve 3 aylik fixion verirken de bloke hesap vs sormuyorlar.

2- Tamamiyle oturum uzatacak görevlinin insiyatifine kalmis bir durum.

3- En mantiklisi 1.secenekte bahsettigim yol.

4- Zaten 3 veya en fazla 6 aylik fixion süresi bittikten sonra zaten mecburen oturum uzatmaya tekrar gittiginde mezuniyet belgesini isteyecekler.

5- Kendi alaninla ilgili bir is bulmus olman gerekiyor. Brutto maasin en az 3500 Euro olmasi lazim.

6- Sadece is sözlesmesi yeterli ilk asamada.

7- 5. madde.
Cok tesekkür ederim!

Maas konusunda haftalik 40 saatten hesaplarsak saati brutto 22€ olmasi gerekiyor, ben master mezunu Alman cevremde bile böyle bir is hic duymadim. En "zengin" arkadasim bile saati brutto 18-19€ calisiyor. Bu yolla kalabilenler sadece mühendis ve doktorlar mi?

Berlin'in Ausländerbehörde'sinin sitesinde okudum, mezuniyetten sonra 2 sene alaninla ilgili bir iste calisirsan (maas sinirlamasi yazmiyordu) Niederlassungserlaubnis veriyorlarmis. Doktora yapip üniversitede akademik alanda 2 yil calisirsam bunu sonunda Niederlassungserlaubnis olarak saydirabilir miyim?

muppo10

Mesaj gönderen muppo10 » Prş Şub 27, 2020 6:47 pm

Tekrar yazdigim icin kusura bakmayin ama bu maas olayi kafama cok takildi. Ausländerbehörde'yi aradim, telefondaki kadin öyle bir seyden haberi olmadigini söyledi. Internetteki resmi Ausländerbehörde sitesine de baktim, orda da maas sinirlamasi yazmiyor sadece alaninla ilgili bir is olmali yaziyor. Sadece blue card konusunda baska bir sitede maas sinirlamasi oldugunu okudum. Benim merak ettigim sey 18 aylik is arama vizesi bittinde uzatmak icin maas siniri var mi. Acaba bölgeden bölgeye degisiyor mu bu durum?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 28, 2020 2:06 pm

Yeni bir arkadas basvuru yapti ve brutto maas 3500 euro istediler. Bluecard icin gerekli olan maas degil ki zaten en düsük maas bu civarda oluyor üniversite mezunlarinda. Net istenen maas degil bu, brutto.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

muppo10

Mesaj gönderen muppo10 » Cum Şub 28, 2020 3:00 pm

Physiker yazdı: Cum Şub 28, 2020 2:06 pm Yeni bir arkadas basvuru yapti ve brutto maas 3500 euro istediler. Bluecard icin gerekli olan maas degil ki zaten en düsük maas bu civarda oluyor üniversite mezunlarinda. Net istenen maas degil bu, brutto.
Anladim, dediginiz gibi yeni basvuru yapan arkadastan istedilerse belki bölgeye/görevliye göre degisiyordur diye umuyorum... Ben sosyal bilimler alanindayim, ve hicbir mezunumuz 3,500€ brutto almiyor maalesef. Genelde brutto maaslar 2,500€ civarinda bizim alanda (master mezunlari icin bile). O yüzden cok strese girdim ve ne yapmam gerek bilmiyorum. Tesekkürler cevap icin.

Doktorayla ilgili bilginiz var mi? Doktora yaparak devam edersem doktora arastirmasindan aldigim maas (yine 3,500€ etmiyor ama) calisma olarak saydirilabilir mi yoksa yine de master gibi ögrenci statüsünde mi sayiliyor doktora yillari?