Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite sonrası Çalışma izni ve Oturum

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
nguldali

Üniversite sonrası Çalışma izni ve Oturum

Mesaj gönderen nguldali » Çrş Şub 27, 2019 2:52 pm

Merhaba arkadaşlar,
umarım herkese güzel bir hafta oluyordur. Forum'da biraz aradım ama üniversite sonrası oturum almak ilgili bir şeyler bulamadım. Belki gözümden kaçmıştır ya da çok iyi bakmamışımdır ama burada bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar belki bizi aydıntlatır.

Bildiğim kadarıyla 18 ay iş aramak için süre veriliyor ve eyalletten eyalete değişen minimum maaş ücretiyle beraber kendi dalımızda bir iş bulmamız bizden bekleniyor. Sormak istediklerim, bu 18 ay içerisinde çalışabiliyor muyuz ? ve bu minumum maaşlar hakkında bilgisi olan arkadaşar yazabilir mi? Benim bildiğim net 2200-2400 civarı değişiyor ama bu paralar çok yüksek özellikle de Berlin gibi daha ucuz şehirlerde. Bu fiyatların esnetlimesi veya başka bir şeyler mümkün mü ?

Ben şuan Bachelorarbeit'imi yazıyorum ve yakında bu sürece giricem ondan dolayı bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar kendi yaşadıklarını yazabilirse, hepimiz için güzel bir yol haritası olur. Şimdiden çok teşekkürler tecrübelerini ve önerilerini paylaşanlara...

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Re: Üniversite sonrası Çalışma izni ve Oturum

Mesaj gönderen Mcgill » Çrş Şub 27, 2019 11:21 pm

Selam,
Maaş konusunda bilgi sahibi değilim.
http://calisma.de/images/stories/almanikamet.pdf Bu link işinize yarayabilir.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 28, 2019 7:05 am

18 ay boyunca ek is diyorsan bir problem yok, aynen üniversitede oldugu gibi yine ayni sekilde calisma hakkina sahipsin. Hatta bir sinirlama da yok 120 gün gibi vs.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

nguldali

Mesaj gönderen nguldali » Cmt Mar 02, 2019 11:40 pm

Teşekkürler cevaplar için. Forum'da bu konuyla ilgili, insanların tecrübelerini paylaştığı bir başlık var mı?

bersudy

Mesaj gönderen bersudy » Cum Ağu 30, 2019 8:33 pm

Merhaba,

Benim bu konuyla ilgili farklı bir sorum var. Berlin'de master'ımın ilk senesini tamamladım ve tez yazma aşamasına geçeceğim. Tezimi Türkiye'de yazmak istiyorum çünkü konum bununla alakalı olacak. Bu arada oturum iznim 2020 sonu bitiyor. Oturum hakkımı ve mezun olduktan sonra verilen 18 aylık iş arama vizesi hakkımı kaybetmek istemiyorum. Bu nedenle;

1) Anmeldung'umu Almanya'da tutmaya devam ettiğim,
2) Öğrenci sağlık sigortamı ödemeye devam ettiğim,
3) Tez danışmanımdan "tezini Türkiye'de yazacaktır çünkü araştırmasını orada yapıyor" tarzı bir yazı aldığım,
4) 6 ayı geçmeyecek şekilde Almanya'ya giriş-çıkış yaptığım takdirde, mezun olduktan sonra iş arama vizesi alırken bir sorun çıkar mı? Yani memur "neden bu kadar süre Almanya dışında kaldın" diyerek vize sürecimde sorun çıkarır mı? Biliyorum bu işler memurdan memura değişiyor ama yönetmeliklere baktığımda sadece "6 aydan uzun süre Almanya dışı kalınırsa oturum iptal olur" diyor. Ben bunun olmasına izin vermeyeceğim fakat mezuniyet sonrası iş arama vizesinde, Almanya'da kaldığım günler hesaba katılır mı bunu merak ediyorum.

Yardımcı olursanız çook sevinirim!

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 01, 2019 2:15 pm

bersudy yazdı: Cum Ağu 30, 2019 8:33 pm Merhaba,

Benim bu konuyla ilgili farklı bir sorum var. Berlin'de master'ımın ilk senesini tamamladım ve tez yazma aşamasına geçeceğim. Tezimi Türkiye'de yazmak istiyorum çünkü konum bununla alakalı olacak. Bu arada oturum iznim 2020 sonu bitiyor. Oturum hakkımı ve mezun olduktan sonra verilen 18 aylık iş arama vizesi hakkımı kaybetmek istemiyorum. Bu nedenle;

1) Anmeldung'umu Almanya'da tutmaya devam ettiğim,
2) Öğrenci sağlık sigortamı ödemeye devam ettiğim,
3) Tez danışmanımdan "tezini Türkiye'de yazacaktır çünkü araştırmasını orada yapıyor" tarzı bir yazı aldığım,
4) 6 ayı geçmeyecek şekilde Almanya'ya giriş-çıkış yaptığım takdirde, mezun olduktan sonra iş arama vizesi alırken bir sorun çıkar mı? Yani memur "neden bu kadar süre Almanya dışında kaldın" diyerek vize sürecimde sorun çıkarır mı? Biliyorum bu işler memurdan memura değişiyor ama yönetmeliklere baktığımda sadece "6 aydan uzun süre Almanya dışı kalınırsa oturum iptal olur" diyor. Ben bunun olmasına izin vermeyeceğim fakat mezuniyet sonrası iş arama vizesinde, Almanya'da kaldığım günler hesaba katılır mı bunu merak ediyorum.

Yardımcı olursanız çook sevinirim!
Dedigin sartlarda hic bir problem cikmaz endise etme. Basarilar tezinde.
www.deutschstudent.com

archella

Mesaj gönderen archella » Cum Eki 25, 2019 12:59 pm

Herkese merhaba,

Bu konuyla ilgili görüslerinize ihtiyacim var.
4 sene önce sartli kabul ile Almanya´ya yüksek lisansa geldim ve 1,5 yildir okudugum bölümle alakali bir iste Werkstudent olarak calisiyorum.
Gecenlerde oturum iznimi ilk defa 2 yillik uzattilar ve ögrenci oldugum sürece gecerli yillik 120 günlük calisma iznim var.
Ocak ayinda tezimi teslim edecegim, basimi dersten ve isten kaldiramadigim icin maalesef sonrasinda nasil bir yol izleyecegimi hic düsünmedim.

Bu durumda mantikli olan:
-Tam zamanli bir is bulmak mi? (ayrica islemler icin tekrar Türkiye´ye gitmem gerekir mi?)
-Ya da 2 yillik oturumu almisken ögrenci olmanin avantajlarini göz önünde bulundurup baska bir üniversiteye kayit mi olmaliyim?

Simdiden tesekkür ederim : )

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Pzr Eki 27, 2019 11:11 pm

archella yazdı: Cum Eki 25, 2019 12:59 pm Herkese merhaba,

4 sene önce sartli kabul ile Almanya´ya yüksek lisansa geldim ve 1,5 yildir okudugum bölümle alakali bir iste Werkstudent olarak calisiyorum.
Gecenlerde oturum iznimi ilk defa 2 yillik uzattilar ve ögrenci oldugum sürece gecerli yillik 120 günlük calisma iznim var.
Ocak ayinda tezimi teslim edecegim, basimi dersten ve isten kaldiramadigim icin maalesef sonrasinda nasil bir yol izleyecegimi hic düsünmedim.

-Tam zamanli bir is bulmak mi? (ayrica islemler icin tekrar Türkiye´ye gitmem gerekir mi?)
-Ya da 2 yillik oturumu almisken ögrenci olmanin avantajlarini göz önünde bulundurup baska bir üniversiteye kayit mi olmaliyim?

Bir an önce is bulabiliyorsan hemen basla tabiki.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzr Eki 27, 2019 11:18 pm

Bir is bulana kadar ama yabancilar dairesine birsey deme. Bazi firmalar bu arada isci oturumuda istiyor. Bu yüzden de is sözlesmesi imzalar imzalamaz gidip yabancilar dairesine basvuru yap.

archella

Mesaj gönderen archella » Sal Eki 29, 2019 8:04 pm

@Bilker , @duisburger cevaplariniz icin tesekkürler.
Tam zamanli calisma konusunda cekinmenin sebebi tamamen duygusal : )
Su an ögrenci olarak sömestr zamani haftada 20 saat calisip ayda 12x, tatilde 40 St/Woche calisip 20x para kazaniyorum.
Tam zamanli calisan olunca ayda 18x olacak (biraz sacma anlattim:)).
Emeklilik vs. icin daha avantajli muhakkak ama bir yanim da bos vakte ve paraya gencken daha cok ihtiyac var diyor..

uziuzi

Mesaj gönderen uziuzi » Sal Eki 29, 2019 9:11 pm

Eğer tezin yakın zamanda ise okuldan seni tez sonrası dönem sonunda exmatrikule etmelerini isteyebilirsin. Bahane olarak ders alabilirsin veya gerek kalmayabilir. Böylece dönem sonuna kadar öğrenci statünü korur zaman kazanırsın. O süreçte Werkstudent işi bulmak da kolay olacaktır.

archella

Mesaj gönderen archella » Pzr Şub 16, 2020 7:01 pm

arkadaslar merhaba, daha önce de bu basliga yazmistim. maalesef almanya'da mezun olduktan sonrasiyla ilgili cok fazla bilgi bulamiyorum, yine geldim :)
yukarida da bahsettigim gibi tezimi teslim ettim, mart sonuna kadar ögrenciyim. su an calistigim sirket tam zamanli devam etmemi teklif etti ve calisma izni icin süreci ve hangi belgelere ihtiyacim oldugunu sordu. yarin yabancilar dairesine soracagim ama aranizda bilen var mi? baska yerlere de basvurmak istiyorum ancak eu vatandasi olmadigim icin isverenler sürecin nasil isledigini bilmiyor ve tedirgin, ben de bilmedigim icin pek ikna edici olamiyorum. simdiden tesekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 17, 2020 12:06 am

archella yazdı: Pzr Şub 16, 2020 7:01 pm arkadaslar merhaba, daha önce de bu basliga yazmistim. maalesef almanya'da mezun olduktan sonrasiyla ilgili cok fazla bilgi bulamiyorum, yine geldim :)
yukarida da bahsettigim gibi tezimi teslim ettim, mart sonuna kadar ögrenciyim. su an calistigim sirket tam zamanli devam etmemi teklif etti ve calisma izni icin süreci ve hangi belgelere ihtiyacim oldugunu sordu. yarin yabancilar dairesine soracagim ama aranizda bilen var mi? baska yerlere de basvurmak istiyorum ancak eu vatandasi olmadigim icin isverenler sürecin nasil isledigini bilmiyor ve tedirgin, ben de bilmedigim icin pek ikna edici olamiyorum. simdiden tesekkürler.
Neyi bilen varmi?
www.deutschstudent.com

archella

Mesaj gönderen archella » Pzt Şub 17, 2020 12:29 am

Merhaba Physiker, Almanya'da tam zamanli calisabilmem icin isverenin hangi belgeleri saglamasi gerektigini ve daha önceden deneyimlemis olan varsa bu sürecin nasil isledigini sormustum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 17, 2020 12:58 am

Normal is sözlesmesi (Arbeitsvertrag) yeterli.
www.deutschstudent.com

archella

Mesaj gönderen archella » Pzt Şub 17, 2020 1:15 am

Cok tesekkürler :)

gizemdemirhaan

Mesaj gönderen gizemdemirhaan » Pzt Şub 24, 2020 10:44 pm

Merhaba benim de merak ettiğim bir konu; yüksek lisans sonrası çalışma/oturum izni alma durumları ile ilgili, şuan başvuru aşamasındayım. Ve Almanyayı seçme nedenim aslında yüksek lisanstan mezun olduktan sonra oturum/çalışma izni veren kolay ülkelerden olması.

1- Yüksek lisans için başvurduğum okulun 3. döneminde zorunlu stajı var ve 4. dönemi de tez aşaması yani okulda olma zorunluluğu yok. Planım staj yapmış olduğum şirkette çalışmaya devam etmek bu yasal olarak mükün müdür?

2-3.dönem de yani staj döneminde başka ülkelerde yapma gibi bir seçenek de sunuyorlar (Amerika'da, diğer Avruda ülkeleri Kanada, Avustralya) . Bunu fırsat bilip Amerika'da (hep hayalimdir Chicago'da çalışmak) staj yeri bakınmak daha mı mantıklı olur. Sonuçta vize almak daha kolay olacaktır ve cv için de güzel bir fırsat olabilir mi? Ya da bknz3.

3- Boşver sen başka yerleri Almanya da yap stajını mezun olduktan sonra ve/veya şirketin benimle çalışmak istediği durumunda oturum vizesini alırsın seçeneği mi daha baskın sizce 2ye oranla.

4- Bir de master sonrası Almanyada çalışma/oturum vizesi alırken bir koşul var mı? Yani aylık kazancın şu kadar olmalı ? Yüksek lisans ortalaman şu kadar olamalı gibi ?

Şimdiden çok teşekkürler.