Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kira depozito sigortası ( fintiba )

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
cem enver

Kira depozito sigortası ( fintiba )

Mesaj gönderen cem enver » Cmt Mar 02, 2019 12:49 pm

Merhaba arkadaşlar, malumunuz Almanya'da ev/oda kiralarken yüksek miktarda depozito istenebiliyor. Yüksek meblağlardaki depozitoyu nakit ödememek için fintibada "kira depozito sigortası" diye bir seçenek sunulmuş. Anladığım kadarıyla nakit para yerine, sigorta firmasının size vereceği belgeyi ev sahibine veriyorsunuz. Evden çıkarken ev sahibi bu belgeyi dolduruyor. Eğer masraf varsa ev sahibi parayı sigortadan alıyor. Sigorta şirketi de sizden alıyor.

Bu sigortayı yaptıran var mı? Sizce mantıklı mı? Almanya'da ev sahipleri nakit depozito almak yerine bu sigortayı kabul eder mi? Ben kabul edeceklerini pek zannetmiyorum ama bilenler yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Wolf123

Re: Kira depozito sigortası ( fintiba )

Mesaj gönderen Wolf123 » Cmt Mar 02, 2019 6:11 pm

Fintibanin bu sigortasını bilmiyorum ama ben başka kurumların benzer sigortalarını duymuştum. Benim duyduğum sigortalarda aylık belli bir miktar ödemesi vardı ve bu ödeme eve vermen gereken depozito miktarı ile doğru orantılı bir ödemeydi. Mesela yanlış hatırlamıyorsam 600 euroluk depozito için 10 euro aylık ödeme yapıyordun. Aslında bu bu ilk bakışta düşük bir mebla gibi gelebilir yani 600 euro vermektense 10 euro vermek. Ancak o evde 1 yıl oturduğunu varsayarsak toplamda 120 euro sırf bu sigortaya veriyorsun. 2 yıl oturursan 240 euro, 3 yıl oturursan 360 euro oluyor. Ve bu verdiğin parayı geri alamıyorsun. Ancak depozito olayında evden çıkarken parayi geri alabiliyorsun. O yüzden bana pek mantıklı gelmemişti. Yani benim elimde toplu para vardı. Böyle aylık buna belli bir miktar ödemektense toplu paradan veririm sonra çıkarken geri alırım düşüncesi mantıklı olmuştu. Fintibanin bu sigorta için ne kadar para istediğini ya da isteyip istemediği konusunu bilmiyorum ama senin için hangisi iyi olur onu düşünmelisin. Başta belli bir miktar toplu para verip, bu parayı çıkarken iade almak mi yoksa sigortaya ödeme yapıp sonra bu parayı hiç almamak mi?

Ikincisi ev sahipleri ile önceden bu konuyu konuşman lazım. Yani kabul eden olacağı gibi etmeyen de olur.

cem enver

Mesaj gönderen cem enver » Cmt Mar 02, 2019 6:55 pm

Wolf123 yazdı: Cmt Mar 02, 2019 6:11 pm Fintibanin bu sigortasını bilmiyorum ama ben başka kurumların benzer sigortalarını duymuştum. Benim duyduğum sigortalarda aylık belli bir miktar ödemesi vardı ve bu ödeme eve vermen gereken depozito miktarı ile doğru orantılı bir ödemeydi. Mesela yanlış hatırlamıyorsam 600 euroluk depozito için 10 euro aylık ödeme yapıyordun. Aslında bu bu ilk bakışta düşük bir mebla gibi gelebilir yani 600 euro vermektense 10 euro vermek. Ancak o evde 1 yıl oturduğunu varsayarsak toplamda 120 euro sırf bu sigortaya veriyorsun. 2 yıl oturursan 240 euro, 3 yıl oturursan 360 euro oluyor. Ve bu verdiğin parayı geri alamıyorsun. Ancak depozito olayında evden çıkarken parayi geri alabiliyorsun. O yüzden bana pek mantıklı gelmemişti. Yani benim elimde toplu para vardı. Böyle aylık buna belli bir miktar ödemektense toplu paradan veririm sonra çıkarken geri alırım düşüncesi mantıklı olmuştu. Fintibanin bu sigorta için ne kadar para istediğini ya da isteyip istemediği konusunu bilmiyorum ama senin için hangisi iyi olur onu düşünmelisin. Başta belli bir miktar toplu para verip, bu parayı çıkarken iade almak mi yoksa sigortaya ödeme yapıp sonra bu parayı hiç almamak mi?

Ikincisi ev sahipleri ile önceden bu konuyu konuşman lazım. Yani kabul eden olacağı gibi etmeyen de olur.
Fintiba yıllık 50 euroya yapıyor sigortayı. Bu sigorta 1000 euroluk depozitoyu kapsıyor. Ama ben ev sahiplerinin bunu kabul edeceğini pek sanmıyorum. Nakit para almak varken kimse sigortayla uğraşmak istemez heralde.

Busepe

Mesaj gönderen Busepe » Cum Mar 08, 2019 11:34 am

Ben de Almanya`ya gelirken ayni sekilde Fintiba`nin bu kira depozitosu sigortasini kullandim ve ben de ev sahibi kabul eder mi diye endiselenmistim ama kabul etti :D Iletisim kurdugum diger kisiler de kabul gördügünü soyledi. Sigorta ödenen deposito miktarina göre 1000 eurodan fazlasini da kapsayabiliyormus. Bu linke bakarsaniz örnek hesaplama ile ilgili bilgi var, ayni sayfada indirebileceginiz ayrintili aciklama bulunan bir dosya da var ancak dosya sitede sadece almanca mevcut. Kisacasi ben herhangi bir sorun yasamadim, gayet memnunum :)
Umarim yardimci olabilmisimdir.

https://www.fintiba.com/rent-deposit-insurance/

cem enver

Mesaj gönderen cem enver » Cum Mar 08, 2019 8:38 pm

Busepe yazdı: Cum Mar 08, 2019 11:34 am Ben de Almanya`ya gelirken ayni sekilde Fintiba`nin bu kira depozitosu sigortasini kullandim ve ben de ev sahibi kabul eder mi diye endiselenmistim ama kabul etti :D Iletisim kurdugum diger kisiler de kabul gördügünü soyledi. Sigorta ödenen deposito miktarina göre 1000 eurodan fazlasini da kapsayabiliyormus. Bu linke bakarsaniz örnek hesaplama ile ilgili bilgi var, ayni sayfada indirebileceginiz ayrintili aciklama bulunan bir dosya da var ancak dosya sitede sadece almanca mevcut. Kisacasi ben herhangi bir sorun yasamadim, gayet memnunum :)
Umarim yardimci olabilmisimdir.

https://www.fintiba.com/rent-deposit-insurance/
Teşekkürler.