Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Şartlı Kabul ve Başka Şehirde Dil Kursu

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
jacksblues

Almanya'da Şartlı Kabul ve Başka Şehirde Dil Kursu

Mesaj gönderen jacksblues » Prş Eyl 05, 2019 10:58 pm

Arkadaşlar merhabalar, Kassel Universitesinden şartlı kabul aldım master için. Vizem de geldi bi sıkıntı yok ancak şöyle bir durum var Kassel'deki üniversitenin , dil kursu kısıtlı kontenjanda ve eğer okulun kursuna değil özel bir kursa gidersem öğrenci belgesi veya statüsü veremiyoruz dediler.Ancak dil kursunun seviye tespit sınavına da kayıt olduğum sırada okul bana sadece B2 ve C1 kurlarına sınıf açıldığını söyledi hatta bir önceki sene B2 açılmamış bile C1 açılmış yani kursa kayıt olabileceğinizin bir garantisi yok dediler.Ben de bu sebeple dil kursumu Berlinde özel bir dil okulunda almayı planlıyorum. Ancak vizemi uzatırken sadece şartlı kabul belgem yeterli olur mu ? Zira okulun dil kursuna kayıt olmayacağım için bana okulla ilgili belge vermeyeceklerini söylediler zaten seviye testip sınavını geçemezsem veya kur açılmazsa okulun kursuna istesem de kayıt olamıyorum. Bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Şartlı kabul alıp okula kayıt yaptırmadan başka özel dil kursuna giden şehir dışı da olabilir ? Ve bu 6 aylık vizenizi uzatırken sorun oldu mu ?

Şimdiden çok teşekkürler!

Wolf123

Re: Almanya'da Şartlı Kabul ve Başka Şehirde Dil Kursu

Mesaj gönderen Wolf123 » Cmt Eyl 07, 2019 8:24 pm

jacksblues yazdı: Prş Eyl 05, 2019 10:58 pm Arkadaşlar merhabalar, Kassel Universitesinden şartlı kabul aldım master için. Vizem de geldi bi sıkıntı yok ancak şöyle bir durum var Kassel'deki üniversitenin , dil kursu kısıtlı kontenjanda ve eğer okulun kursuna değil özel bir kursa gidersem öğrenci belgesi veya statüsü veremiyoruz dediler.Ancak dil kursunun seviye tespit sınavına da kayıt olduğum sırada okul bana sadece B2 ve C1 kurlarına sınıf açıldığını söyledi hatta bir önceki sene B2 açılmamış bile C1 açılmış yani kursa kayıt olabileceğinizin bir garantisi yok dediler.Ben de bu sebeple dil kursumu Berlinde özel bir dil okulunda almayı planlıyorum. Ancak vizemi uzatırken sadece şartlı kabul belgem yeterli olur mu ? Zira okulun dil kursuna kayıt olmayacağım için bana okulla ilgili belge vermeyeceklerini söylediler zaten seviye testip sınavını geçemezsem veya kur açılmazsa okulun kursuna istesem de kayıt olamıyorum. Bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Şartlı kabul alıp okula kayıt yaptırmadan başka özel dil kursuna giden şehir dışı da olabilir ? Ve bu 6 aylık vizenizi uzatırken sorun oldu mu ?

Şimdiden çok teşekkürler!

Sana verilen vizenin üstünde dil kursu + öğrenim ibaresi varsa yabancılar dairesinde sorun çıkmaz. Bu vize ile sana okula başlamadan maksimum 2 yıl dil eğitimi alabilme süresi var. Ancak gittiğin dil kursunun haftalık ders saati 15 saat mi 18 saat mi neydi ondan assagi olamaz. Yani dil kursunun yoğunlaştırılmış dil kursu olduğuna ve haftalık bilmem kaç saatten fazla ders verdiklerine dikkat etmelisin onun dışında hiç bir oturum ile ilgili bir sorun çıkmaz.

Tek sorun öğrenci belgen olmadığı için öğrenci yurtlarına vs başvuramazsın. Ya da indirimli öğrenci bileti alamıyorsun. Yaşam masrafların biraz yüksek oluyor. Ve bu tamemen şans ama çok yüksek ihtimalle yabancılar dairesi sana çalışma izni vermeyebilir. Hoş öğrenci belgen olsa da dil kursu süresinde çalışma izni alman düşük bir olasılık ama mesela ben şanslıydım ve universitenin dil kursuna giderken çalışma izni aldim ve bütün sınıf arkadaşlarım şaşırmıştı nasıl aldın bize neden vermediler diye.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzr Eyl 08, 2019 12:21 am

Hayır dil kursuna giderken çalışma izni verilir ama tatillerde ve kurs aralarında atıyorum a2 yi bitirdin bir sonraki kuru 2 ay sonraya alıp o süre zarfında kurstan aldığın bi kağıt ile çalışabiliyorsun şuan ismi aklıma gelmedi ama öyleydi:(

jacksblues

Mesaj gönderen jacksblues » Pzr Eyl 08, 2019 3:02 pm

Wolf123 yazdı: Cmt Eyl 07, 2019 8:24 pm Sana verilen vizenin üstünde dil kursu + öğrenim ibaresi varsa yabancılar dairesinde sorun çıkmaz. Bu vize ile sana okula başlamadan maksimum 2 yıl dil eğitimi alabilme süresi var. Ancak gittiğin dil kursunun haftalık ders saati 15 saat mi 18 saat mi neydi ondan assagi olamaz. Yani dil kursunun yoğunlaştırılmış dil kursu olduğuna ve haftalık bilmem kaç saatten fazla ders verdiklerine dikkat etmelisin onun dışında hiç bir oturum ile ilgili bir sorun çıkmaz.

Tek sorun öğrenci belgen olmadığı için öğrenci yurtlarına vs başvuramazsın. Ya da indirimli öğrenci bileti alamıyorsun. Yaşam masrafların biraz yüksek oluyor. Ve bu tamemen şans ama çok yüksek ihtimalle yabancılar dairesi sana çalışma izni vermeyebilir. Hoş öğrenci belgen olsa da dil kursu süresinde çalışma izni alman düşük bir olasılık ama mesela ben şanslıydım ve universitenin dil kursuna giderken çalışma izni aldim ve bütün sınıf arkadaşlarım şaşırmıştı nasıl aldın bize neden vermediler diye.
Vizemde "studienvorber-sprachkurs-" yazıyor sanırım kastettiğiniz bu.Bilgi için teşekkür ederim biraz panik oldum da vizemi uzatırken sorun yaşar mıyım diye anladığım kadarıyla okuldan belge alamasam dahi uzatabileceğim sadece dediğiniz gibi toplu taşıma gibi konular biraz masraflı olacak. Çalışma izni ile ilgili de evet şanslıymışsınız çünkü okuduğum kadarıyla Samet arkadaşımızın dediği gibi sadece tatillerde çalışabilirsiniz diyor eğer yoğunlaştırılmış dil kursu alıyorsanız.
Peki sağlık sigortası ile ilgili bir bilginiz var mı ? Seyahat sigortam 1 senelik , ancak oraya gittiğimde sanırım yine bir sigorta yaptırmam lazım.Yanlış hatırlamıyorsam dil kursu süresince seyahat sigortası yeterli diye okumuştum bir yerde. Eğer değil ise önerebileceğiniz sağlık sigortası yapan kurum var mı? Aok 'u biliyorum sadece ben.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Prş Eyl 12, 2019 12:31 am

Ben AT/11 kullandığım için diğer sigortalar hakkında bir bilgim yok. Ama 25 yaşın altındaysan sana okuldan gelen belge ile AT/11 alabilirsin.