Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Tez ogrencisi olarak calismak ve saglik sigortasi-A/T 11 durumu

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
mervit

Tez ogrencisi olarak calismak ve saglik sigortasi-A/T 11 durumu

Mesaj gönderen mervit » Pzt Tem 15, 2019 11:34 am

Merhaba,

Munih'te bir firmada master tezi ogrencisi olarak calismaya basladim. Bu kontrat kapsaminda hala ogrenci olarak goruluyorum ve maasimda herhangi bir vergi veya saglik sigortasi kesilmiyor (Brut ve net ayni miktar) Ayni firmada bu pozisyonda baslamadan once 2 ay intern olarak staj yapmistim ve AOK tarafindan tarafima kart gonderilmis ve saglik sigortam maasimdan otomatik olarak dusmustu. Daha onceden hep AT 11den yararlanmistim.(Yeni degisen yasayla AT 11 in olmasina ragmen calisiyorsan ogrenci sigortasi odemek durumundasin gibi bir sey vardi galiba ve otomatik gelmisti bana AOK dan bu kart)

Simdi elimde hala AOK nin verdigi kart var ancak ben o 2 aylik intern pozisyonundan cikmis ve tez ogrencisi olarak devam etmekteyim. AOK bununla ilgili bana bir posta gondermedi. (isinize son verilmis sunu yapmaniz gerekiyor, karti geri verin veya hala calisiyorsaniz sunu yapmaniz gerekiyor vs. gibi)

Ay sonunda doktor randevum var ve bu kartla gidersem kartiniz gecersiz deyip beni almazlar diye korkuyorum. Sizce bu kontratta AT11 belgesi alarak devam edebiliyor muyum? Doktora AT 11 doktora gorunme belgesiyle mi gtmeliyim? Yoksa tez ogrencisi olarak calismama ragmen para kazandigim icin aylik 90 euro odeyip ogrenci sigortasi ve kartla mi devam etmem gerekiyor? Eger AT 11 kabul olmuyorsa ve sigorta yaptirmam sartsa daha ucuz ozel kuruluslardan yaptirabilir miyim ogrenci olarak yoksa illa devlet mi olmak durumunda?

Tez ogrencisi olarak bir firmada calismis ve bu prosedurleri bilen birisi yardimci olursa cok sevinirim. Bu arada ben 25 yas ustu bir kadinim, galiba bu da kanunlarda degisiklik yapabiliyor.

AOK'ya gidip sormak istemiyorum cunku cok bilgisizler, bizi yanlis yonlendiriyorlar ve bazi arkadaslarimi magdur ettiler. Her kafadan baska ses cikiyor. Tecrubesinden yararlanabilecegim biri varsa cok sevinirim.

Tesekkurler.