Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Part Time Is

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
mupo

Part Time Is

Mesaj gönderen mupo » Prş Ara 20, 2018 8:49 pm

Merhaba. Benim henüz oturumum yok 6 aylik ögrenci vizemle burdayim. Part time bir iste calisiyorum, vergi falan kesiliyor cünkü aylik gelirim 450 € üzeri, ama haftalik sadece 16 saat calisiyorum yani vizeme uygun. Bunu yine de Ausländerbehördeye bildirmem gerekiyor mu?

selen

Re: Part Time Is

Mesaj gönderen selen » Prş Ara 20, 2018 9:58 pm

mupo yazdı: Prş Ara 20, 2018 8:49 pm Merhaba. Benim henüz oturumum yok 6 aylik ögrenci vizemle burdayim. Part time bir iste calisiyorum, vergi falan kesiliyor cünkü aylik gelirim 450 € üzeri, ama haftalik sadece 16 saat calisiyorum yani vizeme uygun. Bunu yine de Ausländerbehördeye bildirmem gerekiyor mu?
oturma iznini aldığın zamn çalışma izni vermiyolar mı?? bn mi yanlış biliyorum?

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Cum Ara 21, 2018 1:04 am

Ben şuana kadar çalıştığımı bizzat kendim gidip Auslanderbehorde'ye bildirmedim. Çalıştığım şirket benden vergi numaramı ve çalışma izni kağıdımı istemişti. Sonra her ay bana "Lohnabrechnung" denen bir belge yolluyordu. Orda vergi ve emeklilik numaram yazıyordu. Işte aylık kaç saat çalıştığım ne kadar kazandığım bunun ne kadarı hangi vergiye gittiği vs yazıyordu. Yani bende onlar finans bakanlığına bildirmiştir diye düşündüğümden tekrar hiç bir yere bildirme yapmadım. Daha sonra oturum iznimi uzatmaya gittiğimde de gelir beyanında bulurken onların bana yolladığı evrakları da aralarına koydum. Kimse de bana oturum iznimi uzatırken neden bunu bildirmedin vs demedi oturum izni uzatma talebim kabul gördü.

mesut11

Mesaj gönderen mesut11 » Cum Ara 21, 2018 3:44 pm

Wolf123 yazdı: Cum Ara 21, 2018 1:04 am Ben şuana kadar çalıştığımı bizzat kendim gidip Auslanderbehorde'ye bildirmedim. Çalıştığım şirket benden vergi numaramı ve çalışma izni kağıdımı istemişti. Sonra her ay bana "Lohnabrechnung" denen bir belge yolluyordu. Orda vergi ve emeklilik numaram yazıyordu. Işte aylık kaç saat çalıştığım ne kadar kazandığım bunun ne kadarı hangi vergiye gittiği vs yazıyordu. Yani bende onlar finans bakanlığına bildirmiştir diye düşündüğümden tekrar hiç bir yere bildirme yapmadım. Daha sonra oturum iznimi uzatmaya gittiğimde de gelir beyanında bulurken onların bana yolladığı evrakları da aralarına koydum. Kimse de bana oturum iznimi uzatırken neden bunu bildirmedin vs demedi oturum izni uzatma talebim kabul gördü.
Merhaba
450 € geçildiğinde ne kadar vergi kesiliyor ?

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Cum Ara 21, 2018 4:24 pm

mesut11 yazdı: Cum Ara 21, 2018 3:44 pm Merhaba
450 € geçildiğinde ne kadar vergi kesiliyor ?
Şimdi bana şirket şöyle dedi. Yıllık bazda 9.000 euroyu geçersen vergi kesiliyor. Benim kazandığım aylık çalışma saatliğime göre 400-550 euro arasında değişiyordu ama işe girişim tarihim nisan ayında olduğu için yıllık bazda 9.000 euroyu geçmem imkansız hale geldi. O yüzden şuana kadar hiç bir vergi kesilmedi.

mesut11

Mesaj gönderen mesut11 » Cmt Ara 22, 2018 2:01 am

Wolf123 yazdı: Cum Ara 21, 2018 4:24 pm Şimdi bana şirket şöyle dedi. Yıllık bazda 9.000 euroyu geçersen vergi kesiliyor. Benim kazandığım aylık çalışma saatliğime göre 400-550 euro arasında değişiyordu ama işe girişim tarihim nisan ayında olduğu için yıllık bazda 9.000 euroyu geçmem imkansız hale geldi. O yüzden şuana kadar hiç bir vergi kesilmedi.
hmm iyimiş, çok teşekkürler cevabınız için

mupo

Mesaj gönderen mupo » Pzr Ara 23, 2018 12:23 am

Cevaplariniz icin tesekkürler. Bildirmek zorunda olup olmadigim konusunda resmi bir kaynaktan bilgisi olan var mi peki?

Bir de mezun olduktan sonra herhangi bir tam zamanli is bulsam ögrenci statüsüm bitince isci olarak oturum alabiliyor muyum? Mesela ben su an satis danismani olarak part time calisiyorum, okudugum alanla uzaktan yakindan ilgisi yok, okulum bitince bu isimi vollzeit yaparsam sözlesmemle yabancilar ofisine gittigimde Almanyada kalmaya devam edebilir miyim? Yoksa okul bittikten sonra buldugum isin mutlaka alanimla ilgili mi olmasi gerekiyor?

mupo

Mesaj gönderen mupo » Pzt Ara 24, 2018 6:05 pm

mupo yazdı: Pzr Ara 23, 2018 12:23 am Cevaplariniz icin tesekkürler. Bildirmek zorunda olup olmadigim konusunda resmi bir kaynaktan bilgisi olan var mi peki?

Bir de mezun olduktan sonra herhangi bir tam zamanli is bulsam ögrenci statüsüm bitince isci olarak oturum alabiliyor muyum? Mesela ben su an satis danismani olarak part time calisiyorum, okudugum alanla uzaktan yakindan ilgisi yok, okulum bitince bu isimi vollzeit yaparsam sözlesmemle yabancilar ofisine gittigimde Almanyada kalmaya devam edebilir miyim? Yoksa okul bittikten sonra buldugum isin mutlaka alanimla ilgili mi olmasi gerekiyor?
?

mupo

Mesaj gönderen mupo » Prş Ara 27, 2018 12:53 pm

Bu konuda kimden bilgi alabilirim?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Ara 31, 2018 6:04 am

mupo yazdı: Pzr Ara 23, 2018 12:23 am Cevaplariniz icin tesekkürler. Bildirmek zorunda olup olmadigim konusunda resmi bir kaynaktan bilgisi olan var mi peki?

Calisma iznin varsa bildirmek zorunda degilsin.
Emzun olduktan sonra 18 ay is arama hakkin var ve bu süre icerisinde is bulursan oturumun calisan vizesi olarak degisir. Ancak mezun oldugun bölümle az ya da cok alakali bir is olmali. Bu konu keyfi bir konu maalesef. Görevli calisan isterse oturumunu uzatir ancak ille de kurallar derse o zaman mezun oldugun bölümle paralellik göstermeli.
Birebir ayni is olmak zorunda degil.
Belirttigim üzere Yabancilar Dairesinde calisanlarin da tutumuna bagli.
Eger is bulmada zorluk cekersen ama hali hazirda en azindan 3-5 yil ayni is yerinde calisacagina inaniyorsan ARB 1/80 isci vizesine gecmeyi düsünebilirsin. Bu konu hakkinda tüm detaylar sitede mevcut.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mupo

Mesaj gönderen mupo » Pzt Oca 14, 2019 1:11 pm

Staatsmann yazdı: Pzt Ara 31, 2018 6:04 am Calisma iznin varsa bildirmek zorunda degilsin.
Emzun olduktan sonra 18 ay is arama hakkin var ve bu süre icerisinde is bulursan oturumun calisan vizesi olarak degisir. Ancak mezun oldugun bölümle az ya da cok alakali bir is olmali. Bu konu keyfi bir konu maalesef. Görevli calisan isterse oturumunu uzatir ancak ille de kurallar derse o zaman mezun oldugun bölümle paralellik göstermeli.
Birebir ayni is olmak zorunda degil.
Belirttigim üzere Yabancilar Dairesinde calisanlarin da tutumuna bagli.
Eger is bulmada zorluk cekersen ama hali hazirda en azindan 3-5 yil ayni is yerinde calisacagina inaniyorsan ARB 1/80 isci vizesine gecmeyi düsünebilirsin. Bu konu hakkinda tüm detaylar sitede mevcut.
Cok tesekkür ederim Staatsmann

tucu98

Mesaj gönderen tucu98 » Sal Oca 22, 2019 5:23 pm

Merhaba, satış danışmanı olaral part time çalışarak aylık ne kadar kazanıyorsun? Aylık 450 euroyu geçince vergi kesiliyor mu yoksa yıllık 9.000 euroyu mu geçmemek gerekiyor? Aylık 750 eurodan bir yıl 9000 euro yapar.Hangisi doğru acaba? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.