Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fiktionsbescheinigung ve Oturum uzatamama

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Duyguoo

Fiktionsbescheinigung ve Oturum uzatamama

Mesaj gönderen Duyguoo » Çrş Oca 30, 2019 6:26 pm

Merhaba herkese. Almanya'da bi seneden beri ikamet ediyorum ve bugün oturum uzatma için Auslænderbehörde'yle görüşmem vardı. Şartlı kabul ile geldim, test-daf'ı geçmem gereken zamanda değil, hemen bir sonraki test-daf'ta geçtim. Sanırım işler bu test-daf belgesiyle karıştı. Bachelor'a başvurduğum için yalnızca kış döneminde okula başlama imkanım bulunuyor. Bu nedenle okulla ilgili bütün öğrenci belgelerimi aldım, Sommersemester için beurlaubt belgesini de ekledim. Test-daf belgemi de ekledim. Bir temiz bütün belgeler tam bir şekilde ordaydım. Okuldan bütün yazılarıma ve test-daf'ı geçmeme rağmen, Fiktionsbescheinigung'un verildiğini gördüm, bırakın çalışmayı, ülkeden çıkıp Türkiye'de yeniden öğrenci vizesine başvurmam gerektiği söylendi bana. Bu durumla daha önce karşılaşanınız var mı? Bu vizeyi değiştirmek için ne yapabilirim?

Test-daf'ı geçebilmem için Almanya bana iki sene zaman veriyor. Ben bütün kurslarımı tamamladım Test-Daf vorbereitung da dahil olmak üzere. Çalışma iznim olmadığından ötürü çalışamadım ayrıca Praktikum da yapamadım. Gişedeki kadın hali hazırda Praktikum yapıyor olsaydım daha iyi olcağını söyledi ama daha önce kurslarımı bitirdiğimde yabancılar büroyla konuştuğumda, kesinlikle çalışamayacağımı ve Praktikum da yapamayacağımı söylediler ve ben de illegale karışmadım. Çalışma iznim yok ve o sebeple zaten şirketler beni kabul etmiyor dediğimde haklısınız dedi ve yine de bu hiçbir şeyi değiştirmedi. Test-daf ayrıca ömür boyu geçerli bir belge ve bunu ben biliyorsam yabancılar bürodaki çalışanın da bilmesi gerekirdi fakat, aa yeniden test-daf'a gireceksiniz o zaman diye bir yanıt aldım. Ayrıca Sommer Semester başlayana kadar arada 8 ay olması sebebiyle ve bu ara dönemde okulla ilgili hiçbir şey yapmayacağım düşüncesiyle beni yeniden ülkeme göndermek istiyorlar. Yani 6 ay içerisinde ülkeden çıkmam gerek, yoksa soruşturma açılacakmış. Ve ayrıca öğrenci olarak oturum iznim de süresi Şubat'a kadar bu arada o bitince öğrenci vizem de olmayacak. Okul kaydım tam, okuldaki sekreterler ile de konuştum onlar da şaşırdılar ve şu an hiçbir çözüm bulamıyorum. Bana fiktionsbescheinigung'u veren kadın muhtemelen işine yeni başladı ve bu durumdan ötürü felaket bir mağduriyet ile karşı karşıyayım. Bu sebeple yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler!

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Re: Fiktionsbescheinigung ve Oturum uzatamama

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 30, 2019 8:30 pm

Merhaba,

İki ihtimalin var.
1)
İtiraz edip tekrar konuşmak, mümkünse başka bir görevli ile.

2) Üniversiteye gidip sekreter ya da ASTA ile görüşürüp yaz dönemi için “Zulassungsfrei” bölümlere kayıt yaptırman.
Geçici olarak tabi.
Daha sonra kış dönemi için yazın tekrar okumak istediğin bölüme başvurursun.

Tekrardan geri göndermeleri tamamen saçma.
Şuan TEST DAF’ı geçemeseydin bile 18 ay süren var dil öğrenmek için.

1. İhtimali ivedilikle dene sonra ikinciyi.

Bol şans
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Duyguoo

Mesaj gönderen Duyguoo » Prş Oca 31, 2019 11:02 am

Çok teşekkür ederim yanıtın için. Açıkçası ben de bu durumu çok saçma buldum. Fiktionsbescheinigung verdiklerinden beri araştırıyorum hiç böyle bir şey yaşayan biriyle karşılaşmadım. Kaldı ki bu durumu burda okul nasıl garipsediyse, İstanbul'a dönsem, konsolosluk da şaşıracaktır. Bir de tabii vizemin zamanında çıkmaması halinde yeniden bir sene kaybımın olması demek. Nasıl insanları bu kadar mağdur edebiliyorlar ben anlamıyorum. Bu arada Baden-Württemberg eyaletinde olduğum için geçici olarak başka bir yere kayıt yaptırmam da 1.500€ demek oluyor. O sebeple de ayrı bir işkence. Burada öğrenciler için olan danışman avukatla görüştükten sonra yeniden Auslænderbehörde'ye gitmeyi planlıyorum. Çünkü yasal olarak da bir şeyleri araştırdım, ortada bir sorun olmadan benim öğrenci statümü almış bulunuyorlar. Ki bunu da hak ihlali olarak görüyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Oca 31, 2019 1:58 pm

Başka bir eyaletteki üniversitelere de başvurabilirsin alternatif olarak

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Cum Şub 01, 2019 4:21 am

Çok saçma olmuş. Üzüldüm valla.

Yap bir A1 kaydı tekrar başvur.

Bu da bir çözüm olmaz mı? Sonuçta 2 sene hakkın var.

Duyguoo

Mesaj gönderen Duyguoo » Cum Şub 01, 2019 12:04 pm

Ahaha gerçekten alın size A1 demek biraz daha trajikomik olur. Hem ne yapabilirler ki? 😅 Burda her şey randevu üzerinden yürüdüğü için neyse ki daha geç olmadan haftaya bir randevu buldum avukattan ama günler geçmiyor. Suça karışmış olsam falan anlayacağım bu muameleyi ama her şeyi kuralına uygun yapıp, yine bunu yaşamış olmak çok haksızlık gibi geliyor. Gelişmeleri yazacağım burdan. Milyonda bir de olsa başımıza geldi, başkaları da faydalansın...

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Cum Şub 01, 2019 7:22 pm

Duyguoo yazdı: Cum Şub 01, 2019 12:04 pm Ahaha gerçekten alın size A1 demek biraz daha trajikomik olur. Hem ne yapabilirler ki? 😅 Burda her şey randevu üzerinden yürüdüğü için neyse ki daha geç olmadan haftaya bir randevu buldum avukattan ama günler geçmiyor. Suça karışmış olsam falan anlayacağım bu muameleyi ama her şeyi kuralına uygun yapıp, yine bunu yaşamış olmak çok haksızlık gibi geliyor. Gelişmeleri yazacağım burdan. Milyonda bir de olsa başımıza geldi, başkaları da faydalansın...
Bişey diyemezler zira hakkın var ve kullanıyorsun. Hiç bulaşmadan keşke bir dil kursu kayıtla uzatsaydın. Almanya'da kurallar belli ve önündeki yemek tarifi kitabı dışına çıkan yok. Olması gereken bu ama bazı konular da çok saçma oluyor.

Kolay gelsin. Umarım sorunsuz uzatırsın.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Şub 01, 2019 7:24 pm

Konsolosluğun ücretsiz danışabileceğin avukatlık hizmeti de var haberin olsun.
Ve gelişmelerden bizi haberdar et lütfen.

Bol şans.

Duyguoo

Mesaj gönderen Duyguoo » Cum Şub 01, 2019 7:39 pm

Staatsmann yazdı: Cum Şub 01, 2019 7:24 pm Konsolosluğun ücretsiz danışabileceğin avukatlık hizmeti de var haberin olsun.
Ve gelişmelerden bizi haberdar et lütfen.

Bol şans.
aa bunu bilmiyordum. Onu da bir araştıriyim. Ne kadar çok bilgiyle gidersem o kadar iyi. Haber vericem, yeter ki şu avukat görüşmesine kadar zaman çabuk geçsin :roll: . Teşekkür ederim herkese!

Duyguoo

Mesaj gönderen Duyguoo » Cum Şub 08, 2019 2:42 pm

Merhabalar yeniden,

Gelişmeleri size aktarmak isterim. Bir önceki vize görüşmesindeki konuşulanlar doğrultusunda iadeli taahhütlü auslænderbehörde tarafından mektup geldi. 21'ine kadar itiraz hakkım varmış ama mektupta yazan her türlü reddedileceği ve üzerine reddedildiği için red parası talep ettiklerine dair.

Avukatla görüşmemi yaptım ve avukat açık açık Auslænderbehörde'de çalışanların gerçekten aptal olduğunu ve yasaları bilmediğini söyledi. Yaptıklarının çok saçma olduğunu, okul bana kayıt hakkı veriyorsa eğer kesinlikle kendilerinin itirazsız kabul etmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca, bir avukatla görüştüğümü, durumun avukat tarafından da yanlış bulunduğunu, eğer vizenin değiştirilmemesinde ısrar ederlerse dava açacağımı belirtmemi istedi. Buna rağmen de değiştirmiyorlarsa, dava açarsam kesinlikle kazanacağımı söyledi.

Ertesi gün Auslænderbehörde'ye gittim fakat benim işlem yapacağım yerdeki çalışan olmadığı için randevusuz genel kısma girdim. Her şeyi anlattım, fakat oradaki çalışanın herhangi bir işlem yapmaya yetkisi yokmuş. Bu nedenle bana verilen son süre 21. 02 olduğundan o tarihe kadar bekleyebilirsiniz de, diye bir yanıt aldım (postayla geri dönüş yapacaklarmış). Fakat bu işin peşini bırakmayıp haftaya yeniden gideceğim. Dava falan olmadan halledilse de bu kadar uğraşa girmesem diye düşünceler içerisindeyim.

Bir de avukatın dediği şu oldu ki, bence herkesin bilmesi gerek: Kesinlikle Auslænderbehörde'ye yalnız gitmeyin. Görüşmelere hep birileriyle gidin ki, tanığınız olsun dedi. Ve orada çalışanlara az maaş verildiğinden, çalışanlar arasında işten çıkma ve yeni işe başlama oranı çok yüksekmiş. Bu nedenle orada çalışan çoğu kişi kanunlardan bi haber kendi insaflarına göre işlem yapmakta ki bir sürü şeye şahit oldum. Bi arkadaşıma test-dafı geçmemesine rağmen çalışma izni verilmesi, bizzat ben test-daf sonucu beklediğim kursumun bittiği dönemde ben bu vizeyle çalışabilir miyim dediğim zaman yurduna dön, test-daf günü gelirsin demeleri, ertesi gün yine türk bir arkadaşımın gidip aa tabi çalışabilirsin diyip vizesinin üzerine çalışma izni el ile doldurulup imza damga atılması ve bu işlem için ücret alınmaması, daha sonra başka bir arkadaşımın aynı işlem için 56€ ödemesi gibi gibi... O sebeple, uğraştırıcı olsa bile, hakkımızı aramamız lazım. Kesin bilgi, teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Cmt Şub 09, 2019 2:23 am

Duyguoo yazdı: Cum Şub 08, 2019 2:42 pm Merhabalar yeniden,

Gelişmeleri size aktarmak isterim. Bir önceki vize görüşmesindeki konuşulanlar doğrultusunda iadeli taahhütlü auslænderbehörde tarafından mektup geldi. 21'ine kadar itiraz hakkım varmış ama mektupta yazan her türlü reddedileceği ve üzerine reddedildiği için red parası talep ettiklerine dair.

Avukatla görüşmemi yaptım ve avukat açık açık Auslænderbehörde'de çalışanların gerçekten aptal olduğunu ve yasaları bilmediğini söyledi. Yaptıklarının çok saçma olduğunu, okul bana kayıt hakkı veriyorsa eğer kesinlikle kendilerinin itirazsız kabul etmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca, bir avukatla görüştüğümü, durumun avukat tarafından da yanlış bulunduğunu, eğer vizenin değiştirilmemesinde ısrar ederlerse dava açacağımı belirtmemi istedi. Buna rağmen de değiştirmiyorlarsa, dava açarsam kesinlikle kazanacağımı söyledi.

Ertesi gün Auslænderbehörde'ye gittim fakat benim işlem yapacağım yerdeki çalışan olmadığı için randevusuz genel kısma girdim. Her şeyi anlattım, fakat oradaki çalışanın herhangi bir işlem yapmaya yetkisi yokmuş. Bu nedenle bana verilen son süre 21. 02 olduğundan o tarihe kadar bekleyebilirsiniz de, diye bir yanıt aldım (postayla geri dönüş yapacaklarmış). Fakat bu işin peşini bırakmayıp haftaya yeniden gideceğim. Dava falan olmadan halledilse de bu kadar uğraşa girmesem diye düşünceler içerisindeyim.

Bir de avukatın dediği şu oldu ki, bence herkesin bilmesi gerek: Kesinlikle Auslænderbehörde'ye yalnız gitmeyin. Görüşmelere hep birileriyle gidin ki, tanığınız olsun dedi. Ve orada çalışanlara az maaş verildiğinden, çalışanlar arasında işten çıkma ve yeni işe başlama oranı çok yüksekmiş. Bu nedenle orada çalışan çoğu kişi kanunlardan bi haber kendi insaflarına göre işlem yapmakta ki bir sürü şeye şahit oldum. Bi arkadaşıma test-dafı geçmemesine rağmen çalışma izni verilmesi, bizzat ben test-daf sonucu beklediğim kursumun bittiği dönemde ben bu vizeyle çalışabilir miyim dediğim zaman yurduna dön, test-daf günü gelirsin demeleri, ertesi gün yine türk bir arkadaşımın gidip aa tabi çalışabilirsin diyip vizesinin üzerine çalışma izni el ile doldurulup imza damga atılması ve bu işlem için ücret alınmaması, daha sonra başka bir arkadaşımın aynı işlem için 56€ ödemesi gibi gibi... O sebeple, uğraştırıcı olsa bile, hakkımızı aramamız lazım. Kesin bilgi, teşekkürler.
Faydalı bir tavsiye ,teşekkürler.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Pzt Nis 15, 2019 3:53 pm

Vize ile gelip, oturum izni alip ve oturum iznini bloke hesapsiz vs direkt uzatabilen oldu mu?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Nis 16, 2019 7:19 pm

Turistik vizeden mi bahsediyorsun ? Eger öyleyse böyle birini henüz tanimadim, ki zaten bilinen kurallar da böyle bir seyi mümkün kilmiyor.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Sal Nis 16, 2019 9:35 pm

Staatsmann yazdı: Sal Nis 16, 2019 7:19 pm Turistik vizeden mi bahsediyorsun ? Eger öyleyse böyle birini henüz tanimadim, ki zaten bilinen kurallar da böyle bir seyi mümkün kilmiyor.
Yok hayir ogrenci olarak ya da erasmus ile gelip?
Arkadasim ogrenci olarak gelmisti yarim donem. Ve uzatmak istedi, lisansi bitene kadar uzattilar oturum iznini burda 3 yil. Paraya falan bakilmadan. Baska var mi diye merak ettim

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Nis 18, 2019 7:55 am

Duyguoo yazdı: Cum Şub 08, 2019 2:42 pm Merhabalar yeniden,

cok gec gördüm. son durum noldu?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Nis 18, 2019 7:59 am

Hypsia yazdı: Sal Nis 16, 2019 9:35 pm Yok hayir ogrenci olarak ya da erasmus ile gelip?
Arkadasim ogrenci olarak gelmisti yarim donem. Ve uzatmak istedi, lisansi bitene kadar uzattilar oturum iznini burda 3 yil. Paraya falan bakilmadan. Baska var mi diye merak ettim
oturum izni uzatmalarinda finansal garanti sart. bu ya garantör belgesiyle ya da bloke hesapla ya da kismen calisip kismen türkiyeden düzenli havale gelmesiyle yapilabilir ki son dedigim yabancilar dairesine bagli. ögrenci oturum ayrica yasal olarak 2 sene ile sinirliydi ki en son bilgim bu. degistiyse bilmiyorum.

simdi niye anlattim: bunlarin hic biri uymuyosa ya ögrenci oturumu almamistir ya da hicbisey bilmeyen birine denk gelip sansi yaver gitmistir :)

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Nis 18, 2019 1:05 pm

welly275 yazdı: Prş Nis 18, 2019 7:59 am oturum izni uzatmalarinda finansal garanti sart. bu ya garantör belgesiyle ya da bloke hesapla ya da kismen calisip kismen türkiyeden düzenli havale gelmesiyle yapilabilir ki son dedigim yabancilar dairesine bagli. ögrenci oturum ayrica yasal olarak 2 sene ile sinirliydi ki en son bilgim bu. degistiyse bilmiyorum.

simdi niye anlattim: bunlarin hic biri uymuyosa ya ögrenci oturumu almamistir ya da hicbisey bilmeyen birine denk gelip sansi yaver gitmistir :)
Master yapiyor arkadasim burada ilk yili. Yarim donem gelmisti ama vizeyle geldigi icin zaten parasi var olarak kabul edilip 3 yillik vermisler. Munchen'da oldu bu arada.
Hicbir belge istememisler parayla ilgili yani ben de sasirdim ama bilemicem.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Nis 18, 2019 8:42 pm

Hypsia yazdı: Prş Nis 18, 2019 1:05 pm Master yapiyor arkadasim burada ilk yili. Yarim donem gelmisti ama vizeyle geldigi icin zaten parasi var olarak kabul edilip 3 yillik vermisler. Munchen'da oldu bu arada.
Hicbir belge istememisler parayla ilgili yani ben de sasirdim ama bilemicem.
bu ara münih yabancilar dairesi sasirtiyo beni zaten. beklemedigim isler yapiyolar. gerci ögrenci isleri bana da 2 bucuk yillik verdi mezuniyete yakin fakat mezun olunca zaten gelcen diye vermisti ordaki. heralde is yükünü azaltmak icin böyle bisey yapiyolar zannimca. neyse sonuc olarak 3 sene basi agrimicak, hayirli olsun.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş May 23, 2019 3:16 am

Artik yabancilar daireleri hakkinda ortak bir cümle kurmak zor. Kafalarina göre takiliyolar..

Essen'da da bloke hesap olmadan sadece ailesinin Türkiyeden gönderdigi (Son üc ay sadece formaliteden gönderdiler) 800 küsür euro ve biraz banka hesabindaki parasi ile oturum uzatan arkadasim oldu.