Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Werkstudent calisma izni

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
maligk

Werkstudent calisma izni

Mesaj gönderen maligk » Cmt Eyl 14, 2019 1:07 pm

Herkese merhaba,

FSU Jena‘da master yapiyorum ve ayni zamanda Werkstudent olarak kendi alanimda bir firmada calisiyorum. Bildiginiz gibi 120 tam gün calisma iznimiz var. Benim sözlesmemde ise haftada 20 saat Vorlesungszeit/38 saat Vorlesungsfreizeit‘ta calisabilecegim yaziyordu. Ben bir hata yaptim ve 120 günü degil sözlesmede yazani dikkati alarak calistim. Dün emin olmak icin Ausländerbehörde‘ye gidip sordugumda yanlis yaptigimi ve 120 günü dikkate almami söylediler. Daha sonra yaptigim hesaplamalara göre daha 120 gün hakkimin dolmadigini fakat yil sonuna kadar 7-8 calisma iznimin kaldigini gördüm.
Bu durumda benim sorularim sunlar;
— Firma da benimle calismak istiyor ben de calismaya devam etmek istiyorum. Internette gördügüm kadariyla ek calisma izni talep edilebiliyor sanirim. Bunun icin tam olarak ne yapmak gerekiyor ve nereden bu ek izin talep ediliyor? (Gerekmesi durumunda bana benimle calismak istedikleriyle ilgili yazi verebileceklerini söylediler.)
— Önümüzdeki Semester firmada Masterarbeit‘imi yazacagim. Basvuru esnasinda bunun icin ön hazirlik yapmam gerekiyor gibi bir sebep sunmam gerekli mi yoksa direkt olarak ek hak talep edebiliyor muyuz?
— Masterarbeit firmada yazildiginda calisma iznimizden gidiyor mu?

Bu konuda bilgisini olanlar yardimci olabilirse cok sevinirim.
Simdiden tesekkürler.

mesut11

Re: Werkstudent calisma izni

Mesaj gönderen mesut11 » Cmt Eyl 14, 2019 7:20 pm

maligk yazdı: Cmt Eyl 14, 2019 1:07 pm Herkese merhaba,

FSU Jena‘da master yapiyorum ve ayni zamanda Werkstudent olarak kendi alanimda bir firmada calisiyorum. Bildiginiz gibi 120 tam gün calisma iznimiz var. Benim sözlesmemde ise haftada 20 saat Vorlesungszeit/38 saat Vorlesungsfreizeit‘ta calisabilecegim yaziyordu. Ben bir hata yaptim ve 120 günü degil sözlesmede yazani dikkati alarak calistim. Dün emin olmak icin Ausländerbehörde‘ye gidip sordugumda yanlis yaptigimi ve 120 günü dikkate almami söylediler. Daha sonra yaptigim hesaplamalara göre daha 120 gün hakkimin dolmadigini fakat yil sonuna kadar 7-8 calisma iznimin kaldigini gördüm.
Bu durumda benim sorularim sunlar;
— Firma da benimle calismak istiyor ben de calismaya devam etmek istiyorum. Internette gördügüm kadariyla ek calisma izni talep edilebiliyor sanirim. Bunun icin tam olarak ne yapmak gerekiyor ve nereden bu ek izin talep ediliyor? (Gerekmesi durumunda bana benimle calismak istedikleriyle ilgili yazi verebileceklerini söylediler.)
— Önümüzdeki Semester firmada Masterarbeit‘imi yazacagim. Basvuru esnasinda bunun icin ön hazirlik yapmam gerekiyor gibi bir sebep sunmam gerekli mi yoksa direkt olarak ek hak talep edebiliyor muyuz?
— Masterarbeit firmada yazildiginda calisma iznimizden gidiyor mu?

Bu konuda bilgisini olanlar yardimci olabilirse cok sevinirim.
Simdiden tesekkürler.
upp +++

ugur_ekici

Mesaj gönderen ugur_ekici » Pzt Ara 23, 2019 1:04 am

Merhaba arkadaslar,

Bu konuda cok fazla kisiye sordum Ausländeramt dahi hic kimsenin kesin bir bilgisi yok yani 120 tam 240 yarim gün dedigimiz rakam yasal olarak aylik 80 saati gectigimizde AOK ve benzeri sigorta firmalarina fazladan pflege+solidarität + rente + lonhsteuer vb kesintiler yapildigi icin yani gectiginizde en fazla bu vergileri ödüyorsunuz vize uzatiminda kimse size sen fazla calistin vs demiyor siz zaten fazla calistiginizin parasini vergi olarak ödüyorsunuz. Ayni sorunu bende kafamda cok aradim lakin cevap yok yasa var lakin uygulayan firma yok memurlar zaten kendi insiyatifinde vize uzatimi yada calisma izni veriyor yani bu kadar kafanizi yormayin fazladan calistiginiz tespit edilirse bunu takip etmesi gereken sizi calistiran kurumun muhasebesidir size bisey olmaz yani.siz calisma izninizi ögrenci belgenizi isyerine verdikten sonra isyeri bunu kendisi ayarlamalidir. Calistigim kurumda kölnde vize uzatimina giden arkadasiminin (3 yildir calisiyoruz)son 6 aylik maas dökümünde aylik en az 120 saat calismasina ragmen vizesini uzatip kendi kendine garantör oldugunu gördüm bu nedenle gidip ek calisma saati süresi sormanizi gerektirecek bir durum yok. ;)

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Pzt Oca 06, 2020 5:32 pm

ugur_ekici yazdı: Pzt Ara 23, 2019 1:04 am Merhaba arkadaslar,

Bu konuda cok fazla kisiye sordum Ausländeramt dahi hic kimsenin kesin bir bilgisi yok yani 120 tam 240 yarim gün dedigimiz rakam yasal olarak aylik 80 saati gectigimizde AOK ve benzeri sigorta firmalarina fazladan pflege+solidarität + rente + lonhsteuer vb kesintiler yapildigi icin yani gectiginizde en fazla bu vergileri ödüyorsunuz vize uzatiminda kimse size sen fazla calistin vs demiyor siz zaten fazla calistiginizin parasini vergi olarak ödüyorsunuz. Ayni sorunu bende kafamda cok aradim lakin cevap yok yasa var lakin uygulayan firma yok memurlar zaten kendi insiyatifinde vize uzatimi yada calisma izni veriyor yani bu kadar kafanizi yormayin fazladan calistiginiz tespit edilirse bunu takip etmesi gereken sizi calistiran kurumun muhasebesidir size bisey olmaz yani.siz calisma izninizi ögrenci belgenizi isyerine verdikten sonra isyeri bunu kendisi ayarlamalidir. Calistigim kurumda kölnde vize uzatimina giden arkadasiminin (3 yildir calisiyoruz)son 6 aylik maas dökümünde aylik en az 120 saat calismasina ragmen vizesini uzatip kendi kendine garantör oldugunu gördüm bu nedenle gidip ek calisma saati süresi sormanizi gerektirecek bir durum yok. ;)
Merhabalar, ben de bu yıldan itibaren Werkstudent olarak çalışıyorum ve aklımdaki sorulara maalesef cevap bulamadım. 120 tam, 240 yarım gün çalışma hakkına dikkat ediyorum, fakat haftalık 20 saat kuralında bazı sorularım var. Mesela bir hafta 29 saat, diğer hafta 11 saat çalışmak mümkün mü? 26 Haftanın içinde mi 20 saati geçmemek gerekiyor, yoksa haftalık mı ya da aylık mı? Örneğin 520(26*20) saat çalıştığım zaman mı Werkstudent olarak çalışma hakkımı doldurmuş olacağım? Yazdığınızdan ancak istenildiği zaman çalıştığımızın kurumun çalışılan saatleri bildirdiğini anlıyorum, normal zamanda düzenli olarak "A bu öğrenci bu hafta 34 saat çalıştı, diğer hafta 18 saat çalıştı" gibi bildirmiyor yani? Cevabınız benim için çok yararlı olacak, şimdiden çok teşekkür ederim :)

maligk

Mesaj gönderen maligk » Sal Oca 07, 2020 12:55 am

aycayildirim yazdı: Pzt Oca 06, 2020 5:32 pm Merhabalar, ben de bu yıldan itibaren Werkstudent olarak çalışıyorum ve aklımdaki sorulara maalesef cevap bulamadım. 120 tam, 240 yarım gün çalışma hakkına dikkat ediyorum, fakat haftalık 20 saat kuralında bazı sorularım var. Mesela bir hafta 29 saat, diğer hafta 11 saat çalışmak mümkün mü? 26 Haftanın içinde mi 20 saati geçmemek gerekiyor, yoksa haftalık mı ya da aylık mı? Örneğin 520(26*20) saat çalıştığım zaman mı Werkstudent olarak çalışma hakkımı doldurmuş olacağım? Yazdığınızdan ancak istenildiği zaman çalıştığımızın kurumun çalışılan saatleri bildirdiğini anlıyorum, normal zamanda düzenli olarak "A bu öğrenci bu hafta 34 saat çalıştı, diğer hafta 18 saat çalıştı" gibi bildirmiyor yani? Cevabınız benim için çok yararlı olacak, şimdiden çok teşekkür ederim :)
Merhaba,

Bir hafta 29 saat bir hafta 11 saat calisabilirsiniz, cünkü kimse her hafta kac saat calistiginizi sorgulamiyor. (En azindan benim isyerimde öyleydi.) Biz suna dikkat ediyorduk; haftada 80 saati gecmemeye özen gösteriyorduk herhangi bir problem olmasin diye. Yukarda arkadasin da bahsettigi gibi aslinda cok da kontrol edilmiyor sanirim. Ama sehirden sehire bu durum degisiklik gösterebilir. Mesela benim bir arkadasimin arkadasi 120 gün sinirini gectigi icin ceza ödemis.

Ben isten ayrilirken yine de problem yasamamam adina bana her ay kac gün calistigimi aciklayan imzali bir belge verdiler ve ayrilma sebebime de 120 gün calisma iznini tamamladigi icin sözlesme feshedilmistir gibi bir sey yazdilar.

Basarilar.

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Sal Oca 07, 2020 10:46 pm

maligk yazdı: Sal Oca 07, 2020 12:55 am Merhaba,

Bir hafta 29 saat bir hafta 11 saat calisabilirsiniz, cünkü kimse her hafta kac saat calistiginizi sorgulamiyor. (En azindan benim isyerimde öyleydi.) Biz suna dikkat ediyorduk; haftada 80 saati gecmemeye özen gösteriyorduk herhangi bir problem olmasin diye. Yukarda arkadasin da bahsettigi gibi aslinda cok da kontrol edilmiyor sanirim. Ama sehirden sehire bu durum degisiklik gösterebilir. Mesela benim bir arkadasimin arkadasi 120 gün sinirini gectigi icin ceza ödemis.

Ben isten ayrilirken yine de problem yasamamam adina bana her ay kac gün calistigimi aciklayan imzali bir belge verdiler ve ayrilma sebebime de 120 gün calisma iznini tamamladigi icin sözlesme feshedilmistir gibi bir sey yazdilar.

Basarilar.
Çok teşekkür ederim cevabınız için ve deneyiminizi paylaştığınız için. 120 gün sınırını her türlü geçmeyeceğim, sürekli ona dikkat ediyorum. Size de başarılar ve mutlu günler...

maligk

Mesaj gönderen maligk » Çrş Oca 08, 2020 12:20 am

aycayildirim yazdı: Sal Oca 07, 2020 10:46 pm Çok teşekkür ederim cevabınız için ve deneyiminizi paylaştığınız için. 120 gün sınırını her türlü geçmeyeceğim, sürekli ona dikkat ediyorum. Size de başarılar ve mutlu günler...
Yanlis yazmisim yukarda; ayda 80 saat demek istemistim.

Rica ederim.

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Çrş Oca 08, 2020 12:52 am

Ayda 80 Saat, ama yillik 9100 € civarinda bir limitiniz var Steuerfrei olarak.
12. Ayin sonunda hesaplaniyor, eger limitiniz halen mevcutsa isterseniz 120 saat de calisabilirsiniz.
Amac yillik limiti asmamak.

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Prş Oca 09, 2020 9:58 pm

TRueS yazdı: Çrş Oca 08, 2020 12:52 am Ayda 80 Saat, ama yillik 9100 € civarinda bir limitiniz var Steuerfrei olarak.
12. Ayin sonunda hesaplaniyor, eger limitiniz halen mevcutsa isterseniz 120 saat de calisabilirsiniz.
Amac yillik limiti asmamak.
Teşekkür ederim bu bilgi için, bunu da yazdım aklıma.

Diğer bir sorum ise şu 26 hafta olayı. Yılın yalnızca yarısında mı Werkstudent olarak çalışabiliyoruz? İnternette okuduğum bilgilerden sonra kafam iyice karıştı :roll:

okaraca

Mesaj gönderen okaraca » Prş Tem 09, 2020 6:08 pm

Merhaba hangi alanda Werkstudent olarak çalışıyorsunuz?
aycayildirim yazdı: Prş Oca 09, 2020 9:58 pm Teşekkür ederim bu bilgi için, bunu da yazdım aklıma.

Diğer bir sorum ise şu 26 hafta olayı. Yılın yalnızca yarısında mı Werkstudent olarak çalışabiliyoruz? İnternette okuduğum bilgilerden sonra kafam iyice karıştı :roll:

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Prş Oca 20, 2022 5:38 pm

Arkadaşlar konuyu hortlatmak gibi olmasın ama okul aralarında full time çalışabiliyoruz. O zaman ne olacak? baya bir geçiyor o zaman yani..

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Cum Oca 13, 2023 11:26 pm

Arkadaslar merhaba, ben 3 aydir almanyadayim. AT11 sigortasina sahibim ve kisa zamanda midijob (800 euro alti) bir ise baslayacagik. Haftada 12 saat ve 2 gun olmak uzere. Bu asamada yeni bir sigortaya mi ihityacim var ya da vergi konusunda ne yapmalizim?

Biri yardimci olursa cok sevinirim. Cunku bu konuda hicbir bilgim yok da.

Bir de Lohnsteuer karti denilen sey nedir acaba?